مسئولیت اجتماعی برند؛ ضرورتی مهم در حوزه برندینگ

d59735c168c929dbb537e83332b57155 - مسئولیت اجتماعی برند؛ ضرورتی مهم در حوزه برندینگ

مسئولیت اجتماعی برند از جمله جدیدترین مفاهیمیست که در حوزه مارکتینگ می‌توان به آن توجه کرد. این مفهوم کلیدی و مهم را باید از آن دسته مفاهیمی دانست که کفه ترازوی کسب‌وکارتان را سنگین می‌کند. این که در فعالیت و حوزه برندینگ خود به موارد خاصی توجه کرده و آن‌ها را در عمل به کار بگیرید، شما را قادر می‌سازد که کسب‌وکاری پویا داشته باشید.

مسئولیت اجتماعی همانطور که از نامش پیداست یک مفهوم عام و همه‌گیر در زمینه‌های مختلف است که در ترکیب با برندها، حوزه جدیدی را خلق می‌کند که توجه به آن، کسب‌وکار، برندینگ و مارکتینگ شما را به سمت و سوی دیگری می‌برد.

1467bbe96a9fcbc08087e0172d1974b9 400x300 - مسئولیت اجتماعی برند؛ ضرورتی مهم در حوزه برندینگ

شاید برایتان سوال شود که چگونه؟ پس اگر دوست دارید درباره مسئولیت اجتماعی برند بدانید و با این مفهوم کلیدی بیشتر آشنا شوید، در ادامه با ما در پرمون طرح همراه باشید:

مسئولیت اجتماعی در حوزه برند چیست؟

قطعا واژه مسئولیت اجتماعی، به تنهایی به گوشتان خورده است. مسئولیتی که در رابطه و برخورد با جامعه اطراف شما بر روی دوش‌تان قرار می‌گیرد. مسئولیت اجتماعی برند نیز چندان از این معنی دور نیست. اما بگذارید کمی دقیق‌تر و روشن‌تر آن را بیان کنیم.

این نوع مسئولیت اجتماعی، به دسته‌ای از فعالیت‌ها گفته می‌شود که تاثیر مثبت و قابل توجهی را بر دنیای اطراف، مانند محیط ‌زیست، مشتریان و مخاطبان، کارکنان و یا سهامداران بگذارد.

در حقیقت باید گفت که امروزه به دوره جدیدی از انتخاب و مصرف آگاهانه وارد شده‌ایم. نقطه‌ای که در آن کیفیت محصول، کالا یا خدمات و محتوا  به تنهایی کافی نیست. بلکه تاثیرگذاری آن‌ها بر محیط ‌زیست و دیگر فاکتورها در زمینه‌های مختلف نیز مطرح می‌شود.

اگر می‌خواهید به زبان ساده‌تر دریابید که مسئولیت اجتماعی برند یا به اصطلاح همان Corporate Social Responsibility) CSR) چیست، ما به شما می‌گوییم:  این مفهوم در حقیقت درک و دریافت تاثیر و پیامد‌های اخلاقی برند شماست. یعنی نتایج فعالیت‌های شما را در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… مورد توجه قرار می‌دهد. با این کار، در واقع فعالیت‌های یک برند در زمینه‌های گوناگون جامعه در نظر گرفته می‌شود و برند در این راستا تلاش می‌کند که تاثیرات مثبتی را بر روی جامعه، محیط‌ زیست، کارکنان، سهامداران، سرمایه‌گذاران و تمام کسانی که از هر طریق با آن‌ها در ارتباط‌اند، بگذارد.

این را به خاطر بسپارید که هر فعالیتی که در این حوزه انجام می‌گیرد، باید به صورت واحد و در جهت ارزش‌گذاری بر حقوق انسانی باشد.

xfhhod7kixxy - مسئولیت اجتماعی برند؛ ضرورتی مهم در حوزه برندینگ

چرا مسئولیت اجتماعی برای برندها اهمیت دارد؟

امروزه با پیشرفت‌هایی که در حوزه برندینگ صورت گرفته و تغییراتی که در نحوه برخورد آن‌ها با جامعه اتفاق افتاده است، ارائه چشم‌اندازی از مسئولیت اجتماعی، بسیار مهم تلقی می‌شود. مسئولیت اجتماعی برند باعث ایجاد تغییرات مثبت در برندها و افزایش تلاش آن‌ها برای ارتقای  ارزش‌های غیر مادی و هویت برند شده است.

علاوه‌بر این‌ها، این مفهوم به افزایش نرخ بازگشت سرمایه هم منجر می‌شود. زمانی که شما به عنوان مشتری، تلاش‌های یک برند را برای ایجاد تاثیرات مثبت زیست محیطی می‌بینید، قطعا اعتماد و اطمینان بیشتری را نیز نسبت به فعالیت‌های برند حاصل می‌کنید.

تا به امروز ثابت شده است که در حوزه CSR, اعتماد مخاطبان به برند، آگاهی از فعالیت‌های برند و افزایش تاثیر و تغییرات اجتماعی آن باعث شده تا برند‌ها مسیر درستی را طی کنند. در نتیجه این کار، می‌توان گفت که مسئولیت اجتماعی برند، برندها را به مسیر مثبت تغییرات اجتماعی و تاثیرگذاری بر مخاطب می‌کشاند.

نمونه‌های از مسئولیت اجتماعی برای برندها

اگر دوست دارید نمونه‌های تاثیرگذار مسئولیت اجتماعی را درباره برندها بدانید، ادامه مطلب را با ما بخوانید:

  • فعالیت در خیریه‌ها و انجام کارهای خیرخواهانه.
  • فعالیت داوطلبانه در انواع انجمن‌ها.
  •  سعی در بهبود قوانین و سیاست‌گذاری‌های کارگری.
  • سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های مختلف همچون کارهای زیست‌محیطی، اجتماعی و فرهنگی.
  • اختصاص دادن مقدار معینی از بودجه برای فعالیت‌های آموزشی و مانند آن.
  • سیاست‌گذاری‌ برای انجام فعالیت‌های مختلف در جهت حفاظت از محیط‌زیست.

در سراسر جهان می‌توان شرکت‌های بزرگ و نام‌آوری را پیدا کرد که در زمینه مسئولیت اجتماعی برند فعالیت‌های جالب توجه و مهمی را انجام داده‌اند. همین فعالیت‌ها نیز باعث شده تا حجم بسیار زیادی از مخاطبان عادی آن‌ها، به مخاطبان فعال تبدیل شوند. با این کار در حقیقت مارکتینگ و برندینگ شرکت‌ها نیز رشد کرده و به نتایج بی‌نظیری از بازاریابی محتوا می‌رسند.

 

شرکت گوگل

یکی از مهم‌ترین شرکت‌هایی که می‌توان نقش مسئولیت اجتماعی برندها را در آن دید، شرکت گوگل است. گوگل علاوه‌بر فعالیت‌های مهم و برجسته زیست‌محیطی، مدیرانی دارد که در زمینه‌های اجتماعی و خصوصا حقوق بشر فعالیت دارند. همچنین خوب است بدانید که داده‌های گوگل نسبت به سایر شرکت‌ها، در حدود ۵۰ درصد انرژی کمتری را مصرف می‌کند. این امر موجب شده تا گوگل در گروه شرکت های برتر در حوزه CSR مطرح شود‌.

شرکت خودروسازی فورد

از دیگر شرکت‌های فعال در این زمینه باید به شرکت خودروسازی فورد اشاره کرد. کار جالب و بسیار مفیدی که فورد موتور برای بهبود شرایط محیط‌ زیستی انجام داده، تولید موتورهایی با عنوان Ecoboost است. خوب است بدانید که این موتورها جهت کاهش اثرات گلخانه‌ای تولید شده‌اند.

شرکت بوش

یک شرکت دیگر که اهمیت ویژه‌ای برای حوزه مسئولیت اجتماعی قائل شده، شرکت بوش است. اقدام برجسته‌ این شرکت، اختصاص بودجه به انجام کارهای تحقیقاتی و اصلاحی برای تولید تکنولوژی‌های حفاظت از محیط‌زیست است. این شرکت تاکنون سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در زمینه‌ محیط‌زیست، حمل و نقل و مصرف انرژی انجام داده است.

سازمان نوسازی مدارس

جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور در دی ماه سال 1397 کمپین مسئولیت اجتماعی “همه برپا” با شعار «کلاس گرم ـ مدرسه امن» را با هدف جمع‌آوری مشارکت مردم به منظور تأمین سیستم‌های گرمایشی استاندارد مدارس کشور، برگزار کرد. ما، در شرکت تبلیغاتی پرمون طرح افتخار همکاری در این کمپین  را برای انتخاب نام، شعار کمپین، طراحی بیلبورد، آگهی تلویزیونی، ساخت موشن گرافیک، برگزاری ایونت، اجرای پرفورمنس و تولید محتوای اینستاگرام، بر عهده داشتیم.

همه برپا - مسئولیت اجتماعی برند؛ ضرورتی مهم در حوزه برندینگ

حالا که درباره مسئولیت اجتماعی برند، اطلاعات قابل توجهی کسب کردید و از اهمیت این حوزه در فعالیت مارکتینگ و برندینگ آگاه شدید، لازم است آن را در کسب‌وکارتان به کار ببندید. برای این کار می‌توانید به سایت آژانس تبلیغاتی پرمون طرح مراجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

صاحب یک برند باید بداند که ضروری است، علاوه بر مخاطبان و مشتریان خود، به حوزه‌های محیط‌زیستی، مسائل پیرامون جهان و اتفاقات اجتماعی نیز اهمیت دهد.

در آخر باید این نکته را بدانید که اگر می‌خواهید با همتاهای داخلی‌تان رقابت کنید و در چشم‌انداز کارتان به یک برند مورد قبول جهانی تبدیل شوید، استفاده از CSR گامی مهم و ضروری برای رسیدن به آن است.

۲۱ مرداد ۱۳۹۹