پاسخ‌هامون

 • تحقیقات بازار به روش کمی چیست؟ موارد استفاده‌ی آن چیست؟

  در تحقیقات کمی بازار به جای بررسی نظرات، احساسات و نگرش مخاطبان، به  بررسی واقعیت‌ها و داده‌های آماری پرداخته می‌شود. در اینجا، اطلاعات به‌دست‌آمده  برای نتیجه‌گیری در مورد رفتار، نگرش‌ها و ترجیحات مشتریان در قالب آمار و ارقام که به راحتی قابل مقایسه، تحلیل آماری و تفسیر در کنار سایر اطلاعات اندازه‌گیری شده باشند.

  هدف از تحقیقات کمی، جمع‌آوری حقایق و آمارهای قابل اعتماد است تا مدیران یک کسب‌و‌کار بتوانند بر اساس آن کسب‌و‌کار خود را هدایت کنند و در مواقعی که نیاز به گرفتن تصمیمات کلیدی دارند با تکیه بر این اطلاعات تصمیم‌گیری کنند. می‌توان گفت تحقیقات بازار به روش کمی به چگونگی یک موضوع می‌پرازد.

  در این نوع تحقیقات از روش‌هایی مانند پرسشگری میدانی، پرسشگری تلفنی، پرسشنامه‌های آنلاین و روش ترکیبی برای استخراج اطلاعات استفاده می‌شود.

  مزایای استفاده از تحقیقات بازار به روش کمی این است که بسیار سریعتر و مقرون به صرفه است. ماهیت آماری آن امکان تعمیم دادن یافته‌ها را فراهم می‌کند.

  نکته منفی برای تحقیقات کمی این است که شما جزئیات خاصی را که ممکن است بتوانید با روش کیفی بدست آورد را در این روش به دست نخواهد آمد و اطلاعات به دست آمده سظحی و کم عمق هستند.

 • تحقیقات بازار به روش کیفی چیست؟ موارد استفاده‌ی آن چیست؟

  تحقیقات کیفی بازار، فرایند بررسی مخاطبان از نظر روانشناسی است تا بتوان بینش آنها درباره‌ی موضوع در دست بررسی را بدست آوردن و  به درک عمیقی از علت رفتارهای آنان و نیازهایشان رسید.

  هدف از این نوع تحقیقات بازار دستیابی به احساسات‌، نگرش‌ها، عقاید و افکار مخاطبان برای تعیین دلایل اساسی رفتار  آنها است. به عبارت دیگر، تحقیق انجام شده برای مشخص کردن اینست که مردم درباره یک موضوع چه فکر می‌کنند، چه احساسی دارند و اینکه چه عواملی بر رفتار آنها تأثیرگذار است.  می توان گفت تحقیقات بازار به روش کیفی به چرایی یک موضوع می‌پرازد.

  در این نوع تحقیقات از روش‌هایی مانند گروه‌های متمرکز کانونی و مصاحبه‌های عمیق برای استخراج اطلاعات استفاده می‌شود.

  مزیت‌های این نوع تحقیق امکان پرسش سوالات عمیق‌تر از مخاطبان، درک چرایی رفتار آنان و دستیابی به اطلاعات عمیق و غنی‌تر درباره‌ی مخاطبان و آزادی عمل و امکان تغییر جهت سوالات برای درک بهتر در فرایند برگزاری جلسات و یا مصاحبه‌ها درصورت نیاز است.

  از معایب این نوع تحقیق اینست که به به مهارت بالای محقق برگزار کننده‌ نیاز دارد، زیرا می‌تواند در خروجی‌های تحقیق تاثیر زیادی بگذارد،  کم بودن تعداد نمونه‌ها می‌تواند موجب شود که نتایج خیلی دقیق نباشد و نیاز به تحلیل دیتاهای به دست‌آمده وجود دارد که کاری زمان‌بر است.

 • ایده‌پردازی چیست؟

  ایده‌پردازی فرایندی خلاق است که با توسعه و تولید ایده‌های جدید برای مشکلات و صورت مسئله‌های موجود پاسخی خلاق ارائه می‌کند. هدف اصلی یک جلسه‌ی ایده‌پردازی کشف زوایا و راه‌های جدید برای موضوع مطرح شده بدون در نظر گرفتن محدودیت‌ها است. هدف تولید ایده‌های زیاد نیست بلکه، رسیدن به بهترین راه حل ممکن برای صورت‌مسئله‌ی مطرح شده و برآورده شدن نیازهای مشتری است. راه حلی کارآمد و قابل اجرا. خروجی‌های ایده‌پردازی می‌تواند به صورت بصری، کلامی و یا نوشتاری باشد. ایده پردازی می‌تواند از طریق انواع تکنیک‌های ایده‌پردازی، مانند طوفان فکری و نمونه سازی اولیه و … انجام شود. نکته‌ی کلیدی‌ای که در برگزاری جلسات ایده‌پردازی باید به آن توجه داشت اینست که در این جلسات به هیچ وجه نباید ایده‌های تولید شده قضاوت شوند.

 • هویت کلامی برند چیست؟

  هویت کلامی برند چگونگی نوشتار، کلام و لحنی است که برند با آن صحبت و یا مکاتبه می‌کند. این هویت بر اساس شخصیت برند تعریف می‌شود و قرار است راهی برای انتقال شخصیت برند به مخاطبان باشد. در واقع شخصیت برندها نیز مانند انسان‌ها زمانی به مخاطبانشان منتقل می‌شود که برندها با آن‌ها صحبت کنند و وارد تعامل شوند. برندها هم مانند افراد بر اساس شخصیتی که دارند در صحبت‌ها و مکاتباتشان، از جملات، جمله‌بندی‌ها، کلمات و حتی تکه کلام‌های خاص خودشان استفاده می‌کنند و بسته به موقعیتی که در آن هستند، لحنی متناسب (رسمی، صمیمی، پر‌انرژی و …) به کار می‌گیرند.

  هویت کلامی برند شامل عناصری مانند نام،‌ شعار، لحن برند و بایدها و نبایدهای نوشتاری برند می‌شود.

 • کمپین تیزینگ چیست؟

  کمپین تیزینگ و یا پری‌لانچ نوعی از کمپین‌های تبلیغاتی است که با هدف علاقمند کردن مخاطبان به یک محصول و یا خدمت جدید انجام می‌شود و از دو کمپین وابسته که به صورت سری هستند تشکیل می‌شود؛ یک کمپین اولیه و کوچک و یک کمپین تکمیلی و بزرگتر. در کمپین اول، اطلاعات محصول و یا خدمت به صورت خلاصه، مرموز و رمزنگاری شده ارائه می‌شود. این کار به منظور جلب توجه گسترده‌ی مخاطبان‌ و ایجاد هیجان و انتظار از طریق برانگیختن حس کنجکاوی آنان است. در کمپین دوم، که یک کمپین کامل است، کمپین اول رمزگشایی می‌شود و پیام و اطلاعات به صورت کامل به مخاطب ارائه می‌شود. برای موفقیت در این نوع کمپین لازم است که از چندین رسانه‌‌ی مختلف به صورت همزمان و گسترده استفاده شود.

 • تحقیقات بازار چیست؟

  تحقیقات بازار فرآیندی است که در آن درباره‌ی موضوعات مختلفی که مورد نظر کسب‌و‌کارهاست با استفاده از روش‌های مختلف تحقیقاتی، اقدام به جمع‌آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل و تفسیر می‌شود. این تحقیقات می‌تواند برای شناسایی یک بازار، ویژگی‌ها و یا نیازهای موجود در آن باشد و یا برای شناسایی رقبا، موقعیت آنان در بازار و فعالیت‌هایی که دارند. همچنین برای شناخت عمیق‌تر مشتریان و استخراج بینش مخاطبان درباره‌ی یک موضوع، رفتار خرید، رفتار مصرف و عادات رسانه‌ای آنان هم از تحقیقات بازار استفاده می‌شود. تحقیقات بازار به مدیران کسب‌‌وکارها، یک دید کلی و جامع از بازار، رقبا و مخاطبان ارائه می‌کند و آنان می‌توانند با استفاده از این اطلاعات، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کنند.

 • برندینگ و یا برند‌سازی چیست؟

  برندینگ فرایندی برای افزایش فروش نیست، پروموشن و تبلیغات هم نیست، تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی و یا هدایای تبلیغاتی هم نیست. برندینگ یا برند‌سازی فرایند خلق یک برند است. فرایندی میان‌رشته‌ای است که از ابزارها و تخصص‌های مختلفی در حوزه‌های تحقیقات بازار، استراتژی، مارکتینگ، منابع انسانی، تبلیغات، روابط عمومی، دیزاین و خلاقیت استفاده می‌کند تا منجر به خلق برند و شکل‌گیری تصویر مورد نظر در ذهن مخاطبان شود. در واقع برندینگ فرایند ثبت برند در ذهن و دل مخاطبان است. در این فرایند برندها از ابزارهای مختلف ارتباطی و مارکتینگی استفاده می‌کنند.

 • برند چیست؟

  برند فقط یک نام و یا شعار، لوگو و یا لوگوتایپ، اقلام هویت بصری (کارت ویزیت، سربرگ، پاکت و غیره)، بسته‌بندی محصول و یا یک وب‌سایت نیست و حتی می‌توان گفت که یک برندبوک هم نیست؛ برند آن چیزی است که در دل و ذهن مخاطبان حک می‌شود. در واقع درکی است که مخاطب در ارتباط با یک برند کسب می‌کند. موارد عنوان شده در بالا، ابزارهای ارتباطی‌ و یا نقاط تماسی هستند که برند بسته به نیازش برای برقراری ارتباط با مخاطبان از آن‌ها استفاده می‌کند. برداشتی که مخاطبان در تجربه‌ی خود از یک برند در این نقاط تماس دارند، تصویر برند را در ذهن مخاطبان ایجاد می کند. این تصویر موجب می‌شود که یک ارتباط عاطفی بین برند و مخاطب شکل گیرد  که به تداوم ارتباط آنان می‌انجامد.

 • انواع تبلیغات چیست؟

  با تبدیل شدن اینترنت به بخش جدا نشدنی از زندگی افراد، حضور تبلیغات هم دچار تغییر شده است و تبلیغات هم برای دسترسی هرچه بیشتر به گروه های گسترده‌ مخاطب از ابزارهای نوین استفاده می‌کند. بر این اساس می‌توان تبلیغات را به دو دسته‌ی تبلیغات سنتی و تبلیغات دیجیتالی تقسیم‌بندی کرد.
  تبلیغات سنتی، تبلیغاتی است که در آن از ابزارها و رسانه‌های مرسوم گذشته که برای بیش از ۱۵۰ سال مورد استفاده قرار گرفته،  استفاده می‌شود. این نوع تبلیغات شامل مواردی مانند: تبلیغات تلویزیونی، رادیویی، چاپی، مجلات، روزنامه‌ها و تبلیغات محیطی است. این تبلیغات بیشتر به صورت یک ارتباط یک‌ طرفه و تنها به عنوان راهی برای ارسال پیام به مخاطبان عمل می‌کند.
  در تبلیغات دیجیتالی از ابزارها و رسانه‌های نوین که بیشتر به صورت دیجیتالی هستند استفاده می‌شود. این نوع تبلیغات شامل مواردی مانند: تبلیغات در موتورهای جستجو، بلاگ‌ها، شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها، پیامک و … می‌شود. این تبلیغات علاوه بر انتقال پیام برندها به مخاطبانشان، فرصت تعامل داشتن آن‌ها با یکدیگر را نیز فراهم کرده است.

 • تبلیغات چیست؟

  تبلیغات از قدیمی‌ترین شکل‌های بازاریابی و یک فعالیت ترویجی با هدف اصلی فروش محصول یا خدمات به مخاطبان مورد نظر است. در تبلیغات با استفاده از یک پیام درست و تاثیرگذار، می‌توان بر روی اقدامات مخاطبان هدف برای خرید ، فروش و یا سایر اقدامات مورد نظر برند، تأثیر گذاشت. تبلیغات می‌تواند گروه مخاطبان کوچکی را هدف قرار دهد  یا به اصطلاح نیش (niche) باشد و یا گروه بزرگی را هدف قرار دهد و عمومی باشد.
  تبلیغات با در نظر گرفتن گروه‌های مخاطبان و میزان نفوذپذیری مورد نظر، به سه دسته‌ی اصلی تقسیم می شود:
  1. تبلیغات ATL (Above The Line) : تبلیغاتی هستند که در آن از رسانه‌های عمومی‌ که میزان نفوذ بالایی در میان گروه‌های گسترده‌‌تری از مخاطبان دارند، استفاده می‌شود مانند رادیو و تلویزیون و …
  2. تبلیغات BTL (Below The Line) : تبلیغاتی هستند که در آن‌ها از رسانه‌های متمرکزتر که گروه‌های مخاطب خاصی را هدف قرار می‌دهد، استفاده می‌کند. این رسانه‌ها بیشتر در نقاط تماس خاص آن گروه‌ها قرار دارند. مانند تبلیغات فروشگاهی، سمپلینگ و ….
  3. تبلیغات TTL (Through The Line) : در این نوع از تبلیغات به صورت همزمان از رسانه‌های ATL و BTL برای یک کمپین تبلیغاتی استفاده می‌شود. این نوع تبلیغات را کمپین‌های ۳۶۰ درجه و یا تبلیغات یکپارچه‌ی بازاریابی (‌IMC ) نیز می‌نامند.