تحقیقات بازار برای کسب‌وکار شما حیاتی است معرفی ۵ مورد از مزایای پیشبرد تحقیقات بازار

تحقیقات بازار

هر محصول یا خدمات موفقی که امروزه از آن بهره می‌بریم، با تحقیقات بازار گسترده‌ای از مشتریان و رقبا آغاز شده است. داشتن اطلاعات دقیق و خاص از مشتریان و رقبا، اولین و حیاتی‌ترین گام در پیش‌برد یک طرح بازاریابی است.

برندها و کسب‌وکارهای کوچک سرانجام متوجه شدند که لازم است مشتریان بالقوه و رقبای اصلی‌شان را بهتر بشناسند. ازاین‌رو،‌ هنگامی‌ که درحال عرضه‌ی یک محصول جدید به بازار هستید یا در تلاشید خدمات فعلی‌تان را بهبود بدهید یا حتی اگر فقط به‌دنبال پیشی‌گرفتن از رقبایتان هستید، تحقیقات بازار ، آن مؤلفه‌ی مهمی است که همه‌ی اطلاعات مورد‌نیاز برای تصمیم‌گیری بهتر را به شما ارائه می‌کند.

به‌رغم این واقعیت که برندها روز‌به‌روز بیشتر به اهمیت تحقیقات بازار پی می‌برند، ممکن است فرایند تحقیقات بازار از دید صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و کارآفرین‌ها بیش‌ازحد طولانی و طاقت‌فرسا به‌نظر برسد.

از‌این‌رو برای روشن‌تر شدن ماجرا، ۵ مورد از مزایای تحقیقات بازار را در فرایند توسعه‌ی محصول و رشد کسب‌وکار شما، به‌اختصار برای‌تان شرح می‌دهیم:

 

۱. درک بهتر مشتریان‌تان

چه کسی محصول شما را می‌خرد؟ «پرسوناهای مشتری» (Customer personas) ایده‌آل شما چه کسانی هستند؟  (پرسوناهای بازاریابی، یک‌سری کاراکترهای خیالی هستند که الگوهای رفتاری، اهداف، نیازها و ویژگی‌های شخصیتی بسیار نزدیکی به مخاطبان ایده‌آل ما دارند.) اغلب هر چندوقت یک‌بار خرید می‌کنند؟ به چه چیز نیاز دارند؟ و چه انتظاری دارند؟

هرچه سؤالات بیشتری طرح کنید، شناخت بهتری از مشتریان‌تان به‌دست خواهید آورد و درنتیجه می‌توانید نیازهایشان را بهتر از رقبایتان برآورده کنید.

تحقیقات بازار به شما کمک می‌کند جزئیات و اطلاعات دقیقی از مشتری ایده‌آل خود ترسیم کنید. شما با شناخت مشتریان‌تان می‌توانید اندازه‌ی بازار و عوامل ترغیب‌کننده‌ی آنها به خرید را تشخیص بدهید. همچنین با آگاهی از سن، مکان، جنسیت و درآمد آنها، کمپین‌های قیمت‌گذاری و طرح‌های بازاریابی سفارشی را بهتر و مؤثرتر ایجاد خواهید کرد.

مطالب مرتبط:

تبلیغات را شروع نکنید ابتدا این سئوالات را از خود بپرسید

۲. آگاهی از رقبایتان و نحوه‌ی دست‌یابی آنها به بازار

رقبای شما چه کسانی هستند؟ فرقی نمی‌کند آنها را بشناسید یا نه؛ درهرصورت آنها درحال جذب مشتریان شما و پیروزی در بازار هستند؛ چراکه تحقیقات بازار خود را پیش‌تر از شما انجام داده‌اند. اگر می‌خواهید در بازار و در عرصه‌ی رقابت باقی بمانید، شما هم بایستی همین کار را انجام بدهید.

تحقیقات بازار به شما کمک می‌کند بفهمید چه کسی خدمات مورد‌نظر شما را به بازار ارائه می‌کند و نیز رقبای جدیدی را که قصد ورود به بازار را دارند، شناسایی می‌کنید.

همچنین، با انجام تحقیقات بازار مؤثر در هنگام ورودتان به بازار می‌توانید واکنش احتمالی رقبا و نیز برداشت مشتریان از محصول‌تان را پیش‌بینی کنید.

با تحقیقات بازار می‌توانید نقاط ضعف رقبای خود را هنگام ورودشان به بازار شناسایی کنید و از آنها برای جذب بیشتر مشتری بهره ببرید. علاوه‌ بر آن می‌توانید به مواردی که برای آنها کارآمد بوده است نیز پی ببرید تا استراتژی خودتان را خلاقانه‌‌تر طراحی کنید.

بنابراین شناخت هرچه بیشتر رقبا، برای موفقیت کسب‌وکارتان امری حیاتی است.

 

۳. ارزیابی محصول‌تان پیش‌ از عرضه‌ی آن به بازار

فرض کنید محصولی را تولید کرده‌اید و حالا تنها کاری که می‌بایست انجام بدهید بازاریابی و فروش آن است، درست است؟

خیر، اشتباه است! شما هنوز هم می‌توانید کارایی محصول یا خدمات خود را با تکیه بر تجربه و ارزیابی مصرف‌کنندگان بهبود ببخشید.

شما هرگز نمی‌توانید به‌طور صددرصد مطمئن شوید که محصول‌تان فورا با مشتریان بالقوه‌تان ارتباط برقرار کند؛ اما با تحقیقات بازار می‌توانید رویکرد مورد‌نیازتان را در هنگام بازاریابی محصول بیابید و پیام کلیدی و مناسبی را انتخاب کنید که به دل مشتریان‌تان بنشیند.

 

۴. از کسب‌وکار خارج نخواهید شد

چارلز داروین می‌گوید: «قوی‌‌ترین و باهوش‌‌ترین‌ها قادر به بقا نخواهند بود، بلکه آنهایی باقی خواهند ماند که با تغییرات سازگارترند.»

ما مطمئن نیستیم که داروین در اوقات فراغت خود به تحقیقات بازار پرداخته یا خیر، اما این سخنانش در عصر خلاقیت امروز، هنوز هم فوق‌العاده مهم و مؤثر است.

همه‌ی ما برندهای بسیار بزرگی مثل «بلاک‌باستر» Blockbuster (اکنون ورشکسته شده است) و «نوکیا» را که هنوز هم برای بازگشت به دنیای بازی‌های ویدئوییِ همراه تقلا می‌کنند، دیده‌ایم؛ آنها در پیش‌بینی‌های بازاریابی خود شکست خوردند و مصرف‌کنندگان امروزی نیز تقریبا آنها را فراموش کرده‌اند.

شرکت های «نت‌‌فلیکس» Netflix و «اپل» تحقیقات بازار خود را به‌درستی و قبل‌ از دیگر رقبا پیش برده و از هر خلأ موجود در بازار بهره برده‌اند.

برای اینکه در دنیای متغیر کسب‌وکار، همچنان مفید و مؤثر باقی بمانید، نه‌تنها باید انتظار تغییر را داشته باشید،‌ بلکه بایستی این تغییر را پیش‌بینی کنید. تحقیقات بازار شما باید تا‌این‌حد خوب باشد!

 

۵. رشد کسب‌وکار

رسیدن به یک درآمد پایدار زمان‌بر است، اما زمانی فرا می‌رسد که شما به‌عنوان کارآفرین بایستی کسب‌وکارتان را گسترش بدهید. در آن هنگام، شما با رقبای جدید و فروش کمتری مواجه می‌شوید، و این در حالی است که رقبایتان مشکلات کمتری خواهند داشت.

تحقیقات بازار ، اصلی است که بایستی در استراتژیِ رشد شما گنجانده شود؛ بنابراین شما با بهره‌گیری از آن می‌توانید در فرصت‌های پیش‌رویتان سرمایه‌گذاری کنید. تحقیقات بازار شما را در توسعه‌ی محصول جدید و ایجاد یک پلان بهتر قیمت‌گذاری یاری می‌کند و شما به یاری آن «بخش‌های بازار» (Market segments) و مجاری ارتباطی جدیدی را کشف خواهید کرد.

اگر به‌دنبال رشد هستید، بسیار مهم است که مشکلات را پیش‌از وقوع‌شان شناسایی و پیش‌بینی کنید. تحقیقات بازار کارآمد به شما کمک می‌کند تا برخی از مشکلاتی را که ممکن است درحین فراید رشدتان رخ بدهند، پیش‌بینی و از متحمل‌ شدن هزینه‌های گزاف طی این فرایند اجتناب کنید. شاید راهکار شما مناسبِ بازار به‌نظر برسد اما اگر این‌طور نباشد، به مشکلات بزرگی برمی‌خورید. فرایند تحقیقات بازار برای کاهش ریسک و مقرون‌به‌صرفه‌ کردن کسب‌وکار شما طراحی شده است.

در پایان، تحقیقات بازار اطلاعات پراهمیتی را برای ما فراهم می‌کند تا بتوانیم نیازهای بازار، مشتریان و رقبایمان را شناسایی و تجزیه و تحلیل کنیم.

امیدواریم این اطلاعات به شما کمک کرده باشد تا اهمیت تحقیقات بازار را برای تصمیم‌گیری، به‌هنگام توسعه‌ی کسب‌وکار و محصولات شرکت‌ها درک کرده باشید.

اگر می‌خواهید رقبایتان به گَرد پای شما نرسند، بسیار مهم است که چنین بینش‌هایی از مشتریان و رقبایتان داشته باشید و بدانید که چطور به‌صورت راهبردی کسب‌وکارتان را در بازار بنا کنید.

برگرفته از: medium.com

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 9 =