, ,

۸ اشتباه عکاسی که مبتدی‌ها مرتکب می‌شوند راه‌های جلوگیری از اشتباه عکاسی

 در مسیر یادگیریِ هر کاری ممکن است اشتباهاتی مرتکب شویم؛ عکاسی دیجیتال نیز از این قاعده مستثنا نیست. کسانی که برای یادگیری پیچ‌و‌خم عکاسی سال‌‌ها زمان صرف کرده‌اند، با انواع اشتباهات عکاسان مبتدی آشنا هستند و می‌دانند که خوشبختانه اجتناب از اشتباه عکاسی با آگاهی از نکاتی که در ادامه می‌خوانید، به‌آسانی امکان‌پذیر است.

در این مطلب با ۸ مورد از رایج‌ترین اشتباهات فنی عکاسان مبتدی و راه‌‌هایی برای اجتناب از آنها آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

پندهایی برای اجتناب از  اشتباه عکاسی که عکاسان مبتدی مرتکب می‌شوند

۱. فقدان فوکوس

اگر از قابلیت فوکوس ‌خودکار دوربین استفاده می‌کنید، احتمال اینکه روی بخش‌های اشتباهی از کادر تصویر فوکوس کنید زیاد است، به‌خصوص وقتی عمق میدان کم باشد. رفع این اشتباه عکاسی پس از ثبت عکس بسیار دشوار و حتی ناممکن است؛ پس تنظیم فوکوس مناسبِ میدان اهمیت دارد. بهترین راه برای انتخاب نقطه‌ی فوکوس دقیق و مناسب، استفاده از حالت فوکوس خودکار نقطه‌ای دوربین‌تان است. به‌ویژه هنگام عکاسی پرتره، مطمئن شوید نقطه‌ی فوکوس‌ روی چشم‌های سوژه باشد.

نکته‌ی حرفه‌ای: از «فوکوس با دکمه پشتی» (Back button focus) برای قفل‌کردن استفاده کنید.

۲. کادر لرزان

اگر عکس‌هایتان ناواضح یا تار از آب در می‌آیند و دلیلش را نمی‌دانید، احتمالا به این خاطر است که از سرعت شاتر پایینی استفاده می‌کنید. وقتی‌ سرعت شاتر دوربین خیلی پایین باشد، هر لرزشی می‌تواند وضوح عکس‌ را کاهش بدهد. قانون کلی برای اجتناب از این اشتباه عکاسی ، استفاده از سرعت شاتری حداقل برابر با فاصله‌ی کانونی لنز است.

برای مثال، اگر از یک لنز ثابت ۵۰ میلی‌متری روی دوربین فول‌فریم استفاده می‌کنید، آهسته‌ترین سرعت شاتری که می‌توانید بدون لرزش استفاده کنید یک‌پنجاهم ثانیه است. این سرعت روی یک دوربین سامانه پیشرفته تصویر نوع C، یک‌‌هشتاد‌وپنجم ثانیه می‌شود، چراکه فاصله‌ی کانونی مؤثر لنز، در  ۰/۵ ضرب می‌شود. اگر از لنز زوم استفاده می‌کنید، هنگام زوم ‌به‌ جلو و عقب‌ بایستی به فاصله‌ی کانونی‌ توجه کنید.

نکته‌ی حرفه‌ای: اگر لنز یا دوربین‌تان لرزشگیر تصویر دارد، می‌توانید سرعت شاتر را ۳ تا ۵ پله کاهش بدهید و بااین‌حال تصویر واضحی ثبت کنید.

۳. نوردهی بیشتر و کمتر از اندازه

اگرچه در عکاسی با فرمت خام (Raw) دست‌تان برای تنظیم نوردهی در پردازش‌های پس از ثبت عکس (Post-processing) باز خواهد بود، اما قطعا محدودیت‌هایی نیز برای شما خواهد داشت. اگر نوردهی بیش‌ازحد کم باشد، وقتی می‌خواهید عکس را پردازش کنید سایه‌ها نویزدار می‌شوند و اگر بیش‌از‌حد زیاد باشد، هایلایت‌ها از بین می‌روند و جزئیات در فرایند پردازش قابل بازیابی نخواهند بود. اگر منظره‌ای با دامنه دینامیکی بالا (HDR) شامل هایلایت‌های خیلی‌ روشن و سایه‌های تاریک دارید، قاعده‌ی کلی حفظ جزئیات هایلایت‌ها این است که اندکی کمتر در معرض نور قرار بگیرید. با این کار سایه‌ها را از بین نمی‌برید و آنها را در پردازش‌های پس از ثبت عکس، روشن می‌کنید.

نکته‌ی حرفه‌ای: از قابلیت «سنجش نور نقطه‌ای» دوربین‌تان برای نورسنجی بخش‌های مختلف کادر استفاده کنید.

۴. ژست نامناسب

افرادی که با آنها کار می‌کنید، به‌ندرت مدل‌های حرفه‌ای هستند و اغلب نمی‌توانند ژست‌های مناسب و راحتی بگیرند. همچنین با وجود اینکه یافتن و امتحان کردن ژست‌ها به‌صورت آنلاین کار بسیار خوبی است، هنگامی که به افراد بگویند چطور بایستند احتمالا ژست غیرحرفه‌ای خواهند داشت که آثارش در عکس‌های شما پدیدار خواهد شد. بهترین گزینه‌ی پیش‌روی شما این است که ژست‌ها را راهنمای ساده‌ای در نظر بگیرید و با برقراری ارتباط چشمی و شوخی‌های دوستانه سوژه‌‌های عکس‌هایتان را تشویق کنید که خودشان باشند.

اشتباه عکاسی

نکته‌ی حرفه‌ای: برای تنظیم عکس‌ از سه‌پایه استفاده کنید تا آزادانه با سوژه‌هایتان صحبت و ارتباط چشمی برقرار کنید.

۵. درخت سبزشده روی سر سوژه

دیگر اشتباه عکاسی که به‌آسانی یک عکس خوب را خراب می‌کند این است که  شیئی عمودی مثل درخت یا تیر‌ برق، درست بالای سر سوژه‌ باشد. درحالی‌که روی ژست و ظاهر سوژه‌ متمرکز شده‌اید، بسیار مهم است که به زمینه‌ی سوژه نیز توجه داشته باشید و مطمئن شوید که هیچ عنصر انحرافی پیدا نباشد یا از سوژه رد نشود، حتی اگر خیلی مات و نامحسوس باشد.

نکته‌ی حرفه‌ای: برای یافتن اشیای انحرافی، کل کادر تصویر را در منظره‌یاب دوربین بررسی کنید.

۶. ترکیب‌بندی گیج‌کننده

مرتب کردن عناصر در کادر دوربین‌تان کمی زمان‌بر است. وقتی دقیقا ندانید چه کار می‌کنید، ترکیب‌بندی معیوبی ایجاد می‌کنید که باعث سردگمی و گیجی بیننده می‌شود. خوشبختانه راهنمایی‌های ساده‌ای بر اساس ادراک انسانی مثل قانون یک‌سوم وجود دارند که به شما در مرتب کردن و مدیریت عناصر کادر کمک می‌کنند.

نکته‌ی حرفه‌ای: با استفاده از «پوشش توری» (Grid overlay) در مرحله‌ی پردازش می‌توانید عکس‌ها را برای اعمال قانون یک‌سوم برش بدهید.

۷. پردازش بیش‌از‌حد

وقتی یادگیری پردازشِ پس از ثبت عکس را آغاز می‌کنید، به‌سادگی هیجان‌زده می‌شوید و عملیات پردازش را به‌شکلی افراطی انجام می‌دهید. یک اشتباه عکاسی رایج که معمولا  مبتدی‌ها حین پردازش عکس مرتکب می‌شوند، شارپ کردن و اشباع رنگ بیش‌ازحد تصاویر است که آنها را کاملا غیرواقعی و افراطی جلوه می‌دهد. خطای پردازشی دیگر مبتدی‌ها، پردازش افراطی HDR است که سایه‌ها و هایلایت‌ها را از عکس‌ می‌زداید و در بهترین حالت آن را مصنوعی و در بدترین حالت وحشتناک جلوه می‌دهد.

نکته‌ی حرفه‌ای: از ابزار بافت‌نگار (هیستوگرام) استفاده کنید تا مطمئن شوید یک نقطه‌ی سیاه و یک نقطه‌ی سفید دارید.

۸. از بین رفتن فایل‌های پشتیبان

یکی از مخاطره‌های عکاسی دیجیتال، خرابی فنی هارد درایوی است که فایل‌های تصویری‌تان را در آن ذخیره می‌کنید. اگر فقط یک کپی از فایل‌های تصویری‌تان داشته باشید و درایوی که فایل‌ها در آنجا ذخیره هستند خراب شود، همه‌ی فایل‌های تصویری‌تان از بین می‌روند. پس همیشه در جای دیگری مثل یک هارد اکسترنال یا خدمات ذخیره‌سازی ابری، یک نسخه‌ی کپی از عکس‌هایتان داشته باشید.

نکته‌ی حرفه‌ای: خدمات ذخیره‌سازی ابری و هارد درایوهای اکسترنال روز‌به‌روز ارزان‌تر می‌شوند، پس چرا برای آسودگی‌خاطر خود، دو نسخه‌ی پشتیبان نداشته باشید؟

 

برگرفته از: format.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =