,

پنج مورد از رایج‌ترین تکنیک‌های تبلیغات

پنج مورد از رایج ترین تکنیک های تبلیغات

آن دسته از تبلیغات موفق هستند که در بینندگان، شنوندگان و خوانندگان اشتیاق و تمایل ایجاد کنند. این گونه تبلیغات اطلاعاتی را هم در مورد نحوه‌ی محقق ساختن این تمایل در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند و در مشتریان احتمالی حس خوبی نسبت به محصولات یا خدماتی که تبلیغ می‌شوند، ایجاد می‌کنند. در ادامه‌ی این مطلب پنج تکنیک رایج تبلیغات را با هم مرور می‌کنیم.

با توجه به تعداد زیاد تولیدکنندگان محصولات و ارائه دهندگان خدمات در بازار، استفاده از یک تکنیک اثبات شده در تبلیغ محصول، احتمال بازگشت هزینه‌ی تبلیغات شما را افزایش می‌دهد. تکنیک‌های اولیه‌ی مورد استفاده در تبلیغات سیاسی به طور موفقیت‌آمیزی در تبلیغات تجاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنان به عنوان رایج‌ترین تکنیک‌های این عرصه شناخته می‌شوند.

تکنیک تکرار

تکنیک تکرار در تبلیغات تلویزیونی

«تکرار» تکنیکی ساده اما با این وجود موثر و کارآمد به شمار می‌آید که برای آگاهی مشتری از ماهیت کالای تبلیغ شده و حک شدن آن در حافظه‌ی مشتری به کار گرفته می‌شود.

حتی در تبلیغاتی هم که در آنها از سایر رویکردهای موفق استفاده می‌شود، بیش از یک بار به نام محصول یا شرکت تولید کننده اشاره می‌شود.

این امر خصوصاً در تبلیغات تلویزیونی صادق است، چون تلفیق صدا و تصویر این امکان را برای تبلیغ‌کننده فراهم می‌کند تا با تغییر شیوه‌ی انتقال پیام (از دیداری به شنیداری) موضوع تکرار را مخفی کند.

همچنان اولین آگهی تبلیغاتی که در طول پخش مسابقات سوپربول (Super Bowl) برای محصولی به نام HeadOn پخش شد به عنوان نمونه‌ی کلاسیک این تکنیک تبلیغاتی معروف است. هر چند آگهی‌های تبلیغاتی هیچ وقت نحوه‌ی کار محصول را شرح نمی‌دهند، اما نام آن محصول در ذهن بینندگان خواهد ماند.

تکنیک ادعا

تبلیغاتی که به مشخصات خاص یک محصول می‌پردازند یا ادعا می‌کنند که محصول یا خدمات تبلیغ شده می‌تواند برای مشتریان احتمالی چه کارهایی انجام دهد، با اطلاع رسانی، آموزش و ایجاد توقع در خریدار نتایج موفقی را به دست می‌آورند.

این ادعاها می‌تواند بیان واقعیت یا فقط ترفندی فریبکارانه باشد، مثل دادن عنوان «بهترین» به یک برند آب پرتقال در صورتی که از نظر ارزش غذایی مشابه سایر برندهاست. ادعا ممکن است از طریق حذف بخشی از واقعیت یا با استفاده از آنچه که برخی از تبلیغ کنندگان و فعالان سیاسی آن را «عبارات فریبکارانه» می‌نامند، نقش گمراه‌کننده‌ای ایفا کنند.

این‌ها عبارات تعدیل‌کننده‌ی زیرکانه‌ای هستند که اگر دقیق مورد بررسی قرار بگیرند ادعای مطرح شده در آگهی‌های تبلیغاتی را بی اساس و بی معنی جلوه می‌دهند. عبارات فریبکارانه رایج عبارتند از: «کمک می‌کند»، «مبارزه می‌کند» و «واقعاً».

تکنیک مشارکت افراد مشهور

تبلیغات با استفاده از تکنیک مشارکت افراد مشهور

مرتبط ساختن یک محصول یا یک شرکت به افراد مشهور و سرشناس، آهنگ‌ها و ترانه‌های پرطرفدار و حس عاطفی قوی، باعث ایجاد ارتباط روانی قدرتمندی در مشتری می‌شود.

مطلب مرتبط: هرآنچه باید درباره‌ی ویژگی شراکت پولی اینستاگرام بدانید

شرکت‌های تجهیزات و لوازم ورزشی در تبلیغات خود از ورزشکاران موفق استفاده می‌کنند، خودروسازان ماشین‌های خود را در مقابل عمارت‌های بزرگ نشان می‌دهند، آبجوسازان نشان می‌دهند که محصول آنها توسط گروهی از افراد مصرف می‌شود که دور هم در حال خوش‌گذرانی هستند و بالاخره شرکت‌های لوازم آرایشی از مدل‌ها و افراد مشهور برای معرفی محصولات خود استفاده می‌کنند.

این تبلیغات باعث واکنش احساسی مشتری‌ها می‌شود که این واکنش احساسی مربوط به محصولی است که تبلیغ می‌شود و از طریق انتقال این واکنش احساسی، جذاب به نظر می‌رسد.

تکنیک مد روز

تکنیک مد روز با متقاعد کردن مشتری از اینکه دیگران از این محصول استفاده می‌کنند و آنها نیز باید به جمع مصرف‌کنندگان این محصول بپیوندند، باعث فروش یک محصول (کالا یا خدمت) می‌شود. سایر تبلیغات مد روز القاکننده‌ی این برداشت هستند که اگر مردم آنچه را که در معرض فروش گذاشته شده نخرند، به‌روز و آگاه به حساب نمی‌آیند.

این آگهی‌های تبلیغاتی اغلب از «جملات پر زرق و برق» و عبارات برگرفته از ایده‌های بسیار ارزشمند استفاده می‌کنند که باعث ایجاد تایید آنی در مشتری می‌شوند و ممکن است به کالا یا خدماتی که تبلیغ می‌شود ربط داشته یا نداشته باشند.

برای نمونه عبارت «ایرانیان…. را دوست دارند» بین حس میهن‌پرستی و یک محصول پیوند برقرار می‌کند و باعث بروز یک واکنش مثبت خودجوش می‌شود.

تکنیک استفاده از ابزار پیشبرد فروش

تبلیغات با استفاده از هدایا

کوپن، قرعه کشی، بازی به همراه جوایز و هدیه در ازای خرید ایجاد هیجان می‌کند و شرکت در این برنامه‌ها مشتریان را به ارتباط برقرار کردن با محصول یا خدمات مورد حمایت این آگهی‌های تبلیغاتی تشویق و ترغیب می‌کند.

جذابیت این ایده که مشتری چیزی را رایگان به دست بیاورد یا «جایزه» بگیرد به موفقیت این تبلیغات کمک می‌کند.

عرضه با مدت زمان محدود و تعیین مهلت‌های خریدِ محدود به این تکنیک تبلیغاتی کمک می‌کند تا ضرورت خرید کالا یا خدماتی را که درباره‌ی آن تبلیغ می‌شود در مشتریان ایجاد کند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 6 =