اهمیت بازاریابی رسانه های اجتماعی برای همه ثابت شده، اما سوال اینجاست که ارزش این شبکه ها در چیست که همه بدون چون و چرا قبولشان دارند. مزایای بازاریابی رسانه های اجتماعی صرفا به جمع کردن لایک و طرفدار و توئیت کننده محدود نمی شود؛ این موارد هدف رسانه های اجتماعی نیستند، اما کمک می کنند مجموعه به هدفش برسد. انگیزه از بازاریابی رسانه های اجتماعی، بیشتر از یک رقابت آنلاین برای محبوب شدن است؛ صاحبان کسب و کارها هم هرچه بهتر این مساله را درک کنند، بهتر می توانند از این رسانه ها استفاده کنند. ۵ مزیت اصلی رسانه های اجتماعی که صاحبان کسب و کارها باید بشناسند این موارد هستند:

افزایش آگاهی ۱. افزایش آگاهی مردم درخصوص برند

یکی از مهم ترین مزایای بازاریابی رسانه های اجتماعی این است که برند را به مردم می شناساند. بااینکه برخی از صاحبان کسب و کارها به اشتباه تصور می کنند اگر برندشان را راه اندازی کنند، مردم خودشان جذب مجموعه می شوند؛ اما واقعیت این است که اگر مردم از وجود کسب و کار یا وبسایت اطلاعی نداشته باشند، مطمئنا به آن سر نمی زنند. این روزها که حدود دو سوم از افراد از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و محتوا هم به سرعت به شکل ویروسی پخش می شود، رسانه های اجتماعی برای تبلیغ برند به مشتریان بالقوه، جزو کانال های درجه یک محسوب می شوند. موسسه رلوانزا در گزارشش اعلام کرده ۷۸٪ از کسب و کارهای کوچک از طریق رسانه های اجتماعی مشتری جدید جذب می کنند. تحقیقات نشان می دهند آگاه کردن مردم به این شکل واقعا ارزشمند است. پژوهش موسسه ادرویت دیجیتال هم نشان می دهد ۷۵٪ از کاربران اینترنتی امریکایی معتقدند اطلاعات محصولات که در رسانه های اجتماعی منتشر می شود، روی میزان وفاداری شان به مجموعه و رفتارهای خریدشان تاثیر می گذارد. نکته دیگر اینکه ۲۶٪ از جوانان بیست و چند ساله امریکایی عنوان کرده اند برای آشنایی با محصولات جدید از رسانه های اجتماعی استفاده می کند، آماری که از نرخ ۲۹ درصدی تبلیغات تلویزیونی تنها ۳٪ کمتر است؛ البته بعید نیست که رسانه های اجتماعی در آینده نزدیک رتبه اول را از آن خودشان کنند.

تحقیقات موسسه ایمارکتر هم به همین نحو نشان می دهند ۳۳٪ از مشتری ها برندها، محصولات و خدمات جدید را از طریق شبکه های اجتماعی کشف می کنند.

برند ۲.اعتبار بخشیدن به برند

مزیت دیگر رسانه های اجتماعی در این است که به برندها اعتبار می دهند و باعث می شوند مجموعه بتواند مشتری جذب کند. مشتری های اینترنتی، اگر تصمیم بگیرند از خدمات یا محصولات کسب و کار یا خرده فروش خاصی استفاده کنند، اما درباره اش چیزی ندانند، معمولا به صفحات رسانه های اجتماعی سر می زنند تا درباره مجموعه اطلاعات پیدا کنند. وبسایت بیشتر کسب و کارهای خرد، بعد از اینکه به دست طراح سایت آماده شد، به ندرت به روزرسانی می شود، اما صفحات رسانه های اجتماعی مرتبا با پست های جدید و نظرات کاربران به روزرسانی می شوند. وبسایت ها نشان می دهند برند هنوز پابرجاست، اما صفحات اجتماعی نشان می دهند برند هنوز فعال است. به همین شکل، تعداد طرفدارها نشان می دهد برند چقدر پرطرفدار است و نظرات کاربران در فیسبوک نشان می دهند مشتری می تواند به کسب و کار اعتماد کند. تحقیقات موسسه بالیهو نشان می دهند ۶۳٪ از مصرف کنندگانی که به دنبال کسب و کارهای اینترنتی می گردند، درصورتی که بتوانند اطلاعات موردنظرشان را پیدا کنند، به احتمال زیاد از آن مجموعه استفاده می کنند.

توجه داشته باشید فعالیت های بازاریابی رسانه های اجتماعی درصورتی که ضعیف باشند، باعث خدشه دارشدن اعتبار برند می شوند. اگر مشتری جدیدی وارد صفحه اجتماعی کسب و کار شود و بفهمد در طول چند ماه گذشته هیچ پست جدیدی منتشر نکرده اند، با خودش فکر می کند درب شرکت مدت ها است که تخته شده است. اگر مشتری در بخش نظرات درخواست کمک کند و جوابی نگیرد، با خودش فکر می کند خدمات مشتریان شرکت ضعیف است.

افزایش فروش۳.افزایش فروش

هدف نهایی از بازاریابی رسانه های اجتماعی، افزایش فروش و درآمد است. اتفاقا به همین خاطر است که برای این مقوله به جای روابط عمومی رسانه های اجتماعی، عبارت بازاریابی رسانه های اجتماعی درنظر گرفته شده است. اصولا هدف از افزایش آگاهی مردم درباره برند و اعتبار دادن به آن، این است که فروشمان را بالاتر ببریم. اما برای اینکه مشتری ها را با استفاده از رسانه های اجتماعی، مستقیما به داخل قیف فروش هدایت کنیم، روش های مختلفی وجود دارد. مثلا صاحبان کسب و کارها می توانند برای طرفداران مجموعه، پست هایی منتشر کنند و به محصولات و خدمات شرکت لینک بدهند. بازاریاب ها هم می توانند با استفاده از محتوا و تبلیغات خاص، به افرادی که هنوز جزو طرفداران مجموعه نشده اند، محصولات و خدمات ارائه کنند. یکی از بزرگترین مزایای رسانه های اجتماعی در همین هدفگذاری طیف خاص مخاطب است. شبکه های اجتماعی درخصوص علائق مشتری ها و ویژگی های فردی شان اطلاعات زیادی دارند، به همین خاطر می توانند مخاطبان صحیح را با پیغام صحیح هدفگذاری کنند.

خرده فروش ها هم می توانند به روش های مختلفی، از طریق رسانه های اجتماعی مستقیما محصول بفروشند. صاحبان کسب و کارها می توانند با استفاده از اپلیکیشن های فیسبوک مثل اکوید یا بیتیلر، یک فروشگاه مجازی راه اندازی کنند. کاربران توئیتر هم می توانند به مشتریانشان امکان بدهند از صفحه خوراک توئیتر، محصولات را مستقیما به صفحه ثبت سفارش آمازون اضافه کنند. حتی برای فروش محصول از طریق پینترست، یوتیوب و سایر شبکه های اجتماعی هم روش هایی وجود دارد.

بهبود خدمات مشتریان۴.بهبود خدمات مشتریان

یکی دیگر از مزایای رسانه های اجتماعی که معمولا به چشم نمی آید، خدمات مشتریان است. حتی درصورتی که کسب و کار، یک دپارتمان اختصاصی خدمات مشتریان، خط تلفن مستقیم یا ایمیل اختصاصی داشته باشد، باز هم باید هرطور که مشتری ترجیح می دهد، مشکلاتش را حل کنند. بیشتر مردم سوالاتشان را از طریق رسانه های اجتماعی مطرح می کنند، درنتیجه کسب و کار باید آماده باشد تا به کاربر از این کانال ها کمک کند. این آمادگی برای پاسخگویی به کاربر، کمک می کند برند را بهتر جا بیندازیم. یکی از مهم ترین دغدغه های کاربران هنگام خرید اینترنتی، پاسخگو بودن بخش خدمات مشتریان است. مردم می خواهند مطمئن شوند اگر مشکلی پیدا کنند، خیلی راحت کمک می گیرند. صاحبان کسب و کارها درصورتی که پاسخگوی نیازهای مشتریان باشند، می توانند مشتری را به برند وفادارتر کنند.

تولید محتوا۵. توزیع محتوا

رسانه های اجتماعی باید بخشی از هر سیستم توزیع بازاریابی محتوا باشند. رسانه های اجتماعی قسمت عمده ای از ترافیک ارجاعی وب را تشکیل می دهند. مردم به دنبال محتوایی هستند که هم مورد علاقه شان باشد و هم ارزش به اشتراک گذاری داشته باشد. تحقیقات مشترک موسسه نیلسن و آول هم نشان می دهند افراد بیش از ۵۰٪ از وقتشان در اینترنت را برای بررسی محتوا و ۳۰٪ از وقتشان را روی کانال های اجتماعی برای به اشتراک گذاری محتوا صرف می کنند. صاحبان کسب و کار می توانند به کمک رسانه های اجتماعی، از طریق بازاریابی محتوا جذب مشتری داشته باشند.

مجموعه این تحقیقات و داده ها، مزایای متعدد بازاریابی رسانه های اجتماعی را نشان می دهند؛ افزایش آگاهی مردم درباره برند، اعتبار بخشیدن به برند، تاثیرات مثبت روی کسب و کار و افزایش فروش، تنها بخشی از این مزایا هستند. درصورتی که به اهمیت این رسانه ها در بازاریابی پی ببریم، در مواردی که بازاریابی رسانه های اجتماعی مان در حد انتظارات مشتری نیست، بهتر متوجه اشکال کار می شویم و سعی می کنیم تلاش هایمان را مستمرتر کنیم.

بازاریابی رسانه های اجتماعی مقوله ای است که تمام کسب و کارها باید خیلی خوب رویش تمرکز کنند…