,

۱۰ ترند کسب و کار که باعث موفقیت در سال ۲۰۱۸ می‌شوند

۱۰ ترند کسب و کار که باعث موفقیت در سال ۲۰۱۸ می‌شوند

ترندهای منتخب ۲۰۱۸ اقداماتی برجسته و نوآورانه هستند که شرکت‌های سراسر دنیا را به سمت موفقیت سوق می‌دهند. بعضی از این ترندها در مرحله‌ی پروبال گرفتن هستند در حالی که بقیه ریشه گرفته‌اند. در ادامه ۱۰ ترند برتر کسب و کار در سال جاری معرفی می‌شود.

۱. وجود هوش مصنوعی در کسب و کار تجربه‌ی مشتری را پیش می‌برد

هوش مصنوعی برای تجربه‌ی مشتری در کسب و کار ضروری است.

وقتی به هوش مصنوعی فکر می‌کنید، شاید یاد تعاملات غیرانسانی بیفتید. اما هوش مصنوعی را با اتوماسیون بازاریابی اولیه اشتباه نگیرید.

همانطور که کریستوفر پن (Christopher Penn) متخصص و سخنران برجسته‌‌ی هوش مصنوعی و معاون فناوری بازاریابی شرکت شیفت کامیونیکیشنز (SHIFT Communications) می‌گوید: «سه سطح یادگیری ماشین وجود دارد: هوش مصنوعی، حوزه‌ای که ماشین‌ها وظایفی که به طور عادی انسان‌ها انجام می‌دهند را اجرا می‌کنند؛ یادگیری ماشین، که ماشین‌ها به خودیِ خود یاد می‌گیرند؛ و یادگیری عمیق که چند دسته یادگیری ماشین برای یادگیری غنی در هم زنجیر می‌شود.»

کسب و کار های پیشرو هوش مصنوعی را برای اجرای وظایف تکرارشونده و اضافی و برای پردازش حجم بالای داده‌ها، نه برای خودداری از تعامل انسانی، بلکه برای غنی ساختن این تعامل به کار می‌برند. هوش مصنوعی در حال تبدیل به قاعده‌ای برای بسیاری از تجربیات عملی مصرف‌کننده است – این مثال‌های قدرتمند از هوش مصنوعی، برای ارزیابی داده‌های GPS استفاده می‌کنند:

  • گوگل مپز از داده‌های بی‌درنگ مشتری از تلفن‌های ما استفاده می‌کند.
  • جی‌پی‌اس اینسایت (GPS Insight) می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا پنجره‌ی برنامه‌ریزی برای شرکت‌های مخابراتی را کوتاه کنند. مهم‌تر از آن، آنها می‌توانند به شهرداری‌ها این امکان را بدهند تا پاسخگویان اضطراری را بهتر به مأموریت اعزام کنند و در بحران‌هایی مثل تندباد افراد را نجات دهند.

منتظر باشید که تحویل محتوای شدیدا سفارشی‌شده و خودکار برای شخصیت و سبک زندگی مشخص یک مشتری را ببینید.

همانطور که پن می‌گوید: «هوش مصنوعی مفهومی مربوط به آینده نیست. ابزار و تکنولوژی‌ها موجود و در دسترس هستند و هزینه‌های بازدارنده‌ای ندارند.»

مطلب مرتبط: معرفی ۴ تکنولوژی موثر هوش مصنوعی برای کسب‌وکارها

۲. اجتماعات برقراری ارتباط با کسب و کار ها در قالب تعاملات زنده را به رسانه‌های اجتماعی ترجیح می‌دهند

جایگاه تعاملات زنده در کسب و کار بالاتر از رسانه‌های اجتماعی است.

تلفن هوشمندتان شاید باعث شود فکر کنید که مردم رسانه‌های اجتماعی را در مقابل تعاملات رودررو ترجیح می‌دهند. با این حال، کسب و کار های ممتاز متوجه هستند که ایجاد اجتماعات عالی موجب وفاداری طولانی‌مدت به برند می‌شود. هیچ چیز بهتر از تعاملات رودررو و زنده، محرک اجتماعات قوی نیست. حتی ویدیوی زنده بهتر از ویدیوی ضبط‌شده باعث مشارکت می‌شود. کافی است به محبوبیت پخش زنده‌ی فیسبوک نگاه کنید.

رویدادهای اجتماعی عالی مثل تالار گفتگوی B2B که از سوی مارکتینگ‌پروفز (MarketingProfs) برگزار می‌شود، بلیت‌هایشان هنگام پیش‌فروش تمام می‌شود، چون شرکت‌کنندگان به دنبال تعاملات با ارزش و رودررویی هستند که در آنها یادگیری اجتماعی بسیار بیشتر از رسانه‌های اجتماعی رخ می‌دهد.

کسب و کار های هوشمند متوجه هستند که رسانه‌های اجتماعی و تکنولوژی جایگزین نیاز به تعاملات رودررو نمی‌شوند، در واقع رسانه‌های اجتماعی می‌توانند تعاملات رودررو را ارزشمندتر کنند. به دلیل اینکه مشتریان از قبل در جهان مجازی با شما ارتباط داشته‌اند، روابط رودررو می‌توانند با سرعت بالایی شکل بگیرند، چون حس می‌کنید طرف مقابل را از قبل «می‌شناسید».

انتظار داشته باشید کسب و کار های پیشرویی که سال‌ها قبل رویدادهای زنده را کنار گذاشتند، مجددا با اشتیاق به سراغ‌شان بروند.

۳. نسل هزاره (Millennials) ورود نسل Z به کسب و کار را خوشامد می‌گوید

نسل Z در حال ورود به حوزه‌ی کسب و کار است.

به گفته‌ی تحلیلگران گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، جوان‌ترین نسل آمریکا یعنی «نسل Z» (کسانی که بعد از ۱۹۹۸ به دنیا آمده‌اند) حالا وارد سال‌های تعیین‌کننده‌ای می‌شوند. با حدود ۷۰ میلیون نفر که بزرگ‌ترین‌شان حالا به دانشگاه وارد شده یا تبدیل به نیروی کار می‌شوند، تعداد افراد این گروه به زودی بیشتر از نسل Y قبل‌شان می‌شود.

نسل Y دیگر بچه نیستند. در واقع، بزرگ‌ترین افراد این گروه حالا ۳۵ سال دارند. نسل Y به شکل فزاینده‌ای نقش‌های رهبری در سازمان‌ها را بر عهده می‌گیرد. افراد نسل Y علاوه بر مدیریت هم‌نسلان خود، به زودی مدیر کارکنان نسل Z خواهند شد. آیا نسل Y به اندازه‌ای که نسل X از آنها نالید، از نسل Z شاکی خواهد بود؟ فقط زمان این موضوع را مشخص خواهد کرد.

نسل Z اولین نسلی است که با وسایل الکترونیکی در دست به دنیا آمده است و به شدت با نسل Y تفاوت دارد. کسب و کار ها و برندهای هوشمند سریع کار می‌کنند تا این نسل بعدی را به عنوان کارمند و نیز مصرف‌کننده بشناسند.

مطلب مرتبط: بازاریابی برای نسل Z، نسل جدیدی از مشتریان

۴. دستمزدها و موارد دیگر در کسب و کار افزایش می‌یابد

دستمزدها در تمام بخش‌های کسب و کار بالا می‌رود.

دکتر مری کلی (Mary Kelly) که دکترای اقتصاد دارد و مشاور حوزه‌ی رهبری است، این بینش عالی درباره‌ی اینکه چه انتظاری از اقتصاد سال آینده داشته باشیم را مطرح کرده است.

طبق داده‌های انجمن مدیریت منابع انسانی، مدیران منابع انسانی باید انتظار افزایش ۳ درصدی دستمزد را در تمام بخش‌ها داشته باشند. در مشاغلی با تقاضای بالا مثل سلامت و درمان، مراقبت از سالمندان و فیزیوتراپی انتظار می‌رود که افزایش دستمزد بیشتر باشد.

همچنین شاهد افزایش دستمزد مشابهی در مهندسی، تکنولوژی پهپاد و واقعیت مجازی خواهیم بود. دستمزدها برای چند سال راکد بوده‌اند و با نرخ بیکاری تقریبا پایین ۴/۱ درصد از نیروی کار، کارفرمایان احساس فشار می‌کنند که ‌پاداش را طوری تعیین کنند که جذاب باشد و کارکنان باکیفیت را حفظ کند.

همانطور که در سال‌های اخیر دیده‌ایم، کسب و کار های بزرگ شاهد افزایش بیش از ۶ درصد هزینه‌های سلامت و درمان از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ خواهند بود… به طور همزمان پوشش بیمه رو به کاهش است. کارفرمایان باهوش حالا به برنامه‌های سلامت و درمان‌شان نگاه می‌کنند تا افزایش مالی را به حداقل برسانند، در حالی که شفافیت هزینه را ارتقا می‌بخشند تا به کاهش هزینه‌های آتی کمک کنند.

کارکنان بااستعداد به دنبال حقوق، مزایا، انعطاف‌پذیری و خودمختاری هستند. کسب و کار های زیرک می‌دانند که انعطاف‌پذیری و خودمختاری ممکن است برای بسیاری از کارکنان نسبت به پاداش خالص ارزش بیشتری داشته باشد.

۵. در کسب و کار یادگیری اجتماعی عملکردی بهتر از یادگیری از راه دور خواهد داشت

نقش یادگیری اجتماعی در کسب و کار پررنگ‌تر از یادگیری از راه دور است.

چون افراد حرفه‌ای بیشتری دورکاری می‌کنند، کسب و کار ها راه‌های خلاقانه‌ای برای حفظ ارتباط کارکنان و رشد استعدادهایشان در بیرون از دفتر کار پیدا کرده‌اند. راهی که در میان برنامه‌های آموزشی شرکتی محبوب شده است، یادگیری اجتماعی است.

یادگیری اجتماعی فرآیند یادگیری از طریق تعامل اجتماعی با همتایان است. رایج‌ترین مثال یادگیری اجتماعی سنتی فرصت رویارویی در کنار آبسردکن محل کار است. دو یا چند نفر با هم برخورد می‌کنند، ایده‌هایشان را با هم در میان می‌گذارند و با کمی دانش بیشتر در فرآیند از هم جدا می‌شوند؛ این یادگیری اجتماعی است.

مطالعه‌ی بلومبرگ درباره‌ی یادگیری اجتماعی می‌گوید: «یادگیری اجتماعی ممکن است در مواجهات رودرروی غیررسمی، بین تیم‌ها در مسیر حلِ آنی مسئله، اجتماعاتی از افرادی با حرفه‌ی یکسان، از طریق نرم‌افزار اجتماعی، دفاتر راهنمای تخصصی و غیره اتفاق بیفتد.»

این مطالعه تخمین می‌زند که ۵۰ درصد کسب و کار ها همین حالا به شکلی از یادگیری اجتماعی استفاده می‌کنند و دو سوم آنها برای استفاده از آن در آینده برنامه‌ریزی کرده‌اند. درک چرایی این کار ساده است. یادگیری اجتماعی خودمختاری و خودراهبری را تقویت می‌کند و باعث افزایش مشارکت کلی یادگیرنده می‌شود. همچنین می‌تواند یک عزیمت خوشایند از دوره‌های آنلاینی باشد که می‌توانند تجاربی تنها و منزوی باشند که فاقد مشارکت هستند. یادگیرندگان در این تجربه حضور یادگیرندگان دیگر را حس نمی‌کنند.

موفق‌ترین برنامه‌های یادگیری آنلاین شامل یک اجتماع دیجیتال است که شرکت‌کنندگان می‌توانند تجربیات‌شان را به اشتراک بگذارند، از یکدیگر سؤال کنند و در یادگیری اجتماعی که فراتر از برنامه‌ی دوره است مشارکت داشته باشند.

همانطور که کسب و کار ها یادگیری اجتماعی را بیشتر می‌پذیرند،‌ بیشتر از ابزاری استفاده می‌کنند که حامی آموزش و راهنمایی است و از تخصص داخلی حداکثر بهره را می‌برد.

۶. پخش زنده‌ی محتوای ویدیویی در حوزه‌ی کسب و کار شتاب بیشتری می‌گیرد

محبوبیت پخش زنده‌ی ویدیویی در کسب و کار رو به افزایش است.

در حالی که خودِ ویدیو به عنصری الزامی برای کسب و کار های موفق تبدیل شده است، مشتریان دیگر با بازاریابی غیرشخصی و کلی قانع نمی‌شوند. مشتریان متقاضیِ ارتباطات واقعی با افراد واقعی هستند. ویدیو محتوایی است که بیشترین بازدید را دارد و ویدیوی زنده مؤثرترین راه برای جلب مشارکت مخاطبان‌تان است.

به گفته‌ی نیک لوسک (Nick Losq) بنیانگذار و مدیر ارشد خلاقیت در استاربیست (StarBeast)، «ویدیو قابل‌هضم‌ترین شکل رسانه در دنیایی است که حالا تلفن‌های هوشمند بر آن سلطه دارند. و وقتی یک کسب و کار شروع به افزودن عنصر «زنده» و معرفی بی‌درنگ افراد واقعی می‌کند، این قدرت را دارد که با مصرف‌کنندگان به شکلی شخصی و صادقانه ارتباط برقرار کند. این کار کسب و کار های زیرک را از بقیه‌ی رقبایشان متمایز می‌کند. ویدیوی زنده توانایی دارد که به بسیاری از کسب و کارها چهره و روح بدهد.»

کسب و کار ها ویدیوی زنده‌ پخش می‌کنند تا ارتباط‌های آنیِ انسانی با مخاطبان خود برقرار کنند. چه پخش معرفی یک محصول باشد، چه برگزاری وبینار B2B، چه جلسات پرسش و پاسخ و چه پخش نقد و بررسی محصول، ویدیوهای زنده به بخش اساسی هر استراتژی بازاریابی کسب و کاری تبدیل شده‌اند. تحقیق لایو استریم (Livestream) نشان می‌دهد که ۸۰ درصد مخاطبان به جای خواندن یک بلاگ، تماشای ویدیوی زنده را ترجیح می‌دهند و ۸۲ درصد ویدیوی زنده‌ی یک برند را به پست‌های اجتماعی ترجیح می‌دهند و همچنین ۷۳ درصد از سازمان‌های B2B بازده سرمایه‌گذاری مثبتی از بازاریابی ویدیویی گزارش کرده‌اند.

کسب و کار هایی که منابع خود را برای پخش ویدیوهای زنده برنامه‌ریزی می‌کنند و تخصیص می‌دهند، در صنایع‌شان سرآمد خواهند شد.

مطلب مرتبط: سه ترند ویدیو مارکتینگ که در سال ۲۰۱۸ غوغا می‌کند

۷. در کسب و کار به اجتماع خدمت کنید، نه فقط خریداران‌تان

در کسب و کار خود نه تنها به خریداران بلکه به کل اجتماع خدمت کنید.

مفهوم «سفر خریدار» برای توصیف مسیری که مشتری احتمالی‌تان هنگام خرید طی می‌کند، به کار می‌رفت. با این حال، مشتریان امروز مصرف‌کنندگانی پیچیده و زرنگ هستند که تحقیقات خودشان را انجام می‌دهند. مشتریان با جستجو در وبسایت‌های هر کسب و کار آنها را ارزیابی می‌کنند، نقد و بررسی‌های آنلاین را مطالعه می‌کنند و در شبکه‌های اجتماعی‌شان پرس‌وجو می‌کنند. وقتی مشتریان به فروشنده‌ای می‌رسند، کاملا با ویژگی‌های محصول کسب و کار شما، گزینه‌های مختلف و قیمت‌ها آشنایی دارند. آنها تلاش‌شان را کرده‌اند و گزینه‌های مورد نظر خود را به چند مورد محدود کرده‌اند.

در نتیجه، مفهوم قدیمی «سفر خریدار» به مدل‌های واقع‌گرایانه‌تری رسیده است که این واقعیت جدید را نشان می‌دهند. سفر خریداران و مشتریان احتمالی دیگر از یک مسیر خطی و مشخص پیروی نمی‌کند، بلکه بیشتر غیرقابل‌پیش‌بینی و سیال است که چالش بزرگی برای بازاریابان ایجاد می‌کند. با ورود به سال ۲۰۱۸، بیشتر شاهد به‌روز شدن این مدل‌ها هستیم.

جان رید (Jon Reed) که تحلیلگر است، می‌نویسد بازاریابان همچنین «باید بر حسب “اجتماع خریدار” یا “شبکه‌ی خریدار” فکر کنند.» رید اشاره می‌کند که «خریداران همیشه در حال خرید نیستند، بلکه همیشه در حال یادگیری هستند و ما نباید فقط خریداران را هدف قرار دهیم.»

به گفته‌ی رید،‌ «خریداران مطلع امروز با ایجاد “شبکه‌های اعتماد” با متخصصان داخل و خارج از دایره‌ی دوستان‌شان در کار خود بهتر می‌شوند.»

بنابراین برای بازاریابان واجب است که همان جایی باشند که مشتریان احتمالی‌شان – و دوستان این مشتریان احتمالی – حضور دارند. شرکت گلسمن ولث (Glassman Wealth) که مؤسسه‌ای پیشرو در مدیریت دارایی است، رویدادهایی برای ایمنی سفر و بشردوستی توأم با تعهد برگزار می‌کند. با اینکه این شرکت چنین خدماتی را نمی‌فروشند و از آنها سودی نمی‌برد، بری گلسمن (Barry Glassman)، مؤسس آن می‌گوید، «ما به دنبال حوزه‌هایی هستیم که مشتریان‌مان در موردشان سؤال دارند، و در تلاشیم تا بهترین منبع موجود را برای پاسخ به سؤال‌شان فراهم کنیم. مشتریان‌مان سؤالاتی محدود به سرمایه‌گذاری ندارند. آنها سؤالاتی درباره‌ی زندگی دارند.»

کسب و کار های دانا می‌دانند که بهترین کاری که می‌توانند انجام دهند، خدمت به جامعه‌شان است، صرفنظر از اینکه فردی در چرخه‌ی خرید در آن حضور دارد. وقتی شما ارزشی پایدار ارائه می‌دهید، نسبت به خودتان اعتماد ایجاد می‌کنید. بعد، وقتی افراد واقعا در سفر خریدار قرار بگیرند، شما از قبل منبع قابل اعتمادی برای‌شان هستید.

۸. در کسب و کار بازاریابی با تمرکز بر مشکلات به نتیجه می‌رسدتمرکز بر مشکل کلید موفقیت بازاریابی در کسب و کار ها است.

بازاریابان قبلا از ویژگی‌ها و مزایای ارائه‌شده حمایت می‌کردند. با این حال، مشتریان B2B یاد گرفته‌اند که ویژگی‌ها/مزایا را نادیده بگیرند. در واقع، مشتری ایده‌آل شما شاید حتی متوجه نشود که می‌تواند از محصول یا خدمات‌تان منفعت ببرد. کسب و کار هایی که عملکردی عالی دارند، بر مشکلاتی که حل می‌کنید و نتایج مورد نظری که تحویل می‌دهید تمرکز می‌کنند.

مدیران عامل و مدیران اجرایی هنگام تأیید تصمیم‌های خرید، دائما باید بپرسند، «این چه مشکلی را برای‌مان حل می‌کند؟» «چرا به آن نیاز داریم؟» و «اگر سرمایه‌گذاری کنیم، نتیجه یا پیامدش چیست؟»

اینطور به آن نگاه کنید، مشتری شاید اهمیتی به راهکار شما ندهد، اگر نفهمد مشکلی که حل می‌کنید چیست. کسب و کار هایی مثل ای گروپ (E Group) و کاتاپالت نیو بیزینس (Catapult New Business) با تمرکز شدید بر روی چالش‌هایی که برای حل‌شان به مشتری کمک می‌کنند و به جای تمرکز بر محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهند،‌ رشد بی‌نظیری را تجربه کرد‌ه‌اند. این کار جهت تمرکز را به سوی آنچه باید باشد تغییر می‌دهد – مشتری.

انتظار داشته باشید کسب و کار هایی را ببینید که پیام‌های بازاریابی‌شان را به جای ویژگی‌های محصول یا خدمات‌شان بر روی مشکلی که حل می‌کنند متمرکز سازند.

۹. متخصصان مرجع در کسب و کار راهگشا می‌شوند

حضور متخصصان مرجع برای موفقیت کسب و کار ها الزامی است.

همچنانکه که تکنولوژی رو به گسترش است و صنایع مختلف را متحول می‌کند، کسب و کار ها و مشتریان بیشتر و بیشتر بر متخصصان مرجع برای آموزش، راهنمایی و مشاوره تکیه می‌کنند. در حالی که مشتری شما می‌تواند اطلاعاتی درباره‌ی محصولات و خدمات کسب و کار شما در وبسایت‌تان پیدا کند، نمی‌تواند بفهمد که چطور راهکار شما ممکن است پاسخگوی نیازش باشد.

متخصصان مرجع منابع ارزشمندی برای بحث درباره‌ی ترندهای صنعت، اشتراک بهترین طرز عمل‌ها و کاوش در بحث‌های جزئی‌تر درباره‌ی اینکه چطور یک راهکار شاید بهتر از راهکار دیگری باشد، فراهم می‌کنند. در حالی که فروشندگان حرفه‌ای سنتی متوجه چالش‌های فزاینده‌ برای تماس متقابل با مشتریان شده‌اند، مشتریان از متخصصان مرجع با آغوش باز استقبال می‌کنند.

این کار کسب و کار های زیرک را به سوی برداشتن دو گام مهم سوق می‌دهد: ۱) تأمین آموزش و پشتیبانی از متخصصان مرجع برای کمک به آنها برای هدایت محیط‌های فروش پیچیده؛ و ۲) توسعه‌ی تخصص در سازمان‌های فروش‌شان برای ساختن صنعت یا اِعمال تخصص در فروشندگان سنتی که بر نتایج مشتری در مقابل فروش محصول تمرکز دارند.

با حضور متخصصان مرجع، کسب‌وکارها باید پاداشی برای قابلیت سرنخ مناسب بگذارند و تمرکز را به فرصت‌های صحیح برای استفاده‌ی کارآمد منابع نادر و در عین حال مؤثر محدود کنند. متخصصان مرجع با هدر دادن زمان برای دنبال کردن فرصت‌های بد کنار نمی‌آیند و نمی‌خواهند زمان‌شان را برای کاغذبازی یا وظایف اجرایی تلف کنند. زمانی که ممکن است صرف خدمت‌رسانی به مشتریان‌شان شود.

کسب و کار های ممتاز همچنان متخصصان مرجع را در موقعیت‌هایی قرار خواهند داد که راهگشا هستند و علاقه‌ها را جذب می‌کنند. متفکران پیشتاز نیز زمینه‌ای برای تیم‌های فروش خود آماده می‌کنند تا تخصص مرجع را در صنایع خاصی توسعه دهند.

۱۰. بازیکنان بزرگ در حوزه‌ی کسب و کار زنجیره‌ی بلوکی را می‌پذیرند

کسب و کار ها در حال پذیرش زنجیره‌ی بلوکی هستند.

اگر سال ۲۰۰۸، ۱۰۰۰ دلار در بیت‌کوین (Bitcoin) سرمایه‌گذاری کرده بودید، امروز بیش از ۴۰ میلیون دلار داشتید. بیت‌کوین براساس پروتکل زنجیره‌ی بلوکی است.

زنجیره‌ی بلوکی نشئت گرفته از فضای تکنولوژی است که پذیرش آهسته‌ی زبان تخصصی و فنی‌اش به این دلیل است.

کلی هبرت (Clay Hebert) که استراتژیست بازاریابی و کسب و کار است، داستان مشابهی از اینکه «چه تعداد کسب و کار هنگام ظهور رسانه‌های اجتماعی دیر عمل کردند» را می‌بیند که این بار به شکل متفاوتی در حال اجراست.

«در اواسط تا اواخر دهه‌ی ۲۰۰۰، کسب و کار های بزرگ از قطار رسانه‌های اجتماعی جا ماندند. آنها نمی‌توانستند بفهمند که چطور توییتر و فیسبوک بلافاصله بر کسب و کار هایشان اثر می‌گذاشتند، پس در پذیرش این تکنولوژی‌ها کند عمل کردند. آنها نمی‌خواهند دوباره این عقب‌ماندگی را تکرار کنند.»

همانطور که هبرت پیشنهاد می‌دهد، حالا شاهد درک و پذیرش گسترده‌تر تکنولوژی زنجیره‌ی بلوکی از سوی کسب و کار های بزرگ و کوچک هستیم. برای مثال:

  • مؤسسات بزرگ مشاوره مثل اکسنچر (Accenture) و دلویت (Deloitte) حوزه‌های کلی با روال زنجیره‌ی بلوکی می‌سازند و اتحادهای کلیدی در فضا توسعه می‌دهند.
  • آی‌بی‌ام (IBM) اخیرا مشارکت زنجیره‌ی بلوکی با نستله (Nestlé)، والمارت (Walmart)، کاستکو (Costco) و بقیه ایجاد کرد تا ایمنی زنجیره‌ی تأمین مواد غذایی را بهبود ببخشد.
  • بعضی از دلالان املاک با پذیرش بیت‌کون برای تراکنش‌های املاک شروع به متمایز کردن خودشان کرده‌اند.

غلبه بر این معضل یک‌شبه نخواهد بود. مشابه خودِ اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، زنجیره‌ی بلوکی تراکنش‌های دیجیتال جدیدی را ممکن خواهد ساخت که کسب و کار های سنتی مثل اصالت سند و جستجوی پیشینیه‌ی املاک را مختل خواهد کرد.

کسب و کار های دانا مهارت‌هایی بر پایه‌ی تکنولوژی زنجیره‌ی بلوکی خواهند ساخت تا مطمئن شوند که جزء دسته‌ای هستند که اختلال ایجاد می‌کنند، نه اینکه مختل شوند.

جمع بندی: نوبت کسب و کار شماست

فهرست بالا ترندهای سال ۲۰۱۸ بودند که باعث موفقیت کسب و کار ها می‌شوند. شاید برای بعضی از آنها برنامه‌ریزی کرده‌اید تا سریع پیاده‌سازی‌اش کنید و احتمالا مواردی هم هستند که باید جدی‌تر درباره‌شان فکر کنید.

 

برگرفته از: forbes.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =