,

مدیر پروژه بودن چه مزایایی دارد؟ یازده ویژگی زندگی کاری مدیران پروژه

مدیر پروژه بودن چه مزایایی دارد؟

مدیر پروژه بودن شغل چالش‌انگیزی است و لازمه‌ی آن شور و اشتیاق فراوان است تا ضمن انجام وظایف شغلی خود، به رشد مداوم حرفه‌ای خود نیز متعهد و از آخرین ترندها و بهترین روش‌ها مطلع باشید تا بتوانید هر پروژه را به موفق‌ترین شکل ممکن به انجام برسانید. اگر اشتیاق خود را برای مدیریت پروژه از دست داده‌اید و به یادآوری همه‌ی دلایلی که چرا این شغل را انتخاب کردید نیاز دارید، یازده دلیلی که در ادامه‌ معرفی می‌کنیم برای شما مفید خواهد بود.

۱. شغل مدیر پروژه مهارت‌های ذاتی افراد را دربرمی‌گیرد

واضح است که برای موفقیت در این شغل به آموزش و تجربه در زمینه‌ی مدیریت پروژه نیاز دارید، اما مهارت‌های ذاتی خاصی هم لازم است که در همه‌ی افراد وجود ندارد. برخی از مهارت‌های ذاتی یک مدیر پروژه عبارتند از:

  • منظم بودن؛
  • توانایی تفکر خارج از چارچوب؛
  • داشتن مهارت‌ ارتباط با دیگران؛
  • خودکفا بودن.

شغل مدیریت پروژه مهارت‌های ذاتی شما را دربرمی‌گیرد و شما به‌کارگیری مهارت‌هایی که برای‌تان عادت هستند، می‌توانید در سطح مطلوب عمل کنید.

۲. کار مدیر پروژه همیشه متنوع است

افراد زیادی وارد حوزه‌ی مدیریت پروژه می‌شوند چون این کار همیشه با تنوع همراه است. کار کردن روی پروژه‌های مختلف، با افراد و سازمان‌های مختلف، برای کسی که به‌سادگی حوصله‌اش سر می‌رود، عالی است. می‌توانید یک روز بر روی نوع خاصی از پروژه، کار و از چهارچوب و روش خاصی در مدیریت پروژه استفاده کنید و روز بعد روی پروژه‌ای کار کنید که دقیقا نقطه‌ی مقابل فعالیت‌های روزهای گذشته‌ی شماست. شاید این موضوع به نظر بعضی‌ افراد نقطه‌ی ضعف این شغل به‌حساب بیاید، ولی برای بیشتر افراد، چنین شغلی یک چالش دائمی است که ‌فرصت‌های زیادی برای یادگیری و رشد به همراه دارد.

۳. مدیر پروژه با آدم‌های مختلف تعامل دارد

وقتی مدیر پروژه باشید، همیشه با مردم سروکار دارید. شما با تیم خودتان، تیم‌های دیگر، افرادی از شرکت‌های دیگر و از سراسر جهان کار می‌کنید و این فهرست انتهایی ندارد. شما به‌عنوان مدیر پروژه می‌توانید از ارتباط با افراد مختلف به شیوه‌های متفاوت لذت ببرید. این نکته ازنظر اجتماعی و احساسی شگفت‌انگیز است و اصلا تعجبی ندارد که مدیران ممتاز پروژه هوش احساسی فوق‌العاده‌ای دارند.

 

مدیر پروژه با آدم‌های مختلف تعامل دارد

مطلب مرتبط: معرفی بخش خدمات اکانت آژانس‌های تبلیغاتی

۴. آخرین تکنولوژی‌ها در اختیار مدیر پروژه است

مدیریت پروژه شغلی است که در آن شما دائما با تکنولوژی‌های جدید سروکار دارید تا روش‌های کارتان را ارتقا بدهید. این تکنولوژی‌ها از نرم‌افزارهای کمکی برای مهارت‌های شخصی شما در زمینه‌ی سازمان‌دهی گرفته تا برنامه‌هایی برای ارتباط شما با تیم‌تان که شاید هر کدام از اعضایش در یک نقطه‌ از جهان باشد را شامل می‌شود. قطعا مدیر پروژه بودن در هیچ زمانی، تا این حد هیجان‌انگیز نبوده است.

۵. مدیر پروژه همیشه به چیزهای بیشتری نیاز دارد

آمارها نشان می‌دهند مدیریت پروژه یکی از حرفه‌هایی است که سریع‌ترین رشد را دارد. سازمان‌های برتر جهان همواره در جست‌و‌جوی مدیران ممتاز و برجسته هستند و برای آنها ارزش زیادی قائلند. شرکت‌ها جایگاه‌های شغلی ویژه‌ای به «مدیریت پروژه» اختصاص داده‌اند و در این حوزه به کارکنان خود آموزش ضمن خدمت ارائه می‌دهند. حتی بعضی شرکت‌ها قبل از استخدام، کارکنان خود را ملزم می‌کنند که دوره‌های آموزشی مدیریت پروژه را با موفقیت پشت سر بگذارند. دانستن اینکه شغل بسیار مهمی دارید، عالی است و قطعا یکی از دلایلی است که شما را شیفته‌ی این شغل می‌کند.

۶. مدیر پروژه همواره درحال ترقی است

دوره‌های آموزشی، کارگاه‌ها، سمینارها و اتاق‌های گفت‌وگوی بسیاری برای مدیریت پروژه وجود دارد و این به آن معناست که شما همواره می‌توانید مهارت‌های حرفه‌ای خود را افزایش بدهید و پیشرفت کنید. مدیر پروژه‌ ای که از مهارت‌های ذاتی این حرفه برخوردار است، به‌طور طبیعی همیشه خواهان پیشرفت و دستیابی به مدارج بالاتر است.

۷. مدیر پروژه برای انجام کارهای بزرگ‌تر آموزش می‌بیند

مدیریت پروژه، فرصت آموزشی فوق‌العاده‌ای است که بستر انجام کارهای بزرگ‌تر- برای مثال مالکیت شرکت خودتان- را فراهم می‌کند. مدیر پروژه مسئولیت‌هایی مشابه صاحبان شرکت‌ها دارد،‌ یعنی باید با افراد بسیاری کار کند و با چالش‌ها و مسائل مشابه کنار بیاید. البته واضح است که مدیر پروژه پول کمتری نسبت به صاحبان شرکت‌ها به‌دست می‌آورد و مسئولیت‌هایش دقیقا با آنها یکسان نیست، اما نوع کار و وظایف شغلی هر دو، مشابه و قیاس‌پذیر است.

۸.  کار مدیر پروژه همیشه پُر فرازو‌نشیب است

وقتی مدیر پروژه باشید، سبک زندگی شما هرگز مانند بسیاری از شغل‌های دیگر نخواهد بود. در واقع شغل شما ساعت مشخصی ندارد و این‌طور نیست که مثلا از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر سر کار باشید، بعد به خانه بروید، استراحت کنید، شب به رختخواب بروید و صبح روز بعد بیدار شوید و همان کارهای همیشگی را انجام بدهید. ممکن است ساعت ۲ صبح با تیم خود در آسیا کنفرانس تلفنی داشته باشید یا شاید یک روز صبح جلسه‌ای در یک طرف شهر داشته باشید و یک ساعت بعد همراه با تیم خود به جلسه‌ی دیگری در سمت دیگر شهر بروید. شما وظایف مختلف و کارهای زیادی برای انجام دادن دارید و باید استراتژی‌های مختلفی به‌کار ببرید.

۹.  مدیر پروژه می‌تواند به‌راحتی شغل خود را تغییر بدهد

اساس کلی مدیریت پروژه تماما درباره‌ی فرایندهاست، یعنی اگر بخواهید شغل خود را تغییر بدهید و حرفه‌ی دیگری را نیز تجربه کنید، به‌سادگی می‌توانید تخصص و دانش خود را به کار ببرید و شغل‌تان را پرتحرک‌تر و هیجان‌انگیزتر کنید.

۱۰. مدیر پروژه حقوق زیادی دریافت می‌کند

حقوق مدیران پروژه واقعا قابل توجه است و این بدان معناست که این شغل هم ازنظر احساسی و هم از جنبه‌ی مالی ارزشمند است.

۱۱. مدیر پروژه می‌تواند دورکار باشد

اگر بخواهید، همین حالا به‌راحتی می‌توانید یک مدیر پروژه‌ دورکار باشید. شرکت‌هایی که به هر دلیل نمی‌توانند بهترین مدیران پروژه را به شرکت خود بیاورند اغلب مدیر پروژه‌‌ ای استخدام می‌کنند که مشتاق مدیریت تیم، از راه دور است. بعضی شرکت‌ها مدیر پروژه دورکار را فقط برای بخشی از پروژه‌ استخدام می‌کنند. تمایل مدیران پروژه برای دورکاری روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

برگرفته از: parallelprojecttraining.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =