,

چطور با شرکت های رقیب اهل تقلید کنار بیاییم؟

چطور با شرکت های رقیب اهل تقلید کنار بیاییم؟

به یاد داشته باشید که اگر ایده‌ی جدیدی برای محصولات یا خدمات شرکت خود داشته باشید، ممکن است دیگران از ایده‌ی جدید شما تقلید کنند. حتی اگر یک محصول یا خدمت موجود را «فقط» ارتقاء بدهید، باز هم احتمال تقلید وجود دارد. دیگران سریعا برای انجام همان کار از شرکت شما تقلید می‌کنند.

این کار مسلما منصفانه نیست. شرکت شما برای بهتر شدن، زمان و تلاش صرف کرده است و ریسک هموار کردن راه را به جان خریده است، کاری که آنها نکرده‌اند. با این حال، موضوع مهم‌تر این است که بدانید به هر صورت از  شرکت شما تقلید خواهد شد و رک و راست باید گفت که حتی ممکن است با این تقلید‌ها از پا دربیایید.

راه حل چیست؟

پل بی‌. براون (Paul B. Brown) طی سی سال تألیف درباره‌ی کارآفرینان با صدها نفر از صاحبان کسب‌وکار صحبت کرده است که با موضوع تقلید برخورد داشته‌اند. براون با جمع‌بندی گفته‌های این افراد، ۶ نکته‌ی ساده و روشن را پیشنهاد کرد که برای کارآفرینان مفید واقع شده است.

۱. این واقعیت را قبول کنید که همیشه امکان تقلید از شرکت‌ شما وجود دارد

تقلید کردن امری عادی و اجتناب‌ناپذیر میان شرکت‌ هاست.

بله، مسلما اگر بخواهید می‌توانید برای اختراع خود حق ثبت و علامت خدماتی بگیرید، اما پیش‌فرض‌ شما باید این باشد که این اقدامات هم از شما محافظت نخواهد کرد. بقیه بالاخره راهی برای تقلید پیدا می‌کنند یا صرفا حق ثبت شما را نادیده می‌گیرند و شما را به شکایت‌های پرهزینه‌ی قضایی ترغیب می‌کنند. پس بهتر است از قبل این مسائل را در نظر بگیرید و این واقعیت را بپذیرید که به ناچار باید با تقلید این رقبا سروکله بزنید.

۲. هیچ‌وقت نباید شرکت‌ های رقیب را دست کم بگیرید

رقبا بی‌رحم هستند و بسیار سریع‌تر و بهتر از آنچه که شما فکر می‌کنید عمل می‌کنند. نادیده گرفتن آنها یا امید به اینکه بازار پاداش اصالت کارتان را خواهد داد، طرز فکر درستی نیست. بی‌دلیل نیست که می‌گویند: «پشت سر پیشگامان تیرهایی شلیک می‌شود».  قناعت کردن به دستاوردهای گذشته را فراموش کنید.

۳. هیچ‌وقت بر سر قیمت با شرکت‌ های دیگر رقابت نکنید

این کار منجر به باخت می‌شود. همیشه کسی هست که قیمتی پایین‌تر از شما پیشنهاد بدهد، چه به دلیل خرید سهم بازار  و چه به دلیل خبر نداشتن از قیمت واقعی هزینه‌ها. شما قطعا نمی‌خواهید جزو این دسته از افراد باشید. چگونه؟ نکته‌ی بعدی جواب این سؤال است.

۴. تا می‌توانید به ابتکار در شرکت خود ادامه دهید

با تداوم ابتکار، از شرکت‌ های دیگر پیشی بگیرید.

با این کار محصول یا خدمات موجود را ارتقاء می‌دهید و همچنین محصولات و خدمات جدیدی را به خط تولید‌تان اضافه می‌کنید. دو راه «راحت» برای این کار نکات پنجم و ششم هستند.

مطلب مرتبط: ۱۰ ترند کسب و کار که باعث موفقیت در سال ۲۰۱۸ می‌شوند

۵. رابطه‌ی نزدیک خود را با مهم‌ترین مشتریان شرکت حفظ کنید

آنها می‌توانند نیازهایشان را به شما بگویند یا حداقل مشکلی را شناسایی کنند که دوست دارند شما آن را حل کنید.  همیشه برآورده کردن نیاز فعلی بازار راحت‌تر از فکر کردن به یک ایده‌ی جدید است. همچنین، اگر به آنچه مشتریان می‌گویند توجه کنید، بازاری آماده برای محصولات یا خدمات بعدی‌تان خواهید داشت، چون افراد نیازهایشان را از قبل به شرکت‌ شما گفته‌اند.

۶. وقتی نیاز مشتریان شرکت مشخص شد، هر چه سریع‌تر  برطرفش کنید

چون می‌دانید که رقبا دوباره از شما تقلید خواهند کرد.

در یک کلام، نتیجه‌ی این شش نکته چیزی است که هم‌اکنون می‌دانید: هرگز نباید به دستاوردها و موفقیت‌های به‌دست‌آمده اکتفا کنید و دست از  نوآوری بردارید، بلکه همیشه باید در جستجوی بهتر شدن باشید.

برگرفته از: forbes.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 1 =