کمپین دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟ چگونگی پیشبرد کمپین دیجیتال مارکتینگ در یک آژانس تبلیغاتی

کمپین دیجیتال مارکتینگ

زمانی که می‌خواهیم کاری را شروع کنیم، ابتدا به  فضای مورد نیاز برای انجام کار فکر می‌کنیم. فرض کنید می‌خواهید خط تولیدی جدیدی را راه اندازی کنید یا یک دفتر مشاوره برای دیدن مراجعین خود داشته باشید. برای فعالیت در فضای مجازی هم ابتدا باید بدانید چه فضایی مناسب حرفه‌ی شما است و این فضا چگونه نیازهای شما و مشتریان‌تان را برآورده می‌کند. پس قبل از شروع کمپین دیجیتال مارکتینگ باید آنها را (وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی) آماده کنید.

کمپین دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟

ابتدا نیازهای کسب و کار و مشتریان خود را تشخیص دهید. آیا در مرحله فعلی به وب سایت نیاز دارید؟ چه شبکه‌های اجتماعی برای فعالیت شما مناسب است؟ پس از پاسخ به این سوالات بستر شروع تبلیغات خود را  آماده کنید. اگر وب سایت دارید، شاید برای کمپین جدید نیاز به یک لندینگ پیج داشته باشید یا باید وب سایت خود را به روز کنید، اگر هنوز وب سایت ندارید یا وب سایت قبلی‌ قابل به روز رسانی نیست، پس در طراحی جدید سایت خود دقت کنید که قابل به روز رسانی باشد، سرعت آپلود سایت بالا باشد، سایت مپ مناسبی برای معرفی به گوگل داشته باشد و مطابق با نیازهای حرفه‌ی شما طراحی شود.

اگر قرار است در شبکه‌های اجتماعی فعالیت خود را شروع کنید، باید بدانید که شروع تبلیغات هنوز زود است و بهتر است ابتدا تولید محتوایی مناسب داشته باشید سپس به وایرال کردن محتوا فکر کنید تا مخاطبینی که به صفحه‌ی شما می‌آیند ریزش نکنند.

مخاطبین هدف ما چه کسانی هستند ؟

قیف بازاریابی

به این فکر کنید مخاطبین هدف شما در کمپین دیجیتال مارکتینگ چه افرادی هستند و آنها در کجای قیف بازاریابی قرار دارند؟ برای فهمیدن جایگاه مخاطبین در قیف بازاریابی سوالات زیر را پاسخ دهید:

می‌خواهید مخاطبین جدیدی که شما را نمی‌شناسند نام برند شما را بشنوند؟

می‌خواهید افرادی که آشنایی کمی با برندتان داشتند شما را دنبال کنند؟

می‌خواهید دنبال کنندگان خود را به خرید ترغیب کنید؟

یا می‌خواهید مشتریان‌فعلی‌تان تبدیل به مشتریان وفادار شما شوند؟

استراتژی فریم ورک RACE برای کمپین دیجیتال مارکتینگ

کمپین دیجیتال مارکتینگ فریم ورک

با توجه به اینکه مخاطب شما در کجای قیف بازاریابی قرار دارد یکی از استراتژی های فریم ورک را  می‌توانید انتخاب کنید. مدل RACE را موسسۀ Smart Insights در سال ۲۰۱۶ ارائه داده است. این مدل برنامه ریزی، کل چرخه عمر (Customer life-cycle) و سفر مشتری (Customer Journey) را مطابق با قیف بازاریابی پوشش می‌دهد. مدل RACE شامل موارد ذیل است:

R مخفف Reach به معنی افزایش آگاهی از برند است. زمانی که مخاطب ما در قیف بازاریابی در ناحیه‌ی Awareness قرار دارد، یعنی ما را نمی‌شناسد یا اسم برند ما به خاطرش نمانده است. وقتی مخاطبین هدف ما این دسته افراد هستند، در بسترهای آنلاین (وب سایت/ شبکه‌های اجتماعی) از ابزارهایی استفاده می‌کنیم تا آنها از برند و خدمات/محصولات ما آگاه شوند. پخش گسترده‌ی تبلیغات در پیج‌‌ها و کانال‌های مجازی، استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ، تبلیغات بنری، گوگل اد وردز و… به ما کمک می‌کند. ممکن است در این مرحله فروش هم اتفاق بیافتد اما هدف اصلی ما برندینگ و ایجاد آگاهی از خدمت و محصول جدید ما است.  KPIهای مهمی که در این نوع کمپین باید بسنیجم میزان افزایش بازدید از پروفایل و ریزش مخاطب در وب سایت (Profile Visit& Bounce Rate) است.

 

A مخفف Act و اشاره به Interact یا تعامل و ایجاد ارتباط با مخاطب است. زمانی که مخاطب هدف ما از برند ما آگاهی دارد، با تولید محتواهای خلاقانه او را ترغیب می‌کنیم تا دنبال کننده‌ی ما شود. در این مرحله مخاطب در مورد نحوه‌ی خرید، هزینه و قیمت از ما سوال‌هایی می‌پرسد، در فضای سوشال تعداد لایک و کامنت‌ها نشان دهنده‌ی تعامل مخاطبین با محتوای ما است. KPIهایی که در این مرحله می‌سنجیم علاوه بر بازدید از پروفایل میزان افزایش دنبال کنندگان و مشارکت آنها در شبکه‌های اجتماعی و بررسی سفر خریدار در وب سایت است.

C مخفف Convert و به معنی نرخ تبدیل مخاطب به مشتری است. در فضای مجازی نرخ تبدیل را به صورت‌های مختلف می‌توانیم تعبیر کنیم، مثلا تعداد افرادی که محتوای ما را ذخیره کردن یا برای دیگران فرستاده‌اند. به بیان دیگر نرخ تبدیل یعنی کاری که ما از مخاطب می‌خواهیم و او انجام می‌دهد (انتشار ویدئو با هشتگ، مراجعه به سایت، تگ کردن افراد و…). در این مرحله در قیف بازاریابی مخاطب ما در حال تصمیم گیری است و به همین دلیل محتوا را ذخیره و برای دیگران می‌فرستد.  KPIهایی که در این مرحله به آنها توجه بیشتری داریم عبارتند از:‌ میزان بازدیداز پست، بازدید از پروفایل، تعداد دنبال کنندگان، میزان ورودی‌های به لندینگ پیج و لینک‌هایی که به اشتراک می‌گذاریم.

E مخفف Engage در این مرحله مخاطبین هدف، مشتریان ما هستند. آنها که  از خدمات ما استفاده کرده‌اند و اکنون می‌خواهیم به مشتریان وفادار و مبلغین ما تبدیل شوند. در این مرحله باید تعامل با مخاطبین را حفظ کنیم، آنها را از آفرها با خبر کنیم و با تولید محتوای ویژه کاری کنیم که باز هم به سمت برند ما بیایند.

 

چه ابزارهایی به تبلیغات ما کمک می‌کند؟

پس از اینکه استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ را مشخص کردید  می‌توانید با توجه به آن از ابزارهای مختلف استفاده کنید که برای هر یک در زیر مثال‌هایی می‌آوریم.

اگر قصد دارید آگاهی زیادی در مخاطبانی که شما را نمی‌شناسند ایجاد کنید، اینفلوئنسر مارکتینگ، باز نشر محتوا در پیج‌ها و کانال‌های پر بازدید، ریپورتاژ در سایت‌های پر بازدید، تبلیغات پولی در سایت‌ها (تبلیغات پولی)، ویدئو مارکتینگ از جمله ابزارهایی هستند که برای تبلیغات به شما کمک می‌کنند.

اگر قصد دارید تعامل مخاطباتان با شما بیشتر شود، اینفلوئنسر مارکتینگ و پروموت کردن محتوا به شما کمک می‌کند.

مطالب مرتبط:

اینفلوئنسر مارکتینگ راه درستی برای تبلیغات است؟

در حالتی که می‌خواهید مخاطب‌تان کاری که از او خواسته‌اید انجام بدهد و یا تمرکزتان بر مشتریان سابق و فعلی‌تان است، استفاده از لندینگ پیج، اس ام اس مارکتینگ و ایمیل مارکتینگ به شما کمک می‌کند.

مانیتورینگ هم ابزاری است که در طول کمپین و بعد از پایان کمپین به شما در بهبود عملکردتان کمک می‌کند. بسته به زمانی که کمپین‌تان به پایان می‌رسد هر ۳ یا ۶ ماه حتما باید از عملکرد خود آگاه باشید. اما برای نظارت در طول کمپین خوب است که ماهی یکبار عملکرد خود را بسنجید و با تغییرات جزیی آن را بهبود دهید. به گزارش‌های هفتگی اینستاگرام هم توجه کنید تا از تغییرات کوچک نیز با خبر شوید.

نتیجه گیری :

برای داشتن یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق، ابتدا موقعیت فعلی خود را به خوبی بسنجید، سپس موقعیت و فعالیت رقبای خود را بررسی کنید. در مورد اینکه در این کمپین چه هدفی دارید و می‌خواهید با چه دسته مخاطبینی صحبت کنید تصمیم بگیرید. حالا اطلاعات لازم برای شروع کمپین را دارید یک استراتژی مناسب برای تولید محتوای خود تعریف کنید و کمپین دیجیتال مارکتینگ‌تان را شروع کنید.

2 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + یک =