,

کمپین ترویج فروش سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول برنده‌ی شاهین طلایی سومین جشنواره‌ی ملی تبلیغات

کمپین ترویج فروش سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول

امروزه زندگی اکثر افراد در نقاط مختلفی وابسته به ارتباطات رادیویی است. انجام بسیاری از کارهای روزمره مثل برقراری تماس تلفنی، ارسال ایمیل و گشت و گذار در وبسایت‌های مختلف مستلزم وجود بستری مطمئن برای ارتباطات رادیویی است. همراه اول اولین اپراتور ارائه کننده‌ی این خدمات در ایران است و امروز (برای …مین سال متوالی) صاحب عنوان برترین اپراتور تلفن همراه کشور است. همراه اول از سال ۸۳ با تاسیس واحد روابط عمومی، فعالیت‌های ارتباطی و تبلیغاتی خود را شروع کرد و در ۱۹ تیرماه ۱۳۸۶ برند همراه اول را معرفی کرد. طی این ۱۰ سال، پرمون طرح افتخار همکاری با این برند را در قالب کمپین‌های نوبرانه، یه همراه معتبر و از این جیب به اون جیب داشته است. نتایج بررسی‌های عملکردسنجی و تحقیقات بازار نشان از موفقیت این کمپین‌ها دارند و به پشتوانه‌ی این موفقیت، همکاری بین پرمون طرح و همراه اول روز به روز بیشتر و موثرتر شد.

کمپین معرف همراه اول

  • آخرین کمپین تبلیغاتی همراه اول با عنوان کمپین معرف (referral) در پاییز امسال طراحی و اجرای آن از زمستان (برای مدت ۳ ماه) شروع شد.
  • اهداف عمده‌ی ارتباطی این کمپین «ایجاد انگیزه برای پروموت کردن همراه اول بین دوستان» و «کسب هدیه برای دانلود و مکالمه‌ی نامحدود برای قشر جوان که استطاعت مالی پرداخت هزینه‌های ارتباطی خود را ندارند» است.
  • مخاطب هدف این کمپین مشترکین سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول هستند. جوانانی که براساس الگوی مصرفشان، مشترکین انبوه و ارزشمند این سیم‌کارت‌ها محسوب می‌شوند.
  • این مخاطبان عمدتا جوانانی هستند که به تبع استفاده‌ی زیاد از خطوط اعتباری خود، هزینه‌های ارتباطی بالایی دارند.

تیم خلاقیت پرمون طرح فرآیند ایده‌پردازی کمپین را با استناد به این اطلاعات و در قالب ۲ کانسپت شروع کرد. این کانسپت‌ها با در نظر گرفتن فضاها و حالت‌هایی که مخاطب می‌تواند نقش معرف را ایفا کند طراحی شدند.

کانسپت اول: معرفی

وقتی شخصی با مفهوم جدیدی آشنا می‌شود، این مفهوم جدید دنیای فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسته به وسعت این مفهوم، میزان اثرگذاری آن روی شخص می‌تواند کم یا زیاد باشد. تمرکز ایده‌پردازی در این کانسپت بیشتر روی نوع تاثیر است تا اندازه‌ی آن. حال اگر این مفهوم جدید، بار معنایی مثبتی داشته باشد می‌تواند در شخص احساس لذت را القا کند. مبنای این کانسپت تداعی لذت ناشی از معرفی ارزش ارائه شده در کمپین به مخاطب است که در قالب ۴ پیشنهاد ارائه شده است.

۱۰ درصد شارژتر!

ایجاد فضایی توام با هیجان و غافلگیری به مخاطب انگیزه‌ی لازم برای انجام عملی که از او خواسته شده است (معرفی سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول به دیگران) را می‌دهد. این هیجان ناشی از افزایش ۱۰ درصدی مبلغ شارژ پس از معرفی و تکمیل مراحل ثبت‌نام سیم‌کارت اعتباری مشترک جدید است.

کمپین معرف همراه اول - ۱۰ درصد شارژتر!

شارژ همه‌جانبه!

با توجه به اینکه کمپین معرف در فصل زمستان اجرا می‌شود، فضاسازی نوستالژیک با به کارگیری المان‌هایی مثل برف و باران، حس لذتی فراگیر را در مخاطب القا می‌کند. لذتی که ناشی از بارش باران و برف و افزایش مبلغ شارژ پس از معرفی و تکمیل مراحل ثبت‌نام سیم‌کارت اعتباری مشترک جدید است.

کمپین معرف همراه اول - شارژ همه جانبه!

یه معرفی پرشارژ!

با شخصیت‌پردازی سیم‌کارت اعتباری همراه اول، نوع معرفی و نوع رابطه‌ای که مخاطب با خدمت ارائه شده از جانب همراه اول (سیم‌کارت‌های اعتباری) برقرار می‌کند دستخوش تغییراتی اساسی می‌شود. این تغییرات به رابطه‌ای که بین شخص سوم و سیم‌کارت برقرار می‌شود جلوه‌ای انسانی می‌بخشد و به تبع آن نوع رابطه صمیمی‌تر و عمیق‌تر می‌شود.

کمپین معرف همراه اول - یه معرفی پرشارژ!

معرفی کن، شارژ بگیر!

معرفی سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول به دیگران، عملی است که برای هر دو طرف (معرفی کننده و معرفی شونده) سودآور است. پس مخاطب با معرفی سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول به دیگران، عملی را (به نفع دیگران) انجام می‌دهد که برای خودش نیز منافعی را به همراه دارد. این حالت را می‌توان به بازی با بومرنگ تشبیه کرد. چرا که نتیجه‌ی عمل فرد به خودش باز می‌گردد. بومرنگ المان اصلی این پیشنهاد است که در فضایی شاد و هیجان انگیز تصویر می‌شود و نمادی است از دریافت ۱۰ درصد شارژ در ازای معرفی و تکمیل مراحل ثبت‌نام سیم‌کارت اعتباری مشترک جدید.

کمپین معرف همراه اول - معرفی کن، شارژ بگیر!

کانسپت دوم: دوستی

بررسی رفتارهای اجتماعی افراد نشان می‌دهد افراد در رابطه با دوستان خود تمایل بیشتری به مطرح کردن علایق و به اشتراک گذاری موضوعات مختلف دارند. همانطور که مطالعات انجام شده در بستر شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، میزان توصیه‌پذیری افراد در یک رابطه‌ی دوستانه به مراتب بیشتر از روابط خانوادگی و کاری و … است. در این کانسپت با تداعی حال و هوای رابطه‌های دوستانه و استفاده از المان‌های به کار رفته در بازی‌های دوستانه و ایجاد فضایی نوستالژیک، این معرفی به ایجاد رابطه‌ی دوستانه‌ای جدید تشبیه شده است. این کانسپت در قالب ۳ پیشنهاد ارائه شده است.

این معرفی ارزش داره!

این پیشنهاد با محوریت استفاده از فضای سبک زندگی و حس دوستانه و صمیمی دو دوست تدوین شده است. معرف با آویختن دست خود به دور شانه‌ی دوستش، به معرفی سیم‌کارت همراه اول می‌پردازد. این شعار یک استعاره‌ی دوسویه است. از طرفی به ارزش برند معرفی شده می‌پردازد (همراه اول) و از طرف دیگر برای معرف هم دارای ارزش است (۱۰٪ شارژ). این پیشنهاد با پرداختی ساده و در عین حال گویا از کلیات کمپین صحبت می‌کند.

کمپین معرف همراه اول - این معرفی، ارزش داره!

 از هر طرف شارژ باش!

بازی دوز یا Tic Tac Toe یک بازی فکری دونفره است. همانطور که از دوران کودکی به یاد داریم، صفحه‌ی این بازی متشکل از چند خط ساده است که بازیکنان سعی می‌کنند سه مهره‌ی خود را به ردیف در جایگاه‌های مناسب روی آن بنشانند.

هدف از ارائه‌ی این پیشنهاد با محوریت شعار «از هر طرف شارژ باش!» تداعی دوستی و همبازی بودن است. آن هم با یک هدف مشترک: «شارژ شدن». با افزایش تعداد افراد معرفی شده به سیم کارت‌های اعتباری همراه اول، معرف از طرف هرکدام از آنها شارژ خواهد شد. این مکانیزم مشابه بازی دوز است با این تفاوت که این بازی باعث برنده شدن افراد بیشتری می‌شود.

 

کمپین معرف همراه اول - از هر طرف شارژ باش!

رفیق، بگیر که اومد!

ساخت موشک کاغذی و پرتاب آن، یکی از بازی‌های دوران کودکی همه‌ی ما بوده است و همگی حس خوب و شیرین آن را تجربه کرده‌ایم. پرتاب موشک با محوریت شعار «رفیق، بگیر که اومد» تداعی کننده‌ی بازی دوران کودکی و همچنین آسانی و در دسترس بودن این بازی با ایجاد این حس است که با هر بار شارژ، بی‌دغدغه و به آسانی امتیاز مربوط به معرف (رفیق) برایش ارسال می‌شود (بگیر که اومد).

حس خودمانی و دوستانه‌ی این پیشنهاد با جمله‌ی رفیق شروع می‌شود. این بازی ساده و دوست‌داشتنی است، همچنان که این پیشنهاد به همان سادگی و راحتی است و امتیاز استفاده از طرح ( جایزه) هم به راحتی در دسترس است.

کمپین معرف همراه اول - رفیق، بگیر که اومد!

در ادامه‌ی این کمپین، به تبع هماهنگی هرچه بیشتر فعالیت‌های تیم خلاقیت آژانس و تیم فروش همراه اول، بریف کمپین و در نتیجه‌ی آن طرح‌های پیشنهادی بعدی دستخوش تغییراتی شدند. با در نظر گرفتن میزان مصرف بالای اینترنت در گروه مخاطبان هدف، اگر ارزشی که در ازای انجام CTA به معرف انتقال پیدا می‌کند از جنس نیاز او باشد (بسته‌های اینترنت نوترینو)، طبیعتا نرخ تبدیل کمپین افزایش خواهد یافت. پیشنهادهایی که در ادامه می‌خوانید با در نظر گرفتن این تغییر تدوین شده‌اند.

کانسپت انتخاب شده: معرفی و دوستی

پیشنهاد‌های مطرح شده در این کانسپت مشابه پیشنهاد‌های قبل است و سعی در بیان لذت و هیجان حال و هوای یک رابطه‌ی دوستانه است.

این معرفی اینترنت داره

دفتر تلفن همه‌ی ما می‌تواند نقطه‌ی شروع یک اتفاق خوب باشد. از تماس با دوستان قدیمی و احوال پرسی تا یک معرفی با ارزش! حاصل این معرفی می‌تواند اتفاقات خوبی برای معرف باشد یا یک مشترک یوسیم همراه اول را از خرید بسته‌های اینترنت همراه‌اول بی‌نیاز کند!

فقط کافی است دفتر تلفن خود را بررسی کنید و دور دوستانی که هنوز سیم‌کارت‌شان را به یوسیم تبدیل نکرده‌اند، خط بکشید تا در یک فرصت مناسب آنها را با یوسیم آشنا کنید و در ازای هر معرفی، ۵ گیگابایت اینترنت رایگان دریافت کنید!

کمپین معرف همراه اول - این معرفی اینترنت داره!

یه جایزه‌ی همه‌جانبه

با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و ورود واقعیت افزوده به دنیای عکاسی، ثبت لحظات روزمره بسیار جذاب‌تر شده است و این ویژگی یکی از دلایل انتخاب این کانسپت است. معرف در هنگام گرفتن عکس سلفی در جمع دوستانه‌ی خود، می‌تواند به ۵ گیگابایت اینترنت حاصل از معرفی یوسیم به دوستان خود فکر کند.

آیکون ۵Gb نمایان بر بالای سر تعدادی از دوستان، نماد داشتن سیم‌کارت همراه اول است و معرف می‌تواند روی اینترنت رایگانی که در ازای معرفی یوسیم به هرکدام از دوستانش به او می‌رسد، حساب باز کند!

کمپین معرف همراه اول - یه جایزه‌ی همه جانبه!

همراهتو یوسیمی کن

استفاده از الفاظ دوستانه و عامیانه باعث شد تا اسلوگان در این طرح قوی‌تر ظاهر شود. فضای دیجیتال مشهود در ویژوال تولید شده، به‌طور مستقیم معرف سیم‌کارت یوسیم است و تاکید بر پیشرفت تکنولوژی در اینترنت نسل‌های آینده دارد. در این پیشنهاد واژه‌ی همراه اشاره‌ی مستقیم به تلفن همراه و سیم‌کارت همراه اول و اشاره‌ی غیر مستقیم به دوستان معرف دارد. در واقع در یک نگاه گذرا این رابطه‌ی دوستانه را بین شخص و تلفن همراهش می‌بینیم و در نگاهی عمیق‌تر بین شخص و گروهی از دوستان او که از سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول استفاده می‌کنند.

کمپین معرف همراه اول - همراهتو یوسیمی کن!

با در نظر گرفتن همزمانی آغاز کمپین و شب یلدا، پیشنهادهای ارائه شده در این بخش با الهام گرفتن از المان‌ها و رنگ و بوی یلدا تدوین شده‌اند.

دوستاتو یوسیمی کن

استفاده از الفاظ دوستانه و عامیانه باعث شد تا اسلوگان در این طرح قوی‌تر ظاهر شود. فضای دیجیتال مشهود در ویژوال تولید شده، به‌طور مستقیم معرف سیم‌کارت یوسیم است و تاکید بر پیشرفت تکنولوژی در اینترنت نسل‌های آینده دارد. در این پیشنهاد واژه‌ی همراه اشاره‌ی مستقیم به دوستان معرف و اشاره‌ی غیر مستقیم به تلفن همراه و سیم‌کارت همراه اول دارد. در واقع در یک نگاه گذرا این رابطه‌ی دوستانه را بین شخص و گروهی از دوستان او که از سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول استفاده می‌کنند می‌بینیم و در نگاهی عمیق‌تر بین شخص و تلفن همراهش.

کمپین معرف همراه اول - دوستاتو یوسیمی کن!

توضیحات طرح:

رنگ لباس فرد ایستاده برگرفته از رنگ همراه اول است و اشاره به شخص معرف دارد که پس از معرفی دوستان خود، برنده‌ی ۵GB اینترنت هدیه از طرف همراه اول می‌شود. نوشته‌ی ۵GB حالت سه‌بعدی دارد.

چتر برای نشان دادن شب یلدا و برگرفته از هندوانه و همچنین هسته‌های آن است که برای نشان دادن تلفیق یلدا با یوسیم استفاده شده است. شخص تعداد بیشماری از دوستان خود را در چنین شبی دعوت به تعویض سیم کارت کرده است.

از یلدا تا یوسیم

با نزدیک شدن به جشن آغاز زمستان و برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه، فرصت مناسبی جهت معرفی یوسیم همراه ‌اول به اشخاص دارای سیم‌کارت فراهم می‌گردد که تلفیق المان‌های شب یلدا و دفتر تلفنی که می‌تواند مرجع غنی از دوستان باشد، یادآور این فرصت مناسب است.

کمپین معرف همراه اول - از یلدا تا یوسیم

در نهایت پس از بررسی تمامی کانسپت‌ها و پیشنهادهای ارائه شده، با در نظر گرفتن بریف کمپین و اهداف تیم بازاریابی و فروش همراه اول، کانسپت «معرفی و دوستی» با اسلوگان «دوستاتو یوسیمی کن» برای تبلیغات محیطی و «دور دوستاتو خط بکش» برای تبلیغات رادیویی و تلویزیونی انتخاب شد.

در قسمت تبلیغات تلویزیونی، ۳ سناریوی متفاوت ارائه شدند که در ادامه به بررسی جزئیات آنها می‌پردازیم.

مطلب مرتبط: تبلیغات در تلویزیون چه مزایا و محدودیت‌هایی دارد

سناریوشماره ۱

این سناریو در فضایی سینمایی و در پلان‌های کوتاه و با ریتم تند روایت می‌شود.

سناریو شماره ۲

کمپین معرف همراه اول - سناریو شماره ۲

این سناریو با دستمایه قرار دادن اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی، سعی در خلق فضایی انرژیک و جوان پسند دارد.

سناریو شماره ۳

این سناریو با تاکید بر اصطلاح “یوسیمی شو” سعی بر ایجاد فضایی مفرح دارد. با توجه به آهنگ جالب این جمله که شبیه اصطلاحات ژاپنی است و در زبان انگلیسی هم معنی‌دار است (you see me show) انتظار می‌رود  بازخورد مناسبی از جانب مخاطب هدف دریافت شود.

کمپین معرف همراه اول - سناریو شماره ۳

جهت افزایش عملکرد تیزرهای تلویزیونی و انتقال گسترده‌تر پیام کمپین معرف همراه اول به مخاطبان آن در صداوسیما، زیرنویس‌هایی نیز تدوین شده‌اند.

زیرنویس اول

دوستاتو یوسیمی کن!

۵ گیگابایت اینترنت هدیه

با دعوت دوستاتون به تعویض سیم کارت با یوسیم و استفاده از اینترنت نسل چهارم

*۱۰*۳۴۳#

هیچکس تنها نیست …         www.mci.ir

زیرنویس دوم (مخصوص فاز آغازین کمپین)

در دورهمی شب یلدا، دوستاتو یوسیمی کن!

۵ گیگابایت اینترنت هدیه بگیر

*۱۰*۳۴۳#

هیچکس تنها نیست …          www.mci.ir

همزمان با اکران تبلیغات تلویزیونی، ۲ آگهی‌ رادیویی با شعار «یوسیمی شو» و دستورالعمل‌های واضح و کاربردی، برای فاز آغازین کمپین (با مضمون شب یلدا) و ادامه‌ی کمپین، طراحی، تولید و اکران شد.

آگهی رادیویی اول

متن آگهی

مرد جوان: اِ ببین یه سوال. هنوز سیم‌کارتت قدیمیه؟

مرد جوان دوم: آ آره خوب. چطور؟

مرد جوان: نچ نچ نچ. یوسیمی شو!

مرد جوان دوم: چطوری یوسیمی شم؟

مرد جوان: خیلی راحت! کد پستیتو بفرست به ۸۹۶۲، یوسیمتو رایگان می‌فرستن درِ خونه. وقتی فعالش کردی باید این کد رو شماره‌گیری کنی و اونجا شماره‌ی منو به عنوان معرف اعلام کنی.

مرد جوان دوم: چه کدی؟

مرد جوان: *۱۰*۳۴۳#

نریتور: دوستاتو یوسیمی کن و ۵ گیگابایت اینترنت هدیه بگیر.

 

پک شات: همراه اول، رتبه‌ی اول اپراتورهای تلفن‌های همراه بر اساس ارزیابی رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی.

 

آگهی رادیویی دوم (مخصوص فاز آغازین کمپین)

متن آگهی

مرد جوان: اِ ببین یه سوال. هنوز سیم‌کارتت قدیمیه؟

مرد جوان دوم: آ آره خوب. چطور؟

مرد جوان: نچ نچ نچ. یوسیمی شو!

مرد جوان دوم: چطوری یوسیمی شم؟

مرد جوان: خیلی راحت! کد پستیتو بفرست به ۸۹۶۲، یوسیمتو رایگان می‌فرستن درِ خونه. وقتی فعالش کردی باید این کد رو شماره‌گیری کنی و اونجا شماره‌ی منو به عنوان معرف اعلام کنی.

مرد جوان دوم: چه کدی؟

مرد جوان: *۱۰*۳۴۳#

نریتور: در دورهمی شب یلدا دوستاتو یوسیمی کن و ۵ گیگابایت اینترنت هدیه بگیر.

 

پک شات: همراه اول، رتبه‌ی اول اپراتورهای تلفن‌های همراه بر اساس ارزیابی رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی.

 

 

جمع بندی

کمپین‌های تبلیغاتی ابزاری کاربردی هستند و می‌توان اهداف مختلفی برای آنها تعریف کرد، اما وقتی هدف کمپین در حیطه‌ی بازاریابی و فروش تعریف می‌شود، اثربخشی آن مشهودتر است. برندها زمانی از کمپین‌های فروش خود بهترین نتیجه را می‌گیرند که ساختاری هدفمند و قابل اعتماد برای همکاری‌های خود با آژانس تبلیغاتی داشته باشند. تنها در این حالت می‌توان ادعا کرد تک تک آرتورک‌ها، کپی‌ها، سناریوها، آگهی‌ها و … هدفمند هستند نه صرفا ابزاری برای قدرت‌نمایی آژانس در حیطه‌ی خلاقیت و اجرا. امسال کمپین فروش سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول برنده‌ی شاهین طلایی سومین جشنواره‌ی ملی تبلیغات ایران در زمینه‌ی کمپین‌های ترویج فروش شد و پرمون طرح به این دستاورد مشترک افتخار می‌کند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − چهار =