,

کمپین تبلیغاتی خلاقانه خود را بسازید داستان ۳ کمپین تبلیغاتی خلاقانه در سال ۲۰۱۸

کمپین تبلیغاتی

یک کمپین تبلیغاتی موفق احساسات مخاطب را برمی‌انگیزد، روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها در ذهن او می‌ماند و بر تصمیمات خریدش اثر می‌گذارد. کمپین تبلیغاتی، نخستین گام در معرفی یک شرکت به مخاطبان یا یادآوری وجودش به آنهاست. در این مقاله داستان ۳ کمپین‌ تبلیغاتی خلاقانه‌ی سال ۲۰۱۸ را معرفی خواهیم کرد.
۱. ESSC (تغییر شیوه‌ی نگاه به ناتوانی)

کمپین تبلیغاتی

Easterseal Southern California (ESSC)، سازمانی که به بیش از ۱۰۰۰۰ فرد ناتوان در بخش‌های مختلفی از کالیفرنیا یاری می‌رساند، در یکم فوریه کمپین تبلیغاتی تفکربرانگیز جدیدی را آغاز کرد که دریافت‌کنندگان خدمات سازمان در آن نقش عمده‌ای دارند. عنوان کمپین «تغییر شیوه‌ی نگاه به ناتوانی» است و هدف آن ترغیب و شمول تغییر اجتماعی است. اسلوگان (شعار) کمپین «Celebrate. Don’t separate» است، یعنی «تجلیل کنید. جدا نکنید».

مارک ویتلی (Mark Whitley)، رئیس و مدیرعاملِ ESSC می‌گوید:

«وقتی متحد شویم، می‌توانیم زمینه‌ساز تغییر اجتماعی شویم و موانع را از میان برداریم. حقیقت این است که ما هر روز درباره‌ی افراد ناتوان کلی‌گویی می‌کنیم و شاید بسیاری از ما حتی متوجه این رفتار نباشیم. ما حرکتی را آغاز کرده‌ایم که به افراد کمک می‌کند از آن چیزی که در نگاه نخست می‌بینند فراتر بنگرند تا شاید بتوانیم دنیای یک‌پارچه‌تری بسازیم».

این کمپین تبلیغاتی کانال‌های مختلفی ازقبیل چاپ، اینترنت و تبلیغات در فضای باز، همین‌طور یک کمپین رسانه‌‌ی اجتماعی داوطلبانه به‌نام «وعده دادن» را دربرخواهد گرفت که از مردم می‌خواهد پیام شمول را ترویج کنند و از هشتگ #CelerateDontSeparate استفاده کنند.

کمپین موردنظر براساس ایده‌ی «شمول» مردم را به دو چالش دعوت می‌کند: «پشتیبان بودن. متأسف نبودن» و «محروم نکردن. شمول». مرحله‌‌ی نخست کمپین دربرگیرنده‌ی شش فرد ساکن کالیفرنیا است که محدوده‌ی سنی‌شان بین ۴ تا ۶۴ سال است، ازجمله دو دریافت‌کننده‌ی ESSC که ازطریق برنامه با هم ملاقات کردند و هم‌اکنون نامزد هستند.

Easterseal بیش از یک قرن است که به افراد و خانواده‌هایی که نیازهای خاص دارند خدمات‌رسانی می‌کند. خدمات ارائه‌شده به دریافت‌کنندگان در مواجهه با چالش‌ها و دستیابی به اهداف فردی کمک می‌کند. ESSC هرساله به بیش از ۱۰۰۰۰ نفر خدماتی از قبیل آموزش اولیه، کمک به اشتغال، پشتیبانی از اشتغال جانبازان، گزینه‌های زندگی مستقل و خدمات دیگر ارائه می‌کند.

۲. اینتوئیت: «داستان یک غول»

کمپین تبلیغاتی

اینتوئیت (Intuit)، یک شرکت تولید نرم‌افزار آمریکایی که کارش توسعه و فروش نرم‌افزارهای آماده‌سازی حسابداری، مالی و مالیاتی موردنیاز برای افراد و کسب‌وکارهای کوچک است، اخیرا کمپین جدید برند خود را آغاز کرد. در ادامه نخستین بخش این کمپین تبلیغاتی را خواهیم دید که یک فیلم انیمیشنی کوتاه درباره‌ی دو صاحب کسب‌وکار است.
هدف کمپین گردهم آوردن تمام برندهای اینتوئیت ازجمله Mint، Turbo Tax‌ و Quickbooks است. بااینکه میلیون‌ها نفر از محصولات برند (دقیق‌تر بگوییم ۴۶ میلیون‌ نفر) استفاده می‌کنند، از هر ۱۰۰۰ نفر تنها ۴ نفر از دو یا چند محصول برند استفاده می‌کنند. هدف برند این است که نشان دهد بهترین حالت استفاده از محصولاتش، استفاده از همه‌ی آنها به‌صورت گروهی است.

مرحله‌ی نخست کمپین شامل یک فیلم انیمیشنی ۴ دقیقه‌ای به سبک پیکسار (Pixar) می‌شود. آژانس تبلیغاتی شرکت به‌نام Phenomenon با این تصور که انیمیشن بهترین راهِ ترویج پیام برند است، برای نشان دادن قدرت خدمات برند، ربات غول‌پیکری خلق می‌کند. این انیمیشن تبلیغاتی در جریان مسابقات فوتبال آمریکایی (سوپربول) به‌عنوان یک تیزر ۱۵ ثانیه‌ای پخش می‌شود و تماشاگران را به تماشای کامل فیلم ترغیب می‌کند.

این کمپین در رسانه‌های اجتماعی یک فیلتر اسنپ‌چت را نمایش می‌دهد که کاراکتر آن غول اینتوئیت (Intuit Giant) است. ربات این کمپین استعاره‌ای از شیوه‌ی مهار فناوری توسط خدمات برند برای آسان کردن فرایندهای مالی برای مشتریان است. این انیمیشن تبلیغاتی روی دو شخصیت تمرکز می‌کند: پیت (Pete) که صاحب یک گل‌فروشی است و آن‌قدر درگیر اداره‌ی کسب‌وکارش است که نمی‌تواند از زندگی عادی لذت ببرد و پری (Pari) کارآفرین و مهندسی است که برای کمک به پیت غول اینتوئیت را می‌سازد.

لوکاس واتسون (Lucas Watson)، مدیر بازاریابی در بیانیه‌ای خطاب به مخاطبان هدف این کمپین تبلیغاتی می‌گوید:
«۷۵۰ میلیون نفر در سراسر دنیا صاحب‌کار خودشان هستند و آن‌قدر درگیر مدیریت مسائل مالی‌ هستند که نمی‌توانند علایق‌ خود را دنبال کنند. با اقتصاد امروز جهان و فشارهای موجود در راه مدیریت زمان و پول، بعضی اوقات اوضاع اصلا بر وفق مراد این افراد نیست. اما اینتوئیت به‌وجود آمده است تا به این افراد کمک کند».

برند وعده می‌دهد که فعالیت کمپین خود را در طول سال ادامه دهد و روی رسمی‌سازی‌ها و کانال‌های دیجیتال اضافی کار کند.

۳. لینکداین: «در این کار با هم هستیم»

شبکه‌ی اجتماعی نیرومند لینکداین درحال کنار گذاشتن کلیشه‌ی «کارمند دفتری» کنونی خود است. این برند اخیرا حین نمایش اهدای جوایز گولدن گلوب، یک تیوی اسپات (نوعی از نمایش تبلیغات در شبکه‌های تلویزیونی کابلی) به‌نام «در این کار با هم هستیم» را آغاز کرد. این حرکت تبلیغاتی در قیاس با عملکرد لینکداین در گذشته غیرعادی است، اما ازآنجاکه لینکداین قصد دارد بینش کنونی‌اش را تغییر بدهد، این حرکت منطقی به‌نظر می‌رسد. کمپین «در این کار با هم هستیم» (In It Together) گستره‌ی متنوعی از افراد و کسب‌وکارها را نمایش می‌دهد و نمایانگر نخستین تلاش بازاریابی منسجم و واقعی لینکداین است که شامل ویدیوی آنلاین، نمایش دیجیتال، رسانه‌های اجتماعی پولی، تبلیغات در فضای باز، پادکست‌ها، رادیو اسپات‌ها، مشارکت‌ها و بازاریابی موتورهای جست‌و‌جوگر می‌شود.

به‌طورکلی، این کمپین ۱۲ هفته ادامه خواهد داشت و دربرگیرنده‌ی چهار بازار هدف اصلی خواهد بود: سان‌فرانسیسکو، فیلادلفیا، لس‌آنجلس و آتلانتا. شرکت برای درک بهتر نتایج کمپین تبلیغاتی خود، فعالیت لینکداین در این بازارها را با بازارهایی که هدف کمپین نبوده‌اند، مقایسه می‌کند. برای نمایش داستان موفقیت کاربران در محیط‌های منحصربه‌فردشان، در ویدیوها از تصاویر سیاه و سفید به سبک مستند استفاده شده است.

اِستِیسی پرالتا (Stacy Peralta)، مدیر کمپین در ایمیلی به نشریه‌ی آمریکایی ادویک (Adweek) می‌گوید:
«از همان اول می‌دانستم که این مورد یکی از آن فرصت‌های کمیاب است. آنها از ما داستان‌های واقعی درباره‌ی شخصیت‌های واقعی، تصاویر سیاه و سفید، انرژی، اشتیاق و صداقت می‌خواستند. ما شخصیت‌های منحصربه‌فردی را یافتیم و داستان‌هایشان را مستند کردیم. در میان این شخصیت‌ها موسیقی‌دان‌های پیشرو، مبارزان هنرهای رزمی ترکیبی، معلمان فیزیک، انیماتورها، سرآشپزها و گاوچران‌های واقعی هستند که همگی آنها نه‌تنها از لینکداین استفاده می‌کنند بلکه بااشتیاق از تأثیر آن در زندگی‌شان صحبت می‌کنند».

تمام کمپین‌های بالا از عناصری استفاده می‌کنند که به برندها ویژگی انسانی می‌دهند، احساسات را برمی‌انگیزند و همدلی را ترغیب می‌کنند. عناصر اثبات‌شده‌ی تبلیغات یکسان می‌مانند، اما دنیای دیجیتال در فراهم کردن محتوا برای مخاطبان هدف نسبت به گذشته راه‌های بیشتری را به ما پیشنهاد می‌کند. کدام‌یک از این راه‌ها برای برند شما مناسب است؟

برگرفته از: digitalmarketinginstitute.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =