, ,

کدام نرم‌افزار انیمیشن را باید یاد بگیریم؟ نرم افزارهای انیمیشنی که یک انیماتور به یادگیری آنها نیاز دارد

یادگیری کدام نرم‌افزار انیمیشن برای ما ضروری است

در عصر طلایی انیمیشن، افرادی از قبیل والت دیزنی، اُولی جانستون، آب آیوِرکس و فرانک توماس همگی انیمیشن‌های خود را با دست می‌کشیدند. آن زمان، پروسه‌ی فناوری به این صورت بود که طراح، طرح را روی کاغذهای سوراخ‌داری که به زبانه‌های نوار نگهدارنده‌ی کاغذ (peg bar) متصل می‌شد طراحی می‌کرد، سپس طرح‌ را روی سلولوئید قابل‌اشتعال یا ورقه‌های شفافی به‌نام سل (cel) منتقل و آن را رنگ‌آمیزی می‌کرد و در آخر با دوربین از آن فیلم می‌گرفت. این پروسه خوب عمل ‌کرد و به واسطه‌ی آن انیمیشن‌های کلاسیک جاودانه‌ای ساخته شد. نحوه‌ی انجام این پروسه‌ی قدیمی را می‌توانید در دی‌وی‌دی‌های والت دیزنی والت مشاهده کنید. تماشای این فیلم‌ها که منبع ارزشمندی از تاریخ انیمیشن هستند قطعا به انیماتورهای مشتاق توصیه می‌شود.

ظهور فناوری کامپیوتر شیوه‌های هنرآفرینی را متحول کرده است. امروزه، هم برای تولید انیمیشن‌های طرح قدیم و هم CG (Computer graphics) از نرم‌افزارهای کامیپوتری استفاده می‌شود. بسیاری از انیماتورها همچنان با دست طراحی می‌کنند و از میزهای نور مجهز به صفحات گرد چرخشی و نوارهای زبانه‌دارِ نگهدارنده‌ی کاغذ (peg bar) استفاده می‌کنند. سپس طرح‌های خود را با نرم‌افزار کامپیوتری اسکن می‌کنند. در برخی موارد، نرم‌افزارهای انحصاری به هنرمندان امکان می‌دهند به‌صورت مستقیم روی صفحه‌ی نمایش (اسکرین) طراحی کنند. بیشتر افراد از Wacom Tablet استفاده می‌کنند تا به‌جای طراحی روی کاغذ، درون برنامه‌ی نرم‌افزار طراحی کنند. Toonboom Studio نمونه‌ای از نرم‌افزار پویانمایی است که برای ساخت نوعِ کلاسیک دوبُعدی از آن استفاده می‌شود. اگر عاشق انیمیشن‌های دوبعدی هستید، ToonBoom.com انتخاب عالی و مقرون‌به‌صرفه‌ای است.

انواع انیمیشن

شاید شما نیز به‌عنوان یک هنرآموز تازه‌کار ندانید برای ورود به این صنعت به چه نرم‌افزارهای انیمیشنی نیاز دارید. بهترین روش پاسخ دادن به این پرسش این است که ابتدا انواع انیمیشن‌‌ها را تعریف کنیم و شما براساس این تعاریف علاقه‌ی خودتان را به شاخه‌های مختلف این رشته شناسایی کنید.

 • استاپ موشن
 • سه‌بُعدی
 • دوبُعدی کلاسیک دستی
 • کات‌اوت کاغذی

انیمیشن استاپ موشن

انیمیشن استاپ موشن (Stop Motion) همان‌طور که در ساخت «والاس و گرومیت» از آن استفاده شد چالش‌انگیزترین و وقت‌گیرترین نوع انیمیشن است. انیماتورها با شخصیت‌ها، اشیا و به‌طورکلی مجموعه‌‌ای از دست‌سازه‌هایی از جنس خاک رس یا پلاستیک کار می‌کنند که باید آنها را با دست جابه‌جا کنند (حتی استفاده از ربات‌ها در استاپ موشن به دخالت دست نیاز دارد). آنها از هر صحنه‌ای که با دست چیده‌اند با دقت زیاد عکس‌برداری می‌کنند. خسته‌کننده بودنِ ساخت این نوع انیمیشن را می‌توان در FPS۲۴ یا FPS۳۰ مشاهد کرد (FPS: تعداد تصویر در ثانیه). افرادی که روی پروژه‌های استاپ موشن کار می‌کنند به‌صورت عملی در این حیطه آموزش دیده‌اند.

انیمیشن سه‌بُعدی که به آن انیمیشن CG هم می‌گویند فقط با استفاده از کامیپوتر ساخته می‌شود. تمام شخصیت‌ها، نورپردازی‌ها، زوایای دوربین‌ها و لوکیشن‌ها با استفاده از نرم‌افزار کامیپوتری طراحی و متحرک‌سازی می‌شوند و سپس به‌صورت فیلم کامل به نمایش درمی‌آیند. نخستین فیلم بلند انیمیشن کامپیوتری، داستان اسباب‌بازی (Toy Story) بود که در سال ۱۹۹۵ ساخته شد. در فیلم‌هایی از قبیل spirit: stallion of the cimarron از هر دو تکنیک پویانمایی کلاسیک دوبعدی و سه‌بعدی، به‌صورت ترکیبی استفاده شده است.

انیمیشن‌ کلاسیک از قبیل پینوکیو و سفیدبرفی نوع اصلی انیمیشن است. این فرم از هنرِ انیمیشن با سابقه‌ی طولانی خود در اواخر دهه‌ی ۱۸۰۰ با اختراع دوربین فیلم‌برداری وارد عرصه شد و به‌تدریج طی قرن بیستم به تکامل رسید. تمامی انیمیشن‌ها با دست طراحی، سپس نقاشی و در آخر فریم به فریم فیلم‌برداری می‌شدند. CG صنعت فیلم‌سازی را به‌سرعت مجذوب خود کرد، اما هرگز نتوانست انیمیشن کلاسیک را از صحنه خارج کند. افراد بسیاری هنوز از این نوع انیمیشن برای ساخت کارتون‌ها، آگهی‌های بازرگانی و گرافیک وب استفاده می‌کنند. انواع دیگری از انیمیشن نظیر فلش (Flash) نیز وجود دارند که می‌توان از آنها استفاده کرد. در بیشتر موارد، در حیطه‌ی وب از انیمیشن فلش استفاده می‌شود.

نرم‌افزار انیمیشن مورد نیاز خودتان را در همان شاخه‌ از پویانمایی که بیشتر از همه به آن علاقه دارید، پیدا کنید.

انواع نرم‌افزارهای انیمیشن

از نرم‌افزار انیمیشن برای ساخت آگهی‌های تبلیغاتی تلویزیون، فیلم‌ها، کارتون‌ها، وب‌سایت‌های تعاملی، آثار گرافیکی و بازی‌های ویدئویی استفاده می‌شود. شاید این پرسش در ذهن‌تان به‌وجود بیاید که «من کدام نرم‌افزار انیمیشن را باید بیاموزم؟» اول از همه، به هر مؤسسه‌ی آموزشی که مراجعه کنید، یادگیری انیمیشن تمرکز اصلی آموزش خواهد بود؛ پس پیش از فکر کردن درباره‌ی نرم‌افزارها بگذارید اصول و قواعد این کار در ذهن‌تان نقش ببندد. زمانی که اصول را فراگرفتید، مهم نیست بعدا از کدام نرم‌افزار استفاده می‌کنید، چون صرف‌نظر از نوعِ نرم‌افزار، متحرک‌سازی را یاد گرفته‌اید. چنانچه در استودیو کار می‌کنید، شانس خوبی برای یادگیری نرم‌افزارهای مختلف خواهید داشت. برخی از انواع نرم‌افزارهای انیمیشن عبارتند از:

 •     Autodesk Maya
 •     Autodesk 3DS Max
 •     Softimage
 •     Lightwave 3D
 •     Animation Master

مایا رایج ترین نرم افزار انیمیشن

مایا (Maya)، رایج‌ترین نرم‌افزاری است که برای ساخت فیلم‌های انیمیشنی از آن استفاده می‌شود. مایا ابزار پیچیده اما بسیار قدرتمندی است و یادگیری آن زمان‌بر است، البته مؤسسات آموزشی یادگیری آن را برای شما هموار می‌کنند. درصورتی‌که می‌خواهید به‌صورت خودآموز کار با مایا را یاد بگیرید، باید مطالب آموزشی آنلاین را با ‌دقت دنبال ‌کنید. علاوه‌براین، مایا یکی از گران‌ترین نرم‌افزارهای انیمیشن است. رابط آن کاربرپسند اما شلوغ است.

در مقایسه با مایا، تری‌دی‌مکس نرم‌افزار انیمیشن ساده‌تردی است. در صنعت ساخت بازی‌ از این نرم‌افزار بسیار استفاده می‌شود، گرچه کاربرد آن به این صنعت محدود نمی‌شود. فیلم اکشن گمشده در فضا (Lost in Space) کاملا با تری‌دی‌مکس ساخته شد. رابط آن کاربرپسند است و مانند برنامه‌های دیگر می‌توانید آن را مطابق با سبک خودتان تغییر بدهید. این نرم‌افزار نیز گران است اما مانند هر کالای دیگری، با گذشت زمان از قیمت آن کاسته خواهد شد. سافت‌ ایمیج (Softimage) نیز از دیگر نرم‌افزارهای پرطرفدارِ ساخت بازی است.

فهرست نرم‌افزارهای ساخت انیمیشن بسیار طولانی است، پس به نمونه‌های محدودی که در این مقاله به آنها اشاره می‌کنیم، اکتفا نکنید.

لایت‌وِیو (LightWave)، ابزار سه‌بعدی کاملی برای مدلینگ، رندرینگ و انیمیشن است. قیمت آن حدود ۹۰۰ دلار است. Animation Master که از طرف شرکت Hash عرضه شد نیز در میان کاربران خانگی شهرت دارد. این نرم‌افزار مدلینگ، رندرینگ و انیمیشن را برای کاربران آسان کرده است و قیمت آن ۳۰۰ دلار است. اگر ایده‌ی انیماتور شدن را در سر دارید، اِی‌اِم (AM) پکیج بی‌نظیری است که شما را به هدف‌تان می‌رساند.

به‌طور خلاصه، آنچه سبب استخدام شما در حوزه‌ی پویانمایی می‌شود لزوما به مهارت‌های نرم‌افزاری محدود نمی‌شود. مهارت‌های مهم دیگر عبارتند از:

 • طراحی خوب،
 • درک اصول انیمیشن،
 • و نمونه‌‌کار صوتی یا ویدئویی (demo reel) که مهارت‌های فیزیکی، بازیگری و داستان‌سرایی شما را به نمایش بگذارد.

دانستنِ نحوه‌ی استفاده از یک نرم‌افزار خاص خوب است، اما مهم‌ترین اصل نیست. بسیاری از استودیوهای پویانمایی برنامه‌های خاص خود را دارند که فقط درصورت همکاری با آنها می‌توانید آن برنامه‌ها را بیاموزید. مهم‌ترین اصل، یادگیری انیمیشن است. در پروسه‌ی ساخت انیمیشن، نرم‌افزارهای کامپیوتری و میزهای نور فقط ابزارهایی برای کمک به انیماتور  به‌شمار می‌آیند. در پاسخ به این پرسش که «کدام نرم‌افزار انیمیشن را باید بیاموزم؟» می‌توان گفت: «هر نرم‌افزاری که محیط کار، دانشگاه یا مدرسه‌ی شما با آن سروکار دارد یا هر نرم‌افزاری که خودتان به آن علاقه دارید».

برگرفته از: animationarena.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =