پروسه‌ی تولید ویدئو تبلیغاتی چیست؟ مراحل تولید ویدئو تبلیغاتی از زبان یک کارگردان

مراحل تولید ویدئو تبلیغاتی

پرمون طرح در حال برگزاری ورکشاپ‌هایی با نام پرانتز باز است. در هر جلسه یکی از اعضای پرمون طرح در خصوص مراحل کار خود و رساندن خروجی به دست مشتری صحبت می‌کند در این جلسه امیر کریم‌پور کارگردان پرمون طرح از مراحل تولید ویدئو تبلیغاتی صحبت کرد  و نگارنده با تکیه بر صحبت‌های انجام شده در این ورکشاپ این مقاله را نوشته است.

مراحل سه‌گانه‌ی پیش تولید ویدئو تبلیغاتی

اولین موضوعی که در مورد ساخت ویدئو باید بدانیم مراحل سه گانه پیش تولید است، فرقی نمی‌کند چه نوع ویدئویی می خواهید بسازید این مراحل را باید انجام دهید.

مرحله‌ی اول ایده است، تا زمانی که ایده‌ای در کار نباشد کار آغاز نمی شود. حتی بعضی کارها بر اساس همین مرحله پیش می‌روند و ساخته می‌شود، در بسیاری از ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر می‌شوند می‌بینیم که فقط یک ایده‌ی کوچک پشت ساخت ویدئو بوده است.

مرحله دوم نوشتن سناریو است، بعد از اینکه ایده کلی کار نهایی شد( تایید مشتری، گروه خلاقه و…) سناریو به دست تهیه کننده می‌رسد. باید بگوییم که تهیه کننده آنطور که در سینما در ذهن مخاطب جا گرفته است به فردی گفته نمی‌شود که سرمایه کار را تامین می‌کند (به این فرد سرمایه گذار می‌گوییم)، در واقع یکی از مهم‌ترین کارهای تهیه‌کننده مدیریت مالی پروژه و خرج کردن سرمایه است.

مرحله سوم تهیه مقدمات تولید است، برای فراهم شدن این مقدمات ابتدا باید عوامل تولید مشخص شوند. عوامل تولید به دو دسته تقسیم می‌شوند دسته اول افراد جلوی دوربین هستند که به اصلاح به آنها Cast می‌گوییم و شامل مجموعه بازیگران، بدلکاران، هنروران و… است. دسته دوم بقیه‌ی عوامل پشت دوربین هستند که به دو گروه مالی و هنری تقسیم می شوند. اکنون که این مراحل و عوامل ساخت ویدئو را شناختیم می‌توانیم توضیح دهیم چگونه مراحل تولید ویدئو اتفاق می‌افتد.

پس از تایید، سناریو به دست تهیه کننده می‌رسد، تهیه کننده سر گروه، گروه مالی‌است. در ساخت ویدئوهای تبلیغاتی روند معمول به این صورت است که شرکت کارفرما سفارش کار می‌دهد و سپس سناریو نوشته می‌شود اما برعکس این ماجرا هم گاهی اتفاق می‌افتد، مثلا شرکت تبلیغاتی Ogilvy براساس سناریویی ویدئویی را برای برند تویوتا می‌سازد که در این حالت احتمال نه گفتن برند بسیار پایین است. اما به طور معمول اتفاقی که در تبلیغات می‌افتد همان اتفاق اول است.

مطالب مرتبط:

ساخت تیزر تبلیغاتی به چه مراحلی نیاز دارد؟

وظایف مدیر تولید

وظایف مدیر تولید

بعد از ورود تهیه کننده مدیر تولید وارد کار می‌شود، مدیر تولید نماینده رسمی تهیه کننده در کارهای اجرایی است. مدیر تولید براساس سناریو برآوردهای تکنیکی و مالی را انجام می‌دهد. مثلا اگر کارگردان مشخص نباشد پیشنهاد می‌دهد بر‌اساس این سناریو چه کارگردانی می تواند این ویدئو را بسازد. کار مهم دیگر مدیر تولید برآورد مالی است، او باید رقم نسبتا دقیقی از هزینه‌ای که پروژه نیاز دارد را اعلام کند و نباید انتهای کار این رقم با رقم اولیه‌ای که مدیر تولید برآورده کرده است متفاوت باشد، چرا که قرار دادهای عوامل و سرمایه گذار بر اساس این برآورد تنظیم می‌شود. به طور استاندارد این برآورد مالی با ۱۰ درصد اختلاف قابل قبول است.

سپس تهیه کننده برآورد را از مدیر تولید می‌گیرد و به کارفرما اعلام می‌کند و پس از تایید مشتری جلسات لازم عوامل تولید (ppm) با مشتری برگزار می‌شود.

در این جلسات آنچه که در ویدئو اتفاق می‌افتد به طور واضح برای کارفرما تشریح می‌شود و تا زمانی که تایید نهایی از کارفرما گرفته نشده است نباید ساخت ویدئو آغاز شود. چرا که هزینه تولید ویدئو بسیار بالاست و در اواسط و انتهای کار نمی‌توان اصلاحاتی را قبول کرد.

فرض کنید شما یک تایید شفاهی از کارفرما گرفته‌اید لوکیشن کار را اجاره کرده‌اید و همه‌ی عوامل بر سر صحنه حاضر هستند. کارفرما بر سر صحنه حضور پیدا می‌کند و لوکیشن را تایید نمی‌کند، قطعا ضرر مالی بزرگی به شرکت وارد می‌شود.

جلسات ppm

وظایف مدیر پروژه

مدیر پروژه رابط اصلی عوامل ساخت ویدئو با کارفرماست. مدیر پروژه باید بتواند تصویر نهایی از کار را به کمک عوامل برای کارفرما تصویر کند، استوری بورد، آهنگ کار، رنگ‌های مورد استفاده در کار، سناریو و… همگی در این مرحله به کمک مدیر پروژه می‌آیند تا بتواند به کارفرما نشان دهد که ویدئوی سفارش داده شده چگونه ساخته می شود.

یکی دیگر از کارهایی که باید مدیر پروژه انجام دهد بایدها و نباید‌های کارفرما را به ریز بپرسد و به اطلاع مدیر تولید یا دستیار کارگردان برساند. فرض کنید رنگ رقیب کارفرما جز نبایدهای کار است و مدیر پروژه این موضوع را به اطلاع عوامل ساخت ویدئو نرسانده است، سر صحنه ماشینی با همان رنگ نقش اصلی را ایفا می‌کند و کارفرما با این صحنه روبرو می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

به همین دلایل جلسات پیش از تولید با کارفرما بسیار مهم است و بهتر است نتایج جلسات مکتوب و به امضای مشتری برسد تا ابهامی وجود نداشته باشد. ضمن اینکه مدیر پروژه باید بداند مشتری حق دارد در خصوص جزیی‌ترین موضوعات نظر خودش را بگوید و نظرهایش اعمال شود مگر اینکه مشتری نظر اشتباهی داشته باشد که با توضیحات درست باید بتوان مشتری را متقاعد کرد.

مراحل تولید ویدئو تبلیغاتی

 

پس از نهایی شدن سناریو و جزییات ساخت مراحل تولید ویدئو تبلیغاتی شروع می‌شود، وظایف هر یک عوامل و دستیارها مشخص می‌شود، نقش‌ها به بازیگران و عوامل جلوی دوربین تفهیم می‌شود و فیلم برداری کار استارت می‌خورد.

ضمن اینکه این مرحله جز مراحل جذاب کار است و کارفرما می‌تواند بر سر صحنه حضور داشته باشد. حضور کارفرما بر سر صحنه به نفع شرکت سازنده نیز هست، چرا که وی می‌بیند چه تعداد افراد و با چه تجهیزات گران و پیشرفته‌ای در حال کار هستند و با یک حساب سرانگشتی درک می‌کند چرا ساخت ویدئو کار، گرانی است. مرحله‌ی تولید ویدئوی تبلیغاتی(فیلم برداری) بسته به لوکیشن‌های پروژه بین ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد.

مراحل پس از تولید

تدوین

هر قدر که توصیه می‌شود کارفرما در مرحله‌ی تولید حضور داشته باشد به همان میزان توصیه می‌شود که در مرحله‌ی پس از تولید حضور نداشته باشد، چرا که این مرحله بسیار تکنیکی و خسته کننده است. ممکن است حضور کارفرما در کنار تدوین‌گر  باعث ناامیدی وی شود و فکر کند خروجی مناسبی به دستش نمی‌رسد، چرا که هنوز قسمت‌های مختلف به هم وصل نشده‌ رنگ کار تنظیم نشده و هنوز صدا گذاری انجام نشده است. بهتر است در این مرحله به مشتری گزارش داده شود که کار چه مراحلی را طی کرده و در چه مرحله‌ای قرار دارد.

تدوین: همه‌ی راش‌های فیلمبرداری شده به دست تدوین‌گر می‌رسد، این ویدئوها شاید حدود چند ساعت باشد و قرار است از این چند ساعت ۳۰ ثانیه خروجی به دست مشتری برسد. در حالتی که همه چیز نرمال باشد تدوین یک ویدئوی تبلیغاتی حداقل ۵ روز طول می‌کشد.

بعد از تدوین، نسخه به دست صداگذار می‌رسد و سپس جلوه‌های ویژه‌ی به کار اضافه می‌شود، باید بگوییم طولانی‌ترین مرحله در مراحل پس از تولید جلوه‌های ویژه است ممکن است جلوه‌های ویژه‌ی روی یک فریم ۱ ماه طول بکشد.

در حالی که کارفرما بعد از پایان فیلم‌برداری گمان می‌کند پروژه به پایان رسیده و بعد از چند روز خروجی به دستش می‌رسد مرحله‌ی پس از تولید به دلیل حساسیت‌ها و کار متخصصین مختلف زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد که توضیح کوچکی از زمان و مراحلی کار طول می‌کشد به کارفرما باعث می شود وی دلیل طولانی شدن کار را درک کند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 7 =