ویدئوی تبلیغاتی نردبان جا به جایی شما انواع و مزیت‌های آن، همراه با توصیه‌هایی برای پیاده‌سازی بهتر

ویدئوی تبلیغاتی

در دنیایی که آدم‌ها به دنبال محتوای جذاب اما کوتاه هستند، ویدئوهای تبلیغاتی جایگاهی یگانه دارند. سال‌هاست نمایش تبلیغات گوناگون در تلویزیون و سینما، در قالب ویدئو رواج دارد اما امروزه با گسترش چشم‌گیر ابزارهای نو و شبکه‌های اجتماعی، ویدئوی تبلیغاتی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

کسب‌وکارهای گوناگون در سایت‌ها یا حساب‌های کاربری‌شان (اینستاگرام، فیس‌بوک و…) از ویدئو برای معرفی برندشان و جذب مخاطب بهره می‌برند. ویدئو ابزاری حیاتی در استراتژی تولید محتواست. ویدئو کم‌ حجم، به‌یادماندنی و سنجش‌پذیر است. جنبهٔ دیداری آن اثربخشی آموزش مفاهیم پیچیده را در قالب ویدئو دوچندان می‌کند، در نتیجه اطلاع‌رسانی و به‌هم‌رسانی (دربارهٔ موضوعاتی مانند دموی محصول جدید، تغییرات محصول، دوره‌های فروش ویژه، خرید اشتراک و…) را ساده‌تر می‌کند.

چندی پیش پژوهش‌های فیس‌بوک نشان داد مردم ۵ برابر زمانی را که صرف خواندن محتوای نوشتاری می‌کنند، به تماشای ویدئو اختصاص می‌دهند. روزبه‌روز به تعداد کسب‌وکارهایی که از ویدئوی تبلیغاتی بهره می‌گیرند، افزوده می‌شود. هزینه‌ای که صرف ویدئوی تبلیغاتی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد! دلیل این استقبال چشمگیر، کارامدی و اثربخشی ویدئوی تبلیغاتی است.

کافی‌ست خودتان را به‌عنوان مخاطب در نظر بگیرید؛ ترجیح می‌دهید با خواندن متنی بلندبالا از چگونگی خرید محصول آگاه شوید، یا با تماشای ویدئویی ۹۰ ثانیه‌ای؟ اگر مانند ۸۰ درصد مردم دنیا باشید، بی‌تردید گزینهٔ دوم انتخاب شماست. ۸۰ درصد رقم معناداری است. بنابراین اهمیت ویدئوی تبلیغاتی قابل چشم‌پوشی نیست. در این مطلب به ویدئوی تبلیغاتی، مزیت‌ها و دیگر ابعاد آن می‌پردازیم.

ویدئوی تبلیغاتی چیست؟

هرچند ممکن است ویدئوی تبلیغاتی، پیچیده، گنگ و گران به‌نظر برسد، باید بدانید که این‌طور نیست. حتی فیلمی که به‌سادگی با دوربین موبایل‌تان گرفته‌اید و به آن موسیقی و لوگوی کسب‌وکارتان را اضافه کرده‌اید، می‌تواند اثرگذار باشد. ویدئوهای سفارشی که در شبکه‌های اجتماعی پیوسته ظاهر می‌شوند، ویدئوهایی که در خبرنامه‌ها برای‌تان ارسال می‌شوند یا ویدئوهایی که در صفحهٔ اصلی سایت‌ها یا بلاگ‌های قرار گرفته‌اند، همگی ویدئوی تبلیغاتی به‌شمار می‌روند. بازاریابی ویدئویی بیش از هر چیز بر استفاده از ویدئو در استراتژی بازاریابی‌ برای کمک به شناخته شدن و همه‌گیری بیشتر برند تأکید می‌کند.

مطالب مرتبط:

ساخت تیزر تلویزیونی خود را چگونه بی نظیر پیش ببریم

انواع ویدئوی تبلیغاتی

ویدئو در ویدئوی تبلیغاتی لزوما به‌ معنی این نیست که باید جلوی دوربین بروید یا از نورپردازی و صحنه‌آرایی حرفه‌ای سر در بیاورید! ویدئوی تبلیغاتی انواع گوناگونی دارد که نیازی به مصاحبه با آدم‌ها یا ریزه‌کاری‌های حرفه‌ای فیلم‌برداری ندارد. باید بدانید تهیهٔ ویدئو در مقایسه با گذشته خیلی ساده‌تر شده است. هرچند کیفیت ویدئو مهم است اما محتوا اهمیت بیشتری دارد. به عبارتی مردم از ویدئوهای جذاب، سرگرم‌کننده، سودمند و … استقبال می‌کنند حتی اگر خیلی باکیفیت نباشند.

شما می‌توانید در استراتژی بازاریابی ویدئویی‌تان از انواع مختلف ویدئو استفاده کنید. در ادامه به پرکاربردترین انواع ویدئوهای تبلیغاتی می‌پردازیم.

۱. ویدئوی معرفی کسب‌وکار

ویدئوی معرفی کسب‌وکار باید نمایی کلی از محصول یا خدمتی را که عرضه می‌کنید، ارائه کند. در این ویدئو باید به مشتریان فعلی و بالقوه‌تان نشان دهید کسب‌وکارتان چه می‌کند و دلیل برتری شما نسبت به رقبا چیست.

تیزر معرفی، بر مأموریت و اهداف کسب‌وکار تأکید دارد و به شناخته شدن برندتان کمک می‌کند. این نوع ویدئو به مخاطب امکان می‌دهد خودش را به‌عنوان خریدار و مصرف‌کننده‌ی محصول یا خدمت شما مجسم کند و بنابراین احتمال خرید را افزایش می‌دهد.

ویدئوی معرفی کسب‌وکار نیاز به مکانی ویژه‌ یا افرادی خاص برای مصاحبه ندارد، تنها کافی‌ست از فعالیت روزانه‌ی کسب‌وکارتان و کارمندانی که با مخاطبان سروکار دارند، فیلمی تهیه کنید. این ویدئو باید در صفحهٔ اصلی سایت‌تان قرار بگیرد و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.

مطالب مرتبط:

ویدیو های سازمانی و کارکردهای آنها برای سازمان شما

۲. ویدئوی تأیید مشتری

در این ویدئو با نمایش نظر مشتریانی که تجربهٔ خوبی از محصول یا خدمت‌تان دارند، به مشتریان بالقوه نشان می‌دهید که حرفه‌ای و قابل‌اعتماد هستید.

کاربران یوتیوب زمان قابل‌توجهی را صرف تماشای ویدئوهایی می‌کنند که نظر شخصی آدم‌ها را دربارهٔ برند یا کسب‌وکاری خاص نمایش می‌دهند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند چنین ویدئوهایی که شخصی و صادقانه‌اند، در مقابل ویدئوهای حاوی نظرات حرفه‌ای و شسته‌رفته، قابل‌اعتمادتر و برای کسب‌وکارها سودمندتر هستند. این نوع ویدئو، به جلب اعتماد مخاطبان هدف و درگیر کردن بیشتر آنها از طریق لایک‌ها، نظرها و اشتراک‌گذاری‌ها کمک می‌کند.

برای تهیه این ویدئو باید با مشتریانی که تجربهٔ خوبی از برندتان دارند، مصاحبه کنید. ویدئو را از روش‌های مختلف به اشتراک بگذارید: شبکه‌های اجتماعی، سایت شرکت، سایت‌های نقد محصول، یوتیوب، اینستاگرام، خبرنامه و …

۳. ویدئوی راهنما

با ارائه‌ی اطلاعات و دانش‌تان درباره‌ی صنعت، خدمت یا محصول‌تان می‌توانید اعتماد مخاطب‌تان را در دنیای مجازی جلب کنید. ویدئوهایی که شامل اطلاعاتی درباره‌ی چگونگی انجام کارها یا رفع مشکلات هستند، احتمال خرید را افزایش می‌دهند.

بنابر ادعای گوگل، ۹۳ درصد کاربران جوان‌ اینترنت برای سر در آوردن از چگونگی انجام کارهای مختلف، به ویدئوهای یوتیوب، بزرگ‌ترین موتور جست‌وجو پس از گوگل، روی می‌آورند! بر مبنای پژوهش‌‌های مختلف، ویدئوهای حاوی راهنمای انجام کارهای مختلف، بیش از دیگر موضوعات مورد توجه قرار می‌گیرند. با نمایش تجربیات حرفه‌ای‌ خود و معرفی همکاران و کارکنان‌تان به مخاطبان، علاوه بر جلب اعتماد آنها می‌توانید با درخواست بازخورد از آنها، بده‌بستان و درگیری مخاطبان را با محتوای ارائه شده بیشتر کنید.

این نوع ویدئوها هم به مکان ویژه یا فرد خاصی برای مصاحبه نیاز ندارند. فراموش نکنید که چنین ویدئوهایی باید در سایت‌ها، بلاگ‌ها و پست‌های مرتبط به اشتراک گذاشته شوند.

۴. انیمیشن

رایج‌ترین ابزار دیداری برای توصیف مفهومی پیچیده یا طولانی به روشی سریع انیمیشن است. انیمیشن یا تصویر متحرک، درک پیام‌ها را ساده‌تر می‌کند و بهترین ابزار برای توصیف فرایند، چگونگی عملکرد محصول یا مراحل ارائهٔ خدمت است.

انیمیشن به مخاطب کمک می‌کند جنبه‌های مختلف کسب‌وکارتان را بهتر درک کند و به یاد بسپارد! انیمیشن‌هایی که دارای محتوای نوشتاری هستند، در فهرست جست‌وجوی گوگل رتبهٔ بالاتری دارند. این ویدئوها به‌سادگی در شبکه‌های اجتماعی به‌هم‌رسانی می‌شوند. انیمیشن آدم‌ها را با کودکی‌شان پیوند می‌دهد و همان‌طور که می‌دانیم نوستالژی تأثیر قدرتمندی دارد.

ساختن انیمیشن معمولا ساده است؛ با ترکیب عناصر مختلف ازجمله متن، تصویر، رنگ، موسیقی، لوگو، طرح‌های گرافیکی و آیکن‌های مختلف (بسته به موضوع و هدف پروژه) ویدئوی شما آماده می‌شود. انیمیشنی که برای بازاریابی و تبلیغات به‌کار می‌رود باید کوتاه، جذاب، درگیرکننده باشد و بتواند پیام موردنظر را منتقل کند.

بهتر است انیمیشن‌ها را در سایت‌ها و صفحات مرتبط و از طریق شبکه‌های اجتماعی و خبرنامه‌ها به اشتراک بگذارید. آدم‌ها انیمیشن را دوست دارند؛ تأثیری که انیمیشن دارد، ویدئوهای سنتی ندارند.

مطالب مرتبط:

قدم اول برای شناخت موشن گرافیک

مزیت‌های ویدئوی تبلیغاتی

از کوتاه بودن و سادگی انتشار که بگذریم، ویدئوی تبلیغاتی مزیت‌های گوناگونی دارد. در ادامه به برخی از  این مزیت‌ها می‌پردازیم.

۱. افزایش آگاهی نسبت به برند

آگاهی از برند و شناخت آن، یعنی وقتی مشتری مشکلی دارد و به راه‌حل می‌اندیشد، نخستین چیزی که به ذهنش می‌رسد، شرکت شما و نام برندتان باشد. درحالی‌که تلاش می‌کنید به‌سادگی شناخته‌ شوید و در یادها بمانید، باید کاری کنید که نام کسب‌وکار و برندتان با احساسات و تجربیات مثبت همراه باشد. ویدئو به‌شکلی مؤثر در این مسیر به شما کمک می‌کند.

۲. افزایش خرید

۷۴ درصد از مشتریانی که ویدئویی از محصول را در شرایط واقعی می‌بینند، اقدام به خرید می‌کنند. این آمار توسط شرکت‌های متعددی تأیید شده است. فرقی نمی‌کند ویدئویی دربارهٔ معرفی محصول یا چگونگی ارتباط با شرکت و خرید باشد، ویدئوهای توصیفی اطلاعات ارزشمندی را در اختیار مشتریان کنونی و بالقوه قرار می‌دهند. صفحهٔ اصلی سایت‌، مکان مناسبی برای قرار دادن چنین ویدئوهایی است و بنابر برخی آمارها نرخ خرید را تا ۸۰ درصد افزایش می‌دهد.

۳. افزایش بازده سرمایه‌گذاری و درآمد

در گذشته فیلم‌برداری، تدوین و ساخت ویدئو زمان‌بر و پرهزینه بود. بنابراین جذابیتی برای مدیران بازاریابی نداشت. اما امروزه ماجرا فرق می‌کند. با وجود برنامه‌هایی گوناگونی که در دسترس و ارزان هستند و کار با آنها ساده است، افراد بسیاری می‌توانند به‌آسانی ویدئوهای خلاقانه تولید کنند.

چون هزینه‌‌ی ساخت ویدئو دیگر مانند گذشته گزاف نیست، بازده تبلیغات ویدئویی بیشتر شده است. ۵۱ درصد از کارشناسان دنیای بازاریابی در سراسر دنیا، ویدئو را پربازده‌ترین محتوای تبلیغاتی می‌دانند.

پژوهش مؤسسهٔ «ابردین» (Aberdeen) نشان داده است شرکت‌هایی که از ویدئو در استراتژی بازاریابی‌شان بهره می‌گیرند، ۴۹ درصد سریع‌تر از دیگر شرکت‌ها رشد می‌کنند.

۴. افزایش اعتماد

استراتژی بازاریابی ویدئویی شما باید اعتماد مشتریان کنونی یا بالقوه را در دنیای دیجیتال جلب کند، همچنین کسانی را که ممکن است علاقه‌مند به کار برای شما باشند، هدف بگیرد. برخی از ویدئوهایی که می‌توانید برای اعتمادسازی ارائه کنید عبارت‌اند از:

  • مصاحبه با کارشناسان
  • نقد محصول/خدمت
  • تأیید مشتریان
  • مطالعات موردی

نمایش برشی کوتاه از آدم‌هایی که در کسب‌وکار شما مؤثرند، معمولا با خلق ارتباط عاطفی به خلق اعتماد منجر می‌شود. تماشای چگونگی تغییر محصول و افزایش کارامدی آن خیلی مؤثرتر از خواندن مقاله‌ای دراین‌باره است و اعتماد بیشتری را جلب می‌کند.

۵. افزایش رتبه در نتایج جست‌وجو

موتورهای جست‌وجو، عاشق ویدئو هستند! بنا بر پژوهشی که توسط شرکت بازاریابی «استون تمپل» (Stone Temple) انجام شده است، ویدئوهای یوتیوب، در فهرست نتایج جست‌وجوی گوگل معمولا یکی از ۱۰ رتبهٔ نخست را دارند و همچنین به‌ندرت رتبه‌ای پایین‌تر از ۳۰ دارند.

با استفاده از روش‌های گوناگون می‌توانید کاری کنید رتبه‌ی ویدئوهایتان در فهرست نتایج جست‌وجو افزایش یابد؛ ازجمله:

  • تهیهٔ ویدئو همراه با زیرنویس
  • بهینه‌سازی عنوان
  • بهینه‌سازی توصیف ویدئو
  • بهره‌گیری از برچسب‌ها (تگ‌ها)
  • قرار دادن ویدئو در پست‌های وبلاگ

ویدئویی با عنوان، توصیف و کلمه‌های کلیدی بهینه‌سازی شده، بهتر دیده می‌شود. درنتیجه صفحهٔ موردنظر بهتر و بیشتر دیده می‌شود. این یک استراتژی برد-برد است!

۶. افزایش درگیری مخاطب

درگیری بی‌‌واسطهٔ مخاطبان (درگیر شدن بدون دریافت اعلان و بدون وجود پاپ‌آپ‌ها و به میل خود فرد) فیس‌بوک در صفحاتی که دارای ویدئو هستند، در بالاترین سطح است. تنها قرار دادن واژهٔ «ویدئو» در عنوان ایمیل، احتمال باز شدن آن را ۱۹ درصد افزایش می‌دهد! پژوهشی نشان داده است که ارائه محتوای ویدئویی در ایمیل‌ باعث می‌شود میزان درگیری مخاطبان تا ۴۱ درصد افزایش یابد.

در دنیای گسستهٔ مجازی، آدم‌ها به‌دنبال راهی برای برقراری ارتباط هستند. بنابراین داستان‌پردازی درست در قالب ویدئو تأثیر چشمگیری در ایجاد پیوند و درگیر کردن مخاطب دارد. واکنش به محتوای ویدئویی‌تان در قالب لایک‌ها، نظرها یا به‌هم‌رسانی‌ها،‌ نشانهٔ این است که در مسیر درستی قرار دارید.

توصیه‌هایی برای ویدئوی تبلیغاتی کارامدتر

روش‌های مختلفی برای پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی و ویدئوی تبلیغاتی وجود دارند. استراتژی‌تان هر چه باشد، با در نظر گرفتن توصیه‌های زیر، می‌توانید اثربخشی آن را بیشتر کنید.

۱. از چهره‌های آشنا بهره بگیرید

بنا بر پژوهش‌ها نمایش چهره‌ای آشنا در آغاز ویدئو، احتمال تماشای آن را تا پایان، افزایش می‌دهد. فرقی نمی‌کند سلبریتی‌ها‌، افراد شناخته‌شدهٔ محلی یا کارمندان خوش‌نام‌‌تان را انتخاب کنید اما بهتر است فرد موردنظر چندان بی‌ارتباط با حرفه و صنعت کسب‌وکار شما نباشد. همچنین در هیاهوی سلبریتی‌های یک‌شبهٔ اینستاگرامی، باید دقت بسیاری داشته باشید. انتخاب غلط نه‌تنها تأثیری نخواهد داشت بلکه می‌تواند به اعتبارتان خدشه وارد کند.

۲. از شوخی و برانگیختن احساسات غافل نشوید

شاید عجیب باشد اما ویدئوهایی که محتوای طنز دارند، در به‌یادآوری و افزایش شناخت برند مؤثرند. فرقی نمی‌کند عنصر ترس باشد یا لذت و شوخی؛ انسان رویدادهایی را که احساسات را تحریک می‌کنند، ساده‌تر به یاد می‌سپارند.

۳. صدا و تصویر را ترکیب کنید

محتوایی که در قالب آوا (موسیقی یا کلام) برای ویدئو انتخاب می‌کنید، اهمیت بسیاری دارد. بنابر بر داده‌های یوتیوب، افزایش شناخت از برند با تماشا ویدئوهایی که از صدا بهره می‌برند، ممکن است تا ۲۰ درصد افزایش یابد.

۴. در پیش‌نمایش‌ها، لوگو را به‌تنهایی در آغاز ویدئو به نمایش نگذارید

در تبلیغاتی که در پیش‌نمایش ویدئوهای سایت‌هایی مانند یوتیوب یا آپارات ارائه می‌شوند، بهتر است لوگویتان را در ۵ ثانیهٔ آغازین آشکار کنید اما نه در قالب مهر حک شده بر تصویر. اگر لوگو را هنگام پخش تصاویر، روی محصول، لباس کارکنان یا تابلوی شرکت، به نمایش بگذارید، تأثیرگذاری بیشتری دارد. در غیر این صورت، تماشاچی میلی به دنبال کردن ویدئو نخواهد داشت و اغلب تبلیغ را رد می‌کند.

چکیدهٔ سخن

امروزه اهل فن و کارشناسان بازاریابی دیجیتال از اهمیت و میزان تأثیرگذاری بازاریابی محتوا به‌خوبی آگاهند. به همین دلیل بیش از ۸۰ درصد متخصصان بازاریابی در سراسر دنیا از آن بهره می‌گیرند. در سطح جهانی، بیش از ۸۰ درصد کارشناسان بازاریابی آنلاین، محتوای ویدئویی را در استراتژی بازاریابی‌شان به‌کار می‌گیرند.

به لطف اینترنت پرسرعت و سایت‌های اشتراک ویدئو، ویدئو در کمتر از یک دهه، به چنین جایگاه قدرت‌مندی دست یافته است. تردیدی نیست که تماشای ویدئو جذاب‌تر و البته ساده‌تر از خواندن و بسیار قابل‌فهم‌تر از محتوای صوتی است. همان‌طور که مثل معروف پارسی می‌گوید، شنیدن (و البته خواندن) کی بود مانند دیدن!

توسعهٔ روزافزون اینترنت و شبکه‌های مجازی، اشتراک‌گذاری ویدئو را ساده‌تر کرده‌ است. کافی‌ست ویدئویی جذاب بسازید و یک بار به اشتراک بگذارید تا بارها توسط کاربران مختلف در سراسر دنیا به اشتراک گذاشته شود.

ویدئو ساده‌ترین و جذاب‌ترین ابزار تبلیغاتی برای مخاطب است که با توجه به مزیت‌هایی که دارد، لزوما پرهزینه نیست. ویدئو بهترین ابزار برای معرفی داستان برند‌تان است؛ ابزاری که هم‌زمان با اطلاع‌رسانی می‌تواند احساسات مخاطب را در کم‌ترین زمان برانگیزد. به همین دلیل کسب‌وکارهای موفق در استراتژی بازاریابی‌شان از ویدئوی تبلیغاتی بهره می‌گیرند. فرقی نمی‌کند خودتان طراحی و پیاده‌سازی آن را به‌عهده می‌گیرد یا از شرکت‌ها و کارشناسان باتجربهٔ در این زمینه کمک می‌گیرد؛ مسئله‌ی مهم این است که امروزه اهمیت ویدئوی تبلیغاتی و نقش آن در افزایش آگاهی نسبت به برند، قابل چشم‌پوشی نیست. بنابراین در استراتژی بازاریابی‌تان ویدئوی تبلیغاتی را از قلم نیندازید.

منابع: creadits.com و  strategico.io و optinmonster.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =