, ,

عکاسی تبلیغاتی ، هنری که تبلیغات شما را متحول می کند چرا باید از عکاسی تبلیغاتی استفاده کنیم؟

عکاسی تبلیغاتی ، هنری که تبلیغات شما را متحول می کند

عکاسی تبلیغاتی یکی از عناصر بسیار مهم کمپین‌های تبلیغاتی است.

درحالی‌که کپی‌رایترها (نویسندگان آگهی‌ها)، ساعت‌ها زمان صرف نوشتن عنوان و متنی چشم‌نواز می‌کنند تا مزایای یک کالا را شرح بدهند، در نهایت این عکس است که بیننده را جذب می‌کند.

همچنین عکس معمولا آخرین چیزی است که بیننده پس از ورق زدن صفحه از خاطر می‌برد.

عکس­‌های تبلیغاتی می‌توانند روی بیلبوردها، مجله‌ها، پوستر‌ها و آگهی‌ها استفاده شوند. ممکن است آنها نمایش ساده‌ای از یک کالا یا مدل باشند یا از ترکیب گرافیک­‌های پیچیده و آخرین تکنیک‌های پس‌تولید برای نشان دادن پیشتازی شرکت­‌شان استفاده کنند. برنامه‌ریزی برای هرکدام از این سناریوها در عکاسی تبلیغاتی حیاتی است.

جلسه‌ی استراتژی

عکاسان ما کارشان را با برگزاری یک جلسه‌ی استراتژی با مشتری شروع می‌کنند تا در حد امکان ریسک نارضایتی مشتری را هنگام تحویل عکس­‌های نهایی، کاهش بدهند. عکاس بایستی کاملا با مسیری که شرکت دنبال می‌کند، آشنا باشد و از نوع عکسی که باید به نمایش دربیاید و پیامی که باید به مخاطب برساند، آگاه باشد.

مارک شولتز (Marc Schultz)، عکاس بلک استار (Black Star) می‌گوید:

اگر مشتری‌ها بتوانند من را با راهنمایی‌های تصویری، از آنچه می‌خواهند از عکس به‌دست بیاورند متقاعد کنند، تأثیر شگرفی بر من می­‌گذارند. من دریافته‌ام که شما اغلب زمان زیادی را با مشتری به بحث درباره‌ی آن چیزی که از عکس انتظار دارند، می‌نشینید، اما تقریبا هیچ­‌وقت نمی‌توانید درک واضحی از آنچه آنها می‌خواهند از اهداف‌شان برای‌تان ترسیم کنند، داشته باشید.

این موضوع به‌ویژه زمانی که با مشتری‌ها و آژانس‌های تبلیغاتی کوچک‌تر کار می‌کنید، اهمیت پیدا می‌کند. درحالی‌که آژانس‌های بزرگ‌تر، قادرند یک مدیر هنری را برای نظارت و هدایت کار عکاسان استخدام کنند، این روند اغلب برای مشتریانی که بودجه محدودی دارند، میسر نیست و اغلب مشتریان به مهارت­‌ها و خلاقیت عکاس برای گرفتن عکس مناسب در چارچوبی که در جلسه‌ی استراتژی اتخاذ شده است، تکیه می‌کنند.

برای مثال، مارک دریافته است که معمولا مشتریان خلاقیت و تصمیم‌گیری نهایی را به‌ او می‌سپارند و بنابراین او قادر است از هر فرصت غیر‌منتظره‌­ای در حین عکاسی بهره ببرد.

مارک می‌گوید:

«در این روندهای کاری خلاقانه، شما کار را با ایده‌­ی اولیه‌ای شروع می‌کنید که با گذشت زمان و در آخر کار به چیز کاملا متفاوتی تبدیل می‌شود.»

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی | Sam Kaplan | Missoni Cologne

مدیریت تدارکات

پس از اینکه استراتژی طراحی شد، مسائل تدارکاتی نیز باید به هر ترتیبی که مشتری خواهان اداره‌ی صحنه‌ی عکاسی است، اجرا شود و این قسمت معمولا چالش‌برانگیزترین قسمت کار است.

برای عکاسی تبلیغاتی، لازم است پایه­‌ها خریداری و به مکان موردنظر منتقل شوند، لوکیشن‌ها انتخاب و مناسب بودن‌ آنها بررسی شود، تاریخ عکاسی تنظیم و توافق شود و درصورت استفاده از مدل‌، بایستی پس از انتخاب آنها محل اقامتشان رزرو و مرتب شود.

درواقع، حضور مدل­‌ها در عکاسی تبلیغاتی نیازمند طیفی از مهارت­‌های مختلف است. درحالی‌که خودِ کالا را می‌توان از روش‌های مختلفی برجسته کرد تا کیفیت و ممتازی‌اش را نشان بدهد و تأثیر صحیح به‌جا بگذارد، مدل­‌ها نیز بایستی به‌شیوه‌ای آموزش داده شوند تا تصویری را به نمایش بگذارند که توجه‌ مخاطب را جلب کند و منجربه برجسته شدن تبلیغ شود.

به‌گفته‌ی رنه دی کاروفل(René De Carufel)، عکاس باسابقه‌ی شرکت بلک استار، در عکاسی تبلیغاتی ، مدل‌ها استوارترین چالش را ایجاد می‌­کنند:

«هر عکس تاحدی یک چالش است. بعضی چالش­‌ها بزرگ‌تر از بقیه هستند، اما ازآنجاکه من اساسا با مردم سروکار دارم، غالبا این چالش برای برقراری ارتباط و جلب اعتماد آنهاست. اصلا کار سختی نیست؛ باید خوش‌برخورد، مهربان و خوش­‌خلق باشید و به آنها امید و آرامش بدهید.»

عکاس باید همه‌ی المان‌های عکاسی را از چیدمان صحنه‌‌ی عکاسی گرفته تا آوردن افراد و اقلام و همین‌طور تجهیزات سرجمع کند. درحین عکاسی تبلیغاتی عکاس باید در پی‌ بهترین ترکیب‌ها در چارچوب دستورالعمل‌های ارائه‌شده باشد؛ درصورت حضور مدیر هنری، از او راهنمایی بگیرد و ظاهر مدل را با کالا متناسب کند.

گاهی قبل از تحویل تصاویر نهایی به مشتری، عکاس باید کار پس‌تولید را نیز انجام بدهد.

استخدام یک حرفه‌ای باتجربه

برای مدیران بازاریابی، هیچ چیز بهتر از استخدام یک عکاس حرفه‌­ای و باتجربه‌ در  زمینه‌ی عکاسی تبلیغاتی نیست. عکس‌­های بی‌محتوا، کالا را بین عکس‌­ها و تبلیغات مشابه محو می‌کنند، درحالی‌که یک عکس برجسته، توجه‌ها را به خود جلب می‌کند و در ذهن بیننده ماندگار می‌شود و این امر موفقیت یا شکست پروژه‌ی تبلیغاتی را تعیین می‌کند.

در بلک استار ما فقط عکاسانی را استخدام می‌کنیم که به ما ثابت کرده‌اند می­‌توانند مطابق خواسته‌ و نیاز مشتریان عکاسی کنند. نمونه‌کارهای آنها باید نشان بدهد که آنها می­‌توانند طبق دستور کار کنند و خلاقیت خود را برای تولید عکس‌هایی مطابق با معیارهای مشتریان به‌کار بگیرند. ما عکاسان‌مان را از سراسر جهان جذب می‌کنیم، پس همیشه جمعی از بهترین عکاسان را داریم که می‌­توانیم آنها را در هر جایی که به عکاسی تبلیغاتی نیاز است، داشته باشیم.

در روزگاری که مردم می­‌توانند آگهی‌های بازرگانی را با فشار یک دکمه­ روی گیرنده‌هایشان رد کنند، کاربران اینترنتی به حجم وسیع تبلیغات هیچ توجهی ندارند و تعداد خوانندگان مجله و روزنامه روزبه‌روز کمتر می‌شود، عکس باید خیلی خاص و برجسته باشد تا توجه‌ها را به خود جلب کند.

عکس باید خلاقانه، به‌یادماندنی و دیدنی باشد و چیزی بیشتر از به‌تصویر کشیدن یک کالا یا حتی یک پیام ارائه کند و در مسیر آگاهی و فهم مشتریان پیش برود.

برگرفته از:rising.blackstar.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هشت =