,

طراحی بروشور را حرفه ای انجام دهیم معرفی ۱۰ نکته‌ی مهم در طراحی یک بروشور خیره‌کننده

طراحی بروشور

اگر قرار باشد بروشوری را از صفر طراحی کنید (یک بروشور درست و حسابی که در پورتفوی طراحی بروشور شما گل سرسبد شود) چه نکات مهمی را سرلوحه‌ی کارتان قرار می‌دهید؟ در این مقاله مجموعه‌‌ی بی‌نظیری از الگوهای طراحی بروشور را معرفی می‌کنیم که رعایت‌ آنها فرق بین طراحی یک بروشور خوب و یک بروشور عالی خواهد بود.

۱. هدف‌تان را پیش از شروع مشخص کنید

طراحی بروشور

هنگام فکر کردن به نحوه‌ی طراحی بروشور از مشتری سؤال کنید که چرا فکر می‌کند به بروشور نیاز دارد. سپس از او بخواهید اهدافش را برای شما تعریف کند. گاهی‌ تنها دلیل مشتری برای طراحی بروشورِ جدید این است که بروشور قبلی نتیجه‌بخش نبوده است. اگر مشتری بریف (توضیحات کتبیِ کوتاه درباره‌ی یک پروژه یا برند که موضوعی را با جزئیات ساده تشریح می‌کند) ارائه کرد با بررسی دقیق آن، هدف اصلی او را برای طراحی بروشور شناسایی کنید.

۲. فونت‌ها را محدود کنید

هنگام فکر کردن به نحوه‌ی طراحی بروشور به فونت‌های زیادی احتیاج ندارید، پس به سه فونتِ تیتر، زیرتیتر و متن بسنده کنید. اشتباه رایج بیشتر مشتریان این است که گمان می‌کنند برای تیتر باید به‌دنبال فونتی باشند که دیگران هرگز از آن استفاده نکرده‌اند. مشتریان معمولا در زمینه‌ی انتخاب فونت پیش‌قدم می‌شوند، چون هویت سازمانی آنها هم‌اکنون در ذهن مردم شکل گرفته است و فونت نیز در کنار لوگو، رنگ، نام، شکلِ بسته‌بندی و شعار تبلیغاتی، بخشی از این هویت است.

۳. موجودی کاغذتان را ارزیابی کنید

پیش از آغاز طراحی بروشور، موجودی کاغذتان را ارزیابی کنید. اگر برای مشتری کار می‌کنید از او بپرسید کاغذ A4 استاندارد را می‌پذیرد یا نه. اطمینان حاصل کنید که مشتری در نظر دارد از کدام نوع کاغذ استفاده شود؟ پوشش‌دار یا بدون پوشش.

مطالب مرتبط:

کاتالوگ خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

طراحی کاتالوگ بهترین‌ها را ببینیم و ایده بگیریم

 

۴. رونوشتِ درست تهیه کنید

طراحی بروشور

«رونوشت» معمولا کم‌ارزش‌ترین عنصر در طراحی بروشور درنظر گرفته می‌شود. بسیاری از مردم به رونوشت که بخشی از مفهومِ کلیِ طراحی بروشور است، اهمیت نمی‌دهند. در مراحل آغازینِ هرگونه پروژه‌ی طراحی بروشور، باید رونوشت را بررسی کنید تا ببینید به تجدیدنظر نیاز دارد یا نه. عناوین یا سرتیترها عناصری نیستند که بتوانید بعدا آنها را در طراحی بگنجانید.

۵. خوانندگان را در اولویت قرار بدهید

هنگام فکر کردن درباره‌ی طراحی بروشور، هدف نهایی (مخاطب) را از یاد نبرید. آیا قرار است این بروشور در واکنش به درخواست‌های ارسال‌شده به یک وب‌سایت تهیه شود؟ آیا جایزه‌ای است که در نمایشگاه به بازدیدکنندگان اهدا می‌شود یا سندی است که کمک می‌کند مشتریان‌تان شما را به‌یاد بیاورند؟ بروشور شما نزد خواننده‌ای که آن را باز می‌کند چه حرفی برای گفتن دارد؟ برای خواننده طراحی کنید، نه خودتان!

۶. از جملات ساده استفاده کنید

طراحی بروشور

آیا مایلید بدانید چگونه می‌توان یک بروشور برجسته طراحی کرد؟ گاهی ساده‌ترین ایده‌ها، بهترینند. اگر مشتری تصمیم گرفته است برای رساندن یک پیام خاص به مخاطب از تصاویر کلیشه‌ای زیادی استفاده کند، بهتر است با او مخالفت کنید. به‌جای این کار از یک کاوِر (جلد) چاپی استفاده کنید و پیام مشتری را با زبانی بسیار ساده به مخاطب منتقل کنید.

۷. قلم به دست بگیرید و طراحی کنید

دفتر طراحی را بردارید و سعی کنید ایده‌هایتان را روی کاغذ بیاورید. به‌جای اینکه بعد از دو هفته غیبت با سه طرح سروکله‌تان پیدا شود که «شاید» مشتری یکی از آنها را بیشتر از بقیه بپسندد، برای هر چیزی از هر جمعی که در آن حضور دارید، الهام بگیرید.

۸. ایده‌ای را روی کاغذ بیاورید که فایده داشته باشد

هنگام فکر کردن به طراحی بروشور سعی نکنید صرفا برای جلب‌توجه بر خلاف عرف عمل کنید. بیشتر طراحان در بسیاری از پروژه‌هایشان از ۱۰ تا ۲۰ فونت یکسان استفاده می‌کنند. فراموش نکنید که مثلا برای استفاده‌ی زیاد از Helvetica و اینکه چرا Rockwell فونت خوبی برای تیتر است دلایل محکمی وجود دارد که همگی به طراحی وابسته‌اند.

۹. برداشت اولیه‌ی خوبی از خودتان به‌جا بگذارید

طراحی بروشور باید با کسب‌وکار مشتری هم‌خوانی داشته باشد. برای نمونه، یک بروشور لوکس به دردِ یک مؤسسه‌ی خیریه نمی‌خورد، چون مخاطب این‌طور برداشت می‌کند که مؤسسه‌ی خیریه پول زیادی را صرف تهیه‌ی آن کرده است (هزینه‌ای که می‌توانست خرج امور خیریه شود)، برعکس، یک محصول جدید بروشوری می‌خواهد که در غرفه‌ی نمایشگاه بدرخشد و نگاه بازدیدکنندگان را به خود جلب کند.

۱۰. در انتخاب عکس دقت کنید

برای اینکه بروشورِ خلاقانه‌ای داشته باشید، باید از عکس‌های عالی استفاده کنید. اگر به‌دلیلِ نداشتنِ بودجه‌ی کافی برای عکس‌برداری از تصاویر استوک (Stock) استفاده می‌کنید، حداقل سعی کنید تصاویری پیدا کنید که شبیهِ استوک به‌نظر نرسند. از کات کردن گوشه‌های عکس نیز پرهیز کنید.

برگرفته از: creativebloq.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + یازده =