,

چگونه نقاط تماس مناسب برند خود را پیدا کنیم؟ تاچ پوینت موفق و دسته‌بندی‌های آن

تاچ پوینت

نقاط تماس یا تاچ پوینت به نقاطی گفته می‌شود که در آن اطلاعات بین برند و مخاطب (مشتری بالفعل یا بالقوه) رد و بدل می ‌شود. می‌توان گفت نقاط تماس رسانه‌هایی هستند که پیام و اطلاعات را به مخاطب می‌رسانند.

در این مقاله در مورد دسته‌بندی‌های نقاط تماس صحبت می‌کنیم و می فهمیم چگونه می‌توان یک تاچ پوینت مناسب را ایجاد کرد.

نقاط تماس چه دسته‌بندی‌هایی دارد؟

نقاط تماس می‌توانند آنلاین یا آفلاین باشند. اینکه فرآیند تصمیم گیری و خرید در محیط آفلاین یا آنلاین انجام شود بر محل رد و بدل شدن اطلاعات بین برند و مخاطب تاثیر می‌گذارد.

اگر از آنلاین و آفلاین بودن نقاط تماس بگذریم، دسته‌‌بندی‌های زیر را برای آن می‌توانیم در نظر بگیریم:

دسته اول نقاط تماسی است که برند خلق می‌کند. محصول یا تبلیغات مختلف برند جز این نقاط هستند، مثلا شرکت بنز فضای خوش بویی را در اتاق خودروهای خود ایجاد می‌کند تا مشتری احساس خوشایندی را تجربه کند.

دسته دوم نقاط تماسی که توسط مشتری‌ها ایجاد می‌شود. هنگامی که مشتری تجربه‌ استفاده از محصولی را با دیگران به اشتراک می‌گذارد، یک نقطه تماس برند با مخاطب ایجاد می‌شود.

دسته سوم نقاط تماس غیرمنتظره است. دیدن تبلیغات در محل‌هایی که افراد انتظار دیدن آن را ندارند. مثلا در قله‌ی کوه کوهنورد انتظار دیدن تبلیغ را ندارد. به دلیل غیر منتظره بودن این نوع نقاط تماس ماندگاری تبلیغات در ذهن مخاطب افزایش پیدا می‌کند.

چگونه می‌توان یک تاچ پوینت موفق ایجاد کرد؟

هدف از ایجاد تاچ پوینت ایجاد تجربه‌ای برای مخاطب است که مد نظر برند است. زمانی که این اتفاق بیافتد می‌گوییم یک تاچ پوینت موفق داشته‌ایم.

بر این اساس با توجه داشتن به موارد زیر می‌توان به یک تاچ پوینت موفق دست پیدا کرد.

۱-حواس پنجگانه‌ی انسانی در نظر گرفته شود. نقاط تماس باید طوری طراحی و برنامه ریزی شوند که این حواس درگیر شوند. برای مثال اگر یک فروشگاه نقطه تماس برند با مشتری است، باید به بنرهای، شلف‌ها، بویی که در فروشگاه به مشام می‌رسد و موسیقی که پخش می‌شود توجه کرد.

۲- ابزار مناسبی برای ارتباط با مشتری انتخاب و استفاده شود. برند باید از فناوری‌هایی استفاده کند که با اهدافش مرتبط است و مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند. مثلا یک فروشنده عطر علاوه بر ارائه تسترهای عطر در کیوسک‌های تبلیغاتی می‌تواند از فناوری‌های جدید استفاده کند، مثل نمونه‌های بوی عطر در مجلات که با کشیدن دست روی مجله بوی عطر را می‌توان استشمام کرد.

نقاط تماس

۳- سرمایه گذاری روی محل تصمیم گیری مخاطب یکی از نقاط تماسی است که تاثیر بسازایی دارد. فرض کنید فردی به یک فروشگاه یا مطب دندان‌پزشکی می‌رود. از زمان ورود تا لحظه خرید یا دریافت خدمت او در حال تصمیم گیری است. تصمیم گیری که منجر به استفاده  یا عدم استفاده دوباره از خدمت یا محصول این برند می‌شود. مثلا یک دندان پزشک باید برای زمان انتظار بیماران خود برنامه ریزی درستی داشته باشد و فضای مطب را طوری طراحی کند احساس حرفه‌ای بودنش را به مشتریان منتقل کند.

۴-رابطه کارمند و مشتری (بالقوه یا بالفعل): از آنجا که کارمند اولین ارتباط کلامی مستقیم برند با مشتری است، این نقطه تماس از اهمیت برخوردار است. نوع برخورد، ارائه خدمت، پاسخگویی، پوشش کارمند، خوشرویی و… از جمله عواملی است که در موفقیت نقطه تماس تاثیر گذار است. مک دونالد یکی از برندهایی است که به این موضوع اهمیت می‌دهد.

۵- رابطه مشتری با مشتری: این رابطه ممکن است در فضای آنلاین یا در فضای رئال اتفاق بیافتد. تجربه‌‌ی لذت بخشی که مشتری به دست آورده است و اکنون این تجربه را با دیگران به اشتراک می‌گذارد.(تبلیغات دهان به دهان)

مطالب مرتبط:

با روش های تبلیغات تعاملی آشنا شویم

چگونه می‌توان یک تاچ پوینت مناسب انتخاب کرد؟

هدف اصلی تبلیغات رساندن پیام به مخاطب هدف است. پس شناخت درست از مخاطب مهم است. با انجام دادن تحقیق‌های کیفی و کمی می‌توانیم به شناخت لازم از رفتار مخاطب هدف و علاقه‌مندی‌های او دست پیدا کنیم، در نتیجه یک تاچ پوینت مناسب را ایجاد کنیم.

نکته دیگری که در ایجاد تاچ پوینت اهمیت دارد توجه و استفاده از تداعی‌گرهای برند است. هر المانی که برند را به یاد مخاطب می‌آورد، این المان می‌تواند رنگ، بوی محصول، کاراکتر محصول، شکل ظاهری و.. باشد.

در نهایت با استفاده از تداعی‌گرهای برند باید پیامی به مخاطب منتقل شود، پیامی که نوع انتقال و جنس آن نیز دارای اهمیت است.

نتیجه گیری:

فقط شناخت دسته‌بندی‌ها و نحوه ایجاد تاچ پوینت مناسب، برای موفقیت کافی نیست. برای رساندن پیام برند در نقاط تماس به مخاطب باید از یک قدم عقب‌تر شروع کرد. شناخت درست مخاطب با استفاده از روش‌های تحقیقاتی مختلف، سپس با استفاده از تحقیقات کمی و کیفی نقاط تماس مناسب این مخاطبان را پیدا کرد و به کمک خلاقیت پیام برند را به دست مخاطبین رساند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هجده =