,

قدم اول برای شناخت موشن گرافیک موشن گرافیک،کاربردها و انواع را بهتر بشناسید

موشن گرافیک

موشن گرافیک یا طراحی‌های‌ گرافیکی متحرک، نوعی تصویر متحرک است که در ترکیب با صدا و جلوه‌های دیگر در پروژه‌های چندرسانه‌ای به‌کار می‌رود.

محصول پایانی ویدئویی است که ایده‌ای ساده یا پیچیده‌ای را به‌صورت ترکیبی از صدا و عناصر دیداری مانند اشکال و شخصیت‌های کارتونی، تایپوگرافی، اینفوگرافیک و … نمایش می‌دهد.

معمولا متن نقش مهمی در موشن گرافیک دارد. هرچند اغلب تصاویر متحرک را می‌توان موشن گرافیک نامید، اما این عبارت معمولا به جنبهٔ تبلیغاتی تصاویر متحرک و جلوه‌های ویدئویی اشاره دارد.

از آغاز شکل‌گیری موشن گرافیک، همیشه بر سر تفاوت آن با انیمیشن کامل بحث‌هایی وجود داشته است.

هرچند داستان‌سرایی مناسب نیز بخش مهمی از موشن گرافیک است اما به‌طور کلی موشن‌ گرافیک برخلاف انیمیشن‌های رایج، چندان شخصیت‌محور یا داستان‌محور نیست و اغلب از شکل‌های انتزاعی متحرک مانند علامت‌ها یا نشان‌ها استفاده می‌کند.

موشن گرافیک ابزاری برای ارتباط با مخاطب، با رنگ و عمق بیشتر است. موشن گرافیک همراه با موسیقی و جلوه‌های دیگر، ابزاری مؤثر برای انتقال پیام‌های گوناگون است.

از این ابزار در ساخت آگهی‌های تبلیغاتی، تیتراژ فیلم‌ها و ویدئو، و همچنین برای اشتراک‌گذاری اطلاعات استفاده می‌شود. به‌بیانی ساده، با موشن‌ گرافیک، می‌توانید پیام‌تان را بهتر و مؤثرتر منتقل ‌کنید.

کاربردهای موشن گرافیک

کاربردهای موشن گرافیک

 

موشن گرافیک کاربردهای گوناگونی دارد. در ادامه با برخی از این کاربردها آشنا می‌شوید.

برندسازی

هر چیز جنبنده‌ای ازجمله تصاویر متحرک به‌سرعت توجه ما را جلب می‌کند. تأثیر اشکال متحرک بسیار بیشتر از عکس یا تصویری ثابت است. امروزه و به‌ویژه با توسعه و گوناگونی امکانات، رسانه‌ها و اپلیکیشن‌های موبایلی، طراحان به‌شکلی فزاینده به بهره‌گیری از چنین مزیتی روی آورده‌اند. موشن گرافیک یکی از بهترین ابزارهایی است که ارتباط و برندسازی را به‌خوبی با یکدیگر ترکیب می‌کند.

موشن گرافیک به‌سادگی و با حفظ یکپارچگی در برندسازی بصری جای می‌گیرد. می‌توان ترکیب رنگ‌ها، شکل عناصر و جریان حرکت را آن‌قدر تغییر داد و بهبود بخشید تا به معرفی بی‌نقصی از برندتان تبدیل شود. این ابزار، ساده و سرراست پیام‌تان را به مخاطب منتقل می‌کند. درگیرکنندگی و مکالمهٔ بیشتر، همچنین افزایش احتمال جستجو و تقویت ترافیک در شبکه‌های اجتماعی از مزیت‌های موشن گرافیک در برندسازی است.

حس بینایی یکی از حواس کلیدی در بازاریابی و تبلیغات است. همان‌طور که تنها یک تصویر تأثیری برابر با هزاران کلمه دارد، جذابیت و اثرگذاری تصاویر متحرک بسیار بیشتر از تصویرهای ثابت است.

محتوایی جذاب با پرداختی چشم‌نواز و موسیقی روح‌بخش، تأثیرگذاری آنچه را ارائه می‌کنید، دوچندان و بلکه چندچندان می‌کند. انعطاف‌پذیری موشن گرافیک این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید به‌سادگی آن را متناسب با گروه مخاطبان‌تان تغییر دهید.

عمده‌ٔ محتوای اینترنت، متن است؛ رقابت در این زمینه برای قرار گرفتن در جایگاه بالاتر در جست‌وجوی موتورهای جستجوگر شدید است. اما درمورد ویدئو این‌طور نیست. احتمال دسترسی سریع‌تر کاربران به ویدئویی در معرفی برندتان بیشتر است. البته کلمات کلیدی مرتبط هم نقش مهمی دارند. بهبود رتبهٔ سایت‌تان از نتایج جنبی این امر است. هرچند در این مورد نباید از سئو مناسب غافل شد.

تیتراژ فیلم و سریال

تیتراژ فیلم یا سریال معرف فضا، آهنگ و شخصیت‌های داستان است. تیتراژ آغازین به‌ویژه از این جهت اهمیت دارد که باید بتواند  بیننده را جذب کند. سبک، موسیقی، تصویرپردازی، تایپوگرافی و متن در تیتراژ آغازین، همگی به ترکیب هنرمندانهٔ طراحی گرافیک و فیلم‌سازی کمک می‌کنند.

امروزه با وجود ابزارهای متنوع، ساخت تیتراژ فیلم مانند گذشته زمان‌بر نیست. با استفاده از ابزاری مانند «افتر افکت» می‌توانید در زمانی حدود ۱ ساعت، تیتراژ بسازید؛ کاری که در گذشته چند ماه طول می‌کشید.

موشن‌ گرافیک یکی از ابزارهای رایج ساخت تیتراژ فیلم و سریال است. ابزاری که باوجود صرف زمان و هزینهٔ کمتر، ایده‌های جذاب و شگفت‌انگیزی را پردازش می‌کند. در سال‌های اخیر تیتراژ فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری با استفاده از موشن گرافیک تولید شده است. از نمونه‌های نوآورنه و جذاب می‌توان به تیتراژ سریال «وست‌ورلد» یا «کاراگاهان راستین» اشاره کرد.

داستان‌گویی

داستان‌ها تنها در قالب نقل و نوشته بیان نمی‌شوند. درواقع داستان را می‌توان با هر ابزاری بیان کرد؛ تنها قصه‌گو لازم است و کسی که داستان را بشنود، بخواند یا ببیند.

تأثیرگذاری حرکت و صدا در داستان‌گویی قابل‌مقایسه با متن و صدای یکنواخت قصه‌گو نیست.

هرچند تولید انیمیشن کاری نسبتا هزینه‌بر است، اما می‌توانید از انواع ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر تصویر متحرک استفاده کنید. افراد بسیاری از موشن گرافیک برای داستان‌گویی استفاده می‌کنند.

موشن گرافیک ابزار خوبی برای ارتباط با مخاطبان است. ویدئوهای داستان‌گو کاربرد گسترده‌ای در تبلیغات و بازاریابی دارند و بسیار هم پرطرفدار هستند.

ویدئوهای موشن گرافیک، با ویژگی درگیرکنندگی و آگاهی‌بخشی‌شان روش خوبی برای توضیح پیام، معرفی محصول یا خدمت و نمایش داستان برندتان هستند.

نمایش متنی کوتاه همراه با تصاویر توصیفی، برای چشم‌ها گیراست. صدا هم می‌تواند جذابیت را بیشتر کند ولی ضروری نیست.

اما فراموش نکنید موشن گرافیک برای داستان‌های کوتاه مناسب است، به‌ویژه در بازاریابی و توسعهٔ برند.

موشن گرافیکِ داستان‌گوی، مؤثر، دارای جذابیت دیداری، اشتراک‌پذیر و به‌سادگی قابل‌درک است. همچنین با جلب توجه مخاطب و هدایت او، طی سیاحت دیدنیِ کوتاهی، اطلاعات لازم را منتقل می‌کند.

آگاهی‌بخشی

شاید بتوان آگاهی‌بخشی را نوعی داستان‌گویی دانست اما گاهی جنبهٔ انتقال اطلاعات چنان اهمیت دارد که داشتن یا نداشتن خط داستانی چندان مهم نیست.

پیام‌های بهداشتی، زیست‌محیطی و … از این جمله‌اند. در این مورد هم استفاده از رسانه‌ٔ تصویری متحرک اثربخشی بیشتری به‌همراه دارد.

برای انتقال اطلاعات مهم نیازی به طراحی‌های پیچیده یا رنگ‌های چشمگیر نیست. گاهی طراحی‌های ساده برای انتقال سرراست و بدون کژتابی موضوع اثرگذاری بیشتر دارد، اما نباید از حفظ یکپارچی غافل شوید.

در عین حال، می‌توانید در قالب داستانی جذاب و قدرتمند، آنچه را که می‌خواهید به دیگران ارائه کنید. نکته این است که وقتی پای آگاهی‌بخشی در میان است، موشن گرافیک نباید کسل‌کننده باشد و باید مخاطب را تا پایان جلب کند. در سوی دیگر، جلوه‌های ویدئویی باید به‌اندازه باشد و نه به‌گونه‌ای که مخاطب را از پیام اصلی منحرف کند.

توضیح مفهوم 

موشن گرافیک ابزار کارآمدی برای ساخت ویدئوهای توضیح‌دهنده است. با استفاده از موشن گرافیک به‌سادگی می‌توانید ویژگی‌های محصول‌تان یا شیوه‌ٔ ارائهٔ خدمت‌تان را توضیح دهید. اثری که تجسم دیداری چگونگی عملکرد محصول یا شیوهٔ دریافت خدمت دارد، قابل‌مقایسه با توضیح با کلمات نیست.

موشن گرافیک گزینهٔ خوبی برای توصیف ایده‌ها، حتی ایده‌های بزرگ یا فرایندهای پیچیدهٔ کسب‌وکار به‌شکلی ساده است. علاوه بر این روشی جذاب است که سرگرم‌کننده‌ای‌اش نمی‌گذارد، پیچیدگی مفهوم مخاطب را فراری دهد.

موشن گرافیک‌های توضیحی، ویدئوهایی کوتاه و درگیرکننده هستند که ویژگی‌های اساسی محصول، خدمت یا راه‌حل مشکلی را توضیح می‌دهند. این ابزار همچنین در بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها بخشی کلیدی در ارتباطات داخلی است. سازمان‌ها همچنین از موشن گرافیک توضیحی برای  اهداف آموزشی و ارائه برنامه‌ها و معرفی ایده‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده از موشن گرافیک‌های توضیحی در قالب آگهی‌های تبلیغاتی کوتاه نیز رایج است.

ویدئوی محصول

امروزه تقریبا ناممکن است که فروشگاه اینترنتی‌ای را پیدا کنید که بدون عکس، محصولاتش را عرضه می‌کند. در این میان برخی از سایت‌ها (که تعدادشان رو به افزایش است) به‌جای عکس با استفاده از ویدئویی کوتاه محصول‌ را معرفی می‌کنند. تصور کنید ردیف عکس‌های متفاوت را که از زوایای مختلف محصول را نمایش می‌دهند، کلیک می‌کنید؛ تأثیر یک کلیک و تماشای ویدئویی کوتاه به‌ویژه با افزودن عناصر سرگرم‌کننده، بسیار چشمگیرتر است.

در ساخت ویدئوی محصول، موضوع اصلی خود محصول است. باید ویژگی‌های اصلی محصول مشخص باشد و جلوه‌های ویدئویی خیلی پررنگ نباشد. ویدئوی مناسب، تجسم آنچه را پس از باز کردن بسته‌بندی می‌بینید، آسان و اشتیاق مشتری را به خرید، بیشتر می‌کند.

انواع ویدئوهای موشن گرافیک

انواع ویدئوهای موشن گرافیک

۱. ویدیوهای توضیحی

ویدئوهای توضیحی دامنهٔ گسترده‌ای را در بر می‌گیرند و می‌توان گفت رایج‌ترین نوع یا کاربرد موشن گرافیک هستند. ویدئوهای توضیحی مفهومی پیچیده را در بخش‌های ساده و جذاب توضیح می‌دهند، کاری که باعث می‌شود مخاطب با مفهوم ارتباط بهتری برقرار کند.

در دنیای امروز آدم‌ها راحت‌طلب هستند. بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم به‌جای گشت‌زنی درسایت و خواندن اطلاعات مختلف، ویدئویی سرراست درباره‌ٔ آنچه می‌خواهیم ببینیم. ویدئوی توضیحی با ایجاد ارتباط احساسی می‌تواند فروش را تقویت کند.

۲. انیمیشن‌های محیط کاربری

از قابلیت موشن گرافیک می‌توان برای نمایش انواع منوها، اسلایدها و دستورالعمل‌ها استفاده کرد. این‌گونه کاربران درک بهتری از چگونگی کار در محیط موردنظر پیدا می‌کنند.

۳. آیکون

یکی از روش‌هایی که محیط نرم‌افزار یا صفحهٔ سایت‌تان را جذاب‌تر و قدرتمندتر نشان می‌دهد، استفاده از انیمیشن در آیکون‌هاست. مشاهدهٔ حرکت با گذر از آیکون‌ها، جذابیت بیشتری به محیط پیش‌روی مخاطب می‌دهد. امروزه با وجود نرم‌افزارهای مختلف، می‌توان موشن گرافیک‌هایی زیبا و کم‌حجم برای آیکون‌های سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها ساخت، بدون اینکه باعث کاهش سرعت شوند.

۵. لوگو

طراحی لوگو با موشن گرافیک تأثیر چشمگیری بر برندتان دارد. تماشای لوگوی متحرک جذاب و لذت‌بخش است.

۶. ارائه (Presentation)

موشن‌ گرافیک‌ در ارائهٔ مقاله‌ها و سخنرانی و در ترکیب با نرم‌افزارهای مانند پاورپوینت و کی‌نوت، کاربرد دارد. موشن گرافیک به نوشته‌ها و عکس‌ها، همچنین نمودارها و جدول‌ها حرکت می‌دهد. این کار در موارد بسیاری موجب انتقال بهتر مفهوم می‌شود.

۷. خبرپراکنی

این موشن گرافیک‌ها را در اخبار و پخش رویدادها زنده بسیار می‌بینید. از زیرنویس‌ خبرها  و توضیحات تکمیلی خبر تا نمایش نام مکان‌ها و گوینده، همگی موشن گرافیک هستند.

۸. گیف (Gifs)

شاید خیلی‌ها موافق دسته‌بندی گیف‌ها در دستهٔ موشن گرافیک نباشند، اما گیف هم نوعی موشن گرافیک است. گیف‌ها به‌دلیل حجم کم بسیار ساده و سریع به‌اشتراک گذاشته و منتشر می‌شوند. اگر فایل گیف درست و قاعده‌مند ساخته شود، بسیاری از ویژگی‌ها و مزیت‌های موشن گرافیک را خواهد داشت.

در این دسته‌بندی می‌توان انواع دیگری مانند فیلم کوتاه، عنوان(تیزر) فیلم و سریال، ویدئوی محصول، واقعیت مجازی و … را قرار داد.

 

مطالب مرتبط:

آموزش ساخت موشن گرافیک در چهار مرحله ساده

 

موشن گرافیک در تبلیغات

هر سال ابزارهای مختلفی به‌عنوان سردمدار صنعت بازاریابی و تبلیغات معرفی می‌شوند. در سال ۲۰۱۴، موشن گرافیک به‌عنوان پرچم‌دار این صنعت شناسایی شد. برخلاف بیشتر روندهایی که با گذر زمان کم‌رنگ می‌شوند و اثرگذاری‌شان را از دست می‌دهند، موشن گرافیک هنوز هم بسیار موردتوجه و برای دست‌اندرکاران و مخاطبان جذاب است.

این مسئله می‌تواند ناشی از تأثیری باشد مشابه تأثیری که اینفوگرافیک در دنیای تصویر دارد. اینفوگرافیک امکان ارائهٔ مجموعه‌ای از اطلاعات را (که گاهی ممکن است پیچده باشند) به‌شکلی ساده و سرگرم‌کننده و هم‌زمان کم‌هزینه فراهم کرده است. این کاریست که موشن گرافیک در دنیای تصاویر متحرک و به‌ویژه قلمرو روبه‌گسترش بازاریابی ویدئویی می‌کند.

بنابر پیش‌بینی سیسکو، تا سال ۲۰۲۰ حدود ۸۰٪ محتوای اینترنت را ویدئو تشکیل خواهد داد، بنابراین بازار خوبی برای موشن گرافیک وجود خواهد داشت زیرا این ابزار تأثیرگذاری بالایی دارد. کاربران اینترنت زمان چشمگیری را صرف تماشای ویدئو می‌کنند. دراین میان علاقهٔ افراد برای تماشای ویدئو به‌جای عکس به‌ویژه برای آشنایی با محصول و پیش از خرید، روزبه‌روز بیشتر می‌شود. علاقه‌ای که باتوجه به توسعهٔ فناوری و دسترسی به اینترنت پرسرعت، کاملا منطقی است.

محتوای ویدئویی اثربخش باید نیاز مخاطب را درک و مشتری بالقوه را تا پایان مسیر خرید هدایت کند، بتوان به‌سادگی آن را تماشا کرد و به‌اشتراک گذاشت، باید جذاب باشد و ارزش وقتی را که مخاطب صرف می‌کند داشته باشد و به‌تمامی با هویت برندتان همخوانی داشته باشد.

شاید تهیهٔ محتوای ویدئویی با چنین ویژگی‌هایی ساده نباشد؛ اینجاست که موشن گرافیک به‌کار می‌آید. موشن گرافیک با هزینه‌ای بسیار کمتر از هزینهٔ ساخت ویدئوهای رایج و هم‌زمان تأثیرگذاری بیشتر امکان تهیهٔ محتوایی با این ویژگی‌ها را فراهم می‌کند.

دلایل بسیاری برای استفاده از موشن گرافیک در کمپین بازاریابی‌تان وجود دارد؛ از آن میان به ۵ مورد اشاره می‌کنیم:

۱. موشن گرافیک هویتی یکپارچه برای برند خلق می‌کند

معرفی برند با ویدئوهای رایج به‌دلیل هزینهٔ بالا، با محدودیت‌های گوناگونی همراه است. اغلب وقت‌ها مجبور می‌شوید از برخی ایده‌ها بگذرید. اما در موشن گرافیک این محدودیت‌ها وجود ندارد؛ روش‌های گوناگونی برای برندسازی با موشن گرافیک وجود دارد. معرفی برندتان با متن، موسیقی، اشکال انتزاعی، طرح‌های مختلف ساکن یا متحرک، دامنهٔ انتخاب‌تان را گسترده می‌کند.

در شرایطی که بازار پر است از برندهای گوناگون، تنها دیده‌شدن کافی نیست. باید به‌سرعت شناخته شوید و مهم‌تر از آن به‌یاد بمانید. موشن گرافیک با هزینه‌ای معقول این کار را برای‌تان می‌کند.

۲. موشن گرافیک به‌سادگی هیجان و جذابیت خلق می‌کند

اگر مخاطبان از ویدئوی تبلیغاتی شما لذت ببرند، با برند ارتباط برقرار می‌کنند و احتمال خرید افزایش می‌یابد. فکر می‌کنید مشتریان‌تان از ویدئویی با حضور یکی از مدیران شرکت در مقابل دوربین که به ارائهٔ توضیحاتی دربارهٔ محصول می‌پردازد، بیشتر استقبال می‌کنند یا موشن گرافیکی که بدون محدودیت‌های رایج می‌تواند داستانی درگیرکننده و جذاب به‌نمایش بگذارد.

اثربخشی مثبت تحریک احساسات، در بازاریابی و تصمیم خرید مشتریان ثابت شده است. در زمانه‌ای که دامنهٔ توجه آدم‌ها کوچک و کوچک‌تر می‌شود، محتوای کسل‌کننده و طولانی راه به جایی نمی‌برد، باید خیلی سریع توجه آنها را جلب کنید. موشن گرافیک روشی به‌صرفه برای رسیدن به این هدف است.

۳. موشن گرافیک مخاطبان را بیشتر درگیر می‌کند

بنابر آمار ۶۵٪ تماشاگرها، بیش از سه‌چهارم محتوای ویدئویی را تماشا می‌کنند و این خیلی بیشتر از میزانی است که مخاطب پیام متنی را دنبال می‌کند. بنابراین اگر به‌دنبال دیده شدن و نشر پیام‌تان هستید، ویدئو و به‌ویژه موشن گرافیک گزینهٔ بهتری است.

احتمال اشتراک‌گذاری ویدئوهای سایت یا وبلاگ‌تان، ۱۰ برابر بیشتر از احتمال هم‌رسانی متن یا تصویر آن است. ویدئو پیوسته ثابت کرده است که درگیرکنندگی بیشتری دارد. به‌طور مثال در فیسبوک، ویدئوهای رایگان بیش از ۱۳۵٪ بیشتر از عکس‌ها بازدیدکننده دارند. موشن گرافیک هم به‌عنوان نوعی ویدئو از این قاعده مستثنی نیست، با این مزیت که معمولا اقتصادی‌تر است و ساخت آن به زمان کمتری نیاز دارد.

۷. اشتراک‌گذاری آن ساده است

امروزه ابزار مصرف محتوا، درحال تغییر از رایانه و لپ‌تاپ به موبایل است. بیش از ۵۰٪ کاربران ویدئوها را از طریق گوشی هوشمند یا تبلت تماشا می‌کنند. دراین بین، موشن گرافیک این مزیت را دارد که در هر ابزاری قابل‌تماشا است (برخلاف فایل‌های فلش که در آیفون یا آی‌پد قابل‌اجرا نیستند). بنابراین می‌توانید به دامنهٔ گسترده‌تری از بازار هدف‌تان دسترسی پیدا کنید.

این‌روزها شبکه‌های اجتماعی فرصت خوبی برای نشر محتوای ویدئویی فراهم کرده‌اند. ساخت محتوای ویروسی با موشن گرافیک ساده‌تر از ابزارهای دیگر و هم‌زمان نشر و هم‌رسانی آن هم آسان‌تر است.

۵. تأثیر موشن گرافیک درمقایسه با سادگی دریافت آن، چشمگیر است

یکی از مهم‌ترین عناصر محتوا، ارزشی است که ارائه می‌کند. محتوا باید هم‌زمان سرگرم‌کننده و آموزنده یا آگاهی‌بخش باشد. در قلمروی رسانه‌ای امروز، آدم‌ها به‌جای گمان و نظر شخصی، به‌دنبال داده و مدرک هستند. اگر بتوانید به‌شکلی اثربخش و یکپارچه این نیاز را در محتوایتان برطرف کنید، اعتماد مخاطب را جلب خواهید کرد.

موشن گرافیک در قالب تصاویر امکان ارائهٔ داده‌های پیچیده را به‌گونه‌ای روان و ساده‌فهم‌تر فراهم می‌کند. ارائهٔ عدد و رقم به‌اندازهٔ دیدن صعود بردار روی نمودار اثرگذار و به‌یادماندنی نیست. مهم‌تر از همه، درمقابل خواندن مقاله‌ای چندصد کلمه‌ای، تماشای موشن گرافیک تجربه‌ایست که نیاز به‌صرف وقت و انرژی آنچنانی ندارد؛ کافی‌ست در آرامش تکیه بدهید و دکمه شروع را بزنید!

موشن گرافیک تنها برای برندسازی به‌کار نمی‌رود. ویدئوی توضیحی باشد، ویدئوی محصول یا انواع دیگر، فرقی نمی‌کند؛ قرار دادن ویدئوهای موشن گرافیک در سایت یا وبلاگ‌تان و انتشار آنها در شبکه‌های اجتماعی، شانس شما را برای قرار گرفتن در صفحهٔ نخست نتایج جست‌وجوی گوگل به‌شکل چشمگیری بیشتر می‌کند. در سوی دیگر، استفاده از موشن گرافیک در بازاریابی ایمیلی، نرخ کلیک را افزایش می‌دهد.

به‌هرروی ویدئو ابزاری با اثربخشی بالا در جلب توجه مخاطب و درگیر کردن اوست. در این بین، موشن گرافیک به‌دلیل صرفهٔ اقتصادی و سادگی تهیهٔ آن درمقایسه با دیگر انواع ویدئو طرف‌داران بسیاری دارد.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − دوازده =