, ,

چاپ افست چه تفاوتی با چاپ دیجیتال دارد؟ با قابلیت‌ها و محدودیت‌های این دو روش اصلی چاپ بیشتر آشنا شوید

چاپ افست چه تفاوتی با چاپ دیجیتال دارد؟

از دید مردم عادی، تفاوت بین چاپ افست و دیجیتال این است که اولی برای تیراژهای زیاد و دومی برای تیراژهای کم مناسب است. خروجی چاپ افست نسبت به دیجیتال کیفیت بسیار بالاتری دارد.

ملاک انتخاب بین این دو نوع چاپ معمولا به اندازه‌ی تیراژ موردنیاز و الزامات خاص هر پروژه بستگی دارد. چاپ افست و دیجیتال ازنظر قابلیت‌های رنگی و ابعاد صفحه با یکدیگر تفاوت دارند.

در این مقاله به بررسی این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

مقایسهی فناوریهای متنوع به‌کاررفته در چاپ افست و دیجیتال   

شیوه‌ی انتقال تصاویر به روی کاغذ، تفاوت فناوری‌های به‌کاررفته در چاپ افست و دیجیتال است.

در حیطه‌ی گرداندن دستگاه‌های چاپ افست و دیجیتال نیز اختلاف هزینه وجود دارد که این اختلاف هزینه روی انتخاب مشتری اثر می‌گذارد.

در چاپ افست از صفحات فلزی حکاکی‌شده‌ استفاده می‌شود که جوهر را به روی کاغذ منتقل می‌کنند. به‌طورکلی تنظیمات چاپ افست به‌طور چشمگیری وقت‌گیرتر و برای تیراژ کمتر از ۵۰۰ عدد، گران‌تر از چاپ دیجیتال است. صفحات فلزی (با درنظرگرفتن اینکه هر صفحه برای یک رنگ به‌کار می‌رود) باید حکاکی شوند و روی غلتک‌هایی قرار بگیرند که جوهر را به روی کاغذ منتقل می‌کنند.

سپس دستگاه چاپ باید چند دقیقه روی کاغذهای باطله کار کند تا زمانی که صفحات کاملا به جوهر آغشته شوند.

چاپ افست و دیجیتال

از سوی دیگر، چاپ دیجیتال از غلتک‌های الکترواستاتیک برای اِعمال تونر (گرد جوهر) به روی کاغذ استفاده می‌کند.

این غلتک‌ها یا درام‌ها (هرکدام مختص یک رنگ) از یک شارژ الکترواستاتیک استفاده می‌کنند که تونر را در حالت غلیظ جذب و سپس آن را به روی کاغذ منتقل می‌کند تا با بافت کاغذ ترکیب شود.

چاپگرهای دیجیتال برای چاپ یک ورق کاغذ یا کپی گرفتن از یک جزوه به تنظیمات بسیار جزئی نیاز دارند، اما تنظیمات چاپ افست به زمان و مواد زیادی نیاز دارد.

جوهر و هر تک‌برگی که از دستگاه چاپ افست خارج می‌شود ارزان‌تر از خروجی چاپگر دیجیتال است و انتخاب آن تنها در صورتی منطقی است که تیراژ به اندازه‌ی کافی بالا باشد (حداقل تیراژ به‌صرفه برای چاپ افست ۱۰۰۰ عدد است).

سفارش کسب‌وکارهایی که محتوای چاپی آنها مداوم، سریع و همیشه در حال تغییر است برای چاپ دیجیتال ایده‌آل است و سفارش کسب‌وکارهایی که محتوای چاپی آنها زیاد است و مکررا تغییر نمی‌کند برای چاپ افست مناسب است.

یادآوری می‌کنیم که تفاوت کلیدی بین چاپ افست و دیجیتال، میزان سفارش مشتری است.

مطلب مرتبط:

انواع روش‌ها و تکنیک‌های چاپ در صنعت تبلیغات

 

تفاوتهای دیگر چاپ افست و دیجیتال

 

چاپ افست و دیجیتال

زمانی‌ که مشتریان برای سفارش‌های چاپی مراجعه می‌کنند با تفاوت‌های جزئی دیگری بین چاپ افست و دیجیتال مواجه می‌شوند.

۱. نخستینن تفاوت اندازهی ابعاد چاپ است.

چاپ دیجیتال از نظر ابعاد سطح چاپ به سه دسته تقسیم می‌شود:
چاپ دیجیتال فرمت متوسط (Medium Format): حداکثر ابعاد کارهای چاپی A3+ یعنی ۳۳*۴۸ سانتی‌متر خواهد بود. چاپ دیجیتال در این ابعاد، بخش عمده‌ای از سفارشات چاپی دیجیتال مانند چاپ کارت ویزیت، بروشور، کاتالوگ، لفاف‌­های بسته­ بندی، لیبل، عکس، چاپ روی سطوح مختلف و غیره را در برمی‌گیرد.

–چاپ دیجیتال فرمت بزرگ (Large Format) : ابعاد چاپ در این دسته از A3+ تا عرض ۱۵۰ سانتی‌متر را شامل می‌شود که مورد کاربرد این دسته در سفارشاتی مانند پوستر است که تا عرض ۱۵۰ سانتیمتر و اغلب برای مصارف فضای داخلی (Indoor) به کار می‌رود.

– چاپ دیجیتال فرمت عریض (Wide Format): ابعاد چاپ در این گروه از عرض ۱۵۰ سانتی‌متر تا عرض ۵۰۰ سانتی‌متر را شامل می‌شود که به دلیل بزرگ بودن ابعاد، این سفارشات بیشتر برای مصارف فضای باز (outdoor) مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین موارد چاپی این دسته در برابر عوامل محیطی مانند نور خورشید و آب مقاوم هستند.

اندازه‌های متداول برای چاپ افست در ایران عبارتند از : ۶۰*۹۰ و ۱۰۰*۷۰  که اندازه‌های کوچک‌تر از تقسیم اندازه‌های بزرگتر به دست می‌آیند .

۲. دومین تفاوت نمود رنگ است.

هریک از تجهیزات چاپ، برداشت‌ها و کنترل‌های نسبتا متفاوتی در مورد نحوه‌ی اِعمال رنگ بر روی صفحه دارند. سیستم رنگ دیجیتال RGB و سیستم رنگ افست CMYK است. اصلی‌ترین تفاوت چاپ افست و دیجیتال براساس سیستم رنگ چاپگرها است.

سیستم رنگ RGB برای رسانه‌های تصویری مثل مانیتورها و تلویزیون‌ها استفاده می‌شود. سیستم CMYK توانایی تولید رنگ سفید را ندارد (اما در چاپ افست، چون کاغذ عموما سفید است، نیازی هم به تولید رنگ سفید نیست). رنگ مشکی در این سیستم از ترکیب تمامی رنگ‌های چهارگانه (آبی، سرخابی و زرد) به وجود می‌آید. البته در سیستم‌های چاپ، رنگ مشکی جداگانه و به صورت تکمیلی استفاده می‌شود.

چاپگرهای افست از قابلیت کنترل‌ خاصی روی رنگ برخوردارند که برتر از چاپگرهای دیجیتال است.

برای مثال، چاپِ رنگ‌های پنتون در چاپگرهای افست دقیق‌تر انجام می‌شود، زیرا در این دستگاه‌ها از جوهر پنتون استفاده می‌شود.

این ویژگی به‌ویژه نزد برندهای بزرگی که حاضرند برای ثبات رنگ پول قابل توجهی بپردازند از اهمیت خاصی برخوردار است.

۳. سومین تفاوت این است که چاپ دیجیتال برای پروژههایی که موعد تحویل کوتاهی دارند انتخاب بهتر و ارزانتری است.

زمان تحویل سفارش دیجیتال به‌واسطه‌ی تنطیمات ساده‌تر و کمتر در مقایسه با چاپ افست، فوق‌العاده سریع است.

خدمات چاپ دیجیتال سفارش‌هایشان را روز بعد یا ظرف همان روز، ارزان‌تر و بهینه‌تر از خدمات چاپ افست به مشتری تحویل می‌دهند.

برای مثال، منطقی‌تر است که یک پروژه را به چند خدمات چاپ دیجیتال با تنظیمات جزئی واگذار کنیم تا اینکه آن را به خدمات چاپ افست بسپاریم که برای آغشته کردن درام‌های متعدد به زمان احتیاج دارند.

برگرفته از: mgxcopy.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دو =