, , ,

مسئولیت اجتماعی شرکتی را چطور در ‌کسب‌وکار خود راه بیاندازید

مسئولیت اجتماعی

«نکا نورویل» (Nneka Norville)، مدیر مسئولیت اجتماعی شرکتی در Viacom’s BET Networks، صاحب شغلی است که مردم رؤیای آن را دارند. او ضمن کار و تلاش برای اثرگذاری مطلوب در اجتماع، برای شرکتش برندسازی نیز می‌کند. شغل او نیازمند استراتژی، خلاقیت، مهارت‌های بین‌فردی و سخاوت است. من برای دانستن اینکه افراد چطور می‌توانند مسئولیت اجتماعی را در کسب‌وکار خود شکل بدهند، با «نکا» مصاحبه کردم.

«جسیکا پلسکا» (Jessica Pliska): بهتر است از اول شروع کنیم. مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست؟

نکا نورویل: کارکنان و مخاطبان ما از ما می‌خواهند که در جامعه‌ی خود اعضای فعالی باشیم. شغل من این است که این رابطه‌‌ها را ایجاد کنم. من مشتریان و کارکنان‌مان را در برنامه‌هایی مشارکت می‌دهم که ضمن خلق دنیایی بهتر، پایه‌های کسب‌و‌کارمان را نیز تقویت کند.

در BET، ما به روش‌های مختلفی با اهرم «ارزش برند» (Brand equity) در جهت «صلاح جامعه» (Social good) گام برمی‌داریم و برای ایجاد استراتژی‌های مشارکتی با سازمان‌های غیرانتفاعی، دولتی و شرکای بخش خصوصی به‌جهت تقویت تلاش‌های «مطلوب اجتماعی» (Pro-Social) مذاکراتی طولانی داشته‌‌ایم.

ما همان‌طور که خودمان در امور خیریه مشارکت داریم، کارکنان‌مان را نیز به انجام امور داوطلبانه تشویق می‌کنیم. همچنین برایمان مهم است که با پیام‌رسانی‌ها، تولید محتوا، تهیه‌ی منابع و رشد مشارکت‌ها، همه‌ی شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌ای را، هنگامی که موضوعاتی به سود جامعه دارند، حمایت کنیم.

پلسکا: مسئولیت اجتماعی شرکتیِ BET بر چه‌ چیز تمرکز دارد؟

نورویل: سؤال خوبی است. بخشی از این چالش برای هر شرکتی، هم‌سو کردن استراتژی سرمایه‌گذاری اجتماعی‌اش با اهداف کلی کسب‌وکارش است.

ما در چهار حوزه‌ی موردتوجه‌مان که آموزش، مشارکت مدنی، «عدالت در سلامت» (Health disparities) و آمادگی نیروی کار است، بسیار سنجیده عمل کرده‌ایم. تلاش‌های ما بر این بوده که مخاطبان‌مان شهروندانی آگاه، اجتماعی و سالم باشند. افزایش سطح دانش و آگاهی پیرامون علم، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضیات برای مشاغل، حیاتی است؛ همان‌طور که مشاوره، راهنمایی و آموزش نسلِ خلاقِ بعدی ضرورت دارد.

ما در Viacomd BET، نخست مخاطبان‌مان را سازمان‌دهی می‌کنیم که بخشی از آن، یاری رساندن به آنها برای موفقیت در درازمدت است. سپس روش‌های خلاقانه‌ای پیدا می‌کنیم تا کارکنان‌مان را به‌شکلی راهبردی برای موارد اشاره‌شده داوطلب کنیم.

مطالب مرتبط:

مسئولیت اجتماعی چرا باید مهم‌ترین اولویت بعدی شما باشد

 

پلسکا: همکاری شما با بنیاد غیرانتفاعی Get Schooled خیلی جلب‌توجه کرد. می‌توانید درموردش توضیح بدهید؟

نورویل: ما با بنیاد غیرانتفاعی Get Schooled به‌منظور شروع یک تور دانشگاهی اسنپ‌چت همکاری کردیم. Get Schooled سازمانی است که به جوانان آموزش‌های لازم را برای دست‌یابی به موفقیت می‌دهد و آنها را توانمند می‌سازد. صدها هزار نفر از دانشجویان به‌‌صورت مجازی از محوطه‌های کالج بازدید و با دانشجویان‌ ملاقات کردند و به کاوش در پیشنهادات دانشگاهی و فوق‌برنامه پرداختند. همه‌ی اینها با گرفتن یک تصویر یا ویدیوی دانشجوپسند که از طرف BET و Get Schooled پشتیبانی شد، انجام گرفت. برای آگاهی بیشتر، این ویدیو را تماشا کنید.

کمپین‌هایی مثل این، آینده‌ی مسئولیت اجتماعی شرکتی هستند. ارتباطات دیجیتال، تأثیرگذاری زیاد خود را اثبات کرده‌اند. چالش سطل آب یخ را که در آن ۱۱۵ میلیون دلار برای کمک به انجمن ALS و نیز انجام تحقیقات درخصوص این بیماری جمع‌آوری شد، به‌خاطر دارید؟ همه‌ی مردم علاقه‌مندند با نوآوری‌های رسانه‌های اجتماعی، به جست‌و‌جو و انجام خدمات یا امور عامه‌پسند بپردازند.

اگر شما با ۱۰ نفر درباره‌ی اینکه چطور به CSR‌ یا مسئولیت اجتماعی شرکتی رسیدند صحبت کنید، ۱۰ داستان متفاوت می‌شنوید. من کارم را با روزنامه‌نگاری شروع کردم، سپس مدرک حقوق گرفتم و مدتی در این حوزه مشغول شدم؛ اما علاقه شدیدی به کار‌های داوطلبانه پیدا کردم که مرا با دنیای «تأثیر اجتماعی» (Social impact) آشنا کرد. من در نهادها و بنیادهای غیرانتفاعی شروع‌ به‌ کار کردم و به‌واسطه‌ی آنها، شبکه‌‌ای قوی و روابطی عمیق ایجاد کردم. درنهایت یکی از آنها مرا به BET سوق داد.

همه‌ی مهارت‌هایی که در طول مسیر کاری‌ام کسب کردم در نقش و شغل فعلی‌ام مفید بوده‌اند. به‌عنوان یک روزنامه‌نگار، من بر نوشتن، ایجاد روابط با مشتریان و رسانه‌های خبری تمرکز کردم. در دانشکده‌ی حقوق، من به مهارت‌های تحقیقاتی و بیانی مسلط شدم. به‌تدریج مهارت‌هایم را در بازاریابی و استراتژی دیجیتال افزایش دادم و از آنها در شغل فعلی‌ام بهره بردم.

پلسکا: برای کسی که قصد ورود به این عرصه را دارد چه توصیه‌ای دارید؟

نورویل: من به آنها می‌گویم که با این ۴ روش گام بردارند:

نخست، تحقیق کنید. اینکه بدانید خواهان فعالیت در کدام صنف هستید و دلیلش را نیز بتوانید شرح بدهید، بسیار اهمیت دارد. مسئولیت اجتماعی شرکتی در یک شرکت رسانه‌ای مثل Viacom BET،  متفاوت از صنف خدمات مالی خواهد بود. با وجود اینکه مهارت‌های اصلی یکی است، اولویت‌ها و استراتژی‌های شرکت‌ها متفاوت خواهند بود. طرح‌‌ها و نوآوری‌های مسئولیت اجتماعی را در شرکت‌ها و صنف‌های مختلف بررسی کنید تا بتوانید چشم‌اندازی از اهداف راهبردی را برای خود ترسیم کنید.

دوم، به آینده‌ی مسئولیت اجتماعی شرکتی بیندیشید. مردم برای تکامل و تحول این عرصه چه ترندهایی (وقتی یک عبارت کلیدی به‌اندازه‌ی کافی در رسانه‌های اجتماعی سروصدا کند، به ترند تبدیل می‌شود) را به‌کار می‌برند؟ آنها از کسب‌وکارها می‌خواهند که در این امر مشتاق و دائما نوآوری داشته باشند.

سوم، در کنفرانس‌ها و رویدادهای بزرگ شرکت کنید تا روابط خود را در این عرصه ایجاد کنید و گسترش دهید. خود کامل‌تان را به این رویدادها بیاورید؛ داستان شخصی‌تان، شما را به‌یادماندنی می‌کند و به ایجاد روابطی عمیق‌تر منجر می‌شود.

چهارم،  برای آغاز روابط شخصی با افرادی که اکنون در این عرصه حضور دارند، مصاحبه‌هایی ترتیب بدهید. این بهترین راهِ ایجاد شبکه‌تان است که بسیار مؤثرتر از تماس تلفنی تبلیغاتی به هنگام درخواست شغل یا ارائه‌ی خدمات است.

پلسکا: دشوارترین بخش شغل‌تان چیست؟

نورویل: من مجبور بوده‌ام که هنر «نه گفتن» را بیاموزم. این چیزی است که نیاز به تمرین دارد، به‌ویژه اگر می‌خواهید طوری نه بگویید که‌ روابطتان حفظ شود و لطمه‌ای نبیند. درخواست‌های خیلی زیادی برای مشارکت در امور خیریه به شرکت ما می‌رسد که من توانایی تأمین بودجه برای همه‌ی آنها را ندارم؛ اما سعیم بر این است که بهترین روش را برای حمایت از همه‌ی سازمان‌ها بیابم، حتی وقتی‌ توانایی حمایت مالی از آنها را نداشته باشم.

پلسکا: نام دو نفر از مشاوران و کسانی را که مشتاق ملاقات با آنان هستید، برایمان بگویید.

نورویل: کار ساده‌ای است. «ایوت نول شور» (Yvette Noel-Schure) اولین شغلم را در صنعت سرگرمی در «کلمبیا رکوردز» (Columbia Records)  به من داد و مرا به انجام مصاحبه‌های اطلاعی برای کل شرکت تشویق کرد که بدین‌شکل، CSR را نخست در آنجا فراگرفتم. من هنوز هم برای مشاوره با او در ارتباطم.

«کرل کن» (Carol Cone) به‌‌عنوان مادرخوانده‌ی «بازاریابی حمایتی» (Cause Marketing) شناخته می‌شود. (بازاریابی حمایتی یکی از روش‌های بازاریابی است که توسط یک کسب‌وکار یا سازمان انتفاعی با همکاری یک مؤسسه‌ی خیریه یا سازمان غیرانتفاعی، در قالب منافع متقابل، به‌هدف کمک مالی به جامعه یا به‌نوعی ایفای مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در جامعه صورت می‌گیرد) او در آموزش بسیار سخاوتمند است؛ من او را مربی خودم می‌دانم.

اما بیش‌ از هرکس و هرچیز، من مشتاق ملاقات با «میشل اوباما» (Michelle Obama) هستم. او وکیلی است که به دنیای «تأثیر رسانه‌ای» (Social impact) وارد شد و به‌عنوان بانوی اول آمریکا چنین تعهداتی را به تصویب قانون رساند (مردم در سوئیس یا برخی ایالت‌های آمریکا می‌توانند خارج از قوه‌ی مقننه، قانون جدید ارائه و تصویب کنند). من هیجان‌زده‌‌ام تا عملکرد او را در مرحله‌ی بعدی زندگی حرفه‌ای‌اش ببینم.

برگرفته از: forbes.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + یک =