, ,

تبلیغات در تلویزیون چه مزایا و محدودیت‌هایی دارد؟

تبلیغات در تلویزیون چه مزایا و محدودیت‌هایی دارد

تقریباً از زمانی که دستگاه تلویزیون برای بار نخست در نمایشگاه جهانی نیویورک در سال ۱۹۳۹ به جهانیان معرفی شد، از این رسانه در دنیای تبلیغات استفاده شده‌ است. همان‌طور که در کتاب «Electronic Media: Then, Now and Later» نقل شده است، توانایی تلویزیون در کمک به بازاریاب‌ها برای دست‌یابی به مخاطبین فراوان سبب شد که این رسانه خیلی زود جای خود را در خانه‌‌ی هر آمریکایی باز کند. تبلیغات تلویزیونی از محبوب‌ترین روش‌های انتقال پیام به توده‌ی مردم است. بنابر اطلاعات وبسایت صنعت بازاریابی «Emarketer»، در سال ۲۰۱۰ مبلغی برابر با ۵۹ میلیارد دلار در زمینه‌ی آگهی‌های تلویزیونی هزینه شده است. با وجود این، تلویزیون به عنوان یک وسیله‌ی تبلیغاتی محدودیت‌هایی را نیز با خود به همراه دارد که مانع اثر‌گذاری آن می‌شود. در ادامه، به بررسی مزایا و محدودیت‌های این وسیله‌ی تبلیغاتی می‌پردازیم.

تبلیغات تلویزیونی متداول‌ترین روش پیام‌رسانی به توده‌ی مردم است.

مزایای تلویزیون در  عرصه‌ی تبلیغات

سهولت و انعطاف‌پذیری

کاربری آسان و انعطاف‌پذیری تلویزیون به جهتِ محبوبیت فراوان آن و دست‌یابی به سیل فراوانی از مخاطبین در ابعاد ملی و بین‌المللی است. رسانه‌ی تلویزیون به تبلیغ‌کنندگان این امکان را می‌دهد که با تلفیق صدا، تصویر و متن به روش‌های مختلف و با توجه به محصول یا خدمات‌شان، آگهی به یادماندنی و تأثیرگذاری را به معرض تماشای مخاطبین بگذارند.

اثرگذاری فراوان

آگهی‌های تلویزیونی با استفاده از صدا و تصویر در ذهن مخاطبین تأثیر طولانی‌مدت می‌گذارند. بازاریاب‌ها با بهره‌گیری از صدا، رنگ، حرکت، خط داستانی و درام تلاش می‌کنند پیام تبلیغاتی‌شان متقاعدکننده و قوی ظاهر شود. روش‌های ‌جانبی دیگری مانند استفاده از مدل‌های جذاب، طراحی صحنه‌ی ماهرانه، گرافیک چشم‌نواز و افکت‌های صوتی و تصویری در تبلیغات تلویزیونی متداول می‌باشند.

مطلب مرتبط:  راهنمای انتخاب بهترین نوع تبلیغات برای اهداف مختلف

دسترسی به توده‌ی مردم

از مهم‌ترین مزایای تبلیغات در تلویزیون دسترسی آن به توده‌ی مردم است.

بر اساس مقاله‌ی منتشرشده‌ای در نیویورک‌تایمز، ۹۶/۷ درصد از خانواده‌های آمریکایی در خانه‌هایشان تلویزیون دارند. در مجموع، حدود ۳۰۰ میلیون نفر آمریکایی به تلویزیون دسترسی دارند. شبکه‌های کابلی، برنامه‌های ۲۴ ساعته و شبکه‌های ماهواره‌ای بر تعداد مخاطبین تلویزیون افزوده‌اند و سبب شده‌اند این رسانه به قطبی قوی و پایدار در دنیای تبلیغات تبدیل شود.

محدودیت‌های تلویزیون در عرصه‌ی تبلیغات

طبیعت ناخوانده‌ی تبلیغات تلویزیونی

اغلب مخاطبین تلویزیون از طبیعت اجباری و ناخوانده‌ی تبلیغات تلویزیونی گلایه دارند و معمولاً به دنبال پیدا کردن روش‌هایی برای اجتناب از آنها هستند. این حقیقت تأثیرگذاری تبلیغات تلویزیونی را تا اندازه‌ای با محدودیت روبرو می‌کند. مخاطبین تلویزیون معمولاً زمان اختصاص داده شده به تبلیغات میان برنامه‌ای را صرف کارهای دیگری می‌کنند یا در شبکه‌های مختلف چرخ می‌زنند. امروزه نوآوری‌های مختلف به بینندگان این امکان را می‌دهد که جلوی پخش تبلیغات را بگیرند. برای نمونه، در کانادا، برزیل و امریکا، تلویزیون‌ها به قطعه‌ای بنام «V-Chip» مجهز هستند که مخاطب می‌تواند آن را برنامه‌ریزی کند تا مسیر پخش برنامه‌های ناخواسته‌ را مسدود کند. قطعه‌ی مشابه دیگری بنام «TiVo» نیز به کاربران امکان می‌دهد برنامه‌های تلویزیونی را بدون تبلیغات ضبط کنند.

هزینه‌ی بالا

آگهی‌های تلویزیونی در مقایسه با رادیو، مجلات و اینترنت، بسیار پرهزینه‌تر است. ساخت آگهی‌های باکیفیت برای تلویزیون به بودجه‌ی بالایی نیاز دارد. بر اساس برآورد ویلیام آرنس در کتاب «Contemporary Advertising»، تولید یک آگهی تلویزیونی به بودجه‌ای از حدود ۲۰۰ هزار دلار تا ۱ میلیون دلار نیاز دارد. هزینه‌ی پخش آگهی نیز به همین میزان بالا است و معمولاً برای یک میان‌برنامه‌ی ۳۰ ثانیه‌ای باید مبلغی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار پرداخت کرد. گران بودن آگهی‌های تلویزیونی سبب می‌شود که پیام‌های تبلیغاتی موردنظر با جزئیات طراحی نشوند و برای صرفه‌جویی در بودجه کوتاه بودن تبلیغات اولویت اصلی در نظر گرفته شود.

 

برگرفته از: smallbusiness.chron.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + بیست =