, ,

چرا محتوا همچنان پادشاه است؟ سه دلیل برای برتری محتوا در عصر اینفلوئنسر مارکتینگ

چرا محتوا همچنان پادشاه است؟

آیا برای بازاریابی برند و تولید محتوا با بیشترین اثرگذاری، راهی بهتر از اینکه کیم کارداشیان وست (Kim Kardashian West) یا اعضای خانواده‌اش محصولات شما را در شبکه‌های اجتماعی خود تبلیغ کنند، وجود دارد؟ از دیدگاه اینفلوئنسر مارکتینگ احتمالا پاسخ این سوال منفی است. همان‌طور که امروز می‌دانیم خانواده‌ی کارداشیان اولین خانواده‌ای است که عصر اینفلوئنسر مارکتینگ را با یک برنامه‌ی تلویزیونی واقع‌نمایانه (Reality Show) شروع کرده است. مخاطبان به افراد مشهور مورد علاقه‌ی خود و چهره‌های برجسته‌ی شبکه‌های اجتماعی اعتماد می‌کنند و برندها یاد گرفته‌اند برای تقویت پیام‌های خود به اینفلوئنسرها پول بدهند و از این اعتماد استفاده کنند.

به‌نظر می‌رسد این روش مؤثر باشد؛ بیش از ۸۰ درصد از بازاریابانی که در نظرسنجی سال ۲۰۱۶ شرکت کردند، گفته‌اند کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ، آگاهی و علاقه‌ی مخاطبان را نسبت به شرکت‌هایشان افزایش داده است. این ترند آن‌قدر محبوب شد که شرکت‌ها در سال گذشته فقط برای کمپین‌های اینستاگرام ۵۷۰ میلیون دلار خرج کردند. وقتی با اینفلوئنسرهای مناسب شریک شوید، از طریق این پیوند اعتبار کسب می‌کنید و به مخاطبانی دست می‌یابید که در غیراین‌صورت ممکن بود از شما اجتناب کنند.

۸۰ درصد از بازاریابان اینفلوئنسر مارکتینگ را دلیل افزایش آگاهی و علاقه‌ی مخاطبان نسبت به شرکت‌هایشان می‌دانند.

مطلب مرتبط: ترندهای بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۸

اینفلوئنسر مارکتینگ فقط منحصر به کسب قدرت و دستیابی به مخاطبان جدید نیست. در واقع همان‌قدر که کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ برای استراتژی کلی شما مهمند، به همان اندازه مخرب نیز هستند چراکه شما عملا نمی‌توانید اینفلوئنسرها را کنترل‌ کنید.

با تولید محتوا کنترل را به‌دست بگیرید

در بازاریابی محتوایی، کنترل محتوا در دستان شماست.

تفاوت میان بازاریابی محتوا و اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ پاسخ این سؤال واقعا مهم است زیرا صنعت بازاریابی به‌عنوان یک کل باید این دو را به‌خوبی از هم تفکیک کند.

به زبان ساده، بازاریابی محتوا آن بخش از محتوا است که شرکت شما تولید و در زمان مناسب بین افراد مناسب پخش می‌کند. اینفلوئنسر مارکتینگ تا حد زیادی توسط شرکای بیرونی هدایت می‌شود.

هرچند هر دو برای جذب مخاطبان و ایجاد اعتماد در آنها ضروری هستند، اما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا در بازاریابی محتوا سرمایه‌گذاری کنید. محتوا بنیان کمپین‌های اینفلوئنسر شماست؛ شما نمی‌توانید استراتژی‌های اینفلوئنسر مارکتینگ مؤثر بسازید، مگر اینکه از قبل با استفاده از محتوا پیامی قوی برای برند خود شکل داده باشید.

قبل از اینکه سراغ اینفلوئنسر مارکتینگ بروید، داشتن پایه‌ی بازاریابی محتوایی قوی می‌تواند خیلی کارساز باشد. چرا که در این صورت:

۱. مالکیت محتوا کاملا در اختیار شماست

بازاریابی محتوا به آن بخش از محتوا اشاره دارد که تیم شما تولید کرده است از جمله مقالات بلاگ‌تان، اینفوگرافی‌ها، ویدئوها، پست‌های مهمان و هر مطلب دیگری که شما برای آموزش مردم درباره‌ی برندتان تولید کرده باشید. شرکت شما مالک آن محتوا است و می‌تواند هر طور که بخواهد از آن استفاده کند یا تغییرش بدهد.

هرچند کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ به برند شما اشاره دارند، اما معمولا این شما نیستید که حرف آخر را درباره‌ی محتوا می‌زنید.در واقع ۴۱ درصد از بازاریابانی که در تحقیقی با این موضوع ارزیابی شدند، اظهار داشتند که برای حفظ کنترل خود بر کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ در تقلا هستند. شرکای شما پیام شما را در قالبی که فکر می‌کنند برای مخاطب‌شان مناسب است، مطرح می‌کنند. مطمئنا شما می‌توانید به نکاتی اشاره کنید و پیشنهاداتی بدهید، اما آنچه در نهایت منتشر یا ضبط می‌شود، از دست شما خارج است.

۴۱ درصد از بازاریابان برای حفظ کنترل خود بر کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ در تقلا هستند.

۲. محتوا روابط برند شما را با مخاطب تقویت می‌کند

محتوا روابط برند شما را با مخاطب تقویت می‌کند

مهم نیست شراکت شما با یک اینفلوئنسر چقدر خوب باشد، در نهایت همیشه بهترین و قابل اعتمادترین حامیان برند شما در داخل سازمان‌تان حضور دارند. چرا؟ چون وقتی اینفلوئنسرهای بیرونی داستان برند شما را به اشتراک می‌گذارند، در واقع آنها هستند که با مخاطبان شما ارتباط عمیق برقرار می‌کنند و نه شما! مسلما شما هم از اعتباری که افزایش یافته است منفعت می‌برید، اما در واقع آن کسی نیستید که پیوندتان را با کاربران یا خوانندگان هدف‌ تقویت می‌کنید.

اثرگذاری از طریق ایجاد محتوای رهبری فکری، راهی برای مبارزه با این موضوع است. کارمندان را از سراسر سازمان‌تان دعوت کنید که ایده بدهند، محتوا تولید کنند و آن را از طرف شرکت در شبکه‌های ارتباطی‌شان به اشتراک بگذارند.

هر فرد در تیم شما به فالوئرهایی دسترسی دارد که درحال حاضر از برند شما بی‌خبرند و شما با نفوذ در آن شبکه‌ها می‌توانید به‌طور چشمگیری دستیابی خود را گسترش بدهید و اثرگذاری خود را تقویت کنید. چون محتوا از سوی رهبران فکری تیم شما تولید می‌شود، مشارکت آنها در محتوا به‌طور مستقیم روابط شما را با مخاطب تقویت می‌کند.

۳. با وجود محتوا هم شما و هم فرصت‌های آتی اینفلوئنسر مارکتینگ، بقای طولانی‌مدت خواهید داشت

بازاریابی محتوایی شما را قادر می‌سازد مجموعه‌ مطالب مفید و ارزشمندی بسازید که به نکات موردنظر مشتری اشاره می‌کند، فرهنگ شرکت شما را به تصویر می‌کشد و با علایق و نیازهای مخاطبان‌تان متناسب است. این نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت برند شما را قدرتمند می‌کند و در عین حال بازده فزاینده‌ای نیز به دنبال دارد.

همچنان‌که برند شما طرفداران بیشتری جذب می‌کند، به محتوا تنوع می‌بخشد و در طول زمان پوشش خبری به‌دست می‌آورد، مخاطبان به‌تدریج برند شما را معتبر و قابل اعتماد می‌بینند.

هرچند این امر به‌تنهایی هدف فوق‌العاده‌ای است اما مزیتش فقط همین نیست؛ از آنجا که شما اعتبار خودتان را دارید، راحت‌تر به فرصت‌های آتی اینفلوئنسر مارکتینگ دسترسی خواهید داشت. چیزی که اینفلوئنسرها بیشتر از پول دوست دارند، اثرگذاری بیشتر است. وقتی شما با اثرگذاری حاصل شده از طریق محتوایی که ساخته‌اید بر سر میز مذاکره حاضر می‌شوید، با دست پرتر کار را شروع می‌کنید و می‌توانید شراکت‌های بهتری شکل بدهید.
مطلب مرتبط: هر آنچه باید درباره‌ی ویژگی شراکت پولی اینستاگرام بدانید

بازاریابی محتوایی و اینفلوئنسر مارکتینگ مکمل یکدیگرند، اما جایگزین هم نیستند. استخدام ستارگان یوتیوب یا چهره‌های برجسته‌ی اینستاگرام، برندتان را تقویت می‌کند و درها را به روی مخاطبان جدید می‌گشاید اما آنچه مردم را تشویق به رد شدن از آن درها و اعتماد به شما می‌کند، قطعا محتوای برند شماست.

برگرفته از: forbes.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 10 =