بهبود خدمات مشتریانراز محتوایی که مخاطبان را در طول زمان حفظ می­کند این است که این محتوا واقعا مفید باشد.

چه وب­سایتتان یک وب­سایت تجاری باشد و چه یک وب­سایت تولید محتوا، قطعا به بازدید هرچه­بیشتر نیاز دارید. دلیل این موضوع واضح و دردناک است. در تجارت الکترونیک، کمبود بازدید دلیل اول شکست است و برای وبلاگ­نویسان نیز همین­طور است. راه حل چیست؟ اخیرا اجرای یک سری از مطالعات موردی، قدرت محتوای همیشه سبز را نشان داده است: «بهترین محتوای همیشه سبز، بازاریابی محتوایی است.»

اما قرار نیست تولید این محتوا حالتان را بد کند. تولید چنین محتوایی زمان­بر و وقت­گیر است. تنها چیزی که بدتر از سرو­کله زدن با تعداد بازدید از سایت است این است که فکر و جان خود را بگذارید سرِ یک منبع و فقط شکست خوردنِ آن را ببینید.

راه حل آن نیست که فقط به تعدادی کلمه­ی عجیب و غریب متوسل شوید، بلکه راه آن است بفهمید چه چیزی یک محتوای همیشه سبز هوشمندانه را موفق می­کند و چرا برخی در این مورد شکست می­خورند.

محتوای سبز محتوای همیشه سبز باید کمک­ رسان باشد.

در ابتدا، ممکن است عجیب به نظر برسد، اما قطعا اولین محتوای کمک­رسان، خودِ سنگ­بنای بازاریابی محتوا است. وقتی نوبت به کپی­رایتینگ می­رسد در هر قطعه از محتوایی که ایجاد می­کنید باید دو چیز را مدنظر داشته باشد: ۱- مخاطب را از جهنمی که در آن اسیر شده نجات دهد ۲- آن­ها را به بهشت شخصی خودشان بفرستد.

یک کپی­رایتینگ عالی به دنبال راه رهایی مخاطب است و نه فروش. این قانون برای تولید محتوای همیشه سبز یک اصل اساسی است.

متاسفانه، بیشتر محتواهای همیشه سبز این دو بخش را نادیده می­گیرند. چرا؟ چون اغلب ما مطلب طولانی را با یک محتوای همیشه سبز اشتباه می­گیریم. یک مثال می­زنیم اما نام نمی­بریم. محتوایی تولید شده بود که ۱۸۰۰۰ کلمه بود و ۱۲۷ نطقه داشت، یک مقاله­ی تاثیرگذار درباره­ی اشتباهات بهینه­سازی موتورهای جستجو. محتوا، مقاله­ای طولانی و زیبا بود که از نظر نکات ذکر شده نیز غنی بود. طول آن اما بسیار زیاد بود. یک دنیا تفاوت میان اندازه و یک مطلب رهایی­بخش برای مخاطب وجود دارد. به جای یک منبع قابل ارجاع برای راهنمایی خوانندگان در مسیر بهینه­ سازی موتورهای جستجو (SEO)، خوانندگان با متنی سخت و غافلگیرکننده روبرو بودند. در مطلب هیچ سلسله مراتب دقیق و نکته­ای کلیدی­ وجود نداشت.

محتوای سبزبلندی مطلب به معنای خوب بودنِ آن نیست.

افرادِ آنلاین، به فهرستی از نکات و مطالب طولانی نیاز ندارند. چیزی که مورد نیاز آن­ها است و کمتر در دسترسشان قرار می­گیرد، نکات و دیدگاه­های آسان و عملیاتی است تا بتوانند مشکلی را که درست در همان لحظه با آن مواجه هستند حل کنند و بعد هم این شانس وجود دارد که در صورت لزوم سایت را بالا­وپایین کنند و هر موقع زمانش رسید به منابع لازم دست پیدا کنند. از خودتان بپرسید: مخاطب هدف من از چه چیزی در رنج است؟ چه مشکلی خواب و خوراک را از او گرفته است؟ چه رازی وجود دارد که می­تواند برای آن جوابی پیدا کند؟ از کجا آسیب می­بیند؟

این­ها سوالاتی است که یک محتوای همیشه سبز موثر و موفق ایجاد می­کند. محتوایی که برای خدمت­رسانی به مخاطب شماست و نه یک جور خودنمایی.

محتوای سبزخب این محتوا باید به چه صورت باشد؟

محتوای موثر و آسان. مطلب بلند لزوما مطلب بدی نیست اما لازم است که با سادگی ترکیب شود تا آن را موثر و آسان کند. کارهای زیادی می­توان کرد مثلا یکی آن­که به محتوا جنبه­ی تصویری داد و برای دستیابی به مطلب مورد نیاز یک سری لغات کلیدی ایجاد کرد.

محتوای سبزیک محتوای همیشه سبز باید برای مخاطب نجات­بخش باشد.

همه­ی ما به بازدید­های بیشتری نیاز داریم. با وجود آن­که محتوای همیشه سبز ممکن است به یک کلمه وابسته باشد اما مفید است. مخاطب خود را دستپاچه نکنید. کمیت و عمق کلید اصلی کار است، یک راهنمای نامحدود نمی­تواند شما را نجات دهد اگر که محتوای شما نتواند مخاطب شما را نجات دهد.