, ,

غرفه‌سازی نمایشگاهی برندهای معتبر چگونه است؟ ۱۰ طرح الهام‌بخش برای غرفه‌سازی نمایشگاهی

غرفه‌سازی نمایشگاهی برندهای معتبر چگونه است؟

نمایشگاه‌ها در زمینه‌ی طراحی، غرفه‌سازی و کارآزمودگی مدام درحال تغییر هستند. در این مقاله شما را با جدیدترین نوآوری‌ها در غرفه‌سازی نمایشگاهی آشنا خواهیم کرد.

مفهوم «محیط نمایشگاه» درحال رواج یافتن است و درعین‌حال ریسک حضور به‌عنوان غرفه‌دار در چنین محیطی بالاست. هنر غرفه سازی نمایشگاهی بسیار مهم است و امروزه بیشتر برگزارکنندگان نمایشگاه‌های تجاری مهم، جوایز ارزنده‌ای را که آرزوی بسیاری از غرفه‌داران است به بهترین غرفه‌های نمایشگاهی اهدا می‌کنند. فضای غرفه، بخش جدانشدنی استراتژی فروش و بازاریابی مدرن است و طرح‌های چشم‌گیر نه‌تنها به‌معنی جلب توجه بیشتر بلکه به‌معنی تماس بیشتر با مشتریان ازطریق قدرت رسانه‌های اجتماعی هستند. در ادامه، ۱۰ طرح الهام‌بخش برای غرفه‌سازی نمایشگاهی را معرفی می‌کنیم.

تجربیات نوآورانه

۱. غرفه‌سازی نمایشگاهی لکسوس در نمایشگاه اتومبیل لس‌آنجلس

 • نام: لکسوس هاوِربُرد (Ride the Slide)
 • آژانس خلاقیت/ شرکت تولیدکننده: گروه اسپینیفِکس (Spinifex Group)
 • توسعه‌دهنده: شرکت دِ میل (The Mill)
 • آژانس ایوِنت (رویداد): جورج پی. جانسون (George P. Johnson)

لکسوس برای رونمایی از هاوربرد جدید خود، از نمایشگاه اتومبیل لس‌آنجلس حداکثر بهره را برد و برای جلوه‌گر ساختن آن در نظر حضار نمایشگاه، تجربه‌ی مسحورکننده‌ای را خلق کرد. این برند موقعیت آزمایشی اسکیت‌پارک خود در بارسلونا را در قالب یک بازی ویدیویی سه‌بُعدی طراحی کرد که بازدیدکنندگان نمایشگاه با استفاده از آن می‌توانستند هاوربرد را روی صفحه‌ی نمایش امتحان کنند. کسانی‌ که این بازی را تجربه می‌کردند می‌توانستند آن را دانلود کنند و تجربه‌شان را از این بازی در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و به‌نوعی این محصول جدید لکسوس را تبلیغ کنند.

۲. غرفه‌سازی نمایشگاهی هوندا در نمایشگاه اتومبیل لس‌آنجلس

 • نام: ماشین رؤیایی هوندا (Honda Dream Machine)
 • آژانس خلاقیت: Spinifex Group
 • تولید و ساخت توپ: Custom Movie Prop
 • آژانس ایونت (شامل یکپارچگی غرفه): جورج پی. جانسون

هوندا یک توپ دودی هم‌کنش (interactive) را به نمایش گذاشت که نام آن را «Honda Dream Machine» گذاشته‌ است؛ نامی که حضار نمایشگاه را به سمت غرفه جذب می‌کند. کاربران این ماشین می‌توانند ازطریق صفحه‌‌ نمایش لمسی رؤیاهایشان را به اشتراک بگذارند و بخشی از یک صفحه‌ی نمایش غو‌ل‌پیکر شوند. چگونه؟ توپ دودی، سلفی آنها را روانه‌ی صفحه‌ی نمایش می‌کند تا به‌صورت معلق روی ابرها به نمایش درآید و همراه با آن اسوگان (شعار) برند هوندا را تبلیغ می‌کند: «رؤیاهای شما نیروبخش رؤیاهای ماست».

۳. غرفه‌سازی نمایشگاهی لایِنزگِیت در نمایشگاه کامیک کان

نام: Ignition Interactive

لاینزگیت برای تبلیغ آخرین فیلمش به‌نام «Buried» (مدفون) در نمایشگاه کامیک کان تجربه‌ی مسحورکننده‌ای را خلق کرد که به‌واسطه‌ی آن بازدیدکنندگان می‌توانستند فیلم را در زندگی واقعی تجسم کنند. ازآنجاکه کل داستان فیلم در یک تابوت مدفون اتفاق می‌افتد، لاینزگیت جعبه‌ی سیاه جاداری طراحی کرد که درون آن مجهز به صداهای ترسناک و ناخوشایند و افکت‌های نورپردازی بود و از واکنش افرادی که تمایل داشتند محبوس شدن داخل جعبه را تجربه کنند فیلم گرفته می‌شد. این افراد می‌توانستند ویدیوی تهیه‌شده از خودشان را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و به‌نوعی فیلم «مدفون» را تبلیغ کنند.

طراحی‌های نوآورانه

۴. غرفه‌سازی نمایشگاهی آرپِر در نمایشگاه مبلمان میلان

غرفه سازی نمایشگاهی

غرفه سازی نمایشگاهی

 • نام: آرپِر
 • هویت و برندینگ: ۴×۲
 • طراحی غرفه: ۴×۲ مادرید
 • لوازم پرینت: ۴×۲ و استودیوهای واکس (Wax Studios)

فضای طراحی‌شده برای این طراح مبلمان نوآور روی اصل اساسی برند متمرکز است: سادگی، روشنی و انسان‌گرایی. محصولات در موقعیت‌های متنوعی از زندگی واقعی چیده شدند و به‌گونه‌ای نمایش داده شدند که بازدیدکنندگان فرصت‌های منحصربه‌فردی برای عکس گرفتن در اختیار داشته باشند. این فرصت عکاسی منجر به ۴۰۰۰ بار به اشتراک گذاشتن تصاویر غرفه در اینستاگرام شد.

۵. غرفه‌سازی نمایشگاهی پرومِگا در نمایشگاه ESHG Glasgow

غرفه سازی نمایشگاهی

غرفه سازی نمایشگاهی

نام: شرکت پرومگا (Promega)

پرومگا که یک شرکت بیوتکنولوژی است روی ساخت هویت غرفه‌ای تمرکز کرد که کاملا با تصویر برندش متضاد است. این شرکت غرفه‌اش را با استفاده از تم کافی‌شاپ واقعی تغییر شکل داد و برای سنجش واکنش بازدیدکنندگان از دانه‌های قهوه استفاده کرد. بازدیدکنندگان از حس اولیه‌ای که غرفه به آنها می‌داد شگفت‌زده می‌شدند و ناخودآگاه مجذوب فعالیت‌هایی می‌شدند که درون غرفه انجام می‌شد.

۶. غرفه‌سازی نمایشگاهی الکترولوکس در نمایشگاه یوروکوچینا

غرفه سازی نمایشگاهی

غرفه سازی نمایشگاهی

نام: گروه طراحی D’art/ لوکاس پالیک (Lukas Palik)

الکترولوکس با هدف معرفی وسایل حرفه‌ای آشپزخانه به خانه‌ها، قوانین آشپزخانه‌های تروتمیز و بی‌نقص را با المان‌های خانگی ترکیب کرد. وسایل آشپزخانه، غذا و گیاهان بخشی از دکوراسیون بودند و آشپزها و اینفلوئنسرهای غذا برای جذب جمعیت به سمت غرفه، با ذکر نکات کلیدی و نمایش این وسایل بر این رویداد تأکید می‌کردند.

۷. غرفه‌سازی نمایشگاهی گامونت در نمایشگاه MIPTV

غرفه سازی نمایشگاهی

غرفه سازی نمایشگاهی

نام: آژانس ۲Heads

گامونت برای تازه کردن هویت برند خود از یک طراحی نوآورانه استفاده کرد و روی بازآفرینی تجربه‌ی سینما برای بازدیدکنندگان نمایشگاه MIPTV (بزرگ‌ترین بازار مختص به ارائه‌دهندگان محتوای سرگرم‌کننده) تمرکز کرد. این شرکت محوطه‌ی مشخصی برای ارائه‌ی یک فضای دوستانه‌ی راحت و به‌دور از همهمه‌ی نمایشگاه برای مشتریان خلق کرد که به ترند «unbooth» معروف است.

غرفه‌ی نوآورانه

۸. غرفه‌سازی نمایشگاهی لامِنپالس در نمایشگاه لایت‌فِر

غرفه سازی نمایشگاهی

غرفه سازی نمایشگاهی

غرفه سازی نمایشگاهی

نام: Steve Lerum Photography

لامِنپالس (تولیدکننده‌ی چراغ‌های LED) جایزه‌ی بهترین غرفه‌ی سال ۲۰۱۶ نمایشگاه لایت‌فِر (Lightfair) در سن‌دیگو را به‌خاطر نمایش بصری فوق‌العاده محصولاتش از آنِ خود کرد. لامنپالس برای به نمایش گذاشتن بالاترین شمار ممکن از محصولاتش از هر سانتی‌متر غرفه حداکثر استفاده را کر‌د، درحالی‌که برای راحتی بازدیدکنندگان به راحتی و وضوح دید آنها لطمه‌ای وارد نکرد. محصولات در موقعیت‌های واقعی چیده شدند و فناوری آنها بادقت به‌عنوان بخشی از ساختار غرفه نمایش داده شد.

مطالب مرتبط:

غرفه‌ نمایشگاهی خود را به صرفه بسازیم

غرفه سازی موفق برای بازاریابی نمایشگاهی

۹. غرفه‌سازی نمایشگاهی راک‌شاکس در نمایشگاه اینتربایک

غرفه سازی نمایشگاهی

غرفه سازی نمایشگاهی

غرفه سازی نمایشگاهی

نام: راک‌شاکس (Rockshox)

طراحی: Mauk Design

عکس: میچل ماک (Mitchell Mauk)

راک‌شاکس با تمرکز روی المان‌های کلیدی تمِ مربوط به محصولاتش (دوچرخه) از فضای غرفه‌اش حداکثر استفاده را کرد. چهار گوشه‌ی غرفه شیب‌های کوه را نمایش می‌داد و در هر گوشه فضایی برای برگزاری جلسات و انبار محصولات در نظر گرفته شد. نمایش یک دوچرخه‌ی کوهستانی شفاف فرصت تأکید کردن بر المان‌های خاص ساختار دوچرخه را در اختیار آنها گذاشت. نمایش حرکت چرخ‌ها روی زمین سنگی توجه بازدیدکنندگان را جلب و به زنده کردن فضای غرفه کمک کرد.

۱۰. غرفه‌سازی نمایشگاهی گالری هِج در نمایشگاه هنر و طراحی سانفرانسیسکو

غرفه سازی نمایشگاهی

غرفه سازی نمایشگاهی

نام: عکاسی متیو میلمَن Matthew Millman Photography))

کل فضای گالری هِج (Hedge) نمایانگر کنتراست بود. با کنار هم قرار دادن مصالح غیرعادی نظیر فولاد و کاه بر المان‌های مدرن غرفه تأکید شد و بُعدی قابل‌لمس به نمایش درآمد. خشن بودن کاه با لطافت دکور در تضاد بود. بازدیدکننده با ورود به گالری کاه به‌ویژه به‌واسطه‌ی آکوستیک دیواره‌های کاهی فورا غرق یک فضای ساکت و آرام می‌شد.

جمع‌بندی

موفقیت در نمایشگاه‌ها به عملکرد غرفه‌داران در جذب مشتریان بالقوه به سمت غرفه‌شان بستگی دارد. هرگونه استراتژی با هدف متمایز شدن در صحنه‌ی نمایشگاه، از فراهم کردن تجربیات مسحورکننده برای بازدیدکنندگان گرفته تا شگفت‌زده کردن آنها با نمایش‌های متحرک و طرح‌های جسورانه قابل‌تحسین است.

تِم‌های رایج این ۱۰ نمونه از غرفه‌سازی نمایشگاهی ، داستان‌سرایی و منتقل کردن اصل کار و بینش برند است. بیشترین میزان جلب توجه در نمایشگاه و دسترسی گسترده‌تر به مشتریان بالقوه ازطریق قدرت رسانه‌های اجتماعی، آزمون واقعی موفقیت در این عرصه است.

برگرفته از: eventmanagerblog.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − نه =