, ,

عکاسی منظره را به صورت حرفه‌ای یاد بگیریم بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی منظره

عکاسی منظره را به صورت حرفه‌ای یاد بگیریم

عکاسی از منظره هم برای عکاسان حرفه‌ای و هم برای عکاسان تازه‌کار جذاب است.
دلایل زیادی برای محبوبیت عکاسی منظره وجود دارد. اول اینکه کاملا در دسترس است؛ در همه جای دنیا منظره‌های جالب و حیرت‌انگیزی وجود دارد که ارزش ثبت شدن دارند.
دوم اینکه عکس‌برداری از طبیعت، به تجهیزات خاصی نیاز ندارد و حتی با دوربین گوشی هوشمند‌تان هم می‌توانید عکس‌های باکیفیتی از مناظر اطراف‌تان تهیه کنید.

نکته‌ی دیگری که محبوبیت عکاسی منظره را افزایش می‌دهد این است که در مقایسه با دیگر انواع عکاسی، به‌راحتی می‌توان در آن حرفه‌ای شد.

به بیان دیگر، عکاس تازه‌کار عکاسی منظره را سریع‌تر و آسان‌تر از عکاسی پرتره می‌آموزد.

با این همه، عکاسی منظره به این سادگی هم نیست که فقط دوربین را به‌سمت منظره‌ی زیبایی بگیریم و دکمه‌ی شاتر را بزنیم.

در ادامه‌ی این مقاله، پیشنهادهای مرا برای گرفتن عکس‌های بهتر از منظره می‌خوانید. امیدوارم با خواندن این مقاله بتوانید در عکاسی منظره یک قدم فراتر بروید.

طلوع و غروب

عکاسی منظره

احتمالا یکی از پیچیده‌ترین انواع عکاسی منظره ، عکاسی از طلوع و غروب خورشید است
که نه‌تنها باید چگونگی ثبت رنگ‌ها را در نظر بگیرید،

بلکه شرایط نورپردازی کاملا چالش‌برانگیزی نیز پیش رو دارید، زیرا آسمان کاملا روشن است و مناظر کاملا تاریک.

آسان‌ترین کار برجسته کردن تمامی آن رنگ‌های زیبا است.

تسلط بر تراز رنگ سفید

عکاسی منظره

دوربین شما تنظیمات مختلفی برای تراز رنگ سفید دارد، ازجمله تراز خودکار رنگ سفید (AWB). وقتی حالت AWB را انتخاب می‌کنید، دوربین رنگ‌های عکس را در بهترین حالت ممکن تنظیم می‌کند.

در خیلی از موقعیت‌ها، این گزینه خوب جواب می‌دهد. اما هنگامی که از طلوع و غروب عکس می‌گیرید، AWB نمی‌تواند به‌درستی عمل کند زیرا در واقع کارش این است که ته‌رنگ‌ها را حذف کند. این یعنی AWB رنگ‌های طلوع یا غروب را به حداقل می‌رساند و این چیزی نیست که شما می‌خواهید.

با قرار دادن پیش‌تنظیمات دوربین در حالت تراز نور سفید روز، می‌توانید این مشکل را از بین ببرید.

پیش‌تنظیم تراز نور سفید روز، تأثیر گرمایشی نامحسوسی دارد. ازآنجاکه معمولا تناژ گرم در طلوع و غروب غالب است، این کار تناژ گرم را کمی تقویت می‌کند.

اگر دوربین شما پیش‌تنظیم نور طبیعی روز ندارد، می‌توانید از پیش‌تنظیم سایه (shade) یا ابری (cloudy) استفاده کنید. تأثیر گرم این دو مُد کمی بیشتر از تنظیم نور روز است و تناژ گرمی را که در طلوع و غروب وجود دارد، کمی برجسته‌تر می‌کند.

غلبه بر دامنه‌ی دینامیکی (Dynamic Range)

عکاسی منظره

بزرگ‌ترین مشکل هنگام عکاسی از منظره‌ی طلوع و غروب این است که دامنه‌ی دینامیکی خیلی وسیع است، یعنی دامنه‌ی ارزش نور در عکس زیاد است.

همان‌طور که قبلا اشاره شد، هنگام طلوع و غروب آسمان خیلی روشن است اما مناظر اطراف خیلی تاریک هستند. معمولا تفاوت این محدوده‌های سایه و روشن به‌حدی زیاد است که دوربین نمی‌تواند آنها را مدیریت کند.

در نتیجه عکسی به‌دست می‌آید که یا نور آسمان در آن خیلی زیاد و مناظر تاریک است یا مناظر روشن و آسمان بیش‌از‌حد روشن است.

چند راه برای کنترل این وضعیت وجود دارد:

 • نورسنجی روشن‌ترین قسمت‌های پیش‌زمینه را خاموش کنید و با فرمت RAW عکس بگیرید. این باعث می‌شود عکسی داشته باشید که به‌اندازه‌ی کافی به آسمان و پیش‌زمینه که نوردهی خوبی دارد نزدیک باشد و در نتیجه جزئیات در این نوع عکس به‌خوبی دیده می‌شود.
 • از فیلتر تراکم طبیعی معکوس برای متعادل کردن دامنه‌ی دینامیکی استفاده کنید. این فیلترها، قدرت فیلترینگ خیلی کمی در پایین دارند، طوری که منظره را روشن می‌‌کنند. در بالا قدرت فیلترینگ بیشتر است و در نتیجه آسمان در قسمت‌های پایین هم روشن می‌شود. بیشترین قدرت فیلترینگ در وسط قرار دارد، زیرا در طلوع و غروب، روشن‌ترین قسمت عکس، افق است.

راه دیگری هم وجود دارد که کمی بیشتر کار می‌برد اما نتایج فوق‌العاده‌ای دارد.

از یک منظره دو شات بگیرید، در یکی از این شات‌ها آسمان نوردهی داشته باشد و در دیگری منظره (به این کار براکتینگ می‌گویند). سپس برای تصویر نهایی نوردهی‌ها را با هم ادغام کنید تا در همه‌ی قسمت‌های تصویری که به‌دست می‌آید نوردهی به بهترین شکل انجام شده باشد.

همه‌ی روش‌های بالا تصویر نهایی خوبی به شما می‌دهد، اما به‌‌نظر من آخرین روش یعنی نوردهی ترکیبی از همه بهتر است.

تنظیمات پیشنهادی دوربین برای عکاسی منظره

عکاسی منظره

هر طلوع و غروبی متفاوت است، به همین دلیل رسیدن به بهترین تنظیمات ممکن، نیازمند کمی آزمون و خطاست. برای حرفه‌ای شدن در عکاسی منظره ، به سال‌ها تمرین و کسب تجربه نیاز دارید.

با این‌حال، استفاده از تنظیماتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، نقطه‌ی شروعی برای آزمون و خطا و تجربه‌آموزی است:

 • مُد اکسپوژر (نوردهی): دستی
 • مُد عکاسی (drive mode): تک‌شات
 • ISO: صد
 • سرعت شاتر: متفاوت
 • تراز رنگ سفید: نور روز، سایه یا ابری

عکاسی منظره

متوجه خواهید شد که سرعت شاتر متفاوت است.

باید سرعت شاتر را بر اساس نور هر طلوع و غروب تنظیم کنید. همان‌طور که قبلا هم گفتیم، درباره‌ی سرعت شاتر باید با آزمون و خطا شروع کنید تا در نهایت به بهترین تنظیمات برسید.

اما مراقب باشید!

اگر به‌صورت دستی عکس‌برداری می‌کنید، دقت کنید که سرعت شاتر خیلی آهسته نباشد زیرا در این‌صورت، دوربین لرزش خواهد داشت. قانون ساده در عکاسی منظره این است که اگر سرعت شاتر کمتر از ۱/۳۰ ثانیه باشد، دوربین را بر روی سه‌پایه قرار دهید یا ISO را افزایش دهید تا سرعت شاتر بیشتر شود.

نشان دادن حرکت

عکاسی منظره

لحظاتی در عکاسی منظره وجود دارد که استفاده از نوردهی طولانی (Long exposure) برای نشان دادن حرکت، تأثیر شات را تقویت می‌کند.

آنچه به ذهن می‌رسد، محو کردن حرکت آبشار یا ابرها و ستاره‌هاست.

برای نشان دادن حرکت، مهم‌ترین تنظیم دوربین سرعت شاتر است. در نتیجه سرعت شاتر باید جزو اولین تنظیماتی باشد که انتخاب می‌کنید. سپس دیافراگم و ISO را نیز تنظیم کنید تا تصویری با نوردهی مناسب داشته باشید.

تنظیمات پیشنهادی دوربین برای عکاسی منظره

عکاسی منظره

باز هم تکرار می‌کنم که این تنظیمات فقط راهنمای ساده‌‌ای برای عکاسی منظره هستند و شما باید بر مبنای شرایط عکس‌برداری خودتان تصمیم بگیرید:
 • مد اکسپوژر: دستی
 • مد عکاسی: تک‌شات
 • دیافراگم: f/16
 • ISO: پنجاه یا صد
 • سرعت شاتر: ۱/۴ ثانیه
 • تراز رنگ سفید: متفاوت

این تنظیمات پیشنهادی مشکلاتی هم دارند.

اول اینکه اگر ریموت دوربین دارید، عکاسی تک‌شات بهترین مد عکاسی است؛ اگر نه، از تایمر خودکار دوربین استفاده کنید. تایمر را حداقل برای ۲ تا ۳ ثانیه تنظیم کنید تا لرزش دست ناشی از فشار دادن دکمه‌ی شاتر از بین برود.

عکاسی منظره

دوم اینکه سرعت شاتری که استفاده می‌کنید به سرعت حرکتی که می‌خواهید ثبت کنید بستگی دارد. برای مثال، آبشاری که به‌سرعت حرکت می‌کند ممکن است به سرعت شاتر ۱/۴ نیاز داشته باشد اما نهری که آهسته حرکت می‌کند شاید به ۱ ثانیه یا کمی بیشتر برای ایجاد تأثیر محوشدگی نیاز داشته باشد.

نکته‌ی آخر اینکه تنظیم تراز رنگ سفیدی که استفاده می‌کنید به نور بستگی خواهد داشت. اگر نزدیک طلوع یا غروب باشد، باید از گزینه‌ی نور روز، سایه یا ابری استفاده کنید. اگر روز است و نور کافی وجود دارد، AWB (تراز سفید خودکار) کار شما را راحت می‌کند. اگر سایه یا ابری باشد، پیش‌تنظیم ابری یا سایه را امتحان کنید.

تسلط بر عمق میدان

عکاسی منظره

یکی از مهم‌ترین اجزای عکاسی منظره، تنظیم صحیح عمق میدان است.

عمق میدان همان ناحیه‌ای از تصویر است که فوکوس می‌شود.

معمولا در مناظر عمق میدان زیادی وجود دارد و به این شکل همه‌ی قسمت‌های منظره از پیش‌زمینه گرفته تا پس‌زمینه فوکوس هستند.

فاکتورهای زیادی بر عمق میدان تأثیر می‌گذارند. به زبان ساده، تا زمانی که از لنز واید استفاده می‌کنید دهانه‌ی دیافراگم را روی کم (مثلا f/11 یا کوچک‌تر) تنظیم کنید و نقطه‌ی فوکوس را به فاصله‌ی یک‌سوم از پایین کادر تنظیم کنید تا عمق میدان برای فوکوس‌ از جلو و عقب کافی باشد.

تنظیمات پیشنهادی دوربین برای عکاسی منظره

کلید زیاد کردن عمق میدان، استفاده از مد اولویت دیافراگم (A یا AV) است.

مد اولویت دیافراگم، دهانه‌ی دیافراگم را طوری اولویت‌بندی می‌کند که وقتی آن را به تنظیم دلخواه می‌رسانید، دوربین به‌صورت خودکار سرعت شاتری را که برای به‌دست آوردن نوردهی خوب لازم است، انتخاب می‌کند. این به چند دلیل مفید است. یکی از آنها اینکه وقتی در مد دستی عکس‌برداری می‌‌کنید فقط باید نگران ۱ تنظیم نوردهی باشید و نه ۳ تنظیم.

عکاسی منظره

 • مد اکسپوژر: اولویت دیافراگم
 • مد عکاسی: تک شات
 • دیافراگم: f/8
 • ISO: صد
 • سرعت شاتر: تعیین‌شده توسط دوربین
 • مد فوکوس: دستی

حربه‌ای که در اینجا کاربرد دارد استفاده از فوکوس دستی و تنظیم نقطه‌ی فوکوس به‌فاصله‌ی یک‌سوم پایین کادر است.

مؤثر بودن این تکنیک در فوکوس کردن به این دلیل است که عمق میدان از پشت نقطه‌ی فوکوس فراتر می‌رود تا از جلوی آن. با تنظیم نقطه‌ی فوکوس در فاصله‌ی یک‌سوم، فوکوس خوبی از جلو و پشت آن نقطه به‌دست می‌آورید.

بهترین لنزها برای عکاسی منظره

برای گرفتن عکس‌های حرفه‌ای از طبیعت، فقط شناخت تنظیمات دوربین کافی نیست؛ برای ثبت جزئیات طبیعت باید بهترین لنز را نیز  در اختیار داشته باشید.

در اینجا بهترین لنزهای عکاسی منظره را در دوربین‌های کانن، نیکون و سونی معرفی می‌کنیم.

کانن EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM UD

عکاسی منظره

لنزهای EF-S 15-85mm که مخصوص دوربین‌های سنسور کراپ APS-C کانن ساخته شده‌اند، دامنه‌ی فوکوس فوق‌العاده‌ای برای گرفتن شات‌های واید و تصاویر با کادر بسته‌تر در مناظر ایجاد می‌کنند.

با سیستم تثبیت تصویر ۴ پله‌ای، بدون اینکه نگران لرزش دست‌تان باشید می‌توانید به‌صورت دستی عکس‌برداری کنید.

ویژگی‌های کلیدی:

 • فوکوس دستی فول‌تایم
 • موتور فراصوتی سریع و بی‌صدا
 • پوشش لنز سوپر اسپکترا برای به حداقل رساندن سایه و فلر (تششعات اضافه)
 • ایجاد کنتراست و رنگ‌های عالی

کانن EF 24mm f/1.4 L II USM

عکاسی منظره

وقتی صحبت از لنزهای با عملکرد بالا برای عکاسی منظره به میان می‌آید، به‌سختی می‌توان رقیبی برای کانن EF 24mm f/1.4 L II USM پیدا کرد.

این لنز که هم در دوربین‌های APS-C و هم در دوربین‌های فول‌فریم کاربرد دارد، دهانه‌ی دیافراگم بزرگی معادل f/1.4 دارد که به شما امکان می‌دهد بدون اینکه به تقویت ISO نیاز داشته باشید، در موقعیت‌های کم‌نور عکاسی کنید. به همین دلیل این لنز برای عکاسی در شب و عکس‌برداری از ستاره‌ها عالی است.

ویژگی‌های کلیدی:

 • دیافراگم دایره‌ای که پس‌زمینه‌ی محو و جذاب ایجاد می‌کند
 • جزئیات گوشه‌به گوشه‌ی عالی
 • سیستم فوکوس خودکار فوق سریع
 • پوشش لنز ضد انعکاس که بازتاب نور را کاهش می‌دهد

کانن EF 70-200mm f/4L IS USM

عکاسی منظره

لنزهای EF 70-200mm f/4L IS USM کانن دامنه‌ی فوکوس فوق‌العاده‌ای (از استاندارد گرفته تا تله‌فوتو) برای عکاسی منظره فراهم می‌کنند که تصاویر را دقیق و با جزئیات کامل ثبت می‌کند.

این لنزها جزو لنزهای لوکس محسوب می‌شوند و عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. بدنه‌‌ی این لنز در مقابل غبار و رطوبت مقاوم است و شما حتی در شرایط جوی بد هم به‌راحتی می توانید عکس‌برداری کنید.

اگر با دوربین فول‌فریم عکاسی می‌کنید، این لنز برای عکاسی منظره فوق‌العاده‌ است.

ویژگی‌های کلیدی:

 • موتور فراصوت که کاملا بی‌صدا است
 • فوکوس سریع برای شات‌های سریع
 • پوشش لنزهای فلورایتی UD  برای بهبود رزولوشن و کنتراست
 • طوقه‌ی نگه‌دارنده‌ی عالی برای ممانعت از سوختن عکس

نیکون AF-S 14-24mm f/2.8G ED

عکاسی منظره

لنزهای AF-S 14-24mm f/2.8G ED  برای دوربین‌های FX فول‌ فریم نیکون و DX سنسور کراپ، عملکردی سریع با چشم‌اندازی واید فراهم می‌کند.

این لنز به‌خاطر وضوح تصویر در سراسر دامنه‌ی دیافراگم شهرت دارد و با دیافراگم f/2.8، عکس‌برداری از مناظر کم‌نور به‌راحتی انجام می‌شود.

ویژگی‌های کلیدی:

 • موتور SWM که عکس‌برداری سریع و بی‌صدایی را فراهم می‌کند
 • فوکوس دستی فول‌تایم
 • ۱۴ اِلمان در ۱۱ گروه
 • پوشش لنز کریستال نانو که سایه و فلر را کاهش می‌دهد

نیکون ۲۴mm f/1.8G ED

عکاسی منظره

نیکون ۲۴mm f/1.8G ED که در سال ۲۰۱۵ معرفی شد، نیاز عکاسانی را برآورده کرد که با داشتن دوربین‌های فول‌فریم، به لنز‌های f/1.4 نیاز نداشتند (یا اینکه نمی‌خواستند هزینه‌ی زیادی بپردازند) اما لنزی سریع‌تر از f/2 می‌خواستند.

این لنز به‌خاطر فاصله‌ی کانونی ۲۴ میلی‌متری‌اش که نه خیلی کوتاه است و نه خیلی طولانی، به‌سرعت محبوب شد. به بیان دیگر، این لنز برای عکاسی منظره عالی بود.

ویژگی‌های کلیدی:

 • دیافراگم سریع f/1.8
 • دو المان پراکندگی فوق پایین برای وضوح بهتر
 • کنتراست و رنگ‌های عالی با کمترین میزان پراکندگی رنگ
 • مکانیزم فوکوس عقب برای عملکردهای فوکوس خودکار نرم و سریع

نیکون AF-S 70-200mm f/2.8G ED VR II

عکاسی منظره

برای عکس‌برداری از فاصله‌های دورتر با دوربین نیکون فول فریم یا APS-C، گزینه‌های انگشت‌شماری وجود دارند که به خوبیِ AF-S 70-200mm f/2.8G ED VR II عمل می‌کنند.

مطمئنا لنز بزرگ و سنگینی است، اما عملکرد اپتیکال فوق‌العاده‌ای دارد و وضوح آن باعث می‌شود کوچک‌ترین جزئیات را با درخشش عالی ثبت کنید.

ویژگی‌های کلیدی:

 • دهانه‌ی دیافراگم بزرگ f/2.8
 • پراکندگی رنگ بسیار پایین برای ایجاد تصاویر با رزولوشن بالا و زنده
 • حداقل فلر و سایه
 • بوکه‌ی زیبا با ۹ تیغه‌ی دایره‌ای دیافراگم

سونی SEL 10-18mm f/4

عکاسی منظره

برای عکاسان سونی که مناظر فوق واید می‌خواهند لنز ۱۰-۱۸mm f/4 گزینه‌ی خوبی است.

این لنز که برای دوربین‌های ای‌مونت سونی ساخته شده است، مجهز به سنسورهای ژیروسکوپیک توکار است که هنگام عکاسی دستی به تثبیت تصویر عالی منجر می شوند. این لنز با داشتن شیشه‌ای با دقت بالا، عکس‌هایی با جزئیات عالی و وضوح فوق‌العاده می‌گیرد.

ویژگی‌های کلیدی:

 • تثبیت تصویر شات ثابت اپتیکال توکار
 • دهانه‌ی دیافراگم دایره‌ای عالی برای بوکه‌های زیبا
 • شیشه‌ی انحراف فوق پایین برای بهبود عملکرد اپتیکال

سونی ۲۴-۷۰ f/4 T FE OSS

عکاسی منظره

برای افرادی که از دوربین‌های سونی فول‌فریم استفاده می‌کنند، لنز ۲۴-۷۰ f/4 T FE OSS برای عکاسی منظره عالی است.

این لنز دامنه‌ی فوکوس ایده‌آلی از زاویه‌ی واید تا تله ارائه می‌دهد و این یعنی در خیلی از موقعیت‌ها شاید این تنها لنزی باشد که به آن نیاز خواهید داشت.

لنزهای کارل زایس بی‌رقیب هستند و برای همه‌ی انواع عکاسی منظره کیفیت تصویر فوق‌العاده‌ای ارائه می‌دهند.

ویژگی‌های کلیدی:

 • مقاوم در برابر گرد و‌ خاک و رطوبت
 • با دوربین‌های فول‌فریم سونی و APS-C کار می‌کند
 • المان‌های لنز غیر کروی انحراف‌های کروی را به حداقل می‌رسانند

سونی  SEL FE 24-240mm f/3.5-6.3 OSS

عکاسی منظره

عکاسانی که با دوربین سونی بدون آینه، به‌دنبال دامنه‌ی فوکوس عالی هستند، بهتر است لنزهای  SEL FE 24-240mm f/3.5-6.3 OSS را انتخاب کنند.

این لنزها که با دوربین‌های سری ۷ سونی بهتر از همه کار می‌کنند، در برابر گرد‌و‌خاک و رطوبت مقاوم هستند و قدرت بزرگ‌نمایی ۱۰x و تثبیت تصویر توکار دارند. المان‌های پراکندگی فوق پایین آن از سایه و فلر جلوگیری می‌کند و دیافراگم ۷ تیغه‌ای آن بوکه‌ی فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی:

 • نیروی موتور خطی برای فوکوس سریع
 • المان‌های کروی برای وضوح گوشه به گوشه
 • فوکوس داخلی که طول لنز را همواره یکسان نگه می‌دارد

جمع‌بندی راهنمای عکاسی منظره

عکاسی منظره

مناظر متنوع و زیادی برای عکاسی از طبیعت وجود دارند. برای اینکه به بهترین نتیجه‌ی ممکن برسیم باید دقیقا بدانیم از کدام تنظیمات دوربین استفاده کنیم.

با اینکه همه‌ی مناظر در دسته‌بندی‌هایی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم تعلق ندارند، ولی حداقل حالا می‌دانید از کجا باید شروع کنید.

در صورت نیاز این مقاله را چندبار بخوانید، سپس دوربین و تجهیزات‌تان را بردارید و برای تمرین این تکنیک‌ها به طبیعت بروید. مطمئنم پیشرفت فوق‌العاده‌ای در عکس‌هایی که می‌گیرید، احساس خواهید کرد.

 

برگرفته از: photographytalk.com

مطالب مرتبط:

آشنایی با انواع عکاسی صنعتی و کاربردهای آن

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =