, ,

چگونه عکاسی روایی چشم نوازی را خلق کنیم؟ ۶ راه آسان برای روایت داستان در عکاسی

عکاسی روایی

همه داستان‌های خوب را دوست دارند. آنچه بین عکاس خوب و عکاس استثنایی تمایز ایجاد می‌کند، تسلط بر عکاسی روایی است. عکاسانی که عکس‌های روایی می‌گیرند، قادرند مخاطب خود را تحت تأثیر قرار بدهند و حتی تسخیر کنند. در این مقاله می‌خواهیم ۶ روشی که بهترین رویکرد را به عکاسی روایی ارائه می‌کنند با شما در میان بگذاریم تا بتوانید عکس‌های هنری بگیرید و در عکاسی یک قدم فراتر بروید.

۱. مدام از خودتان سؤال بپرسید و ایده‌هایتان را ثبت کنید

«چطور می‌خواهم مخاطب را وارد عکس کنم؟» و بعد از این سؤال همیشه باید بپرسید «چطور می‌توانم آنها را آنجا نگه دارم؟»

«می‌خواهم با این عکس چه بگویم؟»

«می‌خواهم وقتی مردم به این عکس نگاه می‌کنند چه حسی داشته باشند؟» و «چرا فکر می‌کنم این عکس جالبی است؟»

این سؤالات معمولا در محل کار یا وقتی در اتوبوس هستید، به ذهن‌تان خطور می‌کنند، پس بهتر است همیشه دفتر یادداشتی همراه‌تان داشته باشید تا آنها را بنویسید، در غیر این‌صورت، دائما باید به خودتان فشار بیاورید تا آن سؤال جالبی را که در مسیر رفتن به محل کار به ذهن‌تان رسید به خاطر بیاورید. همراه داشتن دفترچه‌ی یادداشت، روش خوبی برای ثبت ایده‌‌ها و سؤالاتی است که به ذهن‌‌تان می‌رسد.

۲. احساسات متضاد را با هم ترکیب کنید

احساسات در عکاسی روایی قدرت زیادی دارند و پیام عکس‌ را به‌خوبی به مخاطب منتقل می‌کنند. بهترین راه برای ارتباط برقرار کردن با افراد ازطریق احساسات است.

داشتن ایده‌‌های متضاد، عکس را متعادل و کنتراست خوبی در سوژه ایجاد می‌کند. در ضمن، با استفاده از این روش می‌توانید تصویر کاملا شفافی برای مخاطب ترسیم کنید زیرا آنها می‌توانند به‌سرعت با احساسات درون عکس هم‌ذات‌پنداری و با عکس ارتباط برقرار کنند.

 ۳. بین چند محتوا رابطه ایجاد کنید

وقتی سوژه‌های داخل عکس، ارتباطی را به تصویر می‌کشند، داستان به‌وجود می‌آید و نیازی نیست که این ارتباط صرفا بین دو شخص باشد.

استفاده از وسایل صحنه جالب است و به خلق داستان کمک می‌کند، با این‌حال این کار را به روشی انجام ندهید که خیلی ذهنی باشد، زیرا هدف شما این است که عکاسی روایی شفافی داشته باشید و در عین‌ حال مخاطب را وادار کنید از خودش سؤالاتی بپرسد.

دانستن اینکه چطور این دو را از هم جدا کنید کمی چالش‌برانگیز است، ولی می‌تواند سرگرم‌ کننده و جالب نیز باشد.

عکاسی روایی

۴. سوژه‌ها را مجزا کنید

مانند هر داستان جالبی، در عکاسی روایی هم همیشه بهتر است پروتاگونیستی وجود داشته باشد که در مرکز صحنه قرار می‌گیرد (البته در عکاسی باید در یک‌سوم صحنه قرار بگیرد!) آنها ستاره‌های نمایش ما هستند، پس در عکس آنها را از دیگر شخصیت‌ها یا سوژه‌ها جدا کنید تا مخاطب نیز متوجه این نکته بشود.

اگر تازه‌کار هستید، بهتر است حداکثر با یک یا دو سوژه کار کنید. بسته به مهارت‌‌تان در ترکیب‌بندی مدل‌ها، بعدها می‌توانید سوژه‌های بیشتری را تجربه کنید.

دانستن اصول ترکیب‌بندی به شما کمک می‌کند تا با داشتن چندین سوژه به فوکوس سازمان‌دهی‌شده‌ای برسید.

۵. به‌کار گرفتن تئوری رنگ در عکاسی روایی

مطالعه‌ی چرخه‌ی رنگ‌ها همیشه برای عکاسان (خصوصا عکاسانی که عکس‌های رنگی می‌گیرند) مفید است و به آنها کمک می‌کند متوجه شوند کدام رنگ‌ها به‌خوبی با هم ادغام می‌شوند و کدام‌ها نه.

مثلا در عکس بالا، سبز، بنفش، سیاه و صورتی کم‌رنگ، تُن را به بهترین شکل تنظیم کرده‌اند. آنها در کنار هم حالت ترسناکی به عکس داده‌‌اند که در عین حال زیبا هم است. وقتی داستان خاصی در ذهن دارید، ایجاد تعادل رنگی مناسب به روایت داستان‌تان کمک می‌کند.

مطالب مرتبط: آموزش عکاسی با موبایل

عکاسی تبلیغاتی ، هنری که تبلیغات شما را متحول می کند

۶. سبک عکاسی کاندید در عکاسی روایی

این سبک شاید رایج‌ترین و جالب‌ترین رویکرد در عکاسی روایی باشد، زیرا هدف آن ثبت بهترین لحظه در زمان است و در واقع می‌توان آن را ذات اصلی عکاسی دانست.

حضور در بهترین زمان ممکن و ثبت «لحظه‌ی حساس»، مهارتی است که همه‌ی عکاسان نشنال جئوگرافی و عکاسان مستند از آن برخوردارند. داشتن مهارت در عکاسی روایی همراه با  کمی حس ششم، صبوری و انگشتی که به‌سرعت دکمه‌ی شاتر را فشار بدهد برای شکار لحظه‌ها ضروری است. اما نباید اجازه بدهید این موارد شما را بترسانند، زیرا به‌قول Daily Plane «عکاس خوب، عکاسی است که لحظه‌ای زمان را از دست ندهد».

 

منبع: photodoto.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 7 =