عکاسی تبلیغاتی یا عکاسی صنعتی مسئله این است تفاوت عکاسی تبلیغاتی و صنعتی از نگاه یک عکاس

عکاسی تبلیغاتی

این مقاله نتیجه‌ی مصاحبه‌ی نویسنده با عکاس و تصویرساز پرمون طرح، سارا رحیم پور است. موضوع مصاحبه در خصوص عکاسی تبلیغاتی و تفاوت‌های آن با عکاسی صنعتی است و نظرات یک عکاس (فعال در حوزه‌ی تبلیغات) در این مصاحبه در جهت‌گیری مقاله تاثیر داشته است.

عکس تبلیغاتی چیست و چرا به وجود آمده است؟

عکسی از محصول که خارج از فضای رئال و معمولی است را عکس تبلیغاتی می‌گوییم.

صنایع احتیاج دارند که محصولاتشان را به مخاطبان خود معرفی کنند و ما به عنوان آژانس تبلیغاتی واسطه‌ای هستیم که این معرفی را به صورت بهتری انجام دهیم تا معرفی محصولات به شکل دیگری اتفاق بیوفتد.

البته در ابتدا باید بگوییم که عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی با هم دیگر متفاوت هستند، عکاسی تبلیغاتی چون بر اساس پیام پیش میرود متفاوت است و برای مخاطب جذابیت بیشتری دارد.

برای شروع عکاسی تبلیغاتی، تیم خلاقیت با تعریف یک کانسپت قصد دارد پیام برند را به مخاطب برساند. بر این اساس سناریویی برای عکاسی تعریف می‌شود و عکاس بر اساس سناریو، عکاسی را از زوایایی مختلف انجام می‌دهد. در مرحله بعد عکس فتومونتاژ می‌شود و یا با استفاده از عکس‌های دیگر یا عکس‌های موجود فضا سازی ویژه‌تری مطابق با سناریو و کانسپت انجام می‌شود. در واقعا در عکاسی تبلیغاتی، عکس از حالت عادی و رئال خارج می‌شود و با حرکت به سمت فضای سورئال پیام برند (مثلا تازگی) را به مخاطب نشان می‌دهد. مثلا ماهیتابه‌ای که همه‌ی خوراکی‌هایش در فضا پخش شده‌اند، آدم‌های که حول آتش یک سس خود را گرم می‌کنند یا ایده‌های فانتزی که به رساندن پیام برند کمک می‌کند.

اما در عکاسی صنعتی، عکس به صورت رئال و صرفا از خود محصول گرفته می‌شود و  در واقع به بهترین حالت یک محصول نشان داده می‌شود. از آنجا که  عکاسی صنعتی به کانسپت، ایده پردازی، فتومونوتاژ و… نیاز ندارد می‌تواند توسط یک عکاس و با دوربین مناسب  نیز انجام شود.

در عکاسی تبلیغاتی علاوه بر خود محصول به مزیت‌ها و کاربرد آن می‌پردازیم و در قالب کارهای گرافیکی شاید روایتگر داستانی باشیم.

چه مواردی در عکاسی تبلیغاتی مهم است؟

پیام رسان بودن این نوع عکاسی اهمیت بسیار زیادی دارد. اما مورد مهم‌تر حفظ حال و هوای برند است، اگر مثلا برندی در زمینه‌ی تولید محصولات غذایی، همواره کانسپت تازگی را به مخاطبینش منتقل کرده است، باید عکس تبلیغاتی محصولاتش نیز این حال و هوا را حفظ کنند و بر روی این کانسپت پیش بروند و در کنار آن بتواند پیام خاص این کمپین را نیز به مخاطب برساند. پس ایده پردازی اهمیت بالایی دارد که تمام این موارد را بتواند پوشش دهد.

عکس تبلیغاتی سس

چگونه یک عکاس تبلیغاتی شویم؟

در مرحله اول باید با عکاسی صنعتی آشنا باشید. این تجربه در شناخت و عکاسی محصول به شما می‌کند، اما اگر عکاس پرتره یا مدلینگ بودید باید بدانید هنوز تجربه کافی برای وارد شدن به دنیای تبلیغات را ندارید.

اما عکاسی که کار عکاسی محصول را انجام داده باشد با آشنا شدن با مفاهیم تبلیغات می‌تواند وارد این حوزه شود. شناخت سناریو، ایده پردازی، توانایی تصور فضا سازی چیدمان سناریو به یک عکاس کمک می‌کند عکاسی تبلیغاتی انجام دهد.

برای مثال فرض کنید که می‌خواهید عکاسی آب معدنی را انجام دهید. در عکاسی صنعتی فقط از محصول در یک زمینه‌ی مشخص عکس گرفته می‌شود. اما در عکاسی تبلیغاتی دستی آب معدنی را فشار داده قسمتی از آب در هوا پخش می‌شود و زمینه کار یه کوه برفی است که آب از آن بیرون زده است. هر یک از جزییاتی که در این عکس وجود دارد نشان دهنده‌ی پیام برند و کانسپتی‌است که در ایده پردازی برای آن تصور شده است.

در عکاسی تبلیغاتی ممکن است قسمت کم یا زیادی از محصول دیده نشود اما در عکاسی صنعتی محصول باید به طور کامل در تصویر دیده شود.

در نهایت می‌دانیم که عکاس تبلیغاتی باید دید هنری قوی‌تری نسبت به عکاس صنعتی داشته باشد. مثلا استفاده از رنگ‌ها به طور خلاقانه انجام می‌گیرد و ذهنیت گرافیکی داشته باشد تا بتواند قبل از عکاسی حالت‌های گرافیکی را تصور کند.

کاربرد عکاسی تبلیغاتی و صنعتی چیست؟

عکاسی تبلیغاتی در تبلیغات محیطی (بیلبورد‌ها، ترانزیت، استندها و…) بیشترین کاربرد را دارد. اما پای عکس‌های تبلیغاتی در دنیای دیجیتال نیز باز شده است هرچند برخی معتقدند کاربران دنیای دیجیتال فضای رئال و لایف استایل را به فضاهای فانتزی و سورئال ترجیح می‌دهند.

عکاسی صنعتی در تبلیغات چاپی مثل کاتالوگ‌ها معرفی محصولات، تبلیغات تلویزیونی کاربردهای زیادی دارد. همچنین برای معرفی محصولات در سایت، بنر سایت و  فروشگاه‌های اینترنتی از عکاسی صنعتی استفاده می‌شود. چرا که تصویر محصول به طور واقعی و از زوایای مختلف به نمایش گذاشته می‌شود.

عکاسی تبلیغاتی در طی سالهای اخیر چه پیشرفتی داشته است؟

با پیشرفت نرم افزارهای گرافیکی عکس‌های ۳D جای عکاسی را در بعضی موارد گرفته است. اما ۳D زمانی که می‌خواهیم ویدئویی را بسازیم بسیار کاربردی‌است، چرا که در صورت لزوم قابل ویرایش است و با توجه به زمان زیادی که می‌گیرد برای ساخت ویدئو به صرفه است  اما برای تبلیغات محیطی ساخت ۳D از نظر زمان و هزینه به صرفه نیست.

ابزارهای گرافیکی نیز نسبت به گذشته امکانات بیشتری را در اختیار طراحان گرافیک قرار می‌دهد و برای عکس‌های تبلیغاتی می‌توانند فضاسازی‌های بهتری را انجام دهند. همچنین فضاسازی‌های فانتزی بهتر انجام می‌شود.

با وجود این امکانات کانسپت‌ها را بهتر می‌توان نمایش داد و همچنین می‌توانیم قصه‌های پیچیده‌تری را تعریف کنیم و کانسپت‌های چندلایه را اجرا کنیم.

 

نتیجه گیری:

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی تفاوت‌های واضحی با هم دارند و هر یک جایگاه خود را در صنعت تبلیغات و معرفی محصول حفظ کرده‌اند. با شناخت درست این تفاوت‌ها می‌توانیم در جایگاه درست از آنها استفاده کنیم و اگر عکاس هستید با توجه به نگاه خود به عکاسی و شناخت درست از توانایی‌تان می‌توانید حرفه خود را انتخاب کنید.

 

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =