,

ست اداری چه کاربردی برای کسب و کار شما دارد؟ پنج ویژگی مهم در طراحی ست اداری

ست اداری چه کاربردی برای کسب و کار شما دارد؟

طرح‌های مندرج بر ست اداری گاهی خشک، بی‌روح و ملال‌آور هستند، اما هنگامی که خوب طراحی شوند، اطلاعات زیادی را به شرکای تجاری، مشتریان و دیگر افراد منتقل می‌کنند. متأسفانه، خیلی از کسب‌وکارها اهمیت ست اداری را نادیده می‌گیرند و معتقدند کسی به یک تکه کاغذ توجهی نمی‌کند.

ست اداری چیست؟

ست اداری شامل کاغذ نامه یا کاغذ نامه‌ی سربرگ‌دار و پاکت‌ آن، فاکتورها، رسیدها، برگه‌های صورت قیمت‌، کارت ویزیت و بسیاری موارد دیگر است که معمولا سفارشی‌شده طراحی می‌شوند تا هویت کسب‌و‌کار را نشان بدهند. از حدود دو دهه‌ی پیش، ست اداری شامل انواع مختلف کاغذ پرینتر نیز می‌شود، زیرا به مرور زمان کاربران به‌جای دستگاه تایپ از کامپیوتر استفاده می‌‌کنند.

اهمیت طراحی ست اداری

به‌طور خلاصه، ست اداری معرف کسب‌و‌کار است. کیفیت و حسی که کاغذ منتقل می‌کند، طراحی کلی آن و جزئیاتی که روی آن نوشته می‌شود توجه مشتری را جلب می‌کند و باعث رونق کسب‌وکار می‌شود.

بیش از یک قرن است که استفاده از ست اداری در کسب‌و‌کارها رایج شده است و در دهه‌های اخیر با پیشرفت‌هایی که در صنعت چاپ صورت گرفته، تحول پیدا کرده است. شرکت‌ها ارزش درج نام، آدرس و جزئیات دیگر کسب‌و‌کارشان را بر روی برگه‌ها، پاکت‌‌های نامه‌، رسیدها، فاکتورها و همچنین صورت‌حساب‌ها و کارت‌های ویزیت درک کرده‌اند.

یک نگاه اجمالی برای شناسایی فرستنده‌ی نامه، رسید یا صورت‌حساب کافی است؛ هرچند امروزه ست اداری معنای گسترده‌تری پیدا کرده است و با افزایش تلاش‌های بازاریابی، کمک کردن به کارکنان برای برقراری ارتباط و ایجاد آگاهی در مورد برند، نقش‌های بیشتری بر عهده گرفته است.

ست اداری شخصی‌شده و باکیفیت، شرکت و کسب‌و‌کار شما را آن‌طور که شایسته است به مخاطبان هدف معرفی می‌کند.

اهمیت طراحی ست اداری

طراحی ست اداری شرکت مهندسی و ساخت نارگان – آژانس تبلیغاتی پرمون طرح

برای اینکه ست اداری شما بهترین ابزار برای بازاریابی و معرفی برندتان باشد، باید ۵ ویژگی اساسی را در طراحی آن در نظر بگیرید. کسب‌وکارهای جدید، شرکت‌های استارتاپ (نوپا) و شرکت‌های ریسک‌پذیر کوچک نیز به ست اداری منحصر‌به‌فرد نیاز دارند چراکه اغلب مجبورند بودجه‌ی خود را ازطریق سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، بانک‌ها و پلتفرم‌های جمع‌سپاری (crowd sourcing) تأمین کنند. به دلایل آشکار، آنها نمی‌توانند یک طرح تجاری را روی کاغذ سفید ارائه بدهند و به ست اداری نیاز دارند تا طرح تجاری آنها ظاهری حرفه‌ای داشته باشد و به‌خوبی معرف کسب‌و‌کار ریسک‌پذیر آنها باشد.

برای اینکه ست اداری به‌عنوان ابزار مناسبی در بازاریابی، ترویج کسب‌وکار، خدمات مشتریان و شبکه‌سازی به‌کار بیاید، علاوه بر اسم، آدرس و اطلاعات تماس، وب‌سایت شرکت نیز باید در ست اداری درج شوند. این ۵ نکته در طراحی ست اداری اهمیت بالایی دارند:

۱. درج طرح لوگوی شرکت در ست اداری

طرح لوگو، بدون استثنا باید روی تمامی بسته‌های ست اداری وجود داشته باشد. لوگوی شرکت‌ نقش مهمی در برندسازی دارد؛ مردم معمولا لوگو را بهتر از کلمات به خاطر می‌سپارند و به‌سرعت تصویر را با هویت برند شرکت مرتبط می‌کنند. لوگو برای مؤثر بودن باید بازتابی از ماهیت کسب‌وکار باشد. برای مثال، شرکتی که در زمینه‌ی محصولات غذایی فعالیت می‌کند نمی‌تواند هواپیما و آسمان را به‌عنوان لوگوی خود مشخص کند، مگر اینکه به‌طور خاص، به صنعت هوانوردی خدمت‌رسانی کند. به همین شکل، شرکت‌ها و خطوط هوایی هم نمی‌توانند تصویر یک بطری را برای لوگوی خود انتخاب کنند.

مطلب مرتبط: طراحی لوگو از دیدگاه برندینگ چه اهمیتی دارد؟

شکل و رنگ لوگوی تجاری نیز نقش مهمی در جلب توجه افراد دارد. شرکت‌های بزرگ مانند ویرجین گروپ و ودافون از طیف رنگی قرمز استفاده می‌کنند، زیرا این رنگ توجه‌ را جلب می‌کند. از طرف دیگر، بانک‌ها و مؤسسات مالی سعی می‌کنند در انتخاب رنگ‌ها محافظه‌کارتر باشند. استفاده از لوگو، عنصری ضروری در طراحی سفارشی ست اداری است.

درج طرح لوگوی شرکت در ست اداری

طراحی ست اداری شرکت حامی پرداز آریان – آژانس تبلیغاتی پرمون طرح

۲. گنجاندن شعار کسب‌و‌کار در ست اداری

مشخصه‌ی اساسی دیگر برای طراحی ست اداری ، عبارت تبلیغاتی شرکت برای جلب توجه مخاطب است. انتخاب یک اسلوگان فاخر و باشکوه، توجه مشتریان و شرکای تجاری را جلب می‌کند. به علاوه، این عبارت در واقع نسخه‌ی خلاصه‌شده‌ی رسالت و چشم‌انداز کسب‌و‌کار شما محسوب می‌شود. یکی از بهترین شعارها متعلق به شرکت جنرال الکتریک آمریکاست که برای بازاریابی و برندسازی از آن استفاده می‌‌کند. «ما چیزهای خوب را به زندگی می‌آوریم»، این عبارت در کنار لوگوی جنرال الکتریک در تبلیغات و ست اداری آنها قرار دارد. عبارات تبلیغاتی، شناخت هویت برند شما را برای شرکای تجاری، مشتریان فعلی و آتی ممکن می‌سازد. خطوط هوایی بریتانیا (بریتیش ایرویز) نیز عبارت تبلیغاتی خوبی دارد: «پرواز کردن، خدمت‌رسانی کردن». این شرکت هواپیمایی، چشم‌انداز و رسالت خود را در این چند کلمه خلاصه کرده است. چاپ این عبارت روی ست اداری آنها، تصویر فوق‌العاده‌ای از برند ایجاد کرده است.

مطلب مرتبط: اسلوگان های طولانی بهتر هستند یا اسلوگان های کوتاه؟

۳. درج سال تأسیس شرکت در ست اداری

بسیاری از کسب‌و‌کارها این مورد جزئی را به ست اداری خود اضافه نمی‌‌کنند درحالی که این کار مزایای زیادی دارد. اول اینکه، نشان می‌دهد این کسب‌و‌کار سال‌هاست با موفقیت به کار خود ادامه می‌‌دهد و این یعنی آنچه شرکت را تا امروز فعال نگه داشته، کالاها و خدمات باکیفیت آن بوده‌ است. دوم اینکه نشان می‌‌دهد شرکت تجربه و تخصص لازم را دارد و مشتریان می‌توانند روی این تجربه‌ها حساب کنند. درج سال تأسیس شرکت در قسمت پایین یا بالای لوگو، باعث تقویت برند و ایجاد حس اعتماد در میان کاربران می‌شود. در این دوره‌ی استارتاپ‌ها، بعضی از شرکت‌های ریسک‌پذیر طی مدت کوتاهی شکست می‌خورند. بنابراین، کسب‌وکاری که سه سال است با موفقیت پیش می‌راند، می‌تواند با امنیت در بازار خودی نشان بدهد و سال تأسیسش را روی ست اداری‌ اش چاپ کند.

۴. درج شماره تلفن‌های خدمات مشتریان در ست اداری

ادامه‌ی فعالیت هر کسب‌و‌کاری مستلزم حل مؤثر مشکلات مشتریان است. درج شماره‌ی تلفن مرکز خدمات مشتریان در طرح ست اداری ، تجربه‌ی خوشایندی را برای شرکای تجاری و مشتریانی که از کالا و خدمات شرکت استفاده می‌کنند، ایجاد می‌کند. این کار نشان می‌دهد که کسب‌و‌کار شما برای مشتریان خود اهمیت قائل است و به هر قیمتی، از اصالت برندش محافظت می‌کند. مشتریان آتی برای اطلاع از مشخصات کالا یا چگونگی خدمات شما با واحد خدمات مشتریان تماس می‌گیرند و این به نوبه‌ی خود فروش و سوددهی را افزایش می‌دهد. شماره‌های تماس با واحد خدمات مشتریان و شماره‌ تماس‌های ضروری، علاوه بر اینکه نشان می‌‌دهند شرکت کسب‌وکارش را جدی می‌گیرد، ابزار فوق‌العاده‌ای برای شنیدن صدای مشتریان و بهبود خدمات‌رسانی به آنها هستند. همچنین به تجربه‌ی کلی مشتری در خصوص کسب‌و‌کار نیز می‌افزاید.

طراحی ست اداری

طراحی ست اداری ستاد حمایت و صیانت از آثار فرهنگی، هنری – آژانس تبلیغاتی پرمون طرح

۵. اشاره به گواهی‌نامه‌ها در ست اداری

در دوره‌ای که رقابت خیلی جدی است، کسب‌وکارها سعی می‌کنند با اخذ گواهی‌نامه‌هایی از آژانس‌های بین‌المللی (سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO)، مؤسسه‌ی استاندارد بریتانیا (BSI)، گواهی‌نامه‌ی استاندارد اتحادیه‌ی اروپا و …) بر اعتبارشان بیفزایند و از رقبا پیشی بگیرند. چاپ لوگوی گواهی‌نامه‌هایی که شرکت شما به‌دست‌ آورده است به‌همراه جزئیات خاصی در مورد آنها (مثلا ISO 27001:2017)، تأثیر شگفت‌انگیزی بر مشتریان و شرکای تجاری‌تان دارد و نشان می‌دهد که کسب‌وکار شما، کالا و خدماتی ارائه می‌دهد که استانداردهای لازم برای رقابت در بازار جهانی را دارند. این مشخصه روی ست اداری ، به مشتریان داخلی و خارجی کمک می‌کند تا شرکت خاصی را از میان رقبایش در بازار انتخاب کنند. جزئیات گواهی‌نامه‌ها باید ماهرانه، در طرح سربرگ‌ها و پاکت‌ نامه‌ها، کارت‌های ویزیت، فاکتورها و رسیدها گنجانده شوند.

سایر مشخصاتی که می‌توانید در ست اداری درج کنید

واضح است که هیچ محدودیتی برای مشخصاتی که می‌توان در ست اداری به‌کار گرفت، وجود ندارد. با این‌حال، باید مراقب باشید که طراحی ست اداری خیلی شلوغ و متراکم نباشد چون هرچه طراحی ساده‌تر و دارای عناصر کمتری باشد، زیباتر و لوکس‌تر به‌نظر می‌رسد. چند مورد دیگر را نیز  -در صورتی‌که حواس مخاطب را از توجه به نام و لوگوی شرکت پرت نکنند- می‌توانید به ست اداری اضافه کنید که عبارتند از:

رسانه‌های اجتماعی

واضح است که کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک، بیش از پیش از رسانه‌های اجتماعی برای بازاریابی و ارائه‌ی خدمات به مشتریان استفاده می‌کنند. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان رسانه‌های اجتماعی را به مطبوعات متعارف ترجیح می‌دهند، زیرا این رسانه‌ها اطلاعات را به روش دوستدار کاربر در اختیار کاربران قرار می‌‌دهند. هر کسب‌و‌کاری که در فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام، یوتیوب و پینترست حضور دارد، می‌تواند با اشاره به این رسانه‌ها در ست اداری‌ اش منافع بسیاری به‌دست بیاورد.

مکان‌ها

می‌توانید آدرس دفتر مرکزی سازمان و جزئیات مربوط به مکان‌های مختلف فعالیت‌ خود را روی ست اداری‌ تان چاپ کنید. ذکر این مکان‌ها مزایای بیشماری دارد؛ با این کار علاوه بر اینکه مشتریان و شرکای تجاری خود را از محبوبیت کسب‌و‌کارتان آگاه می‌کند، به مشتریان و شرکای حاضر در آن نواحی امکان می‌دهد که احتمال انجام کسب‌و‌کار را بررسی کنند.

برندها

شرکت‌هایی که بیش از یک برند دارند می‌توانند لیبل‌هایشان را به‌عنوان شاخصه‌ای به ست اداری خود اضافه کنند. این موضوع در مورد کسب‌و‌کارهایی که معرف محصولات متنوعی هستند نیز صدق می‌کند اما تا آنجا که درج نام برندها روی ست اداری‌ ، آنها را به بروشورهای تبلیغاتی تبدیل نکند. برای مثال، یک شرکت چند‌ملیتی مانند نستله، نمی‌تواند تمام برندهایش را روی کارت ویزیت یا ست اداری‌ اش درج کند. کسب‌وکارهای کوچک‌تر که تعداد برندهای کمتری دارند، می‌توانند با خیال راحت این کار را انجام بدهند.

جوایز

گاهی کسب‌وکارها جوایزی را که دریافت کرده‌اند به‌عنوان شاخصه‌ی کسب‌و‌کار خود روی ست اداری درج می‌کنند. می‌‌توانید پشت پاکت‌‌ نامه، پایین سربرگ یا پشت کارت ویزیت را به این مورد اختصاص بدهید.  آگاهی مشتریان و شرکای تجاری‌تان از جوایزی که دریافت کرده‌اید، اعتبار برند شما را افزایش می‌دهد و اعتماد آنها را جلب می‌کند.

شماره‌ی پروانه

کسب‌و‌کار‌های مشروع نیازی به نشان دادن شماره‌ی پروانه‌‌شان ندارند. با این‌حال، درج شماره‌ی پروانه و شماره‌ی ثبت روی ست اداری ، هنگام شرکت در مناقصه به‌کار می‌آید؛ زیرا تصمیم‌گیرندگان احتمالا وقت کافی برای بررسی تمام مدارکی که برای مناقصه ارائه شده‌اند، ندارند.

نتیجه

در دو دهه‌ی اخیر، به دلیل  فراگیر شدن ایمیل و ارتباطات دیجیتالی، ست اداری برای بسیاری از کسب‌و‌کارها اولویت اول به حساب نمی‌آید؛ اما باید به خاطر داشته باشیم که ایمیل و دیگر انواع ارتباطات دیجیتالی، مزیت‌های تماس شخصی را ندارند. یک ست اداری ، که زیبا طراحی شده باشد و جزئیات شرکت با ظرافت روی آن درج شده باشد، برای معرفی هر کسب‌و‌کاری ضروری است و تأثیر شگرفی ایجاد می‌کند.

برگرفته از: inkbotdesign.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 15 =