,

طراحی سایت بدون نیاز به داشتن مهارت‌های یک طراح حرفه‌ای

طراحی سایت بدون نیاز به داشتن مهارت‌های یک طراح حرفه‌ای

امروزه در عصر اطلاعات، ضرورت داشتن وبسایت برای اداره‌ی یک تجارت موفق، امری بدیهی است. ولی برای داشتن یک وبسایت زیبا و حرفه‌ای، الزاماً به پرداخت هزینه‌ی سنگینی نیاز نیست. با ابزار درست و قدری دانش پایه‌ای، هر کسی می‌تواند این‌ کار را به نحو عالی انجام دهد. اگر شما هم قصد طراحی سایت دارید بدون آن‌که تجربه‌‌ای در این زمینه داشته باشید، ایده‌های مطرح شده در این مقاله می‌تواند در پرهیز از اشتباه‌های رایج به شما کمک کند.

طراحی سایت بدون نیاز به داشتن مهارت‌های یک طراح حرفه‌ای
چگونه سایت طراحی کنیم: اطلاعات پایه‌

طراحی سایت به سه بخش پایه‌ای تقسیم می‌شود:

۱- میزبان قوی داشته‌ باشید.

۲- ابزار طراحی سایت خود را انتخاب کنید.

۳- محتوا را اضافه کنید.

حال به جزئیات هر بخش می‌پردازیم:

۱- برای طراحی سایت باید میزبانی قوی داشته باشید

برای طراحی سایت، ابتدا باید فضایی برایش در نظر گرفت، که به آن میزبانی (host) وبسایت می‌گویند. همچنین برای اینکه افراد بتوانند از سایت شما دیدن کنند، به آدرس سایت (URL) نیاز است. گزینه‌های فراوانی برای میزبانی سایت وجود دارد، ولی بهتر است مطمئن شوید که سازمان ارائه‌ دهنده‌ی سرویس میزبانی منتخب شما اصول پایه‌ای زیر را پوشش می‌دهد:

 • قابل اعتماد بودن: سازمان ارائه دهنده‌ی سرویس میزبانی، درمورد کارش چه ضمانتی می‌کند؟
 • فضای خالی مورد نیاز: برای فایل‌های وبسایت خود به چه مقدار فضای خالی نیاز دارید؟ به عنوان مثال وبسایت‌های خرید و فروش آنلاین که محتوای تصویری زیادی دارند، به فضای خالی بیشتری نیاز دارند.
 • پهنای باند: اگر قرار است وبسایت پر‌بازدیدی داشته باشید، بهتر است از کافی بودن پهنای باند خود اطمینان کسب کنید.
 • قابلیت تغییر در مقیاس: آیا با افزایش ترافیک وبسایت شما، میزبان وبسایت‌تان خدماتش را به همان نسبت افزایش می‌دهد؟ در صورت منفی بودن پاسخ، وبسایت شما با مشکل جدی مواجه می‌شود.
 • امنیت: به امکانات امنیتی سرویس میزبانی از جمله زیر نظر داشتن همیشگی و محافظت در برابر حمله‌ی DDoS (عدم سرویس دهی)، توجه کنید.
 • پشتیبانی: توقع چه میزان پشتیبانی فنی دارید؟

ممکن است یک سازمان ارائه‌ی خدمات میزبانی که شناخته شده نیست و هزینه‌ی پایین‌تری دریافت می‌کند، با سرویس‌دهی ضعیفِ خود شما را دچار مشکل کند. به دنبال شرکت‌های شناخته شده و با سابقه بروید.

۲- ابزار طراحی سایت خود را انتخاب کنید

بعد از مشخص شدن میزبان و آدرس سایت، نوبت می‌رسد به چگونگی طراحی سایت. سایتی که نه تنها ظاهر زیبایی داشته باشد، بلکه مدیرت آن نیز ساده باشد. مقداری برنامه‌ریزی در ابتدای کار باعث می‌شود بدون صرف زمان زیاد، بتوان سایتی کاربردی و با اطلاعات به روز داشت.

استفاده از وردپرس (WordPress) برای طراحی سایت

اگر می‌توانید زمان بیشتری را به مرحله‌ی طراحی و شخصی‌سازی سایت خود مطابق علاقه‌تان اختصاص دهید، از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس استفاده کنید. سیستم مدیریت محتوا به شما این امکان را می‌دهد که بدون احتیاج به آموختن کدنویسی و قواعد پیشرفته‌ی طراحی سایت،  ظاهر سایت خود را تغییر داده و محتوای آن را به روزرسانی کنید. تنها لازم است محتوایی را که قصد دارید روی سایت بارگذاری کنید وارد کنید، و بقیه‌ی مراحل را به سیستم مدیریت محتوا بسپرید. نکته‌ی مثبت دیگر این‌که هزاران کاربر وردپرس، خودآموزها و شبکه‌های پشتیبانی برای پاسخگویی به سوالات شما، وجود دارد.

۳- بعد از طراحی سایت باید محتوا را اضافه کنید

بعد از این‌که پلتفرم سایت خود را انتخاب کردید، نوبت به افزودن محتوا به آن می‌رسد. هدف سایت شما تعیین کننده‌ی محتوای مورد نیازتان است، ولی به طور کلی پنج صفحه‌ی مرکزی وجود دارد:

صفحه‌ی اصلی (Home Page):

در این قسمت باید مهم‌ترین مطالب قرار بگیرند. بازدیدکنندگان پس از مطالعه‌ی این صفحه باید بتوانند درمورد کار کردن با شما تصمیم‌گیری کنند. برای این قسمت محتوایی در نظر بگیرید که به صورت خلاصه ولی قدرتمند شما و کسب و کارتان را شرح داده و از نظر بصری مخاطب را مجذوب کند.

 • شعار تبلیغاتی: کار خود را در یک جمله‌ی کوتاه توصیف کنید.
 • از حرف تا عمل: مهم‌ترین کاری که انتظار دارید مخاطب سایت شما هنگام بازدید انجام دهد چیست؟
 • اطلاعات اولیه‌ی تماس: راه‌های پاسخ‌گویی به تماس مشتریان را توضیح دهید.
 • محصولات و یا خدمات: یک یا چند مورد از خدمات یا محصولات خود را به همراه لینکی متصل به صفحه‌ی توضیحات‌شان، در این بخش قرار دهید.
 • فرم ثبت‌نام: روند پر کردن فرم اطلاعات مشتریان را ساده کنید.
 • توصیه‌نامه یا نشان اعتماد: با قرار دادن توصیه‌نامه های مشتری‌های پیشین و یا نشان اعتماد خود، اطمینان مشتری را جلب کنید.

صفحه‌ی محصولات یا خدمات:

در این قسمت توضیحات کامل درمورد محصولات و یا خدمات خود را به همراه تصاویر و توصیفات متقاعدکننده و جذاب، ارائه دهید. در صورت امکان از ویدیو هم استفاده کنید. بر اساس نوع کسب و کارتان، اطلاعات قیمت‌ها، روش‌های پرداخت، اطلاعات ارسال محصول و قوانین مربوط به مرجوع کردن محصول را نیز توضیح دهید.

صفحه‌ی «درباره‌ی ما»:

این صفحه مخصوص شرح حال و کار شما است. می‌توانید در این بخش تصاویر یا ویدیوهایی از خود و یا تیم‌تان در حال انجام کار، یک شرح حال کوتاه، جوایز و افتخارات خود یا شرکت‌تان و توصیه‌نامه‌هایی از مشتریان برجسته‌تان را قرار دهید.

صفحه‌ی توصیه‌نامه:

هیچ چیز مثل توصیه‌نامه‌های مشتریان قبلی به جذب مشتریان جدید کمک نمی‌کند.

صفحه‌ی تماس:

این صفحه شامل روش‌های تماس با شما (مثل شماره‌ی تلفن، آدرس ایمیل و آدرس پستی) است. می‌توانید موقعیت مکانی خود را نیز در نقشه مشخص کنید.

بهترین تمرین‌ها برای طراحی سایت

طراحی سایت روش واحدی ندارد. با این حال بهترین سایت‌ها از چند قاعده‌ی مشترک استفاده می‌کنند. در طراحی سایت‌تان از اشتباهات رایج سایت‌های ضعیف دوری کنید. اگر شما از یک پکیج کامل طراحی سایت استفاده می‌کنید و یا قصد دارید سایت خود را با یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) بسازید، راهنمایی‌های زیر را همیشه به خاطر داشته باشید:

تمیز و ساده کار کنید

حتما با عبارت «زیبایی در سادگی‌ است» آشنایی دارید. این اصطلاح درمورد سایت‌های حرفه‌ای نیز صادق است. در طراحی سایت‌تان اطلاعات مهم برای کاربران را انتخاب کنید و آن‌ها را در صفحه‌ی اصلی وبسایت خود قرار دهید. اطلاعات تکمیلی را در صفحه‌های دیگر قرار داده و با لینک به صفحه‌ی اصلی سایت خود ارتباط دهید.

در طراحی سایت از شلوغ و پرازدحام جلوه کردن سایت در نگاه اول، پرهیز کنید. پیام مورد نظر شما باید در همان ۱۰ ثانیه‌ی ابتدایی توسط بازدیدکننده دریافت شود. از فضای خالی نترسید و حتماً خود را به استفاده از یک یا دو فونت واضح و زیبا محدود کنید.

پالت رنگی مورد نظرتان برای طراحی سایت را انتخاب کنید و کل فضای سایت را به همان رنگ‌ها محدود کنید، چرا که ازدیاد رنگ‌های به کار رفته در سایت باعث بد جلوه کردن آن می‌شود.

بهترین تمرین‌ها برای طراحی سایت

در طراحی صفحه‌ی اصلی سایت Walmart.com تنها از سه رنگ اصلی-آبی، طلایی و سفید- استفاده شده. این صفحه همچنین از فضاهای سفید برای استراحت چشم مخاطب بهره می‌برد.

مسیریابی را درطراحی سایت‌تان ساده و مشخص کنید

اگر مایلید بازدیدکننگان کاملاً سایت شما را مطالعه کنند، باید مسیریابی را برای آن‌ها ساده کنید. برای مسیریابی راحت‌تر، منوهای سایت را برجسته و مشخص کنید. از واضح بودن گزینه‌ها اطمینان حاصل کنید. برای کنار هم قرار دادن صفحه‌های مشابه از منوهای فرعی استفاده کنید.

بهترین تمرین‌ها برای طراحی سایت

در سایت John Deere تنها از چند گزینه‌ی مشخص در منوی اصلی استفاده شده و موارد مشابه به صورت لینک شده در منوهای فرعی قرار دارند.

دوباره تأکید می‌کنم، در طراحی سایت محتوا اهمیت زیادی دارد

آن‌چه شما در سایت‌تان قصد بیانش را دارید به اندازه‌ی روشی که برای بیانش پیش می‌گیرید، اهمیت دارد.

یک سایت طراحی شده با ظاهر حرفه‌ای و ایده‌آل بدون برخورداری از محتوای مرتبط و غنی، به تجارت شما کمکی نمی‌کند.

از این‌که سایت شما اطلاعات لازم و درستی درمورد تجارت‌تان را در اختیار مخاطبین قرار می‌دهد، اطمینان حاصل  کنید. وبسایت شما باید اطلاعاتی مثل  فعالیت‌های کاری‌تان، قوانین کاری و قیمت‌ها را در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهد. برای نوشتن متن سایت بجای کلمات سخت و مصنوعی، از زبان روان و ساده استفاده کنید. اطلاعات را به روز رسانی کنید. اطلاعات را به صورت مداوم بررسی کرده و در موارد لازم درمورد آن‌ها تجدید نظر کنید.

برای زیبایی بیشتر در طراحی سایت از تصاویر استفاده کنید، ولی در این مورد زیاده‌روی نکنید چرا که مسبب بی‌نظمی و شلوغی سایت شما می‌شود. همچنین وجود تصاویر زیاد در سایت سبب دیرتر باز شدن صفحه‌ی سایت‌تان و در نتیجه کاهش تعداد بازدیدکنندگان می‌شود.

از تصاویر به نحوی در طراحی سایت استفاده کنید که جذابیت بصری سایت‌تان را افزایش دهد، بی آن‌که مخاطب را در دریافت پیام مورد نظر شما با مشکل روبرو کند.

بهترین تمرین‌ها برای طراحی سایت

در سایت eMeals.com محصولات و نحوه‌ی کارکرد آنها به طور کامل به زبان ساده توضیح داده شده است. تصاویر نیز مرتبط با متن و برای ایجاد جذابیت بصری انتخاب شده‌اند.

مطلب مرتبط: «محتوای همیشه سبز» راز بازدید بیشتر از وب سایت ها

در طراحی سایت اطلاعات تماس را واضح و در دسترس قرار دهید

هدف اصلی از همه‌ی اطلاعاتی که در سایت درج می‌شوند، مجاب کردن مخاطب برای برقراری تماس با شما است. این کار را با ذکر اطلاعات تماس دقیق، برای بازدیدکنندگان راحت‌تر کنید.

محتوای اطلاعات تماس با توجه به تجارت شما انتخاب می‌شود. بعضی شرکت‌ها با توجه به کارشان تنها به نوشتن آدرس ایمیل و یا شماره تلفن اکتفا می‌کنند. برخی دیگر آدرس خود را نیز درج می‌کنند. چنانچه ساختمانی اداری در شهر دارید، بهتر است لوکیشن آن را روی نقشه در قسمت اطلاعات تماس قرار دهید.

بهترین تمرین‌ها برای طراحی سایت

کمپانی مایکروسافت با قرار دادن برگه‌ی پشتیبانی در منوی اصلی وبسایت خود، کار برقراری ارتباط را بسیار آسان کرده‌ است.

راهکار کارآمد دیگری در طراحی سایت برای تهیه‌ی اطلاعات تماس، استفاده از شِما مارک‌آپ (Schema Markup) است. موتورهای جستجو از این اطلاعات برای یافتن سایت شما در جستجوهای محلی استفاده می‌کنند. حتی اگر با کدنویسی اصلا آشنایی ندارید، مشکلی نیست؛ چرا که ژنراتورهای شِما (Schema Generators) این کار را برایتان انجام می‌دهند. تنها لازم است کد دریافت شده را در پاورقی وبسایت‌تان قرار دهید و فرایند دسترسی مشتری‌های بالقوه به سایت‌تان را آسان‌تر کنید.
طراحی سایت با توجه به امتیاز بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)

سایت‌هایی که دارای امتیاز SEO بیشتری هستند، در جستجوهای گوگل و یاهو در رتبه‌ی بالاتر قرار می‌گیرند.

شاید فکر کنید امتیاز SEO برای تجارت‌های کوچک چندان اهمیت ندارد، با این وجود می‌تواند راه بسیار خوبی برای افزایش تعداد بازدیدکنندگات از وبسایت‌تان باشد.

اگر از ابتدای کار طراحی سایت رتبه‌بندی SEO را در نظر بگیرید، می‌توانید بدون نیاز به صرف منابع و هزینه‌های اضافی از مزایای این رتبه‌بندی استفاده کنید.

واکنش‌گرا بودن سایت

از دوره‌ای که کاربران تنها با کامپیوترهای خانگی خود قادر به بازدید از وبسایت‌ها بودند، زمان زیادی می‌گذرد. امروزه کاربران قادرند با انواع دستگاه‌ها از جمله تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ و نمایشگرها برای بازدید از سایت شما استفاده کنند. بنابراین وقتی درمورد طراحی سایت‌تان برنامه‌ریزی می‌کنید، قابلیت واکنش‌گرا بودن آن را نیز در نظر بگیرید.

باید تاثیر لازم را روی همه‌ی مشتریان بالقوه‌ی خود بگذارید، فارغ از این‌که آنها برای بازدید از سایت شما از چه وسیله‌ای استفاده می‌کنند.

بهترین تمرین‌ها برای طراحی سایت

وبسایت کمپانی اپل با هر دستگاهی قابل تطبیق است.

سازگاری سایت با انواع مرورگرها

همان‌طور که کاربرها دستگاه‌های مختلفی را برای بازدید از سایت‌ شما به کار می‌گیرند، احتمالاً از مرورگرهای متفاوتی نیز برای این کار استفاده می‌کنند. حتماً از مرورگرهای متفاوت برای بررسی یکسان بودن ظاهر وبسایت‌تان استفاده کنید. پنج مرورگر اصلی که برای انجام این بررسی به آنها نیاز دارید عبارت‌اند از: Firefox ،Safari ،Chrome ،Edge و Opera.

بهترین تمرین‌ها برای طراحی سایت

وبسایت New York Times در همه‌ی مرورگرها با یک شکل ثابت نمایش داده می‌شود.

با آینده‌نگری و برنامه‌ریزی از قبل، حتی بدون داشتن مهارت‌های یک طراح سایت حرفه‌ای می‌توانید سایتی طراحی کنید که تجارت شما را ارتقا دهد.

 

برگرفته از: godaddy.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =