, , ,

طراحی جلد کتاب خود را جدی بگیرید روش طراحی جلد کتاب : راهنمای نهایی

طراحی جلد کتاب

یک نویسنده‌، در فروشگاه‌های کتاب تحت‌تأثیر انبوهی از انرژی‌های خلاقِ موجود در جلد کتاب‌ها قرار می‌گیرد و به این فکر فرو می‌رود که طراحی جلد کتاب خودش چگونه از آب درخواهد آمد. او می‌خواهد هرطور شده طراحی جلد کتاب خودش را نیز جذاب ببیند.

 

طراحی جلد کتاب

امروزه خوانندگان کتاب با چشم‌هایشان خرید می‌کنند و این حالت، مصداق رفتار همه‌ی مردم شده است. با ‌وجود اینکه به‌دنبال کتابی می‌گردند که حس آشنایی را به‌ آنها القا کند، مشتاقند که این کتاب آنها را غافلگیر کند و چیزی جدیدی برایشان داشته باشد. آنها خواهان کتابی هستند که بتوانند با افتخار در مترو به‌دست بگیرند یا در کتاب‌خوان‌های الکترونیک خود بخوانند. هرساله کتاب‌های بسیاری منتشر می‌شود و در این میدان رقابت، طراحی جلد کتاب باید بتواند این حس را به فرد القا کند که این کتاب ارزش صرف وقت و توجه او را دارد.

در این راهنمای طراحی جلد کتاب ، به شما می‌گوییم که چطور جلد کتاب‌ را به‌گونه‌ای طراحی کنید که خواننده پیش از باز کردن کتاب و تنها با دیدن جلد آن، بتواند داستان کتاب شما را تصور کند.

 

الف)‌ پیش‌ از آنکه طراحی جلد کتاب را شروع کنید

 

سؤالاتی که باید از خود بپرسید

  • نویسنده‌ی کتاب کیست و برند وی چیست؟

فرایند طراحی جلد کتاب باید همزمان با تألیف کتاب آغاز شود. طراح باید آگاه باشد که نویسنده جوان، تازه‌کار و آینده‌نگر است یا شناخته‌شده و معتبر؟ و آیا هم‌اکنون کتابی دارد که چشم‌اندازی از شکل طراحی کتابش به ما بدهد یا خیر؟

  • آیا ژانر کتاب‌ (علمی-تخیلی، عاشقانه، ترسناک و…) شناخته‌شده است؟

«ادبیات داستانی تجاری» (Commercial fiction)، کتاب‌هایی هستند که منحصرا در یک ژانر واقع شده‌اند. مثال‌هایی از ادبیات داستانی یا ژانر تجاری عبارت‌اند از: عاشقانه، مهیج، فانتزی، ترسناک و علمی‌تخیلی.

سبک‌های طراحی جلد این ژانرها از دهه‌ها پیش مقرر و شناخته‌‌شده‌ هستند.. ازآنجاکه هدف از طراحی جلد کتاب ، فروش کتاب است، باید از پیشتازان سبک خودش پیروی کند یا حداقل یادآور آنها باشد. یک سیاره (به‌جز زمین) پیامی آشکار از ژانر علمی-تخیلی می‌فرستد؛ تصویر یک زوج، حسی عاشقانه منتقل می‌کند و یک منظره‌ی تخریب‌شده می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ژانر فانتزی یا «ویرانشهر» (Dystopian) باشد. مهم این است که انتظارها را برآورده کنید و برای خلق طرحی جدید و شگفت‌آور راهی بیابید.

طراحی جلد کتاب

یک جلد کتاب دوست‌‌داشتنی از L1graphics، با‌ وجود اینکه به عناصر شناخته‌شده‌ی تاریخی پایبند است، باز هم حس تازگی، امروزی و سینمایی بودن را منتقل می‌کند.

 

کتاب‌های ادبی اغلب یک یا تعدادی از این ژانرها را انتخاب می‌کند و شاخصه‌ی آنها نوشتاری غنی و داستان‌های ژرفِ انسانی است.

 

 

طراحی جلد کتاب

جلدهای کتب ادبی که کمی افشاگری در طرح‌هایشان دارند – بااین‌حال هنوز هم قصد خواندن‌شان را ندارید؟  از LitHub.

 

عناوین برتر (Up-market) آن‌دسته از کتاب‌هایی هستند که درعین‌ اینکه به‌خوبی نوشته شده‌اند، خوانایی و ارتباط خود با ژانر را نیز حفظ می‌کنند. این عناوین معمولا گزینه‌ی محبوب برنامه‌های کتاب‌خوانی و کتاب‌فروشی‌ها هستند، زیرا خواندن‌شان لذت‌بخش است و با موضوعات پرمحتوایشان جای بحث و‌ گفت‌وگو را باز می‌کنند. طرح جلد آنها معمولا ترکیبی از عناصر ادبی و ژانرها است تا توجه مخاطبان بیشتری را به خود جلب کنند.

 

طراحی جلد کتاب

جلد رمان «مریخی» (The Martian) سبک علمی‌تخیلی را به‌کار برده که برای خوانندگانی که به ژانر علمی‌تخیلی علاقه ندارند نیز به‌اندازه‌ی کافی جذاب است و بیگانه نیست.

 

  • کتاب در کجا قرار است به‌فروش برسد

محل فروش کتاب ممکن است تأثیر شگرفی بر طراحی‌ آن داشته باشد. با رواج روزافزون کتاب‌خوان‌های الکترونیکی، برخی نویسندگان، نسخه‌های الکترونیکی را برای انتشار کتاب‌شان برمی‌گزینند و آن را به چاپ نمی‌رسانند. همچنین اگر قرار است کتاب در بستر آنلاین و فروشگاه‌های اینترنتی‌ که عکس‌های کوچکی از کتاب را نمایش می‌دهند،‌ به فروش برسد، طراحی جلد متفاوت خواهد شد؛ نوشته‌ی روی جلد باید درشت‌تر و چشم‌نوازتر شود، زیرا بازدیدکننده‌ی وب‌سایت صدها عنوان کتاب را روی صفحه‌نمایش خود مرور می‌کند. کتاب چاپی نیز تا زمانی که مشتری بتواند آن را بردارد، ورق بزند و به‌قول خودمان مزه‌مزه کند، در قفسه‌ی کتاب‌فروشی‌ها خواهد ماند.

  • اطلاعاتی که باید جمع‌آوری کنید

 

فرمت یا نسخه‌ی کتاب

 

ابتدا باید بدانید که جلد کتاب قرار است برای چاپ به‌کار برود یا نسخه‌ی الکترونیکی یا هردوی‌ آنها. این با نکات طراحی جلد کتاب که در بالا به آنها اشاره کردیم مرتبط است و اینکه چاپ و وب از «فضای رنگ» (Color space) متفاوتی استفاده می‌کنند. اگر قرار است کتاب چاپ شود، باید اندازه و فرمتش را بدانید.

فرمت‌ها شامل جلد «شومیزی یا نازک» (Paperback)، «گالینگور یا جلد سخت و مقوایی» Casebound / Hardback هستند. جلد سخت ممکن است از «روکش جلدی» (Dust-jacket) یا از تصاویر جلدیِ چاپ‌شده روی مقوای سخت ساخته شود. طراح می‌تواند کتاب‌ را به هر اندازه‌ای درنظر بگیرد اما کار عاقلانه این است که پیش‌ از انتخاب، به بهترین و مناسب‌ترین اندازه‌ی کتاب فکر کنیم. هرچه اندازه‌ی کتاب از «اندازه‌ی معمول» (Trim size) کوچک‌تر باشد، کلمات کمتری در صفحه جای می‌گیرند. اگر یک کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای بیش‌از‌حد کوچک طراحی شود، فوق‌العاده ضخیم خواهد شد، درحالی‌که یک کتاب بزرگ‌تر باید طول مناسبی داشته باشد تا سُست نشود و مثل مجله و جزوه هم به‌نظر نرسد.

رونوشت‌برداری (Copy)

که شامل رونوشت‌برداری از پشت و ر

وی جلد، بیوگرافی، عکس، توضیحات خلاصه‌شده‌ی نویسنده و تعریف‌وتمجیدهای افراد خاص است.

گرافیک‌ها

سعی کنید از گرافیک‌های سرگرمی و شوخی کمتر استفاده کنید، درعوض از اطلاعات گرافیکی مرتبط‌ مانند لوگوهای نویسنده و ناشر و نیز بارکدها که باعث فروش بیشتر کتاب می‌شوند، بهره ببرید.

بودجه

هم نویسنده و هم طراح باید از هزینه‌هایی که ممکن است در طی فرایند طراحی اضافه شوند (شامل «اجازه‌نامه‌های فونت» (Font licenses)، تصاویری که به‌کار می‌برید، «شناسه‌ی شابک» (ISBN) و بارکد) آگاه باشند.

 

ب) ۷ گام در فرایند طراحی کتاب

اکنون که همه‌ی اطلاعات را یک‌جا گردآوری کرده‌اید، وقتش رسیده که فرایند طراحی را شروع کنید!

۱. شناخت عناصر جلد

جلد کتاب، سه بخش اصلی دارد: روی جلد و پشت جلد که توسط یک عطف به‌هم متصل می‌شوند. صفحات یک کتابِ جلدنازک یا شومیز، به یک جلدِ کاغذی چسبانده و سپس به‌اندازه‌ی مناسب برش داده می‌شوند. صفحات یک کتابِ جلدمقوایی نیز به قالب یا پوسته‌ای که پوشیده از پارچه یا کاغذ است، دوخته یا چسبانده می‌شود. جلدِ کاغذی دور‌تادور کتاب را می‌پوشاند و در هر دو طرف، لبه‌برگردان دارد (آن قسمت از روکش جلد کتاب که در دو طرف تامی‌خورد و در داخل جلد و بدنه‌ی کتاب قرار می‌گیرد). صفحات رنگی یا چاپیِ چسبیده به مقوا در یک کتاب جلدمقوایی درواقع «آسترهای بدرقه‌ای» (endpapers) هستند که طراحان می‌توانند از آنها در پروژه‌ی طراحی کتاب‌ بهره ببرند.

طراحی جلد کتاب

نمودار سبک‌های مختلف کتاب از Bookprinting.com.

 

در بسیاری از چاپگرها، آپشن‌های ویژه‌ای تعبیه شده که شامل وزن‌های کاغذ ضخیم‌تر، جلدهای مقوایی با پوشش کتانی، فویل‌زنی (طلاکوبی)، ورنی‌زنی و مهرکوبی است. این آپشن‌ها درعین‌حال که طرح شما را ارزشمند می‌کند، قیمت هر جلد کتاب را نیز افزایش می‌دهد.

 

۲. تحقیقات بازار انجام دهید

برخی رهنمودها را درنظر داشته باشید: ژانرها در جلدِ نازک یا شومیزی بهتر به‌فروش می‌رسند درحالی‌که سبک‌های ادبیات داستانی، مهیج‌ها و بیوگرافی‌ها در جلدِ مقوایی یا سخت، بیشتر خریدار دارند. کتابی که خواننده احتمالا قرار است آن را در هواپیما یا ساحل بخواند، باید جلد نازکی داشته باشد. کتابخانه‌ها نیز کتاب‌های جلدمقوایی و سخت را ترجیح می‌دهند. موضوع قیمت را هم به‌خاطر بسپردید و برای کتابی با موضوع نوجوانان که مثلا ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد، جلد سخت ۳۵۰ هزار تومانی طراحی نکنید!

 

۳. مسیر طرح‌تان را مشخص کنید

در گام بعد، مهم است درنظر داشته باشید که طراحی‌تان در کدام مسیر است و چطور می‌تواند با تصورات نویسنده از کتابش متناسب باشد. کتاب‌های زیبای بسیاری در قفسه‌های فروشگاه‌ها وجود دارند اما هر طرحی برای هر کتابی مناسب نیست. دیدگاه نویسنده را درنظر داشته باشید. در شبکه‌ی اجتماعی «پین‌ترست» (Pinterest)، بُردی (صفحه) متشکل از عناوین مشابه که طراحی‌ها و بسته‌بندی‌های موفقی دارند، ایجاد کنید. سری به کتاب‌فروشی محله‌تان بزنید و کتاب‌ها را لمس کنید تا مواد و ضخامت‌های مختلف کاغذ را از نزدیک ارزیابی کنید.

از هر آنچه‌ دوست دارید و ندارید یادداشت بردارید؛ اگر بعدها در فرایند طراحی با مشکلی مواجه شوید، این اطلاعات به کمک شما می‌آیند و راه‌ را برای‌تان هموار می‌کنند.

 

۴. بدانید که تأکید طرح‌تان باید بر چه‌ چیزی باشد

جلد روی کتاب را پلن بازاریابیِ کتاب درنظر بگیرید. مهمترین عنصری که آن را خاص و در انتخاب کتاب به خواننده کمک می‌کند چیست؟ آیا شخصیتی در کتاب است یا سبک نوشتار آن یا محل و تاریخ رویداد وقایع کتاب؟ اگر قرار است این کتاب مثل بمب صدا کند، به راه‌هایی بیندیشید که درعین‌ اینکه که عنوانش را به‌تصویر می‌کشید، طراحی جلد ارزشمندی نیز خلق کنید.

شاید نویسنده قصد نوشتن یک کتاب دنباله‌دار را داشته باشد یا بخواهد آن را در مجموعه‌هایی بگنجاند. به این فکر کنید که طرح‌ کتاب‌های بعدی چطور می‌توانند با کتاب اول ارتباط داشته باشند تا برای نویسنده به‌نوعی برندسازی کنند. اگر نویسنده‌ی کتاب، مشهور است، قوی‌ترین عنصر بازاریابی ممکن است ذکر نام او روی جلد باشد،اما درباره‌ی دیگر نویسندگان، جلد کتاب باید طوری طراحی شود که به‌تنهایی تأثیرگذار باشد.

 

۵. گرافیک‌ها و فونت‌ها را انتخاب کنید

بهترین مزیت‌‌ طراحی جلد کتاب این است که تقریبا هیچ سبک گرافیکی‌ای نیست که به‌کارمان نیاید. نویسندگان، تخیلات قوی‌ دارند و این وظیفه‌ی طراح است که جلدی که خلق می‌کند بیانگر همه‌ چیز در دنیای شگفت‌انگیز صفحات کتاب باشد.

نقطه‌ی منفی ماجرا این است که محدود کردن یک سبک ممکن است به یک چالش تبدیل شود. جلدهای کتاب می‌توانند تصویر یا طرحی انتزاعی را نشان بدهند. آنها می‌توانند هرچیزی از طرح‌های کارتونی گرفته تا تایپوگرافی‌های خشک و خشن امروزی را به‌نمایش دربیاورند.

 

پیامی را که سبک گرافیکی جلد کتاب قرار است به مغز خریدار بفرستد، درنظر داشته باشید. مثلا تصویری از شهر نیویورک نباید در کتابی که مربوط به این شهر نیست به‌کار برود. در ادبیات داستانی زنان، اغلب از سبک‌های حروف نرم و ترکیب‌ها یا زمینه‌های طبیعی استفاده می‌شود درحالی‌که عکس‌های قدیمی، زمینه‌ی تاریخی را القا می‌کنند.

 

طراحی جلد کتاب

با وجود اینکه این جلد به‌طرز شگفت‌آوری ساده‌گرا است، هنوز هم با سبکی خاص، توجه خواننده را به خود جلب می‌کند.
از
Martis Lupus.

 

ذکر این نکته ضروری است که درباره‌ی منبعی که تصاویرتان را از آنجا تهیه می‌کنید نیز به‌دقت فکر کنید. تصویر روی جلد بسیاری از کتاب‌های موجود در قفسه‌ی کتاب‌فروشی‌ها، از تصاویر اینترنتی انتخاب شده و بنابراین احتمال عرضه شدن کتابی با جلدی مشابه جلد کتاب شما وجود دارد.

درباره‌ی فونت‌ها نیز به همین شکل است. سبک‌های حروفی را انتخاب کنید که با مضمون کتاب شما متناسب باشند. فونت «سنز سریف» (Sans-serif)  ممکن است برای کتابی با درون‌مایه‌ی فضایی یا مربوط به آینده، به‌زیبایی به‌کار رود اما برای کتابی با مضمون جنگ داخلی به‌کلی شکست می‌خورد.

 

۶. بازخورد بگیرید

گاهی یک «جلد عالی»، برای کتابی خاص، عالی نیست. هرچه دقت بیشتری در طراحی داشته باشید، بهتر متوجه می‌شوید که آیا طرح این جلد، پیام مناسب را به طیف گسترده‌ای از مردم می‌رساند یا نه. با قضاوت خودتان شروع کنید و سپس سراغ نویسنده بروید. بعد از آن اجازه بدهید افراد غریبه جلد کتاب را سوای از متن‌ آن ارزیابی کنند. از آنها بپرسید که برداشت‌شان از جلد کتاب چیست. اگر تصویر کودکی را نشان می‌دهد، ممکن است بپرسند: «راوی این کتاب کودک است؟» شاید بگویند این طرح برایشان خنده‌دار یا ناراحت‌کننده است.

 

۷. نیازهای چاپگر را بدانید

فایل نهایی برای یک پروژه‌ی کتاب، فایلی «یک‌سطحی» (Flat file) خواهد بود که شامل همه‌ی گرافیک‌ها و اطلاعات متنیِ پشت و روی جلد، عطف و لبه‌برگردان‌ها (اگر پروژه‌تان آنها را داشته باشد) می‌شود. چاپگر، این موارد را در قالب یک فایل کلی و گسترده از شما می‌خواهد تا بتواند آنها را متناسب با کتاب نهایی چاپ کند و برش بدهد. بیشتر چاپگرها، فایل‌های PDF کیفیت‌بالا هستند، درحالی‌که بقیه فرمت‌های ai و eps را پشتیبانی می‌کنند. برای چاپ، تمام رنگ‌ها باید کد CMYK باشند.طراحی جلد کتاب

یک طرح تمیز برای christenC که به‌خوبی فویل‌زنی شده است. از Meella.

 

اگر خواستار هرگونه فرایند خاص چاپ (مثل فویل‌زنی) هستید، احتمالا باید سند دومی ایجاد کنید که راهنمای جایی باشد که قرار است فویل در آنجا زده شود. برخی چاپگرها با ارائه‌ی ابعاد خاصی، میزان فاصله‌ی متن از لبه‌های عطف را به‌دقت کنترل می‌کنند.

چاپگرها می‌خواهند فایل‌های جلد «بدون حاشیه» (Full bleed) باشند. به‌ این‌ معنی که همه‌ی تصاویر و عناصر، فراتر از «خط اصلاحی» (Trim line) ادامه بیابند و حاشیه‌ی سفیدی باقی نگذارند. تنظیمات هر چاپگر متفاوت است، پس با وجود اینکه در این زمینه استاندارهای صنعتی وجود دارد ( ۰/۱۲۵ تا ۰/۲۵اینچ در هر سمت)، بهترین کار این است که از تنظیمات چاپگر آگاه باشید تا مطمئن شوید فایل‌تان کاملا آماده است. حتی یک اشتباه کوچک در محاسبات می‌تواند باعث شود که متن به‌جای عطف، در پشت یا روی جلد چاپ شود.

 

شما آماده‌ی طراحی جلد کتاب هستید

رؤیای هر نویسنده‌ای این است که ازطریق جلد زیبای کتابش به تخیلاتش روح دمیده شود. شما هم‌اکنون از آگاهی و اعتماد‌به‌‌نفس لازم برای طراحی جلد کتاب‌ بعدی‌تان برخوردارید.

برگرفته از: ۹۹designs.com

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =