اکانت منیجرها موفق چه ویژگی هایی دارند؟ ۶ ویژگی کلیدی اکانت منیجرهای خبره

۶ ویژگی کلیدی اکانت منیجرهای موفق

چرا اکانت‌منیجر بودن کار سختی است؟ یک اکانت‌منیجر تلاش می‌کند با توسعه‌ی استراتژی کسب‌وکاری که پاسخگوی نیازهای مشتریان آژانس باشد، روی حفظ رابطه‌ی مشتری با آژانس تمرکز کند. اکانت منیجرها با همه سروکار دارند، چون همه به وجودش نیاز دارند و از او چیزی می‌خواهند. برخی از اکانت منیجرها نابغه‌های تحیل‌گر هستند و برخی دیگر از آنها شخصیت‌های برون‌گرای جذابی دارند. صرف‌نظر از سبک شخصیتی،اکانت منیجرهاا باید از مهارت‌های خاصی برخوردار باشند. بهترین اکانت منیجرها از گستره‌ی وسیعی از مهارت‌ها برخوردارند.

مهارت‌های لازم اکانت منیجرها

  • وظایف خود را می‌شناسند
  • به‌خوبی ارتباط برقرار می‌کنند
  • آینده‌نگر هستند
  • اهل عمل هستند
  • از نگرش‌های کلیشه‌ای اجتناب می‌کنند
  • احترام را به‌دست می‌آورند

۱. وظایف خود را می‌شناسند

خدمت به مشتریان مهم و حیاتی است. اما اکانت‌منیجرهای موفق می‌دانند که خدمت به مشتریان صرفا یکی از وظایف آنهاست. مشتریان مهم‌ترین اولویت هستند، اما از دید اکانت منیجرها آنها فقط یک گروه از سهام‌داران محسوب می‌شوند. اکانت‌منیجرها باید انتظارات مدیریت ارشد آژانس را هم برآورده کنند. برآورده کردن نیاز اعضای تیم یا به‌عبارتی، افرادی که به آنها «مولّد درآمد» می‌گوییم نیز بخشی از وظایف اکانت‌منیجر است.

در مجموع، افراد، انتظارات و نیازهای زیادی وجود دارند که اکانت‌منیجر باید بین آنها تعادل برقرار کند. به همین دلیل این ویژگی را در جایگاه نخست مهارت‌ها قرار دادیم. اکانت‌ منیجرهای کارآمد از این مهارت‌های فهرست‌شده در تمام حوزه‌های کاری استفاده می‌کنند.

چرا این مهارت مهم است؟ تصور کنید مشتریان، مدیریت ارشد و اعضای تیم پایه‌های یک سه‌پایه هستند. حتی اگر یک پایه بنا به دلایلی بشکند یا کوتاه‌تر شود، کل ساختار آن از تعادل خارج می‌شود.

۲. به‌خوبی ارتباط برقرار می‌کنند

اکانت منیجرهای موفق به خوبی ارتباط برقرار میکنند

ارتباطات به معنی به اشتراک گذاشتن و گوش دادن است. اکانت‌منیجرهای موفق همیشه اطلاعات مهم را به اشتراک می‌گذارند، فرقی نمی‌کند این اطلاعات مهم چه باشند؛ به‌روزرسانی‌های کمپین برای مشتریان، باخبر کردن اعضای تیم از بینش مشتریان برای استفاده در کمپین‌ها یا دادن گزارش سلامت حساب مشتریان به مدیریت ارشد.

ویژگی دیگر اکانت منیجرها این است که بیشتر از صحبت کردن، گوش می‌دهند. سؤال می‌پرسند تا بدانند اوضاع از چه قرار است. منتظر نمی‌مانند تا کسی تصمیم بگیرد با آنها صحبت کند یا نه. اکانت‌منیجرها صادقانه به موفقیت همه اهمیت می‌دهند. آنها با اشتیاق مسائل را موشکافی می‌کنند و افراد را وادار به صحبت کردن و به اشتراک‌گذاری مسائل‌شان می‌کنند.

چرا این مهارت مهم است؟ از غافل‌گیر شدن جلوگیری می‌کند. ارتباطات دائمی باعث می‌شود انتظارات، اولویت‌ها و اهداف از پیش برای همه روشن باشند.

مطلب مرتبط: اکانت منیجر های راست مغز موفق‌تر هستند یا چپ مغز؟

۳. آینده‌نگر هستند

اکانت‌منیجرهای کارآمد از گستردگی اطلاعات معنادار آگاهی دارند؛ هم از بُعد تصویر کلی و درازمدت (Big Picture) و هم از بُعد جزئیات کم‌اهمیت. آنها تمام اهداف مختلف بازاریابی و کسب‌و‌کار مشتریان خود را درک می‌کنند و با کمک شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) در جریان نحوه‌ی اجرای کمپین‌ها و عملکرد آنها هستند.

اکانت منیجرها می‌توانند کمیت ارزش متقابل آژانس و مشتری را برای یکدیگر تعیین کنند. حتی اگر  نتواند هر داده‌ای را به یاد بیاورد، به محض فراموشی می‌داند از کجا می‌تواند فورا آن را بیابد.

چرا این مهارت مهم است؟ دانایی مظهری از توانایی است. اکانت‌منیجرهای موفق برای رویارویی با چالش‌ها معیارهای کلیدی را تشخیص می‌دهند و اجازه نمی‌دهند چالش‌ها به مشکل تبدیل شوند. آنها دستاوردهای تیمی را بلادرنگ به اشتراک می‌گذارند، چرا که باخبر شدن از این موفقیت‌ها در پیشبرد اهداف بسیار مؤثر است.

۴. اهل عمل هستند

اکانت‌منیجرها سروکارشان فقط با بخش مشتری یا مدیریت پروژه‌ی آژانس نبوده است. آنها سال‌ها در خط مقدم زمان صرف کرده‌اند و کمپین‌های بازاریابی مختلفی را راه‌اندازی کرده‌اند. سابقه‌ی کاری این افراد گویای اعتبار و آینده‌نگری آنهاست.

اکانت‌منیجرها با به‌روز ماندن در حوزه‌ی گرایش‌های بازاریابی و صنایع مشتریان می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند. آنها در کنار اعضای تیم، مسائل و مشکلات را بررسی و چالش‌ها را شناسایی می‌کنند.

چرا این مهارت مهم است؟ اکانت‌منیجرها نمی‌توانند بدون به‌دست‌آوردن اطمینان و اعتمادبه‌نفس دیگران با اقتدار صحبت کنند. هر اکانت‌منیجری که می‌خواهد جدی گرفته شود، باید خودش را درگیر مشکلات کند و مهارت‌هایش را در عمل به اثبات برساند.

۵. از طرزفکر کلیشه‌ای اجتناب می‌کنند

ساختارشکنی در عملکرد اکانت منیجرها

ازآنجاکه اکانت‌منیجرهای کارآمد دانش و تجربه‌ی عمیقی دارند، برای هر مشتری کمپین‌های متفاوتی را مدیریت می‌کنند. آنها برای شناخت جداگانه‌ی هر مشتری براساس مشکلات و اهداف مشتری و صنعتی که در آن مشغول به کار است، وقت کافی صرف می‌کنند. کار اکانت‌منیجرها هدایت مشتریان است، نه مدیریت آنها.

از آنجا که برای این افراد به‌روز نگه داشتن سطح مهارت‌هایشان در دنیای امروز مهم است، از خلاقیت و نوآوری برخوردارند. بنابراین مشتریان آنها نیز میان رقبای بیشماری که در صنعت خود دارند، برجسته خواهند شد.

چرا این مهارت مهم است؟ به این علت که آژانس تبلیغاتی هم به نوبه‌ی خود به برجسته شدن میان رقبای خود نیاز دارد. یک اکانت‌منیجر خلاق به آژانس خود به‌عنوان منبعی از تجربه و تخصص که به اجرای کمپین‌های تکراری و مشابه محدود نمی‌شود، اعتبار می‌بخشد.

۶. احترام را به‌دست می‌آورند

احترام پایه و اساس یک رابطه‌ی خوب است. اکانت‌منیجرهایی که می‌توانند مردم را به حرکت وادارند، نخست برای شناخت آنها به یک شیوه‌ی اصولی و دوستانه زمان کافی صرف کرده‌اند.

اکانت‌منیجری که قادر به برقراری روابط قوی و اصیل با مردم است، می‌تواند از تیم خود در برابر پذیرفتن تعهدات غیرمنطقی محافظت کند. چنین فرد آگاهی، نگرانی‌ها و انگیزه‌های درونی مشتریان مختلف را درک می‌کند.

چرا این مهارت مهم است؟ زمانی‌که اکانت‌منیجر توانایی ایجاد رابطه‌ی دوستانه‌ی توأم با اعتماد را داشته باشد، بر تیم‌ها و مشتریان نفوذ بیشتری دارد. این توانایی می‌تواند به شاد نگه‌داشتن مشتری با یک برنامه‌ی تولیدِ واقع‌بینانه و یا تأمین منابع موردنیاز تیم منجر شود.

اکانت‌منیجرهای کارآمد زمینه‌ساز افزایش درآمد

این مهارت‌ها ارزش ویژه‌ی دیگری نیز دارند. اکانت‌منیجر با اتکا به این مهارت‌ها، نه تنها عملکرد موفقیت‌آمیزی را برای خودش تضمین می‌کند، بلکه به‌عنوان یک شریک ارزشمند قادر است فرصت‌هایی را شناسایی کند که آژانس به‌واسطه‌ی آنها بتواند به مشتریان اعتبار و ارزش بیشتری ببخشد و درعوضِ این اعتباربخشیدن بتواند بودجه‌‌‌ی بیشتری را از آنها دریافت کند تا روابط موجود را گسترش دهد.

مشتری شریک می‌خواهد. اکانت‌منیجرهای حرفه‌ای تضمین می‌کنند که مشتریان‌ در آژانس شما حداقل یک شریک قابل اعتماد خواهند داشت.

برگرفته از: blog.hubspot.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 14 =