۶ ویژگی کلیدی اکانت منیجرهای موفق

۶ ویژگی کلیدی اکانت منیجرهای موفق

چرا اکانت‌منیجر بودن کار سختی است؟ یک اکانت‌منیجر تلاش می‌کند با توسعه‌ی استراتژی کسب‌وکاری که پاسخگوی نیازهای مشتریان آژانس باشد، روی حفظ رابطه‌ی مشتری با آژانس تمرکز کند. اکانت‌منیجر با همه سروکار دارد، چون همه به وجودش نیاز دارند و از او چیزی می‌خواهند. برخی از اکانت‌منیجرها نابغه‌های تحیل‌گر هستند و برخی دیگر از آنها شخصیت‌های برون‌گرای جذابی دارند. صرف‌نظر از سبک شخصیتی، اکانت‌منیجرها باید از مهارت‌های خاصی برخوردار باشند. بهترین اکانت‌منیجرها از گستره‌ی وسیعی از مهارت‌ها برخوردارند.

مهارت‌های لازم اکانت‌منیجرها

  • وظایف خود را می‌شناسند
  • به‌خوبی ارتباط برقرار می‌کنند
  • آینده‌نگر هستند
  • اهل عمل هستند
  • از نگرش‌های کلیشه‌ای اجتناب می‌کنند
  • احترام را به‌دست می‌آورند

۱. وظایف خود را می‌شناسند

خدمت به مشتریان مهم و حیاتی است. اما اکانت‌منیجرهای درجه‌یک می‌دانند که خدمت به مشتریان صرفا یکی از وظایف آنهاست. مشتریان مهم‌ترین اولویت آنها هستند، اما از دید آنها فقط یک گروه از سهام‌داران محسوب می‌شوند. اکانت‌منیجرها باید انتظارات مدیریت ارشد آژانس را هم برآورده کنند. برآورده کردن نیاز اعضای تیم یا به‌عبارتی،  افرادی که به آنها «مولّد درآمد» می‌گوییم نیز بخشی از وظایف اکانت‌منیجر است.

در مجموع، افراد، انتظارات و نیازهای زیادی وجود دارند که اکانت‌منیجر باید بین آنها تعادل برقرار کند. به همین دلیل این ویژگی را در جایگاه نخست مهارت‌ها قرار دادیم. اکانت‌منیجرهای کارآمد از این مهارت‌های فهرست‌شده در تمام حوزه‌های کاری استفاده می‌کنند.

چرا این مهارت مهم است؟ تصور کنید مشتریان، مدیریت ارشد و اعضای تیم پایه‌های یک سه‌پایه هستند. حتی اگر یک پایه بنا به دلایلی بشکند یا کوتاه‌تر شود، کل ساختار آن از تعادل خارج می‌شود.

۲. به‌خوبی ارتباط برقرار می‌کنند

اکانت منیجرهای موفق به خوبی ارتباط برقرار میکنند

ارتباطات به معنی به اشتراک گذاشتن و گوش دادن است. اکانت‌منیجرهای موفق همیشه اطلاعات مهم را به اشتراک می‌گذارند، فرقی نمی‌کند این اطلاعات مهم چه باشند؛ به‌روزرسانی‌های کمپین به مشتریان، آگاهی دادن به اعضای تیم از بینش مشتریان برای استفاده در کمپین‌ها یا دادن گزارش سلامت حساب مشتریان به مدیریت ارشد.

ویژگی دیگر اکانت‌منیجرها این است که بیشتر از صحبت کردن، گوش می‌دهند. سؤال می‌پرسند تا بدانند اوضاع از چه قرار است. منتظر نمی‌مانند تا کسی تصمیم بگیرد با آنها صحبت کند. اکانت‌منیجرها صادقانه به موفقیت همه اهمیت می‌دهند. آنها با اشتیاق مسائل را موشکافی می‌کنند و افراد را وادار به صحبت کردن و به اشتراک‌گذاری مسائل‌شان می‌کنند.

چرا این مهارت مهم است؟ از غافل‌گیر شدن جلوگیری می‌کند. ارتباطات دائمی باعث می‌شود انتظارات، اولویت‌ها و اهداف برای همه روشن باشد.

مطلب مرتبط: اکانت منیجر های راست مغز موفق‌تر هستند یا چپ مغز؟

۳. آینده‌نگر هستند

اکانت‌منیجرهای کارآمد از وسعت اطلاعات معنادار آگاهی دارند؛ هم از بُعد جزئیات مهم و هم از بُعد جزئیات کم‌اهمیت. آنها تمام اهداف مختلف بازاریابی و کسب‌و‌کار مشتریان خود را درک می‌کنند. به‌علاوه، با کمک شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) در جریان نحوه‌ی اجرای کمپین‌ها و عملکرد آنها هستند. اکانت‌منیجر می‌تواند کمیت ارزش متقابلی را که آژانس و مشتری برای یکدیگر ایجاد می‌کنند، تعیین کند. حتی اگر  نتواند هر داده‌ای را به یاد بسپارد، به محض فراموشی می‌داند کجا می‌تواند فورا آن را بیابد.

چرا این مهارت مهم است؟ دانایی مظهری از توانایی است. اکانت‌منیجرهای موفق معیارهای کلیدی را جهت رویارویی با چالش‌ها شناسایی می‌کنند. پیش از آنکه تبدیل به مشکل شوند. آنها موفقیت‌ها را بلادرنگ به اشتراک می‌گذارند. دانستن جزئیات وقایع در پیشبرد ارتباطات بسیار مؤثر است.

۴. اهل عمل هستند

اکانت‌منیجرها سروکارشان فقط با بخش مشتری یا مدیریت پروژه‌ی آژانس نبوده است. آنها سال‌ها در خط مقدم، زمان صرف کرده‌اند و کمپین‌های بازاریابی مختلفی را ایجاد و اجرا کرده‌اند. سابقه‌ی کاری این افراد گویای اعتبار و آینده‌نگری آنهاست.

اکانت‌منیجرها با به‌روز ماندن در حوزه‌ی گرایش‌های بازاریابی و صنایع مشتریان می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند. آنها در کنار اعضای تیم، مسائل و مشکلات را بررسی می‌کنند و چالش‌ها را شناسایی می‌کنند.

چرا این مهارت مهم است؟ اکانت‌منیجرها نمی‌توانند بدون به‌دست‌آوردن اطمینان و اعتمادبه‌نفس دیگران، با اقتدار صحبت کنند. هر اکانت‌منیجری که می‌خواهد جدی گرفته شود، باید خودش را درگیر مشکلات کند و مهارت‌هایش را در عمل به اثبات برساند.

۵. از طرزفکر کلیشه‌ای اجتناب می‌کنند

ساختارشکنی در عملکرد اکانت منیجرها

ازآنجاکه اکانت‌منیجرهای کارآمد دانش و تجربه‌ی عمیقی دارند، برای هر مشتری کمپین‌های متفاوتی را مدیریت می‌کنند. آنها برای شناخت جداگانه‌ی هر مشتری، صنعتی که در آن مشغول به کار است، مشکلات، اشخاص، پیام‌ها و اهداف وقت کافی صرف می‌کنند. کار اکانت‌منیجرها هدایت مشتریان است، نه مدیریت آنها.

و از آنجا که این افراد برای حفظ سطح مهارت‌هایشان در دنیای همیشه در حال تغییر تلاش می‌کنند، زمینه‌ی خلاقیت را دارند. بنابراین مشتریان آنها میان رقبای بیشماری که در صنعت خود دارند، برجسته خواهند شد.

چرا این مهارت مهم است؟ به این علت که آژانس تبلیغاتی هم به برجسته شدن میان رقبای خود نیاز دارد. یک اکانت‌منیجر خلاق به آژانس به‌عنوان منبع مهارتی که به اجرای کمپین‌های تکراری و مشابه محدود نمی‌شود، اعتبار می‌بخشد.

۶. احترام را به‌دست می‌آورند

احترام پایه و اساس یک رابطه‌ی خوب است. اکانت‌منیجرهایی که می‌توانند مردم را به حرکت وادارند، نخست برای شناختن آنها، به شیوه‌ای درست و دوستانه، زمان صرف کرده‌اند.

اکانت‌منیجری که روابط قوی و اصیلی با مردم برقرار می‌کند، می‌تواند از تیم خود محافظت کند تا تعهداتی فراتر از ظرفیتش را نپذیرد. چنین فرد متخصصی، نگرانی‌ها و انگیزه‌های درونی مشتریان مختلف را درک می‌کند.

چرا این مهارت مهم است؟ زمانی‌که اکانت‌منیجر توانایی ایجاد رابطه‌ی دوستانه و توأم با اعتماد را داشته باشد، روی تیم‌ها و مشتریان نفوذ بیشتری دارد. این توانایی می‌تواند تبدیل به شاد نگه‌داشتن مشتری با یک برنامه‌ی تولید واقع‌بینانه یا تأمین منابع موردنیاز برای تیم آژانس شود.

اکانت‌منیجرهای کارآمد زمینه‌ساز افزایش درآمد

این مهارت‌ها ارزش ویژه‌ی دیگری نیز دارند. اکانت‌منیجر با اتکا به این مهارت‌ها، نه تنها عملکرد موفقیت‌آمیزی را برای خودش تضمین می‌کند، بلکه به‌عنوان یک شریک ارزشمند قادر است فرصت‌هایی را شناسایی کند که آژانس به‌واسطه‌ی آنها بتواند به مشتریان اعتبار و ارزش بیشتری ببخشد و درعوضِ این اعتباربخشیدن بتواند بودجه‌‌‌ی بیشتری را از آنها دریافت کند تا روابط موجود را گسترش دهد.

مشتری شریک می‌خواهد. اکانت‌منیجرهای حرفه‌ای تضمین می‌کنند که مشتریان‌ در آژانس شما حداقل یک شریک قابل اعتماد خواهند داشت.

برگرفته از: blog.hubspot.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =