,

شرکت های تبلیغاتی چگونه در دنیا امروز رشد می کنند چطور داشتن هدف برتر، شرکت‌ های تبلیغاتی را نجات می‌دهد

شرکت های تبلیغاتی

گفته می‌شود که شرکت های تبلیغاتی سنتی درحال افول هستند. مطابق مقاله‌ای که سال گذشته در مجله‌ی اَتلانتیک (The Atlantic) به چاپ رسید، مشاغل مربوط به شرکت های تبلیغاتی تا پنج هزار واحد سقوط کرده‌اند، درحالی‌که آن دسته از شرکت‌‌ های تبلیغاتی‌ که بر استراتژی، طراحی و ویدیو تمرکز دارند، از سال ۲۰۱۳ تاکنون هیچ رشدی نداشته‌اند.

مجله‌ی وال‌استریت، در رابطه با کاهش استخدام مدیران ارشد بازاریابی گزارشی تهیه کرده است. مجله‌ی فوربز هم در جای دیگری در مورد این موضوع مطلب نوشته و نقل‌قول‌هایی از کتاب «کشتار خیابان مدیسون» (MadisonAvenue Manslaughter) آورده که افول این صنعت را به تکیه‌ی شرکت های تبلیغاتی بزرگ به مدل‌های تجاری از رده خارج‌شده و قدیمی نسبت داده است. این مدل‌ها، اولویت را به نرخ‌های ساعتی و افزایش قیمت فروش می‌دهند درحالی‌که با انتقال بازاریاب‌های ارشد و حرفه‌ای به درون شرکت های تبلیغاتی به‌هدف دریافت حقوق بیشتر، جا را برای جوان‌ترها در این صنعت باز می‌کنند.

جالب است که این چیزی نیست که من در آژانس تبلیغاتی‌ای که از سال ۱۹۹۱ در آن مشغول به کار هستم، تجربه کرده‌ام. به‌نظر من، شرکت های تبلیغاتی خلاق که به‌دنبال اهداف بزرگ‌تری هستند، بهتر از همیشه عمل می‌کنند. فرقی نمی‌کند شرکت ما باشد یا شرکت های تبلیغاتی دیگری که مجوز B دارند، مانند آژانس بلک شیپ (Black Sheep Agency) در هیوستون یا پابلیک اینک (Public Inc) در تورنتو؛ به هرحال به‌نظر من حالا، بهترین زمان برای ایجاد برندهایی است که برمبنای هدف حرکت می‌کنند.

بااینکه دل‌مان می‌خواهد مقصر افول شرکت های تبلیغاتی را رشد تکنولوژی و از مد افتادن خدمات شرکت های تبلیغاتی سنتی بدانیم، اما این دیدگاهی کوته‌بینانه است. گاهی اوقات دلیل نابودی کامل یک صنعت چیز دیگری است. (حدس می‌زنم هنوز کسی برای مرگ صنعت دستگاه‌های ضبط ویدیو نگریسته است).

بااینکه صنعت ما یعنی صنعت شرکت های تبلیغاتی، در ایجاد مصرف‌گرایی و عواقب آن دست داشته است، اما برای احیای تبلیغات و برای اینکه صنعتی باشیم که ارزش احیا شدن را داشته باشد، باید دوباره به این فکر کنیم که اصلا چرا شرکت های تبلیغاتی وجود دارند. وجود شرکت های تبلیغاتی فقط به‌خاطر این نیست که مشکلی را حل کنند، بلکه به این خاطر است که می‌خواهند کاری خوب و اساسی در دنیا انجام بدهند. به‌جای تکیه‌ی صرف بر فروش کالا و خدمات، باید بر ایجاد شرکت‌هایی تمرکز کنیم که ارزشمند هستند و سعی کنیم کالا و خدماتی طراحی کنیم که به عموم منفعت می‌رسانند.
برای مثال، هدف من این است که به دیگران خدمت کنم و ازطریق تأثیرگذاری‌های اجتماعی دنیا را بهبود ببخشم. آژانس تبلیغاتی ما در سال ۲۰۱۱ چرخش داشت و به شرکت تبلیغاتی با مجوز B تبدیل شد، بیشتر مثل این بود که تصمیم گرفتیم اتومبیل‌ را کنار بگذاریم و از هواپیما استفاده کنیم. یک حرکت مثبت دیگر هم در سال ۲۰۱۵ و زمانی بود که به اولین شرکت منفعت عموم (Public Benefit) تبدیل شدیم.

بله، حفظ بقا در صنعت شرکت های تبلیغاتی که همواره درحال تغییر است، ما را واداشت تا برای ایجاد یک آژانس کاملا متفاوت تصمیماتی اتخاذ کنیم. تصمیم ما مبنی بر تبدیل شدن به یک شرکت تبلیغاتی کاملا متفاوت این بود که بر ارزش‌هایمان ارج بگذاریم و افرادی را که مثل ما فکر می‌کنند برای همکاری جذب کنیم. بااینکه هنوز هم جا برای پیشرفت وجود دارد، اما درکل می‌توانم بگویم که این روش تاکنون با موفقیت همراه بوده است.

ارج نهادن بر ارزش‌ها مانند پیاده‌سازی منافع خلاقانه‌ای است که بازتاب انسانیت هستند (برای مثال، مرخصی برای افرادی که تازه پدر شده‌اند، پرداخت صد درصدی بیمه‌ی تمامی کارمندان، و پوشش بیمه‌ی دندان‌پزشکی و چشم‌پزشکی). همچنین، سعی کنید هر ماه هرقدر هم که مشغله داشته باشید، به‌صورت تیمی داوطلب شوید، زیرا این کار به تیم شما یادآوری می‌کند که هدف همه‌ی شما خیلی بالاتر از دریافت دستمزد به‌خاطر خدمت‌رسانی به مشتریان است. ارج نهادن به ارزش‌هایتان در محل کار هم بازتاب پیدا می‌کند. برای مثال، علاوه بر دریافت جوایزی مانند جایزه‌ی بهترین شرکت دنیا، فرهنگ سازمان ما که بر هدف تأکید دارد باعث شده کارمندان خوب تصمیم بگیرند به جمع ما بپیوندند و با ما همکاری کنند.

مطلب مرتبط:

آژانس های تبلیغاتی کوچک مبتکرتر هستند

پس آیا این هدفمند بودن است که باعث شده شرکت های تبلیغاتی بتوانند در اقتصاد پیچیده‌ی امروزی دوام بیاورند؟ به‌نظر من، بله. اعتماد به مؤسسات سنتی، از رسانه‌ها گرفته تا کنگره، روزبه‌روز درحال کاهش است. مشتریان، هنگام تصمیم‌گیری‌ به ارزش‌هایشان اولویت می‌دهند و شرکت‌‌ها، روی کارمندانی سرمایه‌گذاری می‌کنند که اهداف اجتماعی را به‌صورت آگاهانه وارد هسته‌ی تجارت آنها می‌کنند. برندها باید بیشتر به ندای افرادی مانند لاری فینک (Larry Fink)، مدیرعامل بلک‌راک (BlackRock) گوش بدهند و داشتن هدف را نه‌فقط به‌عنوان نکته‌ای مثبت بلکه به‌عنوان شرط لازم برای موفقیت درنظر بگیرند.

شرکت های تبلیغاتی بیشتری باید اولویت را بر فعالیت اجتماعی برند و تعهد کارمندان بگذارند و به‌جای فعالیت‌های ربات‌‌گونه‌ی سازمانی، به‌دنبال رسیدن به اهداف ارزشمند باشند. شرکت های تبلیغاتی هدفمند که می‌توانند این تغییرات را ایجاد کنند و آنها را به‌صورت مؤثر و با جلب اعتماد ازطریق فعالیت‌های تجاری به جامعه انتقال بدهند، در این صنعت درحال نابودی پایدار خواهند ماند.

 

برگرفته از: forbes.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 5 =