معرفی بخش خدمات اکانت شرکت تبلیغاتی

شرکت تبلیغاتی

یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های هر شرکت تبلیغاتی ، بخش خدمات اکانت است که واسطه‌ی بین مشتری و بخش خلاقیت است. کار اصلی بخش خدمات اکانت، نظارت بر گردش کار آژانس از طریق برقراری روابط خوب با مشتریان و نظارت مستمر بر پروژه‌های بخش نوآوری است.

بخش خدمات اکانت با مشتریان ملاقات می‌کند، درخواست‌های انجام کار را دریافت می‌کند و نگارش بریف‌ (تفهیم‌نامه) نیز بر عهده‌ی این بخش است. افزون‌براین، این بخش در نقش «واسطه» کار را ارائه می‌کند و از مشتری بازخورد دریافت می‌کند.

وقتی رابطه‌‌‌ی مشتری با آژانس به هر دلیلی دچار مشکل شود، اعضای بخش خدمات اکانت زودتر از همه از آن مطلع می‌شوند. پیشتاز بودن و حفظ رابطه‌ی خوب با مشتریان از وظایف آنهاست، چون بدون مشتری، شرکت تبلیغاتی هم وجود نخواهد داشت.

سِمت‌های کلیدی بخش خدمات اکانت در شرکت تبلیغاتی

بیایید به سمت‌های اصلی این بخش نگاهی بیاندازیم. این‌ها اصلی‌ترین سمت‌ها هستند، اما ممکن است نقش‌های اضافه‌ی دیگری نیز بر حسب تقدم و تأخر اعضا در برخی شرکت های تبلیغاتی وجود داشته باشند. در آژانس‌های کوچک، ممکن است عده‌ی کمی از افراد کار عده‌ی زیادی را به‌تنهایی انجام دهند.

هماهنگ‌کننده‌ی اکانت (Account Coordinator)

معرفی نقش هماهنگ‌کننده اکانت

این کارِ سطح مقدماتی (یا ورودی) در بخش خدمات اکانت، ویژه‌ی یک فارغ‌التحصیل یا فردی است که در زمینه‌‌ی کاری شما تازه‌کار است و تجربه‌ای ندارد. فردی که در مقام هماهنگ‌کننده‌ی اکانت به کار مشغول می‌شود نقش کارآموز را دارد. در بخش مدیریت اکانت زمان زیادی صرف می‌شود، اما این بخش نقطه‎ی پیشبرد بسیاری از وظایف مدیر اجرایی اکانت است.

مدیر اجرایی اکانت (Account Executive)

مدیر اجرایی در هر شرکت تبلیغاتی نقش مهمی را ایفا می‌کند. معمولا تعداد کمی (گاهی‌اوقات فقط یکی) از اکانت‌های زیاد فهرست مشتری به مدیر اجرایی واگذار می‌شود. علت این امر این است که مدیر اجرایی باید به شناخت عمیقی از کسب‌وکار اصلی مشتری برسد و اطمینان حاصل کند که یک رابطه‌ی کاری قوی میان خودش و مشتری برقرار شده است. مدیر اجرایی مأموریتش را از مشتری می‌گیرد و با او سروکار دارد تا بریف خلاقیت را برای بخش نوآوری شرکت تبلیغاتی تهیه کند. از دیگر مسئولیت‌های مدیر اجرایی رسیدگی به مدیریت بودجه، سبک گفتگوی اعضاء جهت ترغیب مشتریان، زمان‌بندی کارها و مدیریت روزانه‌ی اکانت است. مدیر اجرایی به اکانت منیجر و گاهی‌اوقات به رئیس اکانت گزارش می‌دهد.

برنامه‌ریز اکانت (Account Planner)

نقش برنامه‌ریز اکانت که اغلب با بخش خدمات اکانت ادغام می‌شود کاملا با نقش اعضای دیگر تیم متفاوت است. یک برنامه‌ریز اکانت، فردی متفکر، نکته‌سنج و محقق است که بیشتر با مصرف‌کننده هماهنگ است تا با مشتری. به‌طورخلاصه، اکانت منیجر از خواسته‌ (یا نیاز) مشتری و برنامه‌ریز اکانت از خواسته (یا نیاز) مصرف‌کننده خبر دارد. برنامه‌ریز اکانت معمولا مسیر راهبردی هر کمپین را هدایت می‌کند و تضمین می‌کند که اثر خلق‌شده هم‌راستا با پیام برند مشتری و از نظر راهبردی متمرکز باشد. برنامه‌ریز اکانت یک نقش کلیدی است، اما بسیاری از آژانس‌ها بارِ برنامه‌ریزی اکانت را به دوش اکانت منیجر یا رئیس اکانت می‌اندازند. آژانس‌های بزرگ یک بخش شرکت تبلیغاتی را کلا به برنامه‌ریزی اکانت اختصاص می‌دهند.

اکانت منیجر (Account Manager)

معرفی سمت اکانت منیجر

اکانت منیجر یا همان مدیر اکانت که نسبت به نقش‌های پیشین «ارشد» محسوب می‌شود، نقطه‌ی اصلی تماس برای یک یا دو اکانت خاص است. این افراد شاید بر مدیریت روزانه‌ی اکانت نظارت نکنند، اما مسئول مدیریت آن اکانت و حفظ یک رابطه‌ی عالی با مشتری هستند. مدیر اکانت بودجه‌ها را با مشتری نهایی می‌کند، آماده‌ی حل مناقشات است، تحویل به‌موقع پروژه‌ها را تضمین می‌کند، بریف‌های خلاقیت می‌نویسد و پرداخت‌های ارسال‌شده به مشتری یا دریافت‌شده از او را تأیید می‌کند. در مجموع، ارتباط مشتریان آژانس با آژانس انحصارا از طریق اکانت منیجرها انجام می‌شود و از دید مشتری، مسئولیت هر اتفاقی در هر پروژه‌ای با اکانت منیجر است.

اکانت منیجر مسئول قراردادها و تمدید آنها، کنترل کیفیت اکانت و پی‌گیری جدی فرصت‌های جدید برای جذب مشتری است. هرچه فرصت‌ها بیشتر باشند، کار و درآمد آژانس هم بیشتر می‌شود. از همه مهم‌تر، اکانت منیجر بیش از هر فرد دیگری در آژانس درباره‌ی اکانت (یا اکانت‌هایی) که به او واگذار شده است اطلاعات دارد.

اکانت منیجرها نمایندگان تام‌الاختیار برند هستند و مستقیما به رئیس اکانت یا رئیس آژانس گزارش می‌دهند و داده‌های لازم درباره‌ی فعالیت‌های کلی اکانت‌ها را فراهم می‌کنند.

مطلب مرتبط: یک روز از زندگی مدیران پروژه‌ در شرکت های تبلیغاتی

رئیس اکانت (Account Director)

هدایت کشتیِ خدمات اکانت برعهده‌ی رئیس اکانت است، درست همان‌گونه که رئیس بخش خلاقه‌، تیم خلاقیت خودش را هدایت می‌کند. رؤسای اکانت زیروبم ساختار و روال کار شرکت خودشان را می‌‌شناسند و مهارت‌های فوق‌العاده‌‌ای در کسب‌وکار و فروشندگی دارند. در بیشتر آژانس‌ها، رئیس اکانت و رئیس بخش خلاقیت دوشادوش هم کار می‌کنند. یکی روشن‌بینی کار خلاقانه‌ای را تعریف می‌کند و دیگری دلیل خوب بودن آن را در کسب‌وکار برای مشتری روشن می‌کند. یک رئیس اکانت حرفه‌ای، فردی متفکر، بسیار باتدبیر و منضبط است که درصورت لزوم، توانایی نوشتن بریف‌های بسیار خلاقانه و کمک‌رسانی به رهبری کلی و اجرای کمپین‌ها را دارد.

برگرفته از: thebalance.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − سه =