, , ,

ساخت سایت در سال ۲۰۱۸ چه ترندهایی دارد؟ ۵ ترند ساخت سایت برای شروع سال ۲۰۱۸

ساخت سایت

وب‌سایت، هنوز هم گام اولِ بازاریابی آنلاین یک شرکت است؛ ازاین‌‌رو آگاهی از ترندهای رایج ساخت سایت اهمیت ویژه‌ای دارد. شما در طول روز چندبار می‌گویید:‌ «کافی‌ است سری به وب‌سایت ما بزنید»؟ یا «ما می‌خواهیم افراد بیشتری را به‌سوی وب‌سایت‌مان هدایت کنیم». این امری طبیعی است زیرا وب‌سایت همان جایی است که داستان کسب‌و‌کار شما در آن قرار دارد. گذشته، آینده‌، محصولات و تجارت الکترونیک شما، همه در وب‌سایت‌تان ارائه شده‌اند. علاوه‌بر‌این هنگامی که نمی‌توانید برای معرفی خودتان حضور فیزیکی داشته باشید، این وب‌سایت‌ شما است که همیشه دایر است و شما را معرفی می‌کند.

وقتش رسیده پاسخ این سؤالات را در ذهن خود مرور کنید که آیا وب‌سایت شما کاری را که از آن انتظار دارید به‌درستی انجام می‌دهد؟ قدیمی و تکراری شده؟ کاربردی است؟ بازدیدکنندگان خود را به مشتری تبدیل می‌کند؟ شاید در سال جدید به تغییر یا کمی تازه‌ شدن نیاز داشته باشد. من برای شروع سال ۲۰۱۸، پنج ترند ساخت سایت را شناسایی کرده‌ام. با مطالعه‌ی این مقاله مطمئن شوید با بهره‌گیری از وب‌سایت خود، به‌‌خوبی آماده‌ی تجارت هستید.

 

  • انیمیشن

استفاده از انیمیشن در سال ۲۰۱۸ خیلی رایج شده است. انیمیشن، به داستان برند روح می‌بخشد و برای هدایت افراد به صفحه‌ی نخست سایت (Home page) نیز بسیار مؤثر است. انیمیشن می‌تواند پیام‌های پیچیده را به‌سادگی و به‌ روش‌های قابل‌درک به بینندگان منتقل کند؛ همچنین می‌تواند با بهره‌گیری از «هوش دیجیتال» (Digital savvy)، برند را به‌تصویر بکشد، زیرا داستان خود را به‌شکل متحرک بیان می‌کند.

لوگوها و گیف‌های (GIF) متحرک، تاکتیک‌های خاصی هستند که در انمیشین‌های سال ۲۰۱۸ به‌نمایش درمی‌آیند. متحرک‌ساختن لوگو، به برند شکل و روح می‌دهد و آن را جذاب و قدرتمند می‌کند. گستردگی ابزارهای ساخت سایت با رابط کاربری ساده‌شان، درِ دنیای انمیشین را به روی مخاطبان و شرکت‌های بیشتری باز می‌کند.

مطالب مرتبط:
چه زمانی باید طراحی وب سایت خود را مجددا انجام دهید؟

هزینه طراحی وب سایت برای کار شما چقدر می شود؟

  • تایپوگرافی یا فنِ حروف‌چینی (Typography)

درحالی‌که برخی از برندها از انیمیشن برای جلب‌توجه و کشاندن بازدیدکنندگان به وب‌سایت خود استفاده می‌کنند، دیگر برندها از ابزار تایپوگرافی یا فنِ حروف‌چینی (Typography) سود می‌برند. تایپوگرافی همیشه در وب‌سایت‌ها حضور داشته است، اما در اینجا بحث ما پیرامون آن‌ دسته از فونت‌ها یا قلم‌های سبک‌داری است که حضور بصری بیشتری در صفحه دارند. اندازه‌ی قلم تایپوگرافی افزایش یافته و نقش دیگر گرافیک‌ها و بصری‌ها را گرفته است؛ به‌ این‌ معنی که اساسا خود به‌تنهایی درحال تبدیل شدن به عنصری بصری است. برخی برندها برای کسب تجربه یا آزمایش تایپوگرافی در سراسر وب‌سایت‌شان فقط از یک فونت استفاده می‌کنند. این با دستورالعمل‌های قدیمی‌تر که استفاده از حداقل دو یا سه فونت متفاوت را پیشنهاد می‌داد، تفاوت دارد؛ اما برخی افراد سبک «ساده گرا» (Minimalism) و بی‌‌آلایشی را می‌پسندند که فقط یک فونت را به‌تصویر می‌کشد.

 

  • رنگ‌های جذاب

۲۰۱۸، سال «خرق‌ عادت و نوآوری» (Disruption) خواهد بود. استفاده از رنگ‌های متضاد و جذاب،‌ نشانه‌ی آن چیزی است که در کسب‌و‌کارتان جریان دارد. ترند رنگ‌هایی که ظاهرا با یک‌دیگر ناسازگارند، در ادامه‌ی سال جاری بیشتر خواهد شد. ابزارهای جدید ساخت سایت مثل Khroma به‌ کمک طراحان آمده تا موارد جدیدی را که در گذشته از آنها واهمه داشتند، تجربه کنند. این ابزارها، برندها را به تصویر می‌کشند و به دنیا نشان می‌دهند که رنگ‌ها اثرِ احساسیِ شگفت‌‌انگیزی دارند و برای بیان داستان و شکل‌گرفتن شخصیت یک برند‌ حیاتی‌اند.

 

  • طرح‌بندی‌های نامتقارن

وب‌سایت‌ها به‌منظور ایجاد تعادلِ بصری و طرح‌بندی‌های خوشایند، سال‌ها روی «گریدها» (Grid) طراحی می‌شدند. اما ازآنجاکه ۲۰۱۸، سال «خرق‌ عادت و نوآوری» (Disruption) است، صفحاتی که با قوانین گریدها طراحی می‌شوند، کنار گذاشته خواهند شد. میزان استقبال از این ترند، به برند و شخصیتی که سعی در القای آن دارد، بستگی خواهد داشت. شاید مؤسسات مالی از اینکه متفاوت و آشفته به‌نظر برسند تردید و واهمه داشته باشند، اما برخی برندهای کوچک‌تر به‌خوبی می‌توانند از این ترند سود ببرند.

 

  • ظرافت گوشی‌های همراه

چندسالی است که طراحان وب روی طرح‌های مناسبِ گوشی‌های همراه کار می‌کنند، اما امسال توجه بیشتری به گوشی‌های همراه شده است. در سال گذشته (۲۰۱۷) وب‌گردی در گوشی‌های همراه، از رایانه‌های رومیزی پیشی گرفت. این به‌معنی آن است که برندها طراحی وب برای گوشی‌های همراه را در اولویت تمام امور و تلاش‌های خود قرار خواهند داد. با توجه به این تغییر رویه، طراحان قادرند طراحیِ روان‌تر و تجربیات حسیِ بهتری داشته باشند که منجر به ایجاد راهکارهای ظریف و پیچیده می‌شود؛ و به‌دلیل اینکه در این روش تجربیات حسی بهتر منتقل می‌شوند، برندهای بیشتری این جریان را برای بهبود طرح‌های مناسبِ گوشی‌های همراه انتخاب می‌کنند. طراحان درحالی‌که «کمال برند» (Brand integrity) را حفظ می‌کنند، به توسعه‌ و تحول در کار خود ادامه خواهند داد تا بهترین تجربه‌ی عالیِ کاربری را فراهم کنند. (درک مشتریان از محصولات،‌ تصویر و شهرت یک برند تأثیر نهایی را بر کمال برند می‌گذارد و یک برند با کاهش کمال و ارزش خود، درواقع مشتریانش را از دست می‌دهد.)

 

درست هنگامی‌ که فکر می‌کنیم دیگر چیز جدیدی درباره‌ی طراحی وب‌سایت وجود ندارد، چشمان به ابزار باارزشی در میان جعبه‌ابزار بازاریابی آنلاین می‌خورد. وب‌سایت‌ها مانند اسب‌های باری هستند، اما باهوش‌تر از آنها عمل می‌کنند. دانستن نحوه‌ی گسترش ترندهای ساخت سایت در سال جاری میلادی (۲۰۱۸) جالب خواهد بود. من پیش‌بینی می‌کنم این ترندها ترکیب جالب و خوشایندی از «گرافیک» و «کاربردی بودن‌شان» باشند. «خرق عادت و نوآوری» (Disruption) فقط به‌ این‌ خاطر که تفاوت ایجاد می‌کند، جایی در دنیای بازاریابی دیجیتال ندارد، اما هنگامی‌ که در جهت منافع و اهداف برند حرکت می‌کند، من همه‌جوره موافق و حامی‌اش هستم.

برگرفته از: forbes.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 20 =