, , ,

ساخت تیزر تبلیغاتی به چه مراحلی نیاز دارد؟ ۵ گام مهم برای ساخت تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی

برای استفاده‌ی بهینه از این پُست که مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی را شرح می‌دهد به‌جای «فروش» روی «روابط عمومی» تمرکز کنید. ویدیوها ممکن است اهداف بسیاری داشته باشند ولی هدف از ساخت تیزر تبلیغاتی یک چیز است و آن اینکه افراد را به برداشتن گام بعدی که می‌تواند بازدید از وب‌سایت‌تان، دانلود چیزی یا بررسی خط تولید محصولات یا خدمات شما باشد، ترغیب کند.

ممکن است ساخت تیزر برای معرفی محصول خاصی باشد که اغلب مؤثر واقع می‌شود؛ یا ممکن است برای متقاعد کردن افرادی باشد که سؤالات زیادی در ذهن دارند و سراغ شما را می‌گیرند تا اطلاعات موردنیازشان را کسب کنند. گاهی اوقات هم هدف ساخت تیزر تبلیغاتی این است که از افراد دعوت کنید چیزی رایگان را ببینند که کار ساده‌تری است.

در مثالی که من برای ساخت تیزر تبلیغاتی به‌کار خواهم برد، افراد به دانلود یک کاربرگ رایگان علاقه‌مند می‌شوند. در یوتیوب، من انتظار دارم که این تیزر، افراد را به سمت وب‌سایتم هدایت کند، اما این هدف اصلی نیست و من واقعا این لینک مستقیم یوتیوب را ترفیع نداده‌ام. هدف اصلی ویدیوی من این است که به‌محض اینکه کسی وارد وب‌سایتم می‌شود، علاقه‌مند و مجذوب شود.

می‌توانید ویدیویی را که به آن اشاره خواهم کرد در این لینک تماشا کنید.

 

  •  تیزر ویدیویی مؤثر

در ادامه، راهنمای گام‌به‌گام من برای ساخت یک تیزر تبلیغاتی مؤثر را می‌خوانید. اگرچه این تنها راه ساخت تیزر تبلیغاتی نیست و قوانین سفت‌و‌سختی وجود ندارد اما طرح خوبی است که می‌توانید با آن پیش بروید.

ساخت تیزر تبلیغاتی

  • گام اول: متن نمایش‌نامه را بنویسید

 مسئله‌ی مهم این است که متن نمایش‌نامه با موضوع دَم‌دست‌مان مرتبط باشد،‌ اما باید حس کنجکاوی افراد را نیز برانگیزد و آنها را به فکر کردن وادارد. این متن باید گیرا و حتی سرگرم‌کننده باشد تا مخاطب شما در انتهای تیزر هنوز هم بیدار باشد! تیزر تبلیغاتی نباید طولانی باشد چراکه فقط آغازی برای رویداد اصلی است. در انتهای ویدیو،‌ مخاطب باید اشتیاق بیشتری در خود احساس کند.

ویدیویی که برای نمونه برگزیده‌ایم ۱۲۰ ثانیه است که ۱۱۴ ثانیه‌اش به متن نمایش‌نامه اختصاص دارد. من پس از کلی دست‌کاری، آن را به ۱۴۰ ثانیه کاهش دادم. لطفا شما هم اگر می‌توانید آن را به کمتر از ۱۲۰ ثانیه کاهش دهید.

مطالب مرتبط:

تیزر تلویزیونی طی چه مراحلی ساخته می‌شود؟

  • گام دوم: یک سخن‌گو انتخاب کنید

 شما به شخصی بامزه و پرشور برای گویندگی نیاز دارید؛ شاید یک شخصیت کارتونی یا حتی یک حیوان؛ یک مرد پرمو که دامن پوشیده یا مثلا یک دختر بسیار زیبا در لباس سربازهای فیلم جنگ ستارگان، از پس این کار برمی‌آیند. هر ترکیبی از دو ویژگی ظاهرا متناقض جلب‌توجه می‌کند. بهتر است یک فرد مشهور این ترفند را اجرا کند اما اگر نتوانستید فرد بامزه و جذابی پیدا کنید، بهترین گزینه‌ی بعدی‌تان، فردی معتبر و قابل‌اطمینان است، مثلا کسی‌که برای موضوع تیزر مرتبط با سلامتی، لباس سفید آزمایشگاه پوشیده، یا برای موضوع تیزر علمی، پای تخته‌سیاه ایستاده است.

البته که این گوینده خود شما نیز می‌توانید باشید؛ اما پوشیدن لباس فرم آزمایشگاه بدون داشتن مدرک مرتبط یا پوشیدن یک لباس جلب‌توجه‌کننده ممکن است از اعتبار و شأن شما بکاهد. ازاین‌رو اگر خودتان این کار را انجام بدهید، آن میزان علاقه و توجهی که نیاز است، ایجاد نمی‌شود.

 

  • گام سوم: رسانه‌ی خود را مونتاژ کنید

بدون تردید این کار ضرورت ندارد، اما اگر بتوانید تصویر محصولات، تصویرهای دیگر یا کارتون‌ها را به تیزر تبلیغاتی خود بیفزایید، می‌توانید چیزهایی جالب‌تری بسازید. مطمئن شوید که این رسانه‌ی مونتاژشده،‌ پیام‌تان را رساتر می‌کند و به هدف اصلی‌تان نیرو می‌بخشد.

من برای این ویدیوی نمونه، انیمیشن وایت‌برد را انتخاب کردم. ازآنجاکه ویدیوی من درباره‌ی توصیف یا خلق یک شخصیت است، این انیمیشن وایت‌برد، به‌وسیله‌ی نقاشی با مداد، خلق یک دختر کیک‌بوکسینگ‌کار را نشان می‌دهد که با صداگذاری گوینده‌ی زنی که خصوصیات فیزیکی شخصیت نقاشی‌شده را توصیف می‌کند، همراه است و این کار به تصویرمان نیرو می‌بخشد.

درواقع، من از یک ترفند استفاده کردم،‌ زیرا سخن‌گوی من در آغاز انیمیشن وایت‌برد، لباس ورزشی کیگ‌بوکسینگ شخصیت نقاشی‌مان را به تن نکرده، ولی در انتهای انیمیشن ناگهان می‌بینیم که آن را پوشیده و درباره‌ی کِش‌بافی و رها کردن یک ضربه درجه‌یک صحبت می‌کند. این کار باعث می‌شود پیام خلق این شخصیت بهتر رسانده شود.

 

  • گام چهارم: لوگوی‌ خود را روی تیزر بچسبانید

 این یک تیزر ویدیویی است، بنابراین لازم است که شما کار افراد را ساده کنید تا گام بعدی (بازدید از وب‌سایت‌تان و…) را بردارند. قسمت ناامیدکننده‌ی ماجرا درباره‌ی یوتیوب این است که یوتیوب در انتهای ویدیو،‌ به‌جای‌ آنکه آخرین فریم ویدیو را روی صفحه نشان بدهد یک‌سری پیشنهادات ویدیویی دیگر ارائه می‌کند. بنابراین مطمئن شوید که لوگو، آدرس اینترنتی، شماره‌تلفن یا هر چیز دیگری را که می‌خواهید باقی بگذارید حداقل برای چند ثانیه روی صفحه به‌‌نمایش دربیایند.

در این نمونه، پرده‌ی آخر ویدیو  ۷ ثانیه است، اما پیش از آن URL به‌مدت ۹ ثانیه نشان داده شده است که درمجموع ۱۶ ثانیه می شود. شاید حتی این زمان هم کافی نباشد، منظورم برای تسهیل کاری است که از مشتریان احتمالی‌تان انتظار دارید انجام بدهند.

 

  • گام پنجم: ویدیو را پروموت کنید

بله، الان وقت آن رسیده ویدیوی خود را در هر جایی که می‌خواهید،  به‌اشتراک بگذارید؛ توئیت‌ها را بزنید، با اسکایپ دوستان‌تان تماس بگیرید، درباره‌ی آن وب‌سایت بسازید یا هر کار دیگری را که برای پروموت (ترفیع) ویدیو در ذهن دارید، انجام بدهید.

در اینجا اینفوگرافیک (اطلاع نگاشت) بسیار خوبی درباره‌ی اینکه چطور در گام‌هایی ساده ویدیوی خود را پروموت کنید، مشاهده می‌کنید.

 

اگر به فکر نوشتن رمان، بیوگرافی، خاطره‌، کتاب تاریخی (یا هر کتاب دیگری با شخصیت‌های درونش) افتاده‌اید ، لطفا برگه‌ی تقلب شرح شخصیت را به‌صورت رایگان، از این لینک دانلود کنید.

اگر ویدیوی تیزر ماهرانه‌‌ای ساختید، لطفا من را باخبر کنید. خوشحال می‌شوم آن را در توئیتر به‌اشتراک بگذارم. درضمن اگر ویدیوی تیزر من را نیز به‌اشتراک بگذارید، قدردان‌تان خواهم بود.

برگرفته از: iblogzone.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 9 =