,

سئو وب سایت را با استفاده از لینک‌های درون صفحه بهبود دهید ده جنبه از لینک‌های درون صفحه که بر سئو وب سایت تأثیر می‌گذارند

سئو وب سایت

پیچیدگی‌های سئو وب سایت را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: ۱) بهینه‌سازی درون‌ سایت که به قرار دادن محتویات باکیفیت در تمامی قسمت‌های وب سایت گفته می‌شود؛ مثل استفاده از کلمات کلیدی مناسب در محتوا و کمک به دسترسی آسان موتور‌های جستجوگر به وب سایت. و ۲) بهینه‌سازی بیرون‌ سایت که بر تقویت وب سایت شما از طریق لینک‌های درون صفحه و اشاره کردن به سایت در وب سایت‌های دیگر مربوط می‌شود.

موتورهای جستجوگر برای تعیین رنکینگ به عوامل مختلفی نگاه می‌کنند و بهینه‌سازی درون‌ سایت و بیرون‌ سایت، هر دو برای موفقیت در این زمینه ضروری هستند، اما لینک‌ها مهم‌ترین فاکتور هستند و بیشترین تأثیر را بر نتایج سئو وب سایت شما می‌گذارند.

هر لینک تعدادی فاکتور مختلف با خود همراه دارد که می‌توانند بر ارزش سئویی که ایجاد می‌کند  و اینکه برای کدام کلمات کلیدی مناسب‌تر است تأثیر بگذارد.

در این مقاله به ۱۰ جنبه از لینک‌ها که شناخت‌شان مهم هستند اشاره می‌کنیم:

فالو در مقابل نوفالو

برای درک بهتر لینک‌های فالو و نوفالو، ابتدا باید اهمیت لینک را در رابطه با سئو وب سایت درک کنیم.

به‌طور خلاصه، لینک‌ها به این دلیل مهم هستند که موتورهای جستجوگر آنها را مانند رأی اعتماد در مورد محبوبیت و قدرت وب سایت می‌داند. هرچه‌قدر لینک‌های بیشتری از وب سایت‌های با‌کیفیت و مرتبط به وب سایت شما اشاره کنند، احتمال اینکه رنکینگ شما در کلمات کلیدی هدف بالاتر برود بیشتر می‌شود.

بیشتر لینک‌هایی که با آنها برخورد می‌کنید لینک‌های «فالو» هستند، مگر اینکه برچسب دیگری داشته باشند.

این یعنی موتورهای جستجوگر برای تعیین رنکینگ، قدرت سئو وب سایت را بر مبنای شمارش لینک‌ها محاسبه می‌کنند.

با این حال، وب سایتی ممکن است به لینک بیرونی برچسب «نوفالو» بزند که این برچسب به موتورهای جستجوگر می‌گوید هنگام ارزیابی قدرت سئو وب سایت این لینک را در نظر نگیرند.

nofollow link example

هدف اصلی استفاده از لینک‌های نوفالو مبارزه با اسپم است.

به عنوان مثال، ویکی‌پدیا به همه‌ی لینک‌های بیرون از دامنه‌ی خودش برچسب «نوفالو» می‌زند تا اسپم‌ها برای دریاقت لینک‌های ارزشمند با مقاله‌های جعلی، آنها را بمباران نکنند.

این بدین معنی نیست که لینک‌های «نوفالو» بی‌ارزش هستند.

احتمالش زیاد است که لینک نوفالویی از فوروم یا پایگاه اطلاع‌رسانی مهمی مانند ویکی‌پدیا بتواند ترافیک زیادی را به وب سایت شما جذب کرده و برندتان را تقویت کند.

انکر تکست

انکر تکست کلماتی واقعی‌ هستند که در لینک به‌کار رفته‌اند. به عنوان مثال، در جمله‌ی زیر انکر تکست «آژانس بازاریابی اینترنت» است:

بازاریابی پرونتو آژانس بازاریابی اینترنتی برای کسب‌و‌کارهای کوچک است.

اگر بخواهیم دقیق‌تر باشیم، HTML  لینک بدین شکل است:

 

سئو وب سایت

link anatomy anchor text

(ترجمه تصویر از چپ به راست: شروع تگ لینک، مکان ارجاع لینک، انکر تکست لینک، انتهای تگ لینک)

انکر تکست برای درک سئو وب سایت مهم است زیرا موتورهای جستجوگر به کلماتی که در انکر تکستِ لینک‌هایی که به وب سایت شما اشاره می‌کنند نگاه می‌کنند تا متوجه شوند صفحه‌ای که به آن لینک شده در مورد چه چیزی است.

پس اگر صفحه‌ای لینک‌های درون سایت با انکر تکست «آژانس بازاریابی اینترنتی» دریافت کند، احتمال اینکه  وقتی فردی دنبال این عبارت می‌گردد، موتور جستجوگر این صفحه را در نتایج جستجو رنک کند بیشتر می‌شود.

با این حال، اشاره به این نکته نیز مهم است که ممکن است گوگل با وجود تعداد زیاد لینک‌هایی که انکر تکست دقیقا مشابهی دارند، تصور کند که شما قصد دارید نتایج جستجو را از طریق لینک‌سازی دست‌کاری کنید.

پس اگر انکر تکست‌ها را بر مبنای کلمات کلیدی هدف قرار می‌دهید، حتما آنها را به صورت متنوع ایجاد کنید.

مطالب مرتبط:

سئو حرفه ای را چگونه در محتوا خود انجام دهیم؟
سئو سایت خود را بدون اشتباه بهبود دهید
سئو و بهینه سازی سایت خود را از کجا شروع کنید؟

ارتباط

وقتی موتورهای جستجوگر لینکی به سایت شما را ارزیابی می‌کنند، فقط به کلمات انکر تکست لینک نگاه نمی‌کنند، بلکه به محتوای تمامی صفحه‌ای که به شما لینک شده است نیز نگاه می‌کنند.

باز هم به این نکته اشاره می‌کنیم که علائمی هستند که به موتورهای جستجوگر کمک می‌کنند تا تعیین کنند صفحه‌ی شما باید برای کدام کلمات کلیدی رنک شود و لینکی از وب سایت مرتبط با صنعت شما می‌تواند داده‌های هدفمند بیشتری را برای تحلیل موتورهای جستجوگر فراهم کند.

این بدین معنی نیست که همه‌ی لینک‌ها از صفحه‌های مرتبط باارزش هستند.

معمولا احتمال دارد لینک‌هایی از وب سایت‌هایی دریافت کنید که مستقیما به کسب‌و‌کار شما مربوط نمی‌شوند.

اینها شاید منابع جدید، کسب‌‌و‌کارهایی در صنایع دیگر باشند که با آنها همکاری می‌کنید یا مقاله‌ی وبلاگی باشند که علاقه‌ی ملموسی به صنعت شما دارد.

به عنوان مثال، در prontomarketing.com لینک‌هایی وجود دارند که از منابع بازاریابی مرتبط می‌آیند، و در عین حال لینک‌های دیگری از روزنامه‌ای تایلندی، وب سایت تأمین‌کننده‌ی سیستم‌های منابع انسانی، مقاله‌ی وبلاگی درباره‌ی خیریه‌ای که با prontomarketing.com همکاری می‌کند و خیلی موارد دیگر نیز وجود دارند که ارتباط مستقیمی با بازاریابی ندارند. گرفتن این لینک‌ها نیز مسلما ارزشمند است.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که مراقب لینک‌ها از وب سایت‌هایی باشید که هم نامرتبط هستند و هم اسپم‌دار. در ادامه بیشتر درباره‌ی این موضوع توضیح می‌‌دهیم.

سئو وب سایت

 

ارتباط سئو وب سایت و پیچ‌رنک

پیج‌رنک مقیاسی در قدرت سئو برای وب‌ سایت خاصی است. پیج‌رنک الگوریتمی است که برای اولین بار گوگل از آن استفاده کرد و معادله‌ای پیچیده است که تعداد لینک‌هایی که به صفحه‌ای اشاره می‌کنند و قدرت صفحه‌‌هایی که به آن لینک شده‌اند را نشان می‌دهد.

الگوریتم پیج‌رنک از زمانی که گوگل آن را برای اولین بار در دهه‌ی ۹۰ میلادی راه‌اندازی کرد تا کنون متحول و پیشرفته‌تر شده است.

در چند سال اخیر، گوگل ارائه‌ی عمومی داده‌های پیج‌رنک را متوقف کرده است، بنابراین این دیگر مقیاس خوبی برای ارزیابی قدرت لینک نیست. با این حال، معیارهای دیگری مانند MozRank و Page Authority می‌توانند جایگزین آن شوند.

در کل، لینک از هر صفحه‌ای که پیج‌رنک بالایی داشته باشد (یا MozRank/Page Authority) مفیدتر از لینک از صفحه‌ای است که پیج‌رنک پایینی داشته باشد.

با در نظر گرفتن این موضوع، معیارهای لینکی که به سطح صفحه مربوط می‌شوند، همیشه معیار خوبی برای این هستند که خرید لینک از کدام صفحه‌ها برای شما بهتر است.

یکی از دلایل مهم آن این است که شما اغلب لینک‌هایی از صفحه‌هایی می‌خرید که هنوز منتشر نشده‌اند، مثل مقالات وبلاگ مهمان در وب سایتی دیگر. در این موارد، دامین اتوریتی کلی اهمیت خیلی بیشتری دارد.

دامین اتوریتی

دامین اتوریتی (DA) مقیاسی در قدرت کلی سئو وب سایت در سراسر یک دامین است.

Moz  معیاری عددی برای دامین اتوریتی فراهم کرده است که به سنجش لینک اتوریتی سایت کمک می‌کند.

مانند پیج‌رنک/پیچ اتوریتی، لینک‌هایی از وب سایت‌هایی که دامین اتوریتی بالاتری دارند، در کل مفیدتر از لینک‌هایی هستند که از سایتی با دامین اتوریتی پایین‌تر می‌آیند.

با این حال، جنبه‌های غیر‌داده‌ای نیز در اینجا وجود دارند.

شاید بخواهید اتوریتی یا قدرت تأثیرگذاری سایتی را در صنعت خود یا در وسعت بیشتری بسنجید. به عنوان مثال، اگر در مقاله‌ای در TechCrunch  به استارتاپ جدیدی اشاره شود یا به آن لینک شود، نه تنها این لینک از نقطه نظر سئو وب سایت بسیار ارزشمند است بلکه به آن استارتاب اعتبار زیادی نیز می‌دهد. این نکته‌ای است که استارتاپ مورد نظر حتی می‌‌تواند در وب سایتش به آن ببالد و در بخشی که با «همینطور که در سایت TechCrunch  می‌بینیم…» از آن تعریف کند.

از همه مهم‌تر اینکه وب سایت‌هایی که دامین اتوریتی بالایی دارند ترافیک زیادی به خود جلب می‌کنند. این یعنی لینکی که از سایتی با DA  بالا بیاید، توسط مخاطبان بیشتری دیده می شود و آگاهی از برند شما را افزایش می‌دهد. همچنین، به این معنی است که ترافیک بیشتری از طریق آن لینک به سایت شما جلب می‌شود.

وجود لینک‌های درونی از دامین لینک‌‌دهنده

در کل، داشتن تنوع گسترده‌تری از دامین‌هایی که به سایت شما لینک می‌شوند تأثیر بیشتری بر عملکرد می‌گذارد. اگر به مقایسه‌ی لینک‌ها با رأی اعتماد برگردیم، می‌بینیم که آرایی که از دامین‌های مختلف باشند بیشتر از آرای زیادی که فقط از یک دامین باشند قدرت دارند. پس اگر لینکی از یک وب سایت دارید، گرفتن لینک دیگری از همان سایت قدرت کم‌تری دارد.

با در نظر گرفتن این موضوع، اگر با وب سایت با‌کیفیتی آشنا شدید که می‌توانید لینک‌های زیادی از آن بگیرید (مثلا به صورت منظم از طریق وبلاگ مهمان)، حتما از این فرصت استفاده کنید، ایجاد همکاری نزدیک با وب سایتی باکیفیت برای ارزیابی سئو وب سایت شما از طرف موتورهای جستجوگر عالی است.

مکان در صفحه‌ی لینک‌‌دهنده

این موضوع در گذشته تأثیر بیشتری داشت تا امروز. موتورهای جستجوگر قبلا ارزش بیشتری به لینک‌هایی می‌دادند که در قسمت بالاتر صفحه ظاهر می‌شدند. این مورد امروزه مثل قبل کاربرد ندارد، البته با یک استثنای خیلی مهم: لینک‌هایی که در سراسر سایت به وب سایت شما متصل می‌شوند.

لینک‌های سراسری (منظور لینک‌هایی است که در همه‌ی صفحه‌های وب سایت موردنظر وجود دارند، معمولا در فوتر یا نوار جانبی (sidebar ) وب سایت قرار می‌گیرند. اینها به صورت ذاتی بد نیستند، اما اگر به درستی مدیریت نشوند، به وضوح به موتورهای جستجوگر نشان می‌دهند که شما از طریق لینک‌سازی می‌خواهید نتایج موتورهای جستجوگر را دست‌کاری می‌کنید.

شما اغلب لینک‌های سراسری را در فوتر وب سایت‌ها با عبارتی شبیه «راه‌اندازی شده توسط شرکت…» می‌بینید. بهترین راه برای کنترل این موارد این است که اطمینان حاصل کنید تگ HTML «نوفالو» دارند که به موتورهای جستجوگر می‌گویند هنگام ارزیابی قدرت وب سایت این لینک‌ها را در نظر نگیرند.

معمولا لینک‌های سراسری را بدون اطلاع دریافت نمی‌کنید، اما اگر وب سایتی را برای مشتری مدیریت می‌کنید یا اپلیکیشن‌هایی با لینک‌های بیرون سایت طراحی می‌کنید، باید تأثیر سئو را در لینک‌هایی که ایجاد می‌کنید بشناسید.

تعداد دیگر لینک‌های بیرون سایت در صفحه‌ی لینک‌دهنده

یکی از ایده‌هایی که در پیج‌رنک و دیگر معیارهای تحلیل لینک وجود دارد این است که هر‌چه‌قدر لینک‌های بیرونی در صفحه‌ای بیشتر باشد، قدرت سئویی که از هر کدام از این لینک‌ها ناشی می‌شود کم‌تر می‌شود.

در اینجا مثال بسیار ساده‌ای می‌زنیم: اگر صفحه‌ای پیج اتوریتی ۱۰ و ۵ لینک بیرون سایت داشته باشد، هر لینک پیج اتوریتی ۲ خواهد داشت. اگر همان صفحه ۸ لینک بیرون سایت داشته باشد، ارزش هر لینک ۱.۲۵ خواهد بود.

البته موضوع خیلی پیچیده‌تر از این است، اما این مثال ایده‌ی کلی را نشان می‌دهد. مهم‌ترین جایی که باید این نکته را در نظر بگیرید، صفحه‌هایی هستند که صدها لینک بیرونی دارند. لینک‌هایی که از این صفحه‌ها به سایت شما وارد می‌شوند، قدرت سئو وب سایت کم‌تری دارند. این صفحه‌ها احتمالا اسپم‌های زیادی نیز دارند و این بر عملکرد سایت شما تأثیر منفی می‌گذارد.

کیفیت دیگر لینک‌های بیرونی در صفحه‌ی لینک‌دهنده

وقتی لینکی دریافت می‌کنید، کمی وقت بگذارید و به دیگر صفحه‌هایی که از آن صفحه لینک شده‌اند نگاه کنید. اگر مقاله‌ای در وبلاگ است، شاید متوجه شوید که نویسنده به معدود منابع دیگری که احتمالا برای خواننده مفید هستند نیز لینک کرده است. اگر این منابع از دیدگاه موتورهای جستجوگر اتوریتی بالایی داشته باشند، آنها این اتوریتی را به وب سایت شما هم مرتبط می‌کنند.

از طرف دیگر، اگر سایت‌های دیگری که به آنها لینک شده بی‌کیفیت یا پر از اسپم باشند، موتورهای جستجوگر سایت شما را هم در همان دسته قرار می‌دهند.

اسپم‌دار بودن دامین‌های لینک‌دهنده

دو آیتم بالایی به نوعی به این موضوع مرتبط هستند زیرا علاوه بر اتوریتی و ارتباط، اینها می‌توانند به شما کمک کنند تا متوجه شوید صفحه‌ای چقدر اسپم دارد. صفحه‌هایی که پر از محتویات نامرتبط و بی‌کیفیت و تعداد زیادی لینک بیرونی به لینک‌های بی‌کیفیت دیگر هستند، معمولا اسپم هم دارند. گاهی، می‌توانید اسپم‌دار بودن صفحه یا دامین را فقط با نگاه کردن به آن متوجه شوید. همچنین می‌توانید از نقاط داده‌هایی مانند Moz’s Spam Score نیز استفاده کنید.

طبیعی است که وب سایت لینک‌هایی از دامین‌های اسپم‌دار دریافت کند. تا حدی نمی‌توان از آنها اجتناب کرد زیرا سایت های اسپم‌دار معمولا هر لینکی که بخواهند را بدون توجه به خواسته‌ی شما اضافه می‌کنند.

با این حال، بهتر است حواس‌تان به آنها باشد. اگر تعداد زیادی لینک‌های اسپم‌دار به سایت شما اشاره کنند، تأثیر منفی بر قابلیت رنکینگ شما می‌گذارد و در نهایت گوگل سایت‌تان را جریمه می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید چه سایت‌هایی به سایت شما لینک داده‌اند، یکی از ابزارهای زیر را ببینید:

اشاره به این نکته هم مهم است که هر کدام از این ابزارها از فرایند متفاوتی برای جمع‌آوری و فیلتر داده‌های لینک استفاده می‌کنند، پس با دیدن اطلاعات متفاوت در مورد وب سایت‌تان بر روی هر کدام از این ابزارها تعجب نکنید.

همچنین، اکسپلورر اپن سایت  Moz، پیج اتوریتی و دامین اتوریتی دارد، Aherfs  و Majestic معیارهای اتوریتی مخصوص به خودشان را دارند که به روش‌های متفاوتی محاسبه می‌شوند. با این حال، هدف همه‌ی آنها این است که میزان اتوریتی سایت شما را از دیدگاه موتورهای جستجوگر بسنجند.

منبع: www.prontomarketing.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هشت =