, ,

سئو سایت خود را بدون اشتباه بهبود دهید

سئو سایت

اگر کسب‌و‌کارهای کوچک، تکنیک‌­های مناسب بهینه­‌سازی موتور جست‌وجو (SEO) را به‌کار بگیرند، قادر خواهند بود جست‌وجوی محلی را تحت‌کنترل خود دربیاورند. با‌این‌حال، طبق نظر کریس راجرز (Chris Rodgers)، مدیرعامل اجرایی و بنیان‌گذار Colorado SEO Pros، اکثر کسب‌و‌کارهای کوچک در رابطه با محتوای اصلی وب‌سایت خود دچار مشکل می‌شوند. او به ۵ مورد از رایج‌ترین اشتباهات سئو سایت اشاره می‌کند که شما تنها با داشتن کمی آگاهی و برنامه‌­ریزی قادر خواهید بود از آن­ها اجتناب کنید. در ادامه، این ۵ اشتباه رایج را مرور می‌کنیم.

۱. توجه به سئو سایت بعد از راه‌­اندازی وب‌سایت

راجرز می‌گوید: «ما در کسب‌و‌کارهای کوچکی که سهام‌داران آن تصمیم گرفته بودند تا تنها پس از طراحی مجدد وب‌سایت و راه‌اندازی آن به سئو توجه کنند، شاهد رویدادهای وحشتناکی بودیم. دلیل مواجهه با این رویدادها تنها کاهش سریع تمام رتبه­‌بندی­‌ها و عملکرد ترافیکی موجود برای سایت بوده است، چراکه برنامه‌ریزی مناسب برای سئو جزو موارد اصلی در طراحی مجدد و راه‌اندازی سایت درنظر گرفته نشده است». توسعه‌دهندگان وب‌سایت، حتی بهترین آن­ها معمولا به تمام فاکتورهایی که باید برای حفظ عملکرد کنونی سئو بعد از راه‌اندازی وب‌سایت جدید مورد توجه قرار بگیرند، توجه نمی­‌کنند. راجرز معتقد است که سئو را باید به‌صورت همه‌جانبه در زمان طراحی یا راه‌اندازی مجدد وب‌سایت مورد توجه قرار داد. «محتوای ایجاد‌شده، صفحه‌بندی سایت، معماری اطلاعات، محتوای صفحه‌ی اختصاصی، تمام صفحه‌های اضافه‌شده یا حذف‌شده، صفحه‌هایی که URL آنها تغییر کرده‌اند و به‌خصوص تعیین ریدایرکت ۳۰۱،  می‌توانند تأثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد سئو پس از راه‌اندازی داشته باشند. اگر در ابتدای این فرایند از یک متخصص زبده در زمینه‌ی سئو بهره‌مند نیستید، نتیجه را دست شانس سپرده‌اید. اگر به هر شکلی در سئو سرمایه­‌گذاری کرده‌اید، ممکن است همه‌ی سرمایه‌ی خود را بدون داشتن هرگونه شانسی برای بازپس­‌گیری از دست بدهید.

 ۲. تلاش برای استفاده از سئو سایت به‌عنوان یک کانال کوتاه‌مدت برای توسعه‌ی کسب‌و‌کار

عملکرد سئو همانند هیچ‌یک از روش‌­های تبلیغاتی دیگر نیست. سئو مانند «پرداخت کن تا پخش شود» که در روش‌های تبلیغاتی مانند PPC (پرداخت به‌ازای کلیک)، رادیو، تلویزیون، رسانه‌های چاپی یا سایر شرکت­‌های تبلیغاتی دیگر کاربرد دارد، عمل نمی‌کند. این گوگل و موتورهای جست‌و‌جو هستند که قوانین را تعیین خواهند کرد و یک تأمین‌کننده‌ی خوب، مهارت و مدیریت را عرضه می­‌کند. تخصص آنها به شما کمک می‌کند تا چشم‌انداز متغیری را که ممکن است پتانسیل بسیار بالایی دربر داشته باشد، درک کنید. راجرز اخطار می­‌دهد که: «خودتان را گول نزنید؛  گارانتی واقعی در ارتباط با سئو وجود ندارد». «متخصصان زبده‌ی سئو برای بهبود رتبه‌بندی‌ها، ترافیک و نرخ‌های تبدیل، استراتژی‌های مطمئنی دارند. بااین‌حال بیش از ۲۰۰ متغیر در الگوریتم گوگل اجرا می‌شود که کنترل همه‌ی آنها از هیچ‌کس برنمی‌آید. درآمد حاصل از تبلیغات در فضای سئو درحال افزایش است، زیرا به‌رغم چالش‌های موجود، سئو بالاترین نرخ سود را در میان روش‌های بازاریابی دیجیتال دارد. فقط به خاطر داشته باشید که سئو استراتژیِ بلندمدت­‌تری است. اگر به‌دنبال انجام کارهای بزرگ در کوتاه‌مدت هستید، ممکن است این مورد شما را ناامید کند. دقیقا به همین دلیل، آن­هایی که به شیوه‌ی صحیح در سئو سرمایه­‌گذاری می­‌کنند، در درازمدت به دستاوردهای عظیمی دست می‌یابند و می‌توانند به‌ نرخ بازگشت سرمایه‌ای(ROI)، فراتر از هر روش بازاریابی دیگر دسترسی داشته باشند.

۳. استفاده از توسعه‌دهنده‌ی وب‌سایت شرکت برای اجرای سئو سایت

راجرز می‌گوید: «هرچند توسعه‌دهندگان خوب وب‌سایت تاحدودی با مبانی سئو آشنایی دارند، ولی ما هرگز با کسی که یک متخصص رده‌بالا در هر دو مورد یعنی طراحی یا توسعه‌ی وب‌سایت و همچنین ROI باشد، برخورد نکرده‌ایم». همچنین اطلاعات بسیار زیادی برای ردیابی و نیز متغیرهای فراوانی برای درنظرگرفتن وجود دارند. درحالی‌که توسعه‌دهندگان وب و متخصصان سئو ممکن است در کسب‌وکار یکسانی مشغول به کار باشند، قطعا فعالیت‌شان در حوزه‌های تخصصی جداگانه‌ای است. می‌­توانم این تفاوت را با تفاوتی که بین یک متخصص قلب و یک متخصص چشم وجود دارد قیاس کنم: درحالی‌که هردو ازنظر تکنیکی پزشک هستند، وظایف کاملا متفاوتی را به شیوه‌های کاملا متفاوت برعهده دارند».

تعداد انگشت‌شماری از توسعه‌دهندگان وب‌سایت درباره‌ی سئو دانش وسیعی دارند، اما احتمال بسیار کمی وجود دارد که همین افراد نیز مجموعه‌ی ضروری ابزارها، تجربه و مهارت ایجاد و مدیریت یک سئوی جامع را در اختیار داشته باشند. راجرز نتیجه­‌گیری می‌کند که: «اگر توسعه‌دهنده‌ی وب‌سایت‌تان، اجرای سئو را به شما پیشنهاد می‌دهد، درنظر داشته باشید که او ممکن است تنها قادر باشد در این مورد به شما کمک کند و شما نمی‌توانید سطح بالایی از تخصص و استراتژی جامع سئو را از وی انتظار داشته باشید؛ خصوصا با توجه به مدیریت پیوسته‌ی سئو، که طبیعتا سخت‌ترین بخش آن است».

مطالب مرتبط:

سئو حرفه ای را چگونه در محتوا خود انجام دهیم؟

۴. خرید پیشنهاد سئویی که «آن‌قدر خوب است که باورکردنی نیست»

کارکرد عالی سئو سخت به‌دست می‌آید. این عملکرد حیاتی به سطح بالایی از تخصص و سال‌ها تجربه نیاز دارد تا به‌شکلی مؤثر مدیریت و درک شود؛ خصوصا هنگامی که قوانین تغییر می­‌کنند و عملکرد منفی به وقوع می‌‌پیوندد. راجرز در این‌باره می‌گوید: «هیچ میانبری وجود ندارد که در طول زمان کارآیی داشته باشد و اکثر آنها به نتایج منفی منجر خواهند شد که به سادگی زمان، پول و تلاش‌های شما را اتلاف می­‌کنند». «در شرکت‌های معتبر سئو، مشاورین و مدیران داخلی وجود دارند که هیچ‌یک خدمات خود را ارزان ارائه نمی‌دهند. شما تقریبا با پیشنهادات نامحدودی برای اجرای سئو سایت خود مواجه خواهید شد که توسط غیرحرفه‌ای‌ ها ارائه می‌شوند. این دسته از شرکت­‌ها، روی نیاز به سئو از سوی آن­هایی که به‌طور کامل قادر به تأمین بودجه‌‌ی سئو سایت شرکت‌شان نیستند، سرمایه‌گذاری می‌کنند. شرکت‌های تبلیغاتی معمولی، افراد با دانش عمومی بازاریابی دیجیتال، شرکت‌های PPC، شرکت‌های توسعه‌ی وب‌سایت، رسانه‌­های آنلاین و وب‌سایت‌ها، شرکت‌های تبلیغاتی و بی‌شمار موارد دیگر برند خود را در زمینه‌‌ی مدیریت سئو ایجاد می‌کنند که معمولا به‌عنوان یک سرویس افزودنی (add-on) است و باوجوداینکه درآمد حساب کاربری را افزایش می‌دهد، نتیجه‌ی خوبی به دنبال نخواهد داشت. به‌طور خلاصه اگر به‌دنبال سئوی واقعی هستید، باید با یک متخصص کار کنید. اگر  واقعا قادر به تأمین بودجه‌ی لازم برای اجرای تخصصی سئو نیستید، خودتان در این زمینه آموزش ببینید و استخدام یک مشاور باتجربه در زمینه‌ی سئو را برای مدت محدودی درنظر بگیرید».

راجرز پیشنهاد می‌دهد که: « قبل از انتخاب تأمین‌کننده‌ی سئو شرکت‌تان، آنها را ارزیابی کنید. شما باید از آنها بخواهید تا به‌تفصیل استراتژی خود را در ارتباط با سئوی داخلی (on-page)، سئوی خارجی (off-page) و سئوی فنی شرح بدهند». راجرز ادامه می‌دهد: «آنها برای استفاده از این سه ستون اصلی سئو  باید برنامه داشته باشند و قادر باشند درباره‌ی چگونگی و زمان استفاده از هریک از آنها توضیح بدهند. همچنین من از آنها درباره‌ی ابزارهای مورداستفاده‌شان سؤال می­‌کنم، زیرا اگر آن­ها از هیچ‌یک از نرم‌افزارهای صنعت سئو استفاده نکنند، به میزان بسیار زیادی متضرر خواهند شد. اگر تنها به قسمتی از پرسش‌های شما پاسخ بدهند یا دچار سردرگمی شوند، ممکن است مجبور شوید گزینه‌های خود را مجدد ارزیابی کنید.»

۵. ترافیک طبیعی و واقعی، بازدید از وب‌سایت و نرخ تبدیل ثبت‌شده درحال افزایش هستند؟ پس سئو کار خود را درست انجام می‌دهد

برای اینکه بدانید آیا تلاش‌هایتان در حوزه‌ی سئو مؤثر هستند یا خیر باید فرایندهای ردیابی جزئی ایجاد کنید. برای این منظور Google Analytics به‌صورت رایگان در اختیار شما قرار دارد و مکان بسیار مناسبی برای شروع است. GA را نصب کنید و وقایع و اهداف را حول نقاط تبدیل تعریف کنید. برای مثال، بازدیدها از صفحه‌ی تماس، فرم‌های پُرشده، تعداد ورودها ازطریق ایمیل، لینک‌های هدایت‌کننده‌ی وب‌سایت و سایر مواردی ازاین‌دست. راجر می‌افزاید: «می‌توانید از تعدادی از ابزارهای سئو برای دنبال کردن رتبه‌های خود در طول زمان استفاده کنید. یک مورد خوب که قابلیت دیده شدن را بدون استفاده از کلیدواژه‌های خاص ممکن می‌سازد، SEMRush است. اگر رتبه‌­ها، ترافیک طبیعی و نرخ‌های تبدیل شما درحال بهبود است، احتمالا در مسیر درست برنامه‌ی سئو سایت خود قرار دارید. علاوه بر نیاز به تخصص در سئو، مواردی وجود دارند که در آن یک وب‌سایت، محتوای درست را به کاربران صحیح ارائه می­‌دهد، بهترین رویه‌­های بنیادین را دنبال و با گذشت زمان پیشرفت زیادی ایجاد می‌کند. تفاوت اصلی را جزئیات ایجاد می­‌کنند اما اگر برخی از معیارهای اصلی را به‌دقت دنبال کنید باید توانایی تشخیص اینکه آیا برنامه‌ی شما به‌درستی کار می­‌کند یا خیر را داشته باشید. اگر سئو را به‌درستی انجام می‌­دهید، شاهد فرصت‌­های مطلوبی خواهید بود که با یک روند ثابت از‌طریق وب‌سایت‌تان ایجاد می­‌شوند و نیز قادر خواهید بود که ازطریق ابزارهای تحلیلی، آن­ها را در سئو بازیابی کنید.

برگرفته از: forbes.com

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 2 =