,

طراحی وب سایت خود را چه زمانی باید به روز کنید؟

چه زمانی باید طراحی وب سایت خود را مجددا انجام دهید؟

کسب‌وکارهای موفق معمولا به طور منظم سایت خود را برای ارائه‌ی متفاوت محصولات، تغییر چند عکس‌، گرافیک یا لوگو به‌روزرسانی می‌کنند، اما در برخی موارد، تغییر کلی طراحی وب سایت و به‌روز رسانی آن یک امر ضروری است. حالا این پرسش مطرح می‌شود که آیا واقعا زمان به‌روزرسانی طراحی وب سایت رسیده است یا طراح سایت می‌خواهد با تحمیل هزینه‌ی این کار به ما، پولی به جیب بزند؟ در این مقاله فهرستی از اشکالات را به شما معرفی می‌کنیم تا با کمک آن به ضرورت به‌روزرسانی طراحی وب سایت خود پی ببرید.

برخلاف یک به‌روزرسانی ساده‌ که فقط مستلزم تغییرات اندکی است، طراحی دوباره‌ی سایت به معنای تغییر همه‌ی موارد زیر یا تعدادی از آنهاست:

 • ساختار و نحوه‌ی ارائه‌ی اطلاعات در سایت
 • ظاهر کلی صفحات متعدد در سایت
 • نرم‌افزاری که سایت‌تان را اجرا می‌کند
 • چگونگی استفاده‌ی کابران از سایت‌تان

گستره‌ی طراحی مجدد سایت به قدری است که اغلب باری بر دوش مالکان کسب‌وکارهای کوچک دیده می‌شود. طراحی مجدد سایت ممکن است گران و وقت‌گیر باشد. همچنین اگر سایت‌ شما فروشگاه آنلاین و ویژگی‌های پیشرفته‌ی دیگری داشته باشد و خودتان از نظر فنی حرفه‌ای نباشید، طراحی دوباره‌ی سایت برایتان دشوار خواهد بود.

چرا باید طراحی وب سایت خود را به‌روز کنید

با مطالعه‌ی فهرست زیر و مقایسه‌ی آن با وضعیت کنونی سایت خود، به ضرورت طراحی دوباره‌ی آن پی خواهید برد. نیاز نیست تمام نشانه‌های زیر را داشته باشید تا در طراحی وب سایت خود تجدیدنظر کنید. اگر در یک مورد از موارد فهرست، اِشکال دارید، وضعیت «نگران‌‌کننده» است، اگر در چند مورد متعدد اشکال دارید، به‌روزرسانی طراحی وب سایت یکی از واجبات است و اگر در تمام موارد فهرست اشکال دارید، باید دست از کار بکشید و فورا طراحی وب سایت را به‌روز کنید.

فهرست اشکالات طراحی وب سایت عبارت است از:

۱- بارگذاری سایت بیش از دو ثانیه طول می‌کشد

اگر صفحات سایت‌ شما طی دو ثانیه کاملا بارگذاری نمی‌شوند، پس بدانید که سرعت سایت‌ شما پایین است:

 • طبق پیمایشی از سوی آکامای ، ۴۰ درصد کاربران انتظار دارند هر سایت طی دو ثانیه یا کمتر بارگذاری شود.
 • فقط ۵۱ درصد ادعا می‌کنند که صبورانه منتظر باز شدن سایت می‌مانند.

به عبارت دیگر، اگر بیشتر از دو ثانیه طول می‌کشد تا سایت‌ شما کامل باز شود، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مشتریان بالقوه باز هم صبر کنند. شما در خطر از دست دادن سرنخ‌ها (مشتریان راغب) و فروش هستید.

سرعت سایت‌تان را با باز کردن و جستجو در آن روی موبایل و کامپیوتر به صورت دستی بسنجید. سایت‌ شما باید روی دستگاه‌های مختلف سریع باز شود. همچنین می‌توانید از پیج‌اسپید اینسایتس گوگل (Google’s PageSpeed Insights) برای بررسی سرعت بارگذاری و یافتن حوزه‌های نیازمند ارتقا استفاده کنید.

۲- اشتراک‌گذاری‌ها در رسانه‌های اجتماعی خوب به نظر نمی‌رسند

طراحی وب سایت باید در لینک‌های به اشتراک گذاشته ظاهر خوبی داشته باشد.

وقتی سایت‌تان را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، لینک‌ها باید ظاهر خوبی داشته باشند. عکس لینک باید جذاب باشد. عنوان لینک و توضیحات آن نیز باید حاوی نکات مفیدی باشد که کاربران را به خواندن ادامه‌ی مطلب، ترغیب کند.

با توجه به اینکه احتمالا ۳۱ درصد از ترافیک سایت شما از برکت رسانه‌های اجتماعی است، اگر لینکی از سایت‌تان را در توییتر یا فیسبوک به اشتراک می‌گذارید که هیچ عکس، عنوان یا توضیحی ندارد، زمان آن رسیده است که طراحی وب سایت خود را به‌روزرسانی کنید. با اجرای خوب طراحی وب سایت در اولین برخورد تأثیر خوبی روی بازدیدکننده‌ها بگذارید.

۳- بعضی از ویژگی‌ها یا محتوای سایت به درستی نمایش داده نمی‌شوند

گاهی طراحی سایت دچار اختلالاتی است که تصاویر و لوگو نمایش داده نمی‌شود.

اگر مدتی است که به سایت خودتان سر نزده‌اید، احتمال دارد در بازدید بعدی متوجه شوید که لوگو یا بعضی از تصاویر درست نمایش داده نمی‌شوند. به عبارت دیگر، ویژگی‌های تعاملی دچار عیب فنی هستند یا محتوا آنطور که می‌خواستید به نمایش درنمی‌آید.

در حالی که بعضی از این موارد با یک به‌روزرسانی ساده برطرف می‌شوند، موارد دیگر نشانه‌ی مشکل بزرگ‌تری هستند.  شاید سایت‌ شما با کدها یا نرم‌افزاری اجرا می‌شود که دیگر از آن پشتیبانی نمی‌شود. اگر طراحی وب سایت مربوط به چند سال قبل است، شاید دیگر با دستگاه‌ها یا مرورگرهای جدید سازگار نباشد. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث مشکل شده است، با یک متخصص طراحی وب سایت تماس بگیرید تا از مشکل آگاه شوید و طراحی وب سایت بهتری داشته باشید.

۴- طراحی وب سایت‌ مناسب صفحه‌ی موبایل نیست

بررسی کنید که سایت‌ شما هنگام بارگذاری در انواع مختلف دستگاه‌های موبایل (از جمله تلفن‌‌های هوشمند و تبلت‌ها) چطور به نظر می‌رسد. موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا متن سایت خواناست؟
 • آیا تصاویر به درستی نمایش داده می‌شوند؟
 • آیا کار با سایت در صفحه‌ی نمایشی کوچک‌تر آسان است؟

اگر به طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های موبایل دسترسی ندارید، می‌توانید از تست موبایل فرندلی گوگل (Google’s Mobile-Friendly Test) برای بررسی سایت‌تان استفاده کنید.

برخورداری از یک سایت موبایل‌پسند (موبایل‌ فرندلی) مهم است، چون سال گذشته، دستگاه‌های موبایل بیشترین کاربرد را در جستجوی وب داشتند و از دستکتاپ سبقت گرفتند. آنالیتیک سایت‌تان را برای کاربران موبایل بررسی کنید. چند درصد از بازدیدکنندگان‌ از دستگاه‌های موبایل وارد سایت‌ شما می‌شوند؟ اگر درصد قابل توجهی است، پس ارزش به‌روزرسانی طراحی وب سایت را دارد.

همچنین، با نمایه‌سازی «اول-موبایل» گوگل (Google’s “mobile-first” indexing)، نحوه‌ی ساخت سایت‌ شما می‌تواند به شدت بر چگونگی ظاهر شدن آن در نتایج جستجو اثرگذار باشد.

می‌توانید از متخصص طراحی وب سایت خود تقاضا کنید تا مشخصا سایتی موبایل‌پسند برای‌تان طراحی کند یا می‌توانید از قالب‌های از پیش آماده‌ی موبایل‌پسند استفاده کنید.

۵- طراحی وب سایت فعلی به کسب‌و‌کار  شما رونق نمی‌دهد

آیا سایت‌ شما تاکنون منبع فروش و جذب مشتریان راغب بوده است؟ آیا سهمی در رسیدن به اهداف تجاری‌تان داشته است؟ اگر جواب‌تان به هر دو پرسش «منفی» است، پس زمان آن رسیده است که در طراحی وب سایت تجدیدنظر کنید تا  در  کسب‌وکارتان نقشی داشته باشد.

مطلب مرتبط: طراحی سایت بدون نیاز به داشتن مهارت‌های یک طراح حرفه‌ای

فقط مشخص کنید که در طراحی وب سایت جدید از چه عواملی برای سنجش موفقیت استفاده خواهید کرد:

 • عدد مشتریان راغب یا فروش؟
 • نرخ تبدیل‌؟
 • نرخ پایین ترک سبد خرید؟
 • یا افزایش ارزش هر سفارش؟

با انتخاب معیارهای کلیدی مشخص، طراحی دوباره‌ی سایت‌ هدف متمرکزتری خواهد داشت و شما می‌توانید میزان کارایی آن را بسنجید.

۶- بازدیدکنندگان سریع از سایت خارج می‌شوند  

با گوگل آنالیتیکز می‌توانید کارایی طراحی وب سایت و میزان حضور کاربران در سایت‌تان را بسنجید.

برای بعضی سایت‌ها، بهترین کارکرد زمانی است که کاربردان از چند صفحه بازدید می‌کنند یا برای مدتی طولانی در سایت می‌مانند. اگر وبلاگی دارید، معمولا می‌خواهید افراد مقالات‌تان را بخوانند و به اشتراک بگذارند. اگر سایت تجارت الکترونیکی دارید، می‌خواهید افراد در میان محصولات بچرخند، چند مورد را برای خرید انتخاب کنند و وارد فرآیند خرید شوند. اگر اینگونه باشد، کاربران کمی بیشتر از چند ثانیه در سایت شما می‌مانند.

برای تعیین اینکه آیا کابران وبسایت‌ شما را سریع ترک می‌کنند، معیارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • نرخ پرش: به زبان ساده، پرش زمانی است که کاربر به یک صفحه‌ از سایت‌ شما سر می‌زند و به سرعت آن را ترک می‌کند. نرخ پرش از تعداد پرش‌ها تقسیم بر تعداد کل دفعات بازدید کاربران به دست می‌آید. گوگل آنالیتیکس در این مورد به شما کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که اگر کاربران وبسایت‌ شما را سریع ترک می‌کنند، اما شما به اهداف تجاری‌تان می‌رسید، پس جای هیچ نگرانی نیست.
 • صفحات/بازدید: این میانگین تعداد صفحاتی است که کاربران در هر بازدید از سایت‌تان می‌بینند. هر چه این عدد بالاتر باشد، کاربر متوسط شما از صفحات بیشتری هنگام سر زدن به سایت‌تان بازدید می‌کند.
 • جریان رفتار: این معیار نشان‌دهنده‌ی این است که کاربران چقدر باحوصله و کامل در سایت‌ شما کاوش می‌کنند، مخصوصا اگر معیارهای بالا مرتبط با نیازهایتان نباشند.

۷- بازدیدکنندگان آنچه را که به دنبالش هستند پیدا نمی‌کنند

وقتی مشتریان احتمالی از سایت‌ شما بازدید می‌کنند، باید به راحتی به آنچه که می‌خواهند، برسند. اگر در پی یافتن اطلاعات خاصی هستند، باید بتوانند طی چند دقیقه جستجو پیدایش کنند. اگر در تلاش برای خرید، عضویت در خبرنامه یا انجام تحقیقی هستند، باید بتوانند بدون کمک خارجی این کارها را انجام دهند. در غیر این صورت، به بازبینی نیاز دارید تا کار کردن با سایت‌تان آسان‌تر شود.

آیا در خصوص اطلاعات موجود در سایت، تماس‌های تلفنی یا ایمیل‌های زیادی دریافت می‌کنید؟‌ اگر جواب شما بله است، پس افراد در یافتن آنچه در سایت‌ شما هم‌اکنون وجود دارد، دچار مشکل هستند.

۸- برترین رقبای شما طراحی وب سایت خودشان را زودتر از شما به‌روزرسانی کرده‌اند

اگر طراح سایت نباشید، تشخیص اینکه سایت‌تان به‌روز نیست دشوار است. یک راه برای فهمیدن این نکته، بررسی سایت‌های رقبا و شرکت‌های مشابه دیگر در صنعت‌تان است. در نظر بگیرید که:

 • آیا اخیرا طراحی‌هایشان را تغییر داده‌اند؟
 • آیا طراحی وب سایت آنها به شدت متفاوت از طراحی وب سایت شماست؟

به اندازه‌ی متن، رنگ‌ها و سبک‌های گرافیکی که آنها استفاده می‌کنند توجه کنید. اگر اخیرا طراحی وب سایت خودشان را از نو انجام داده‌اند و این عناصر بیش از حد با عناصر سایت شما تفاوت دارد، سعی کنید از یک طراح سایت حرفه‌ای بازخورد بگیرید.

مشکل یک طراحی وب سایت قدیمی فقط به زیبایی‌شناسی مربوط نمی‌شود. طراحی وب سایت سیگنال‌های ظریفی را به مخاطب‌ ارسال می‌کند. یک طراحی جدید به آنها نشان می‌دهد که شما همیشه به‌روز هستید و کسب‌وکارتان رو به رشد و پیشرفت است.

در کل، اگر ظاهر کنونی سایت‌ شما پنج سال پیش طراحی شده است، ترندهای طراحی وب سایت احتمالا به اندازه‌ی کافی تغییر کرده‌اند، بنابراین ظاهر سایت‌ شما بدون شک قدیمی شده است.

۹- برند، محصولات یا خدمات‌ شما بدون به‌روزرسانی سایت عوض شده‌اند

با استفاده از قالب‌های پرطرفدار، طراحی وب سایت خود را به‌روز کنید.

این امکان هم وجود دارد که محتوای سایت‌ شما دیگر معرف شرکت‌ شما نباشد. نشانه‌های این موضوع عبارتند از:

 • عکس‌های شرکت بر روی سایت دیگر معرف کارکنان یا امکانات فعلی نباشد (همینطور عکس‌های آرشیو).
 • بازار هدف‌تان از زمانی که این طراحی وب سایت را انجام داده‌اید تغییر کرده است.
 • محصولات یا خدمات پرفروش‌تان تغییر کرده‌اند.
 • مطالب برندسازی که اخیرا چاپ کرده‌اید، در مقایسه با سایت‌تان دارای اطلاعات جدید یا ظاهر متفاوتی هستند.

اگر هر کدام از موارد بالا درباره‌ی سایت‌تان صادق است، باید با یک متخصص طراحی وب سایت همکاری کنید که در برندسازی مجدد تجربه دارد.

در صورتی که به دنبال ظاهر جدید برای یک سایت ساده هستید، می‌توانید به سراغ قالب‌های آماده‌ی وردپرس بروید و قالب‌هایی را انتخاب کنید که در حال حاضر پرطرفدار هستند.

۱۰- سایت‌ شما امن نیست

بعضی از سایت‌ها نسبت به حملات سایبری آسیب‌پذیرند،‌ مثل سایت‌هایی که براساس سیستم‌های مدیریت محتوا کار می‌کنند یا سایت‌های تجارت الکترونیکی که با پرداخت پول سروکار دارند. در زمان حمله‌ی سایبری، ممکن است اطلاعات مشتری دزدیده شود، سایت‌تان گروگان گرفته شود یا محتوای ناآشنایی مثل تبلیغات یا لینک‌های ناخواسته روی سایت‌تان ظاهر شود.

این جور حملات برای کسب‌وکارهای کوچک بسیار پرهزینه هستند. بعد از یک حمله، ۶۰ درصد کسب‌وکارهای کوچک قادر نیستند بیشتر از شش ماه دوام بیاورند. طراحی مجدد سایت این مشکل را حل نمی‌کند،‌ اما اگر بخواهید سایت‌تان را از ابتدا بسازید، پس چاره‌ای جز طراحی مجدد سایت ندارید. در غیر اینصورت، آسیب‌پذیری کنونی همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

 هر چند وقت یکبار باید طراحی وب سایت را به‌روزرسانی کنید

قانون مشخصی وجود ندارد که چه زمانی باید طراحی وب سایت خود را دوباره انجام دهید. این موضوع به صنعت شما، تعداد صفحات، ویژگی‌ها و هدف سایت شما بستگی دارد.

برای سایت‌های پایه که صفحات اندکی دارند و با تجارت الکترونیکی سروکار ندارند، می‌توانید هر شش ماه یکبار بررسی کامل انجام دهید. اما اگر سایت‌ شما پیشرفته‌تر است (با تجارت الکترونیکی سروکار دارد)، پست‌های وبلاگ آن منظم به‌روزرسانی می‌شوند یا هر ماه ده‌ها هزار بازدیدکننده دارد، پس باید هر ماه سایت خود را کامل بررسی کنید.

هنگام بررسی کامل طراحی وب سایت خود، فهرست بالا راهنمایی است برای فهمیدن اینکه آیا نیاز به تغییرات اساسی دارید یا صرفا به چند تغییر جزئی در سایت‌ نیاز دارید.

 

برگرفته از: business.tutsplus.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 7 =