,

راهنمای کامل ساخت تریلر و تیزر تبلیغاتی

تیزر تبلیغاتی

هدف تولید محتوا جلب رضایت مخاطبان و به‌عبارت‌دیگر ارائه‌ی تمام اطلاعات، سرگرمی‌ها و احساساتی است که مردم به‌دنبال آنها هستند حتی با امید برآورده کردن انتظارت بیشتر. تریلر و تیزر تبلیغاتی دقیقا برعکس عمل می‌کنند. هدف ساخت آنها این است که توجه تماشاگران را به خود جلب کنند و کنجکاوی آنها را برانگیزند. تریلرها و تیزرهای تبلیغاتیِ موفق فقط به چیزی که قرار است ارائه شود اشاره‌ی هیجان‌انگیزی می‌کنند و مردم را به رفتن به سینما، استریم آلبوم، تماشای فینال زنده، خرید بلیت نمایش، ثبت‌نام برای کلاس و موارد دیگر ترغیب می‌کنند.

چه‌زمانی می‌توان از تریلر و تیزر تبلیغاتی استفاده کرد

تریلرها و تیزرهای تبلیغاتی به فیلم‌ها محدود نمی‌شوند. آنها در کمپین‌های بازاریابی تولیدات ویدیویی ازقبیل نمایش‌ها، وب‌سایت‌های VOD (ویدیو هنگام درخواست)، کلاس‌های آنلاین، کانال‌های Roku و ٰVimeo نقش باارزشی دارند.

هدف اصلی شما شاید ترافیک سایت، لیدها (سرنخ‌ها، مشتریان راغب) یا حتی مشتریان باشد.

نکات مهم در ساخت تریلر و تیزر تبلیغاتی

این فکر وسوسه‌انگیز است که تریلر یا تیزر تبلیغاتی شما خلاصه‌ی واضحی از محتوای اصلی باشد. بااین‌حال اگر با ویدیو مثل یک داستان کوتاه یا تجربه‌ی مستقل رفتار کنید جذاب خواهد شد.

برای روشن شدن موضوع، ویدیوی زیر از RIV را تماشا کنید که هر روز محتوای ویژه‌ای را از هنرمندان مستقل عرصه‌ی موسیقی منتشر می‌کند.

تیزر تبلیغاتی اینستاگرام در مسابقه‌ای برای ساخت بهترین موزیک‌ویدیو دو مبتکر را به‌جان هم می‌اندازد: The Golden Pony Boy‌ و Tray Haggerty. RIV به کمک شوخ‌طبعی و یک روایت قوی، مخاطبان را با موفقیت وارد ماجرا می‌کند. شما به‌عنوان مخاطب نه‌تنها در کلِ این ۳۹ ثانیه سرگرم می‌شوید، بلکه احتمالا برای تماشای ویدیوهای کامل به وب‌سایت RIV سر می‌زنید. تصور اینکه یک ویدیوی تبلیغاتی معمولی هم چنین اثری داشته باشد، دشوار است.

هنگام انتخاب فوتیج، کلیپ‌ها یا لحظاتی را انتخاب کنید که بیش از یک موضوع را پوشش بدهند. برای مثال ممکن است نمایی را انتخاب کنید که هم سرگرم‌کننده باشد و هم طرح داستان را پیش ببرد یا نمایی که به‌طور همزمان احساسی و آموزنده باشد. از خودتان بپرسید: «قرار است مخاطبان من هنگام تماشای این تیزر تبلیغاتی چه احساسی را تجربه ‌کنند یا چه درسی بیاموزند؟» اگر جوابی برای این پرسش ندارید، بهتر است قید آن کلیپ را بزنید.

نکته‌ی مهم دیگر فکر کردن به این است ‌که چه چیزی تماشاگران را به واکنش نشان‌ دادن وادار می‌کند. اگر مردم بعد از تماشای تریلر یا تیزر تبلیغاتی شما کاری نکنند یا به‌عبارتی واکنشی نشان ندهند، زحمات شما به ثمر نخواهد رسید. به‌‌خاطر سپردن این حقیقت هنگام برنامه‌ریزی، تولید و پخش ویدیو، تلاش‌هایتان را متمرکز خواهد کرد.

عناصرِ تریلر و تیزر تبلیغاتی تأثیرگذار

هر ویدیویی که در این طبقه (تریلرها و تیزرهای تبلیغاتی) قرار می‌گیرد باید دارای ۵ ویژگی باشد. این ویژگی‌ها یا عناصر لزوما نباید با نظم خاصی ظاهر شوند، به‌ بیان دیگر می‌توانید نظم آنها را رعایت کنید، اما مسئله‌ی مهم‌تر وجود آنهاست.

۱. معرفی شما یا محصول موردنظر

مخاطبان شما ممکن است هیچ ایده‌ای از شما، فعالیت‌های شرکت شما یا نحوه‌ی عملکرد محصول‌تان نداشته باشند. شما هم شاید نخواهید تمام این اطلاعات را فورا آشکار کنید. در ادامه خواهیم گفت که معما می‌تواند ابزار قدرتمندی باشد، اما برای جلب‌توجه تماشاگران باید اطلاعات مختصری را دراختیار آنها بگذارید.

اطلاعات را می‌توانید به سه شکل ارائه کنید:

 • یک مقدمه‌ی سریع (سلام! من جیمز باند هستم، جاسوس برجسته‌ی بین‌المللی)
 • یک متن روی صفحه‌ی نمایش (جیمز باند، جاسوس برجسته‌ی بین‌المللی که در پایین چهره‌ی شما نمایش داده می‌شود)
 • نماهایی که نشان‌دهنده‌ی نوع فعالیت‌های شماست (کلیپ‌هایی که شما را درحال پریدن از هلیکوپتر یا پایین آمدن از یک ساختمان با طناب نشان می‌دهد)

۲. داده‌های بصری

بیشتر آموخته‌های انسان‌ها به‌صورت بصری است: ۹۰ درصد از اطلاعات ارسال‌شده به مغز بصری هستند و داده‌های بصری ۶۰۰۰۰۰ برابر سریع‌تر از داده‌های متنی پردازش می‌شوند. با درنظر گرفتن این حقیقت، از متن به‌عنوان مکمل تصاویر و ویدیوها استفاده کنید، نه جایگزین آنها. در چندرسانه‌‌ای‌ها به‌صورت پراکنده و اندک از متن ساده استفاده کنید. برای اثبات این موضوع ویدیوی ۱۴ دقیقه‌ایِ زیر از یک وبلاگ‌نویس سفر به‌نام کریس لِبلانک (Chris LeBlanc) را تماشا کنید. پیش‌نمایش ۲۲ روز در تایلند (۲۲ Days in Thailand) ساخته‌ی لِبلانک بسیار طولانی‌تر از تریلرهای متداول است، باوجوداین تنها یک‌بار، آن هم به‌صورت فراخوان (CTA)، در انتهای ویدیو از متن استفاده می‌کند.

۳. نام و لوگو

نام و لوگوی شما حداقل یک‌بار باید در ویدیو نشان داده شود. شما به تقویت ارتباط بین داستان و محصول‌تان در ذهن تماشاگر‌ نیاز دارید. اگر در برقراری این ارتباط موفق نشوید، حاصل تلاش شما ویدیوی شگفت‌انگیزی خواهد شد که مخاطبان آن را دوست دارند اما واکنشی به آن نشان نمی‌دهند.

حتی Apple که بدون‌تردید صاحب شناخته‌شده‌ترین برند در کل دنیاست، لوگو و نام محصولش را در ویدیوها نمایش می‌دهد. به چند ثانیه‌ی آخر تریلر iPad Pro + iOS 11 نگاهی بیندازید.

اگر درحال ساخت یک تریلر هستید، به نمایش نام و لوگویتان در ابتدای ویدیو فکر کنید تا از همان ابتدا در ذهن تماشاگران نقش ببندد.

اگر درحال ساخت یک تیزر تبلیغاتی هستید و هدف‌تان ایجاد یک داستان هیجان‌انگیز و معماگونه است، بهتر است نام و لوگویتان را در انتهای ویدیو نمایش بدهید.

۴. تأیید اجتماعی

تأیید اجتماعی تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. اگر تماشاگران شما بدانند که دیگران به محصول شما اعتماد دارند، از آن استفاده می‌کنند و دوستش دارند، با اطمینان بیشتری محصول شما را خریداری می‌کنند. سعی کنید برخی از انواع تأییدیه‌های اجتماعی را در ویدیوی خود بگنجانید. این تأییدیه‌ها می‌تواند شامل توصیه‌های یک مصرف‌کننده‌ی راضی، نقل‌قول‌هایی از مقالات یا نقدهای جدید، گلچینی از سایت‌های نقد و بررسی، تصاویر یا ویدیوهای افرادی که از محصول شما استفاده می‌کنند یا نتایج بررسی‌های خود شما باشد (برای مثال: «۹۱ درصد از افرادی که در این برنامه شرکت کردند، ظرف یک ماه استخدام شدند»).

۵. فراخوان (CTA)

فراخوان (call-to-action) که تماشاگران را به انجام کار خاصی دعوت می‌کند می‌تواند مهم‌ترین عنصر باشد. تمام انرژی و احساسی که ویدیوی شما به مخاطب منتقل می‌کند درصورتِ هدفمند نبودن بی‌نتیجه خواهد ماند.

تماشاگر را به‌شکل منطقی به گام بعدی فرا بخوانید. منظور از منطقی این است که مثلا از آنها نخواهید بعد از تماشای یک ویدیوی یک دقیقه‌ای ۵۰۰۰ دلار خرج کنند. به‌جای این کار از آنها بخواهید با شما یا تیم فروش تماس بگیرند.

ایده‌های زیر را درنظر بگیرید:

 • اشتراک گرفتن برای کانال‌
 • ثبت‌نام برای خبرنامه‌ی ایمیل
 • دریافت به‌روزرسانی‌‌ها درباره‌ی محصولات جدید
 • صحبت کردن با یکی از متخصصان شرکت
 • خرید یک محصول (درصورتی‌که بیش‌ازحد گران نیست)

هدف نهایی شما هرچه باشد انجام آن برای تماشاگر باید آسان باشد.

تیزر تبلیغاتی در مقایسه با تریلر تبلیغاتی

هدف اصلی تیزرها و تریلرها یکسان است: جذب مخاطب و به نمایش گذاشتن کامل محصول یا تجربه، اما نباید از تفاوت‌های تکنیکی مهم بین این دو غافل ماند.

محدوده‌ی زمانی تیزرها معمولا بین ۱۵ تا ۶۰ ثانیه است، درحالی‌که محدوده‌ی زمانی تریلرها بین ۱ تا ۳ دقیقه و گاهی بیشتر از این مقدار است.

تیزرها درباره‌ی محصول گزافه‌پردازی می‌کنند، پس به ترتیب زمانی نیاز ندارند. ازسوی‌دیگر، تریلرها معمولا ساختار و فرمت فیلم، نمایش، کلاس و نظایر آن را دنبال می‌کنند و شامل جزئیات تدارکاتی (ازقبیل طرح داستان، بازیگران، کارگردان، تاریخ پخش و قیمت) و حداقل درباره‌ی فیلم‌ها در جریان ادیت یا دست‌کاری‌های تکمیلی فیلم‌برداری می‌شوند.

نکات مهم هنگام انتخاب بین تریلر و تیزر تبلیغاتی:

 • مخاطبان شما تا چه‌حد با محصول یا برند شما آشنایی دارند؟ هرقدر درباره‌ی شرکت شما و محصولی که می‌فروشید کمتر بدانند، ویدیوی شما باید طولانی‌تر و حاوی جزئیات بیشتری باشد. گذشته از این، هدف شما فقط فروش محصول نیست، بلکه اطلاع‌رسانی درباره‌ی محصول و خودتان هم بخشی از این فرایند تبلیغاتی است. اگر محصول شما نسبتا جدید یا ناشناخته است، تریلر را انتخاب کنید. اگر درحال‌حاضر پرطرفدار هستید، تیزر انتخاب بهتری است.
 • آیا به‌دنبال برانگیختن حس کنجکاوی یا تمایل مخاطبان هستید؟ تیزر تبلیغاتی حس کنجکاوی را برمی‌انگیزد و تأثیر ماندگاری بر تماشاگران به‌جای می‌گذارد. برعکس، تریلر آنها را به واکنش نشان دادن (یا اقدام کردن) ترغیب می‌کند. اگر بر سر زبان انداختن محصول برای شما مهم‌تر از جذب مشتری است، تیزر تبلیغاتی را انتخاب کنید. برای مثال تصور کنید کمپین آنلاین هفت ماهه‌ای را آغاز کرده‌اید. بدون‌شک تعریف و تمجید در مقایسه‌ با شمار مشترکین برای شما مهم‌تر است.
 • مخاطبان شما چه چیزی را ترجیح می‌دهند؟ یک سری اطلاعات جمعیت‌شناختی ازقبیل محتوای ساده و قابل‌فهم کوتاه. به زیر سیزده ساله‌ها، نوجوان‌ها و دانشجویان دانشگاه فکر کنید. اطلاعات جمعیت‌شناختی دیگر ازقبیل مسافران، افرادی که کارهای دستی انجام می‌دهند و آشپزی‌ها را در قالب ویدیوهای مفصل نمایش بدهید. این احتمال وجود دارد که گروه اول به تیزرهای تبلیغاتی و گروه آخر به تریلرها واکنش بهتری نشان بدهند. هنگام انتخاب، محتوای موردعلاقه‌ی مخاطبان هدف خود را درنظر بگیرید.

اگر تمایلی به انتخاب کردن ندارید، اجباری در کار نیست. برخی از افراد هم تریلر و هم تیزر تبلیغاتی را تولید می‌کنند. تیزر تبلیغاتی معمولا چندین ماه یا هفته قبل از تریلر تولید می‌شود. تریلر کمتر از ۳۰ روز، یعنی پیش از محصول واقعی تولید می‌شود تا بتوان روی جریانی که ایجاد می‌کند سرمایه‌گذاری کرد.

اگر شما برای چیزی که هم‌اکنون زنده است ویدیو می‌سازید (چیزی مثل فراخوان اشتراک برای کانال YouTube) بهتر است هر دو نوع ویدیوی تبلیغاتی را بسازید. این انتخاب به شما اجازه‌ی سازگاری با این رسانه را می‌دهد. فرض کنیم شما درحال تبلیغ کانال YouTube خودتان در اینستاگرام هستید. محدودیت زمانی ویدیوهایی که در اینستاگرام پست می‌کنید ۶۰ ثانیه است، پس تیزر شما عالی خواهد شد. باوجوداین، در سایت شخصی خودتان هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد، پس یک تیزر تبلیغاتی طولانی‌تر مسلما بهتر است. به‌علاوه، کسی‌ که در سایت شما می‌چرخد نسبت به کسی ‌که به‌صورت اتفاقی در اینستاگرام پست‌های شما را می‌بیند، انگیزه‌ یا علاقه‌ی بیشتری به محصول شما دارد.

اگر توان تولید دو ویدیوی با کیفیت بالا را دارید، حتما این کار را بکنید. اگر فقط برای ساخت یک ویدیو توانایی دارید، آن نوعی را انتخاب کنید که با اهداف، مخاطبان و محصول شما سازگاری بیشتری دارد.

زمانی‌ که تصمیم خود را گرفتید وقتِ تبدیل کردن فوتیج خام به طلاست.

نحوه‌ی ساخت تیزر تبلیغاتی

نخست به این بیندیشید که در فکر تولید چه فضای داستانی هستید. ازآنجاکه تیزرهای تبلیغاتی بسیار کوتاه هستند، می‌توانید یکی دو احساس را تحریک کنید. برای مثال اگر می‌خواهید به موضوع راهنمای سفر به تایلند بپردازید، می‌توانید روی احساس «شگفتی» زوم کنید.

در ویدیوی زیر از VivaOmm، مخاطب با تحریک شدن احساس «حسادت» به شرکت در کلاس‌های ورزشی ترغیب می‌شود. تماشای رقصنده‌ها و ترغیب نشدن برای شرکت در کلاس‌های ورزشی کار سختی است.

زمانی‌ که در ذهن خود احساسی را مجسم می‌کنید، انتخاب نماها، موسیقی و متن بسیار آسان‌تر می‌شود. هر کلیپ یا صحنه را نسبتا کوتاه بسازید (برای مثال ۳ تا ۱۰ ثانیه برای هرکدام). همان‌طور که تیزر تبلیغاتی VivaOmm ثابت کرده است، سرعت زیاد سبب سرگرم نگه‌داشتن تماشاچی می‌شود.

نحوه‌ی ساخت تریلر تبلیغاتی

مفاهیم کلیِ تیزرهای تبلیغاتی مشابه تریلرهای تبلیغاتی است. در ساخت تریلرها هم ابتدا باید فضای داستانی را تعریف و برطبق آن مواد و مصالح لازم را انتخاب کنید. البته فرایند ساخت تریلر پیچیده‌تر است. تریلرها برخلاف تیزرهای تبلیغاتی یک ساختار خاص و معمولا ثابت را دنبال می‌کنند:

 • تله: این تله باعث می‌شود مخاطب دقایقی بنشیند و تریلر را تماشا کند.
 • مقدمه: بخش کوتاهی که زمینه‌ی لازم را برای تماشاگران فراهم می‌کند و روشن‌کننده‌ی «چه‌کسی، چه‌چیزی، چه‌زمانی، کجا و چرا» است.
 • تغییر ناگهانی: چیزی که مقدمه را پیچیده می‌کند و حدس و گمان‌ها را افزایش می‌دهد.
 • مونتاژ: این بخش سریع‌تر و پرانرژی‌تر است و زمینه‌ساز مورد بعدی (اوج) می‌شود.
 • اوج: این بخش هیجان‌انگیزترین، جالب‌ترین یا احساسی‌ترین بخش تریلر است.
 • فراخوان: این نتیجه‌گیری مختصر، جریانِ اوج داستان را به این نقطه می‌رساند که به مخاطب بگوید چه کاری را انجام بدهد.

تریلر رسمی Ink Workshop برای مسترکلاس Dragon Tattoo تونی هو (Tony Hu) مثال خوبی است.

ابتدای ویدیو بی‌درنگ جلب‌توجه می‌کند: مردی در سالن تتو (که متوجه می‌شوید خود تونی هو است) در برابر نگاه دوربین از گیجی و سرگشتگی خود هنگام تلاش برای یادگیری تتوی اژدها می‌گوید. این سبکِ اعتراف‌گونه متفاوت و گیراست و بی‌درنگ تماشاگر را علاقه‌مند می‌کند.

سپس وارد مرحله‌ی مقدمه می‌شویم: نوشته‌هایی که روی پیش‌زمینه‌‌ی ساده‌ و سیاه‌رنگ نمایش داده می‌شوند و بیانگر موضوعات جالب کلاس‌ این استاد و مدت‌زمان آن هستند. این بخش از ویدیو مشخص می‌کند که شما درحالِ تماشای تبلیغ یک کلاس آنلاین هستید.

مرحله‌ی بعدی تغییر ناگهانی است: تونی هو نشان می‌دهد که تصویر اژدهای او با گذشت زمان چگونه تکامل یافته است. واضح است که این یک کلاس طراحی پیش‌پاافتاده نیست. تونی هو زمان، تلاش و علاقه‌ی زیادی را صرف این الگوی تتو کرده است. دانستن این موضوع تماشاگران را به ثبت‌نام در کلاس، بیشتر علاقه‌مند می‌کند و تونی را به‌عنوان یک هنرمند واقعی نمایش می‌دهد.

در مرحله‌ی مونتاژ، تونی هو را درحال طراحی، صحبت کردن و توضیح دادن این پروسه می‌بینیم و درنهایت به نقطه‌ی اوج ویدیو می‌رسیم: مشخص می‌شود که هو برنده‌ی بیش از ۴۰ جایزه است و صدها اژدها تتو کرده است. او تمام رازهایش را در مسترکلاس اژدها فاش خواهد کرد. چه چیزی بر هیجان داستان می‌افزاید؟ اینکه ما یک تتوی اژدهای کامل را برای نخستین بار می‌بینیم. تماشای نحوه‌ی اِعمال تتو روی بازو با استفاده از قلم و کاغذ تجربه‌ی هیجان‌انگیزی است.

پس از این مراحل ویدیو نسبتا با سرعت به پایان می‌رسد. این گفته‌ی هو که «من تونی هو هستم و این Ink Workshop من است» یادآور برند هو به تماشاگران است و کمک می‌کند این تیزر تبلیغاتی با جمله‌ی اثرگذاری پایان یابد.

این ساختار، ساخت ویدیوهای متقاعدکننده و جذاب را آسان می‌کند و برای تمام انواع محصولات، صنایع و شرکت‌ها کاربردی است، پس فرقی نمی‌کند چه محصولی را می‌فروشید، چون این ویدیوها درنهایت اثربخش خواهند بود.

«فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه» حکایت تریلرها و تیزرهای تبلیغاتی است. در ساخت ویدیویی که تماشاگران را مشتاق و کنجکاو کند از این نکته‌ها و تکنیک‌ها کمک بگیرید، درباره‌ی خودتان و محصولی که می‌فروشید اطلاعات بیشتری به آنها بدهید تا درنهایت شاهد نتایجی ازقبیل ثبت‌نام، مشتریان یا مشتریان بالقوه باشید.

برگرفته از: uscreen.tv

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − پنج =