,

 راهنمای انتخاب بهترین نوع تبلیغات برای اهداف مختلف

 راهنمای انتخاب بهترین نوع تبلیغات برای اهداف مختلف

آیرا کاوفمان (Ira Kaufman) و کریس هورتون (Chris Horton) در کتابشان تحت عنوان «بازاریابی دیجیتال: تلفیق استراتژی و تاکتیک با ارزش‌ها»، که سال ۲۰۱۴ منتشر شد، عنوان کرده‌اند مدت‌ها است رسانه‌های دیجیتال به منبع هیجان اصلی افراد تبدیل شده‌اند؛ کاربران برای برقراری ارتباط با دوستان و اقوامشان یا برای تصمیم گیری خرید، عمدتا از همین ابزارها استفاده می‌کنند. دقیقا به همین خاطر است که بازاریاب‌ها تا این حد از فضای اینترنت و بازاریابی دیجیتال استقبال می‌کنند. مشتری‌ها این روزها بیشتر تحت تاثیر تبلیغات آنلاین قرار دارند؛ در یکی از نظرسنجی‌های موسسه برایت رول مشخص شده است ۷۲٪ از مصرف کنندگان معتقدند تبلیغات ویدئویی آنلاین مثل تبلیغات تلویزیونی یا حتی بهتر از آن هستند. اما از بین ده‌ها نوع مختلف تبلیغات آنلاین، کدامیک موثرتر است و کمک می‌کند یک کسب و کار زودتر به نتیجه‌ی دلخواه و اهدافش برسد؟

در ادامه انواع تبلیغات را لیست کرده‌ایم تا بتوانید مناسب‌ترین مورد برای جامعه‌ی هدفتان را راحت‌تر انتخاب کنید. بازاریاب‌ها می‌توانند به کمک این لیست بهترین نوع تبلیغ برای برقراری ارتباط با مشتریانشان را تشخیص بدهند.

۱. تبلیغات نمایشی ایستا

این قبیل تبلیغات روی صفحات وب نمایش داده می‌شوند و تغییری نمی‌کنند. بنرهای ایستا معمولا یک فریم تکی به همراه یک عبارت تاثیرگذار هستند. جان اتول (John O’Toole)، از مشاوران ارشد حوزه‌ی بازاریابی عملکرد، داده‌های چهار موسسه‌ی تبلیغاتی را تحلیل کرد تا مشخص شود بین دو نوع ایستا و متحرک، کدام نوع بهتر است. اتول بعد از بررسی ۱۲ ماهه داده‌های موجود، متوجه شد تبلیغات ایستا تقریبا در تمام کمپین‌ها، نسبت به تبلیغات متحرک عملکرد بهتری دارند.

نقطه‌ی قوت تبلیغات ایستا این است که بازدیدکننده‌ها لوگوی برند را بلافاصله تشخیص می‌دهند، اما در آگهی‌های متحرک که شامل مجموعه‌ای از تصاویر است، لوگوی مجموعه به چشم نمی‌خورد. البته تبلیغات ایستا صرفا به بنرها محدود نمی‌شوند و می‌توانند در قالب‌هایی مثل وبینارها، صفحات وبسایت‌ها، کتاب‌های الکترونیکی، ایمیل‌ها و صفحات فرود (landing page) هم ظاهر شوند.

تبلیغات نمایشی ایستا

مطلب مرتبط: مؤثرترین انواع ایمیل‌ها برای برندهای تجارت الکترونیک

۲. تبلیغات تعاملی

جان مک تیگ (John McTigue)، کارشناس بازاریابی مزایای محتوای تعاملی را به این صورت بررسی کرده است: راه اندازی چنین تبلیغاتی ارزان‌تر است و اعتبار برند و میزان وفاداری مشتریان به آن را افزایش می‌دهد.

این قبیل آگهی‌ها در قالب نظریات مشتریان، اپلیکیشن‌های موبایلی، نظرات وبلاگ‌ها و آپدیت‌های رسانه‌های اجتماعی نمود پیدا می‌کنند. البته آگهی‌های تعاملی نقاط ضعفی هم دارند؛ راه اندازی این قبیل آگهی‌ها نسبتا ساده است، اما به خاطر نیاز به نظارت مستمر کانال‌ها، هزینه‌های بیشتری به دنبال دارند. برای اینکه مخاطب همچنان همراه بماند، باید مرتبا محتوای مرتبط و دست اول عرضه کنیم. برای اینکه نتیجه‌ی کار خوب از آب دربیاید، باید روی منابع انسانی و بحث آموزش آنها نیز به اندازه‌ی کافی سرمایه‌گذاری کنیم.

نمونه‌ی دیگر این تبلیغات، بنرهای تعاملی مشاوران هوشمند (SMARTASSISTANT advisors) هستند که به مخاطب یک سوال نمایش می‌دهند و درصورتی که واکنش نشان داد، به صفحه‌ی فرود مختص کمپین هدایتش می‌کنند تا به سوالات بیشتری پاسخ بدهد و محصول مناسبش را دریافت کند.

بنرهای تعاملی مشاوران هوشمند کمک می‌کنند برندمان را به مخاطب بشناسانیم، از طریق محتوای مناسب، نرخ کلیک روی لینک‌ها را افزایش بدهیم و به کاربر اجازه دهیم استفاده از محصول را به صورت تجربی احساس کند. تحقیقات نشان می‌دهند مصرف کننده‌ها با این نوع از تبلیغات، نسبت به تبلیغات معمولی ۲/۵ برابر بیشتر تعامل می‌کنند.

تبلیغات تعاملی

مطلب مرتبط: دستورالعمل تضمینی برای ایجاد یک کمپین کسب و کار موفق

۳. تبلیغات متحرک

برای تهیه‌ی آگهی‌های GIF متحرک یا فلش، باید نسبت به آگهی‌های متنی یا تصاویر استاندارد زمان بیشتری صرف کنیم، اما ارزش این سرمایه‌گذاری را دارند. آگهی‌های متحرک به مخاطب ۳۰ ثانیه فرصت می‌دهند تا پیام را درک کند. جان هاربیسون (John Harbison)، طراح گرافیک و کارآفرین، معتقد است این نوع آگهی‌ها نسبت به فضای محدود تبلیغات ایستا، آزادی عمل بیشتری در اختیارمان می‌گذارند.

تبلیغات متحرک

۴. تبلیغات بنری

این نوع آگهی‌ها مشابه آگهی‌های ایستا هستند و معمولا بالای صفحه‌ی نمایش کاربران قرار می‌گیرند.

تبلیغات بنری

انتخاب محل نمایش تبلیغات

کیم گوردون (Kim Gordon) معتقد است باید آگهی‌ها را در محل‌هایی نمایش بدهیم که مشتریانمان حضور دارند، چون در این صورت می‌توانیم در زمان و مکان مناسب، به مشتریان ایده‌آلمان پیام مناسبی بدهیم. سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، توئیتر و یوتیوب جزء گزینه‌های بسیار قدرتمندی هستند که دنیای تبلیغات دیجیتال را دگرگون کرده‌اند. بد نیست انواع مختلف تبلیغات آنلاین را دقیق‌تر بررسی کنیم.

 • موتورهای جستجو:

از این نوع از تبلیغات می‌توانیم با فعال‌سازی اکانت گوگل ادوردز (GoogleAdwords) یا سایر پلتفرم‌های تبلیغاتی مشابه استفاده کنیم.

 • پرداخت به ازای کلیک (Pay Per Click):

PPCها چند ساعت بعد از راه اندازی کمپین، ترافیک وبسایت را افزایش می‌دهند، درنتیجه اثردهی آنها فوری است. تبلیغ‌کننده‌ها می‌توانند میزان درآمدی که صرف می‌کنند را به صورت مستمر بررسی کنند و ببینند کدام کلمات کلیدی، ترافیک سایت را افزایش داده‌اند. یکی از بزرگترین مزایای آگهی‌های PPC، هزینه‌های تبلیغاتی پایین تر، کنترل بیشتر روی کمپین‌ها و هدف‌گذاری دقیق‌تر مشتریان است.

 • بینگ (Bing):

بینگ هم اخیرا اعلام کرد برای کمپین‌های خرید و جستجویش، امکان بازاریابی مجدد فراهم کرده است. تبلیغ کننده‌ها می‌توانند به بازدیدکننده‌هایی که از طریق بینگ یا یاهو برای محصولات‌شان جستجو کرده‌اند، در صفحه‌ی نتایج تبلیغات اختصاصی نمایش دهند.

 • فیسبوک:

با تبلیغات فیسبوک می‌توانیم دقیقا با گروه هدفمان ارتباط برقرار کنیم. بهتر است قبل از انتخاب استراتژی بازاریابی فیسبوک، طراحی و محتوای تبلیغات، فرمت‌های انتخابی و بودجه را به دقت بررسی کنیم.

 • توئیتر:

توئیتر سه نوع مختلف تبلیغات در اختیارمان قرار می‌دهد: توئیت‌های تبلیغی، اکانت‌های تبلیغی و روندهای تبلیغی. براساس گزارش پنا پاورز (Penna Powers)، روندهای تبلیغی روزانه نزدیک به ۲۰۰ هزار دلار هزینه دربر دارند.

 • نمایشی گوگل(Google Display Ads):

گوگل اخیرا اعلام کرد شبکه نمایشی‌اش (GDN) به زودی ۲ میلیون سایت را در بر می‌گیرد و بیش از ۹۰٪ از کاربران اینترنتی را پوشش می‌دهد. تبلیغات نمایشی، بنرها یا باکس‌های کوچکی هستند که هنگام تماشای سایت‌ها یا وبلاگ‌های موردعلاقه‌مان آنها را می‌بینیم.

 • هدف‌گذاری مجدد:

ادرول (AdRoll) در یکی از گزارشاتش عنوان کرد منظور از هدف‌گذاری مجدد این است که به بازدیدکننده‌های سایت‌مان، در سایر سایت‌ها تبلیغات هدف‌گذاری شده نشان بدهیم (به قصد بازدید مجدد از سایت‌مان). این قبیل تبلیغات کمک می‌کنند افرادی که تمایل چندانی به خرید ندارند را به خریدار واقعی بدل کنیم.

 • موبایلی:

این نوع از تبلیغات، نسبت به سایر فرمت‌های تبلیغات دیجیتال، با سرعت بسیار بیشتری رو به گسترش هستند. تحقیقات اخیر موسسه‌ی بیزینس اینسایدر (Business Insider) نشان می‌دهند هزینه‌های حوزه‌ی تبلیغات موبایلی ایالات متحده تا سال ۲۰۱۸ به حدود ۴۲ میلیارد دلار می‌رسد.

 

طراحی تبلیغات

بعد از انتخاب نوع آگهی‌ها و محل نمایش‌شان، باید طراحی آنها را هم بررسی کنیم. مثلا برای طراحی آگهی بنری کلیکی، اولین نکته‌ای که باید بررسی شود، اندازه‌ی بنر است. بهتر است تا حد ممکن از اندازه‌های استاندارد استفاده کنیم. گوگل ادسنس (Google AdSense) در گزارشی اعلام کرد بهترین اندازه‌ها برای این نوع از آگهی، موارد زیر هستند:

 • بزرگ ۳۳۶*۲۸۰
 • متوسط ۳۰۰*۲۵۰
 • تخته امتیازی ۷۲۸*۹۰
 • عریض ۱۶۰*۶۰۰

در مورد آگهی‌های بنری کلیکی، باید سلسله مراتب را هم حفظ کنیم. در صورتی که برای طراحی آگهی از ۳ مولفه‌ی اساسی لوگوی شرکت، گزاره‌ی ارزشی (value proposition) و دعوت مستقیم (call to action) کاربر استفاده کنیم، آگهی‌ها مورد تائید پلتفرم‌های تبلیغاتی قرار می‌گیرند و بازدیدکننده‌ها را به خریدار واقعی تبدیل می‌کنند.

برگرفته از: SmartInsights.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هفت =