,

دفتر تبلیغات با استفاده از داده‌های بزرگ مشکلاتش را حل می کند

دفتر تبلیغات

بعد از سال‌ها اشتیاق، بالاخره بخش بازاریابی ، دفتر تبلیغات و تکنولوژی تبلیغات، حالا داده‌های بزرگ را پذیرفته است.

این خبر خوبی است، اما مانعی وجود دارد و آن اینکه بیشتر شرکت‌ها و برندها و  هنوز تجربیات لازم برای تحلیل حجم عظیم داده‌ها و اجرایی کردن آنها را ندارند. مطابق تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، بیشتر شرکت‌ها به‌دنبال مهارت‌های خاصی هستند که به‌طور معمول در یک دفتر تبلیغات معمولی وجود ندارد.

به بیان ساده، این شرکت‌ها داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند که هنوز نمی‌دانند چطور باید از آنها استفاده کنند. این روی دیگر سکه و خبر بدی است که وجود دارد.

تعجبی ندارد که دفتر تبلیغات جدید که بر تحلیل داده‌های بزرگ سرمایه‌گذاری می‌کند این شکاف را پر کرده‌ است. برای مثال، شرکت SQream Technologies توانسته است با تحلیل داده‌های عظیمی به حجم یک میلیون گیگابایت برای خودش شهرتی دست‌وپا کند.

برای بخش بازاریابی و تبلیغات، این به معنی تحلیل‌های سطح بالاتر مواردی مانند فعالیت‌های آنلاین، تراکنش‌های نقطه‌ی فروش و شناخت به‌موقعِ تغییرات پویا در ترندها است. اما چرا این موضوع تااین‌حد حیاتی است؟

رسیدن به درکی از الگوهای رفتاری مشتریان، در تهیه‌ی کمپین‌های هدفمند و متمرکز نقش مهمی ایفا می‌کند.

داده‌های بزرگ باعث می‌شوند اطلاعات جمع‌آوری‌شده‌ای مانند هزینه‌ی حفظ مشتریان، ارزش متوسط تراکنش‌ها و حتی رضایت مشتریان معنا پیدا کنند.

به‌هرحال، مشتریانی که بیشترین هزینه را می‌پردازند لزوما ارزشمندترین مشتریان نیستند. شواهد نشان می‌دهد افرادی که بیشتر از همه خرج می‌کنند، کمترین وفاداری و گران‌ترین هزینه‌ی نگهداری را دارند.

نقش داده‌های بزرگ در دفتر تبلیغات چیست

داده‌های بزرگ می‌توانند برای ایجاد کمپین‌های هدفمند و شخصی‌سازی شده‌ای استفاده شوند که درنهایت ازطریق هدف قرار دادن افراد مناسب با محصولات مناسب باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش کارآیی می‌شوند. این اتفاق دقیقا چطور رخ می‌دهد؟ با جمع‌آوری اطلاعات و آموختن رفتارهای کاربران.

امروزه، در عصر شخصی‌سازی‌شده‌ی بازاریابی و تبلیغات، ارزش ردپای دیجیتالی مشتریان روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

اطلاعات زیادی از تمام تعاملاتی که افراد انجام می‌دهند وجود دارد، گوگل کردن یا لایک کردن تلفن جدید سامسونگ باعث می‌شود تا هر بار که کاربر در رسانه‌های اجتماعی یا در هر جایی از دنیای دیجیتال فعالیت آنلاینی انجام می‌دهد، با تبلیغات مربوط به تلفن همراه سامسونگ بمباران شود.

مطالب مرتبط:

شرکت های تبلیغاتی چگونه در دنیا امروز رشد می کنند

چطور داده‌های بزرگ در دفتر تبلیغات استفاده می‌شوند

با این اطلاعات، شرکت‌ها می‌توانند کاربرانی را که در جوامع آنلاین حضور دارند، هدف قرار بدهند و سپس از این داده‌ها برای درک بهتر و شناسایی الگوهای رفتاری کاربران استفاده کنند.

دفتر تبلیغات قادر است این اطلاعات را درباره‌ی انگیزه‌های مشتریان جمع‌آوری کند: اینکه آیا جدیدترین ترندهای تکنولوژی به کاربران انگیزه داده‌اند؟

یا آیا زیرگروهی در پایگاه مشتریان وجود دارد که در خرج کردن محافظه‌کارتر باشد؟

اینها انواعی از اطلاعاتی هستند که ازطریق داده‌های بزرگ به‌دست می‌آیند.

راز این کار در آموختن رفتارهای کاربران و اندازه‌گیری تأثیرات تبلیغات نهفته است.

ما می‌دانیم که تقریبا یک‌چهارم از تبلیغات ویدیویی توسط ربات‌ها دیده می‌شوند و نه انسان‌ها. به این معنی که برای بزرگ‌ترین شرکت‌های تبلیغاتی در دنیا، بخش مهمی از تأثیرات به مخاطبان انسانی نمایش داده نمی‌شوند. پیامد این بسیار مهم است، زیرا کمپین‌های تبلیغاتی در معرض نمایش آن دسته از مخاطبانی که قرار است پول بپردازند قرار نمی‌گیرد.

در نتیجه، آشکار کردن کلاه‌برداران تبلیغاتی و ربات‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

تحلیل‌های قابل‌پیش‌بینی

راه‌حل رفع مشکل کلاه‌برداری تبلیغاتی، پلتفرم‌های تحلیل داده‌های بزرگ است.

این تکنولوژی به برندها امکان می‌دهد تا انواع مختلف مصرف‌کنندگان هدف‌گیری‌شده را شناسایی کنند و درنتیجه کسب‌و‌کارها را قادر بسازند تا بهترین و مؤثرترین دسترسی و تأثیر را داشته باشند.

برای مثال اُپتیموو (Optimove)، پلتفرمی که در تل‌آویو واقع شده، پلتفرم بازاریابی خودکار است که برای اولویت‌بندی مشتریان فعلی شرکت‌ها از تحلیل‌های قابل‌پیش‌بینی استفاده می‌کند و به استفاده از منابع آنها برای به‌دست آوردن مشتریان جدید نیازی ندارد.

ازطریق پلتفرم تحلیل‌های قابل‌پیش‌بینی، بهترین و هدفمندترین معاملات و خدماتی که مخصوص مشتریان سفارشی شده‌ است به آنها معرفی می‌شود و این احتمال خرید آنها را به‌شدت افزایش می‌دهد.

با این نوع اطلاعات، بازاریاب‌ها می‌توانند در زمان مناسب مشتریان مناسب را هدف قرار بدهند یا حتی مشتریان جدید پیدا کنند.

داده‌های بزرگ یعنی ایده‌های بزرگ

پیش از‌ این، تبلیغات سنتی شامل ایده‌ها، روش‌های فروش و متقاعد کردن مشتریان در بخش‌های مختلف سازمان بود.

امروزه، شرکت‌ها می‌توانند ازطریق همکاری و شراکت با یک دفتر تبلیغات که این داده‌های بزرگ را تحلیل می‌کند، در کوتاه‌مدت کمپین‌های اصیل ایجاد کنند.

برای مثال دفتر تبلیغات ۳۶۰i، دقیقا همین کار را در مدت سوپربول ۲۰۱۳ (جام ملی لیگ فوتبال آمریکایی) با کمپین اُورئو (Oreo )انجام داد.

چند دقیقه بعد از اینکه بازی به دلیل قطع برق متوقف شد، جمله‌ی «قطعی برق دیگر مشکلی نیست.

در تاریکی هم می‌توانید گل بزنید»، در تمامی کانال‌های رسانه‌های اجتماعی به معرض نمایش گذاشته شد. این کمپین به‌سرعت توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد و فالوئرهای اُورئو را در این رسانه‌ها افزایش داد.

نوآوری در داده‌های بزرگ

مثال دیگر به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خلاق دنیا یعنی نتفلیکس (Netflix) مربوط می‌شود.

این کمپانی برمبنای اینکه مشتریان چه سریال‌ها و فیلم‌هایی تماشا کرده‌اند، فیلم‌ها و سریال‌های جدید را برای آنها تبلیغ می‌کند.

با جمع‌آوری داده‌هایی مانند ژانر سریال‌های تلویزیونی که کاربری تماشا کرده، مدت زمانی که برای یک سریال گذاشته، ترجیح هنرپیشه‌‌ای خاص و داده‌هایی ازاین‌دست، نتفلیکس می‌تواند دقیقا ارزش یک کاربر را محاسبه کند.

نگاهی به آینده

با وجود این نکته که خیلی از کسب‌و‌کارها داده‌های زیادی در اختیار دارند اما زیرساخت لازم یا قابلیت درک و تحلیل آنها را ندارند، نیاز به دفتر تبلیغاتی که با در اختیار داشتن تکنولوژی‌های برتر قادر به تحلیل داده‌های بزرگ باشد افزایش پیدا کرده است.

دفتر تبلیغات با استفاده از تحلیل داده‌های بزرگ می‌تواند ترندهای نوظهور را شناسایی کند و گزینه‌های تبلیغاتی زنده و در زمان واقعی را در اختیار شرکت‌ها قرار بدهد.

از آنجاکه بخش کلیدی تبلیغات دست‌یابی به مخاطبان مناسب در زمان مناسب است، دفتر تبلیغات با تحلیل داده‌های بزرگ می‌تواند به پیش‌‌بینی خریدها، شناسایی و تحلیل رفتار مشتریان و نوع عملکردی که بخش‌های خاص مخاطبان دارند کمک کند.

ظهور تکنولوژی‌های جدید نیز می‌تواند این امکان را در اختیار شرکت‌ها قرار بدهد تا داده‌ها را به روشی هوشمندانه‌تر و مطمئن‌تر تحلیل کنند.

به بیان دیگر، شرکت‌ها می‌توانند خودشان داده‌کاوی کنند و خدمات مشتریان و نتایج تجاری را بهبود ببخشند.

برگرفته از: entrepreneur.com

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + ده =