, , , , , ,

درآمد از اینستاگرام خود را چگونه بهبود دهید

داشتن یک عملکرد موفق و درآمد از اینستاگرام کمی هراس‌انگیز است ، زیرا شما بایستی در پلتفرمی عرض‌اندام کنید که ۸۰۰ میلیون کاربر فعال، روزانه ۴.۲ میلیارد پست را «لایک» می‌کنند.

در تجربیات انسانی، علاوه‌بر احساساتی نظیر گرسنگی، ترس و عشق، یک احساس دیگر به نام تحریک بصری یا دیداری نیز عمیقاً نهادینه شده است.

۹۰ درصد از همه‌ی اطلاعات به‌صورت بصری مخابره می‌شوند؛ مغز انسان نیز یک تصویر کامل را از لحظه‌ی دیده‌شدن در زمان ۱۳ میلی‌ثانیهپردازش می‌کند.

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی نیز از این نوع فطرت انسانی به‌خوبی سود برده‌اند.

امروزه از میان این پلتفرم‌ها، اینستاگرام به‌سرعت خودش را به‌صورت منحصربه‌فردی به‌عنوان یکی از مؤثرترین و قوی‌ترین بازوهای بازاریابی محتوا-محور مطرح کرده است.

این اپلیکیشن مبتنی بر تصویر به‌خاطر داشتن «نرخ تعامل» (Engagement rate) خیلی بیشتری نسبت به دیگر شبکه‌‌های رسانه‌های اجتماعی مشهور شده است.

خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد تا برند شما بتواند از میان این همه شلوغی صدایش را به گوش مخاطبان هدفش برساند.

دراینجا ۵ روش جذب فالور به طریق احساسی را به‌شما معرفی می‌‌کنیم که به‌ترتیب منجر به افزایش درآمد از اینستاگرام شما می‌شوند.

 

 1. برای درآمد از اینستاگرام یک استراتژی کاری بسازید

استراتژی اینستاگرام شما در واقع بین پست‌کردن به‌منظور درآمد از اینستاگرام و پست‌کردن صرفاً برای خشنودی دل خودتان و «انبوه‌سپاری» Cowdsourcing تمایز قائل می‌شود.

(انبوه‌سپاری در اینستاگرام به‌این‌معنی است که پیشبرد امورتان را به فالوورها و کاربران واگذار کنید.)

برای اینکه استراتژی شما مؤثر واقع شود بایستی مخاطبان هدف‌تان را مشخص کرده و مسیر روشنی را برای محتوایتان درپیش بگیرید.

برای اینکه محتوایی تولید کنید تا فالوورهای شما بتوانند با آن انس بگیرند، بایستی «ویژگی‌های شخصیتی مشتریِ ایده‌آل‌تان» (Buyer persona) را به‌خوبی تعریف کنید.

شما با تعریف ویژگی‌های جمعیتی، رفتارها، نگرانی‌ها، انگیزه‌ها و اهداف مشتریانِ ایده‌آل‌تان می‌توانید پیام مناسب و درخور شأنی را به‌منظور جذب آنها ایجاد کنید.

شما با انجام این کار تضمین می‌کنید که تصویر و پیام‌تان حس کنجکاوی مخاطبان‌تان را بیدار، آنها را تشویق به اقدام کرده و همچنین شرکت‌تان را متمدن نشان می‌دهید که همه‌ی اینها بنیان فالوورهای واقعی شما را مستحکم‌تر کرده و نقطه‌ی عطفی برای ترسیم استراتژی کلی‌تان خواهد شد.

 

تاکتیک‌های درآمد از اینستاگرام ممکن است اهداف زیر را نشانه روند:

 • افزایش «یاداوری و آگاهی از برند» (Brand awareness)
 • ایجاد «وفاداری به برند» (Customer loyalty)
 • افزایش تلاش‌های بازاریابی و فروش

با مشخص‌کردن اهدافتان، شما بهترین رویکرد برای هر گام را پیدا خواهید کرد.

مطالب مرتبط:

تبلیغات در اینستاگرام را چگونه بهبود دهیم

 1. احساسات را برانگیزانید

احساسات، قلب همه‌ی روابط است که شامل برندها نیز می‌شود. منطق، افراد را متقاعد می‌کند اما احساسات، محرکِ عمل و انگیزه‌دهنده بوده و بیش‌از هرچیز دیگری بر میل خرید یک مشتری تأثیرگذار است.

براساس یک مطالعه، سود کمپین‌های کاملاً احساسی تقریباً دو برابر آنهایی بوده که رویکردی منطقی را در پیش گرفته بودند.

ازاین‌رو، در هنگام انتخاب تصاویر، دقت کنید که احساس موردنظرتان در آن آشکار بوده و این احساس را به مخاطب هدف منتقل کند.

با‌این‌حال، همه‌ی احساسات مثل هم نیستند. این مطالعه نشان داد که تحسین و تمجید، علاقه، شگفتی و بهت‌زدگی، احساسات مشترکی در محتواهای خیلی داغ و فراگیر در بین کاربران هستند.

کاربران، پست‌های مثبت‌گرا را بیشتر از پست‌های منفی به‌اشتراک می‌گذارند، اما هنگامی که احساسات خاصی داشته باشید، وضع فرق کرده و مسائل پیچیده می‌شوند.

خشم، اضطراب و دیگر احساسات تحریک‌آمیز، ما را تحریک می‌کنند تا برای انجام کاری پیش‌قدم شویم.

ترس، احساس رایجی است که در بازاریابی شناسایی شده است. این احساس می‌تواند به‌شکل «عواقب منفیِ اقدام‌نکردن» درآید. مثل کاری که کمپین Mayhem در شرکت ALllstate (یکی از بزرگترین شرکت‌های بیمه‌ای جهان) انجام داد.

ما در آژانس خود اغلب از «تأیید اجتماعی» (Social proof) برای کمپین‌هایمان استفاده می‌کنیم. (تأیید اجتماعی در واقع تأثیرپذیری فرد از نظرات افراد مختلف جامعه برای تصمیم‌گیری‌ها یا خرید خود است).

بازارگرمی مشتریان خوشحال و راضی باعث می‌‌شود که مشتریان بالقوه ترسی از خرید نداشته باشند و در نتیجه برند شما را معتبر نشان می‌دهند.

 

 1. یک داستان نمایشی و بصری بسازید

به مشتریان فعلی‌تان نحوه‌ی استفاده از محصولات یا خدمات‌تان را نشان دهید تا خریداران بالقوه نیز بتوانند به‌راحتی خودشان را در جای افراد معروف تجسم کرده، لذت ببرند و در نتیجه مشتری شما شوند.

هنگامی‌که تصاویر افراد را در پست‌هایتان به‌کار می‌برید، چهره‌ی آنها را طوری نشان دهید که بهترین احساست را منتقل کنند.

تصاویر اینستاگرامی‌‌ای که چهره به‌خوبی در آنها نمایان است ۳۸ درصد احتمال لایک‌خوردن و ۳۲ درصد احتمال کامنت‌گرفتن بیشتری دارند.

همچنین دریافته‌شده با مشاهده‌ی تصویری که توسط خود مصرف‌کنندگان گرفته‌شده، نرخ تبدیل ‌(تبدیل بازدیدکننده به مشتری) ۴.۵ درصدافزایش پیدا کرده است.

 

 1. گفت و گو به‌راه بیاندازید

پست‌های اینستاگرامی بایستی افراد را به گفت‌و‌گو وا داشته و آن‌ها را تشویق به «خود‌افشایی» (Self-disclosure) کنند به‌طوری‌که فالوورهای رسانه‌ی اجتماعی شما بتوانند به یک انجمن تبدیل شوند.

با مشارکت، یک حس وابستگی بین آنها و شما ایجاد شده و راه شما برای جذب و تبدیل آنها به مشتری در آینده هموار می‌شود.

واکنش مطلوب از کپشن پست اینستاگرامی‌تان را درنظر بگیرید: آیا شما درحال پست‌کردن متنی هستید که افراد طبیعتاً به آن پاسخ خواهند داد؟

گفت‌و‌گو را با دادن تخفیف‌های منحصربه فرد به آنها ادامه دهید، با سؤال پرسیدن، استفاده از ابزار «نظرسنجی» (Pull) در استوری و یا یک لایو پرسش و پاسخ به گفت‌‌و‌‌گو ادامه دهید.

وقتی را برای پاسخ به کامنت‌ها اختصاص دهید، تصاویر کاربران دیگر را لایک کنید و به گفت‌و‌گو هایی که می‌توانید در آنها مفید باشید ملحق شوید.

براساس یک مطالعه، با کامنت‌گذاشتن در پروفایل شخصی دیگر، آن فرد ۴ برابر تمایل بیشتری برای فالو کردن پیج و برند شما پیدا خواهد کرد.

 

 1. راه‌های خرید را آسان کنید

براساس یک نظرسنجی، حداقل ۷۲ درصد از کاربران اینستاگرام اولین چیزی که به چشم‌شان خورده را خریده‌اند.

اینستاگرام همواره از ابزارهایی رونمایی کرده که بازاریابان را قادر می‌سازند به‌شکل همه‌جانبه‌‌ای با مشتریان‌شان تعامل داشته باشند و فرایند خرید را برای مشتریان تسهیل و عملی کرده است.

 • استوری‌هادر استوری‌های پیج اینستاگرام خود لینکی قرار دهید تا بینندگان را به صفحه‌ی محصول‌تان در وب‌سایت شما ارجاع دهد.
 • «هایلایت‌های استوری» (Stories Highlight): این استوری‌ها که می‌توانند کلیپ‌های ویدیویی نیز باشند مستقیماً در زیر بیو و بالای فید اینستاگرام شما قرار گرفته و به‌عنوان یک استوری مستقل پخش می‌شوندبرندها با استفاده از این هایلایت‌ها می‌توانند محتوایی را که مایلند اول از همه دیده شود را مثل ویترین درمعرض دید بازدیدکنندگان قرار دهند.
 • کلیدهای «اکشن» (Action): فالوورهای شما از طریق شرکای واسط و بدون اینکه از برنامه‌ی اینستاگرام خارج شوند، می‌توانند به رزور (هتل،‌ بلیط هواپیما، رستوران و…) پرداخته، بلیط خریداری کرده و یا خدمات و محصولی را خریداری کنند. (این قابلیت تا به این لحظه به‌صورت مستقیم برای کشور ایران راه‌اندازی نشده است.)
 • خرید:‌ پروفایل اینستاگرام‌تان را با ارائه‌ی مشخصات و قیمت محصول یا خدمات خود تبدیل به یک ویترین کنید؛ جایی‌که خریداران بتوانند با لمس یک پستِ تگ‌شده، گام‌های خرید را بردارند.

 

درآمد از اینستاگرام یک بخش ضروری در هر استراتژی «بازاریابی جامع‌نگر» (Holistic marketing) است و می‌تواند مثل یک نیروی پرقدرتِ برندسازی در زرادخانه‌ی شما عمل کند.

برای جذب فالوورهای جدید، هدایت مشتریان بالقوه به‌سمت خریدِ محصولات و نهایتاً فروش بیشتر، ضروری است که تصاویری را به‌کار ببرید که نوعی ارتباط عاطفی با برند شما برقرار می‌کنند.

در پایان، شما با داشتن درک درستی از روانشناسی و مهندسی ورای این پلتفرم، قادر خواهید بود تا طرفداران‌ برندتان را به انجام کاری که مدنظرتان است هدایت کنید: اینکه خرید کنند و به مشتری بلندمدت تبدیل شوند.

 

برگرفته از: forbes.com

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 13 =