, ,

۱۲ ترند طراحی وب فوق‌العاده را بشناسیم

ترندهای طراحی وب

در این مقاله از مهم‌ترین طراحان وب و مدیران استودیوها خواسته‌ایم تا نظرات‌، دیدگاه‌ها و پیش‌بینی‌های خود را درباره‌ی بهترین طراحی وب در سال ۲۰۱۸ با ما درمیان بگذارند.

هدف ما این نیست که دنباله‌روی ترند‌های خلاق باشیم، بلکه می‌خواهیم وضعیت طراحی وب را در سال ۲۰۱۸ ارزیابی کنیم.

پس صرف‌نظر از اینکه از این ترندها پیروی بکنید یا نه، آشنایی با آنها برای‌تان مفید خواهد بود.

۱. وب انیمیشن در طراحی وب

کریس گنون (Chris Gannon)، طراح تعاملی، معتقد است انیمیشن نقش مهمی در تسهیل درک ایده‌ها و تعاملات دارد.

در دنیایی که همه شتاب‌زده هستند و زمان کوتاه است، انیمیشن ضمن اینکه ایده‌های پیچیده را در کوتاه‌ترین زمان ممکن منتقل می‌کند، می‌تواند مخاطب را آگاه و او را به خود مشغول کند.

برونو لا ورسا (Bruno La Versa)، طراح دیجیتال ارشد در Lightful می‌گوید: «داستان‌گویی و شخصیت‌پردازی چیزی است که برندهای جدید و قدیمی برای جلب توجه کاربر روی آنها کار می‌کنند و نقش انیمیشن در این کار روزبه‌روز بیشتر می‌شود. انیمیشن، قدرت برند را در دنیای دیجیتال امروزی نشان داده و به این کار ادامه خواهد داد. انیمیشن شخصیت محکمی به برند می‌دهد، آن را از سکون بیرون می‌آورد و به پویایی می‌رساند.»

طراحی وب - انیمیشن

پس در سال ۲۰۱۸، دقیقا چه چیزهایی در انیمیشن بیشتر از قبل برجسته شده‌اند؟

لوگوهای انیمیشنی یکی از این ترندهایی هستند که به شرکت فرصت می‌دهد برند خود را بیش از پیش تقویت کند.

با این‌حال، خوب از آب درآمدن آن مسئولیت سنگینی است.

به‌قول گنون: «لوگوی انیمیشنی، شرکت را در فضایی محدود به‌صورت بصری معرفی می‌کند و اگر خوب طراحی شده باشد، معانی زیادی را دربرمی‌گیرد.»

همچنین شاهد برگشت گیف‌ها نیز هستیم؛ به این دلیل که گیف‌های انیمیشنی ابتدایی تقریبا توسط هر برنامه‌ای قابل خواندن هستند.

لی فاشیانی (Lee Fasciani)، مؤسس Territory Projects می‌گوید: «به‌نظر می‌رسد دنیای امروز آماده و درواقع خواستار استفاده از گیف‌های انیمیشنی برای همه چیز، از لوپ‌های کمدی از گربه‌هایی که از روی میز می‌افتند گرفته تا اضافه کردن حس طنز به لوگوی ایمیل‌‌تان است.»

طراحی وب - انیمیشن

دلیل این همه اشتیاق چیست؟ خب، حجم ابزارهایی که امروز در دسترس طراحان است، نقش مهمی در این امر بازی می‌کند.

گنون معتقد است هدف بسیاری از این ابزارها طراحان، برنامه‌نویسان یا دیگر افرادی هستند که حرفه‌شان انیمیشن نیست و رابط کاربر (اینترفیس) آنها به‌صورتی طراحی شده است که پیچیدگی‌های ساخت آنها را ساده می‌کند.

این امر زمینه‌ی کاری را برای افراد بسیاری فراهم می‌کند و به آنها امکان می‌دهد با انیمیشن تجربه‌آزمایی کنند. این نکته‌ بسیار مهم است، زیرا افراد غیرانیماتور به‌راحتی می‌توانند از پسِ مشکلات قسمت انیمیشن پروژه بربیایند.

میریا لوپز (Mireia Lopez)، مدیر نوآوریِ آژانس نوآوری دیجیتال DARE نیز به این موضوع که چقدر این ابزارها به از میان برداشتن مرز بین طراحی و توسعه کمک کرده‌اند، اشاره می‌کند.

او می‌گوید: «ما تیم‌های طراحی‌ زیادی دیده‌ایم که انیمیشن و نمونه‌های اولیه می‌سازند و برنامه‌نویسی یاد می‌گیرند تا بتوانند برای انتقال مفاهیم به مشتریان و توضیح مسیر‌های دیجیتال به برنامه‌نویسان، از ابزارهای پیش‌نمونه‌ی پیچیده‌تر و جالب‌تری استفاده کنند.»

وقتی قابلیت‌های چنین ابزارهایی را با پیشرفت‌های مرورگران وب ترکیب کنید، به‌راحتی متوجه می‌شوید که چرا انیمیشن در سال ۲۰۱۸ چنین قدرتی پیدا کرده است.

سرعت مرورگرهای امروزی، حتی در فرمت‌های وکتور مانند SVG و موبایل از ۶۰ فریم در ثانیه هم بیشتر است.

مانند هر ترند دیگری، انیمیشن را هم نباید فقط به این هدف که وجود داشته باشد، اضافه کرد و فقط درصورتی باید از آن استفاده کنید که برای پروژه‌ی شما مناسب باشد.

گنون می‌گوید: «ما همه در برابر مخاطبان خود مسئول هستیم و باید بدانیم چه زمانی از انیمیشن استفاده کنیم و چه زمانی این کار را انجام ندهیم.

باید از خودمان بپرسیم آیا انیمیشن تأثیر مثبتی در طراحی وب دارد و آن را تقویت می‌کند یا خیر.

قلبم می‌گیرد وقتی بعضی از مشتریان از من می‌خواهند همه جای اپلیکیشن را از انیمیشن پُر کنم.

اینکه انیمیشن را به‌طور گسترده در طراحی وب بگنجانیم ایده‌ی خوبی نیست، زیرا کار اصلی انیمیشن فقط جلب توجه است؛ اما هیچ شکی نیست که استفاده‌ی اصولی و بجا از انیمیشن می‌تواند یک پروژه‌ی خوب را به پروژه‌ای عالی تبدیل کند.

۲. استفاده از رنگ‌های هیجان‌انگیزتر در طراحی وب

جیمز بِرن (James Bearne)، مدیر نوآوری در Kagool می‌گوید: «در سال گذشته ما شاهد افزایش استفاده از رنگ‌های اغراق‌امیز یا تیره در پلتفرم‌های دیجیتال بوده‌ایم.

یک نمونه‌ی برجسته‌ی آن، طرح برند جدید DesignStudio برای لیگ برتر ۲۰۱۶/۲۰۱۷ است.

این روش بصری جدید که بسیار چشم‌گیر بود، فقط به وب‌سایت و اپلیکیشن بسنده نکرد و با جسارت ازطریق بیلبوردها، رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر وارد زمین‌های فوتبال شد.»

طراحی وب - انیمیشن

طراحی Design Studio برای Premier League پر از رنگ‌های هیجان انگیز است.

همچنین برن پیش‌بینی می‌کند که این ترند در طراحی وب فقط به سال ۲۰۱۸ محدود نخواهد بود.

او می‌گوید: «با ابزارهای جدیدی مانند Khroma که به ما در پیدا کردن روش‌های جالب‌ترِ استفاده از رنگ‌ها کمک می‌کنند، در آینده خواهیم دید که طراحان چطور از قدرت رنگ‌ها در تجربه‌های جدیدشان استفاده می‌کنند.

نکته‌ی جالب این خواهد بود که ببینیم رنگ، در کنار انطباق و شخصی‌سازی چطور می‌تواند برای مشتریانی که چند گزینه را با هم می‌خواهند تجربه‌ی منحصر‌به‌فردی ایجاد کند.»

۳. تایپوگرافی نوآورانه در طراحی وب

در نبرد برای جلب توجه کاربران، تایپوگرافی سلاح قدرتمندی است و استفاده از آن در طراحی وب امسال بیشتر از پیش شده است.

کلی مُور (Kelly Morr)، مدیر ارشد استراتژی محتوا در ۹۹designs می‌گوید: «تایپوگرافی قدرتمند است و هرچه بزرگ‌تر باشد بهتر است. پس درحالی‌که سبک‌های نئوگروتسک سنزسریف مانند Helvetica مُد هستند، طراحان از آنها رو گردانده‌اند و به‌دنبال انواع مختلفی از حروف چاپی دیگر هستند.»

او می‌گوید امسال، سال برگشت سریف‌ها به نمایشگرهاست و همین‌طور تعداد سایت‌هایی که از فونت‌های سریف و سنزسریف (بدون سریف) برای ایجاد تجربه‌ای پویا استفاده می‌کنند نیز بیشتر می‌شود (مانند طراحی زیبای GE).
طراحی وب - انیمیشن

ترند Typography Cutout در طراحی تعاملی وبسایت Danbury

با بالا رفتن رزولوشن دستگاه‌ها، فاکتور خوانایی هم افزایش پیدا می‌کند و درها برای افزایش فونت‌های سفارشی باز می‌شوند.
کلی مور می‌گوید: «طراحان به‌دنبال تایپوگرافی‌هایی هستند که شخصیت داشته باشند و از آنها فقط برای تأکید استفاده نمی‌کنند بلکه تأثیرات زیبایی‌شناسی آنها را نیز درنظر می‌گیرند.
همه‌ی اینها در کنار درامی که در حروف چاپی بزرگ وجود دارد، نشان می‌دهد که سال ۲۰۱۸، سال ظرافت نیست و ترندهای برجسته به ظهور و توسعه‌ ادامه می‌دهند.»

ترند چاپی دیگری که توسط جی گانتریپ (Gee Guntrip) ، مدیر استودیوی Hyped Marketing شناسایی شده، تایپوگرافی کات‌آوت (برش) است.

او می‌گوید: «این تکنیک از یک بلوک رنگ بر روی تصویر ثابت یا متحرک که ازطریق حروف شفاف ظاهر می‌شود، استفاده می‌کند. انتخاب حروف چاپی مناسب و محدود کردن تعداد حروف در این طراحی اهمیت ویژه‌ای دارد. برای مثال، Danbury این کار را با برش متن روشنی که توجه کاربر را به ویدیو جلب می‌کند، انجام داده است.

Comedie Francais از تایپوگرافی در تکست هاور استفاده می‌کند و Nurture Digital ویدیو را ازطریق حروف نمایش می‌دهد.»

۴. داستان‌گویی داده‌ها در طراحی وب

کرِگ تیلر (Craig Taylor)، مدیر ارشد طراحی تصویرسازی داده‌ها در Ito World می‌گوید: «سال ۲۰۱۷، سال خیلی خوبی برای طراحی بود.

ما شاهد افزایش تصویرسازی متحرک و افزایش تمایل به نمایش داده‌ها از دید سه‌بعدی بوده‌ایم؛ اما اگر این داده‌ها قابل‌هضم و مفید نباشند، این کار چه فایده‌ای دارد؟»

تجربه‌ی چیزی را شروع کنید که تیلور آن را راوی اطلاعات می‌نامد. او توضیح می‌دهد: «این روزها، بر داستان‌گویی مؤثر ازطریق طراحی تأکید بسیاری می‌شود.

داستان‌گویی معمولا اطلاعات پیچیده را به ساده‌ترین شکل ممکن و طوری که برای اکثر مخاطبان قابل‌فهم باشد، منتقل می‌کند. طراحان با تولیدات جدید و غیرمعمول از تفکر سنتی دور شده‌اند، پالت‌های آرام قدیمی جای خود را به رنگ‌های زنده‌ای داده‌اند که در کنار تایپوگرافی برجسته و مینیمالیست قرار می‌گیرند. پس سال ۲۰۱۸، سال دسترسی به تکنولوژی جدید و افزایش تعداد طراحانی است که از انیمیشن به‌عنوان ابزاری برای قصه‌گویی استفاده می‌کنند.»

او ادامه می‌دهد: «با پیشرفت‌های صورت‌گرفته در واقعیت افزوده و واقعیت مجازی که چشم‌اندازی در شبیه‌سازی مدل‌های مجازی فراهم می‌کنند، باید به‌خاطر داشته باشیم که داده‌ها و اطلاعات را در مرکز کارمان قرار دهیم.

اگر این کار را درست انجام بدهیم، با ادغام دانش داده‌ها و دانش طراحی می‌توانیم تجسم داده‌‌ها را به شفاف‌ترین و آموزنده‌ترین روش ممکن انجام دهیم.»

طراحی وب

همکاری اخیر Apple و IKEA منجر به پدید آمدن اپلیکیشن طراحی داخلی IKEA Place شد.

لی فاشیانی هم معتقد است که واقعیت افزوده و واقعیت مجازی راهی طولانی‌ در پیش دارند. او می‌گوید: «تکنولوژی این امکان را برای ما فراهم آورده است که دنیای واقعی‌مان را با دنیای نمایش داده‌شده بر نمایشگر ادغام کنیم.

تمایل ما برای اضافه کردن ویدئو به تجربه‌ی دیجیتال‌مان روز‌به‌روز بیشتر می‌شود و به آنها عمق و غنایی می‌بخشیم که تا چندی قبل میسر نبود.

واقعیت ترکیبی ما را به دنیای جدیدی می‌برد.

باوجود شرکت‌های زیادی که تمایل دارند واقعیت مجازی را به طراحی وب اضافه کنند، از این به بعد باید دنیا را چهاربعدی درنظر بگیریم.

این واقعیت ترکیبی کم‌کم در بازی‌های ویدیویی محبوب و اپلیکیشن‌های کاربردی‌تری مثل IKEA Place دیده می‌شوند.»

طراحی وب

طرح Mike Brondjerg داده‌ها را به شکل جدیدی به تصویر می‌کشد.

برای مبتدی‌‌هایی که به‌دنبال تجسم ساده‌تر داده‌ها هستند، ابزارهای زیادی وجود دارد. مایک بروندیرگ (Mike Brondbjerg)، متخصص تجسم داده‌ها می‌گوید: «کتاب‌خانه‌هایی مانند D3.JS عالی هستند ولی شاید برای افرادی که برنامه‌نویس نیستند کمی سخت باشند، اما پلتفرم‌های زیادی وجود دارند که پروژه‌های شما را وارد، تصویرسازی و میزبانی می‌کنند. پلتفرم‌هایی مانند Datawrapper  برای تولید آسان نمودارهای استاندارد عالی هستند و Flourish هم در مصورسازی خبری و روایی عالی است.

با این‌حال، در استفاده از همه‌ی این نوآوری‌ها باید جانب احتیاط را رعایت کرد. بروندیرگ هشدار می‌دهد که «در روزگار اخبار جعلی، داده‌های باکیفیت باید شفاف، واضح و قابل‌اعتماد باشند.»

۵. استاندارسازی بین ابزار طراحی

در سال ۲۰۱۷، به‌نظر می‌رسید که حتی یک روز هم نبود که اپلیکیشن، ابزار یا ویژگی جدیدی از InVision، AdobeXD  Figma، Axure، Marvel، Vectr  و غیره ظهور پیدا نکند و این شامل Sketch هم می‌شد که آپدیت فرمت فایل باز  آن یعنی Sketch 43 واقعا بازی را تغییر داد.

برونو لا ورسا می‌گوید: «اگر هنوز برای طراحی رابط کاربر از فتوشاپ استفاده می‌کنید، بهتر است نگاهی به اطراف‌تان بیندازید.

سال ۲۰۱۷، سال ابزارهای جدید در طراحی وب مثل Figma, Webflow, InVision Studio بود؛ اینها فقط تعداد کمی از این ابزارها هستند.

ظهور ابزارهای جدید در طراحی وب ، نشان می‌دهد که طراحی چطور به عنصر اصلی در عملکرد کسب‌و‌کارها تبدیل شده است.»

طراحی وب

بااین‌حال، برن اشاره می‌کند که این ترند چالش خاصی برای آژانس‌ها ایجاد می‌کند. «سال ۲۰۱۷، سال رقابت بین ابزارهای فراوان در این صنعت بوده است اما در عین‌حال سیل این محصولات، نا‌امید‌کننده هم شده است زیرا همه‌ی آنها ادعا کرده‌‌اند که می‌توانند همه‌ی انتظارات را برآورده کنند.

این موضوع مشکلی بین آژانس‌ها به‌وجود آورده است؛ تیم‌ها فرایندهای مختلفی پیش‌ِرو دارند و همه‌ی این ابزارها تست می‌شدند تا مشخص شود کدام‌یک می‌توانند جایگزین Sketch شوند. از طرفی بازار با گزینه‌های فراوان اشباع شده است ولی راهنمایی برای چگونگی ایجاد کارآیی وجود ندارد.

توزیع InVision Studio در سال ۲۰۱۸ جالب خواهد بود زیرا خواهیم دید که آیا می‌تواند از پلتفرم جمعی‌اش برای استاندارسازی فرایند طراحی استفاده کند یا خیر. اگر InVision همین‌قدر که به‌نظر می‌رسد، خوب باشد چه اتفاقی برای Sketch  می‌افتد؟ آیا نبرد فتوشاپ برای بقا بالاخره به‌پایان خواهد رسید؟

۶. طراحی فلت (تخت)

طراحی تخت در سال ۲۰۱۸ هنوز وجود دارد ولی به‌قول مور باید بتواند خودش را سازگار کند و مرتبط باقی بماند. او اضافه می‌کند: «این طراحی تخت یا نیمه‌تخت جدید به هویت ساده‌ی آن ریزه‌کاری و عمق اضافه می‌کند. چطور این کار را انجام می‌دهد؟ با استفاده از چند تابوی طراحی: گرادیان (از تیره به روشن رفتن رنگ) و سایه‌ها. اما نگران نباشید، استفاده از آنها با اعتدال انجام می‌شود.

طراحی وب - طراحی تخت

ریبرندینگ Dropbox در اواخر سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد طراحی flat همچنان پرطفدار است.

از سال ۲۰۰۷، استفاده از گرادیان در عکس‌های پاورپوینت سازمانی، هِدرهای وب و طراحی‌های لوگوی قدیمی محکوم می‌شد، اما حالا در سال ۲۰۱۸، آنها دوباره برگشته‌ و تحول پیدا کرده‌اند. این روزها، گرادیان‌ها پلات‌های رنگی ما را آپدیت کرده‌اند و بیشتر از همیشه زنده هستند.»

طراحی تخت بر برندهایی مانند اینستاگرام، Stripe و آیکن‌های iOS در اپل تأثیر گذاشته‌اند و همچنین در بازطراحی شرکت‌هایی مانند دراپ‌باکس(Dropbox) و مسترکارد (Mastercard) نقش مهمی داشته‌اند.

به‌لطف پیشرفت‌هایی که در کارآیی مرورگر وب صورت گرفته است، شاهد احیای سایه‌ها نیز هستیم. مور در این‌باره می‌گوید: «سایه‌ها هم مانند گرادیان به‌خاطر مینیمالیسم و طراحی دوبعدی بی‌استفاده مانده بودند. رئالیسم و اسکومورفیسم هنوز هم وجو دارند اما در سال ۲۰۱۸ طراحان سایه‌های به‌روزشده، روان‌شده و دارای استایل را در کارهایشان به‌کار می‌گیرند.»

طراحی وب

طراحی flat زمینه ساز اجرای طراحی نیمه flat یا Flat 2.0 می‌شود.

او برای نمونه، وب‌سایت Scale را مثال می‌زند و می‌گوید: «رابط کاربر، چیدمان (لی‌آوت) مینیمالی دارد، اما از گرادیان‌های نرم و فوق‌اشباع و از ریزتعاملاتی که بر پایه‌ی سایه هستند استفاده می‌کند. نه‌تنها خیلی از دکمه‌های قابل‌کلیک با سایه‌های کشیده برجسته شده‌اند، بلکه سایه‌ها بر رسانه‌ها نیز تأکید کرده‌اند و صفحه را جدا می‌کنند. عمق باعث مشخص شدن سلسله‌مراتب بصری می‌شود، وارد کردن فیلدها را به کاربران نشان می‌دهد و آنها را به اقدامات موردنیاز (call for action) تشویق می‌کند.»

طراحی تخت تغییر رادیکالی بود که از اسکومورفیزم و هایپررئالیسمِ سال‌های ۲۰۰۰ میلادی دور شد، اما آیا پا را از حد خود فراتر گذاشته است؟ مور معتقد است: «در سال ۲۰۱۸، ما از بهترین‌های هر دو حالت استفاده می‌کنیم. در این روش، استفاده‌ی هوشمندانه از گرادیان و سایه به کارآیی و زیبایی می‌افزاید.»

۷. تصویرسازی بانشاط در طراحی وب

طراحی وب - تصویرسازی

در سال ۲۰۱۷ِ تصویرسازی‌های بیشتری در طراحی وب دیدیم و این اصلا اتفاقی نبود. مور می‌گوید: «برندها می‌خواهند متمایز باشند و تصویرسازی روش فوق‌العاده‌ای برای تزریق شخصیت به وب‌سایت است. آنها ازنظر بصری سرگرم‌کننده هستند، بدون اینکه از سادگی و کارآیی بکاهند. تصویرسازی در اشکال، اندازه‌ها و سبک‌های مختلفی وجود دارد و المان پویایی برای استفاده در سال ۲۰۱۸ و در آینده است.ما درحال یادگیری این نکته هستیم که به‌خاطر تجربه‌ی کاربری ساده و قابل‌فهم از ابراز شادی غافل نشویم.»

بااین‌حال این ترند فقط به خیالباف بودن مربوط نمی‌شود. مور معتقد است: «تصویرسازی‌ها می‌توانند به روشی به‌شدت کاربردی اطلاعات را توضیح بدهند یا معرفی کنند. هیچ‌کس از وب‌سایت کسل‌کننده خوشش نمی‌آید و طراحی‌های سفارشی، اثری انسانی در خود دارند که می‌تواند روح زندگی را در محتوای خشک بدمد. بازار اشباع‌شده و رقابتی است و طراحی وب باید بین شخصیت‌سازی و کاربردی بودن تعادل برقرار کند؛ تصویرسازی روشی عالی برای نشان دادن شخصیت شماست، فقط کافی است به funemployed.life نگاهی بیندازید.
مطالب مرتبط:

طراحی سایت بدون نیاز به داشتن مهارت‌های یک طراح حرفه‌ای

چه زمانی باید طراحی وب سایت خود را مجددا انجام دهید؟

۸. تحول هوش مصنوعی

هوش مصنوعی دیگر فقط در فیلم‌ها یا کتاب‌های علمی‌تخیلی یافت نمی‌شود و همین حالا هم، ازطریق تکنولوژی‌هایی مانند رابط کاربر مکالمه‌ای (چت‌بات‌ها) راه خود را به طراحی وب باز کرده است. درواقع، طبق گفته‌ی طراح محصول eBay ، الین لی (Elaine Lee)، احتمالا بدون اینکه متوجه شده باشید همین حالا هم در کارهای روزمره‌تان از هوش مصنوعی استفاده می‌کنید.

او توضیح می‌دهد چیزی که آن را هوش مصنوعی ضعیف می‌نامیم همین حالا هم به‌شدت در تلاش است تا صداهایی مانند گوگل هُوم (Google Home ) و سیری(Apple’s Siri) را در اپل زنده کند. همچنین تکنولوژی‌های سفارشی را برای سایت‌هایی مانند آمازون، اسپاتی‌فای و نتفلیکس اجرا می‌کند. درضمن در کنار اینها، لوازم خانگی هوشمند، خودروهای خودکار و چت‌بات‌ها هم هستند.

طراحی وب - تحول هوش مصنوعی

با تکامل و پیچیده شدن چت‌بات‌ها، «هوش مصنوعی محدود» تبدیل به «هوش مصنوعی عمومی» می‌شود.

جیم بوئز (Jim Bowes)، مدیرعامل و مؤسس Manifesto می‌گوید: «همین‌طور که مردم بیشتر به تعامل با روبات‌ها عادت می‌کنند، شاهد افزایش استفاده از رابط کاربر سنتی در طراحی هستیم. در چند سال آینده، آموزش ماشینی و هوش مصنوعی به خیلی از سیستم‌هایی که با آنها در ارتباط هستیم وارد می‌شوند. طراحی وب به روش‌های مختلفی با اینها سازگاری پیدا می‌کند؛ در بعضی موارد، طراحی می‌خواهد هوش مصنوعی را به‌معرض نمایش بگذارد و گاهی آن را طبیعی و غیرقابل‌رؤیت نشان می‌دهد. من فکر می‌کنم ما طراحی‌های زیادی خواهیم دید که تلاش خواهند کرد هوش بالاتری را به‌نمایش بگذارند درحالی‌که حقیقتا از هوش مصنوعی استفاده نشده است. در طراحی دیجیتال، این معمولا با استفاده‌ی بهینه از زمینه به‌دست می‌آید.»

۹. چیدمان‌های نامتقارن در طراحی وب

جنبش طراحی وب واکنش‌گرا (ریسپانسیو) در سال‌‌های ۲۰۱۰، طراحی وب را متحول کرده است و طراحان را قادر ساخته سایت‌هایی بسازند که با دستگاه‌های بیشتری سازگار باشند. بیرن می‌گوید: « امسال ما شاهد افزایش طراحی‌هایی بوده‌ایم که در مقابل محدودیت‌های طراحی واکنش‌گرا، به هدف خلاق‌تر بودن عصیان کردند.»

طراحی وب

Spotify آغازکننده‌ی این ترند در سال ۲۰۱۵ بود. این ترند هر روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند.

شما می‌توانید بازخورد مشتری را بشنوید که می‌گوید: «آیا می‌توانم کمتر در باکس قرار بگیرم؟« و طراحان در پاسخ می‌گویند: «تکنولوژی‌های جدید در سال ۲۰۱۷، قوانین سنتی طراحی وب را در حرکت به چپ و راست و وسط می‌دانستند.»

اما برن پیشنهاد می‌دهد که بهتر است با این ترند با احتیاط برخورد کنیم. «در سال ۲۰۱۵، طراحی‌هایی که از محدودیت‌های عدم‌تقارن فراتر رفتند، فراگیر بودند. در آن سال، اسپاتی‌فای برای نشان دادن «سال موسیقی‌اش» از طراحی نامتقارن استفاده کرد. در آن موقعیت به‌نظر مناسب می‌آمد و به خلاقیت و شخصیت جسور برند اضافه می‌کرد. متأسفانه، فرم ابتدایی آن به رویکردی عادی تبدیل و وارد وب‌سایت‌های بیشتری شد که در موارد بسیاری مناسب نبودند.»

آنچه در سال ۲۰۱۷ برجسته شده بود، متمایز شدن و دور شدن مداوم از قوانین بود. برن اضافه می‌کند: «طراحان خوب قوانین را می‌پذیرند، آنها را دوست دارند و با آنها کار می‌کنند، در عین‌حال برای فراتر رفتن از آنها و خلق روش‌های جدید برای نمایش محتوا راه‌هایی هم پیدا می‌کنند. امیدوارم این ترند در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه داشته باشد.»

۱۰. نهایت استفاده از موبایل

سال ۲۰۱۷، سال مهمی برای طراحی وب در موبایل بود زیرا بالاخره استفاده از موبایل بر مرورگرهای دسکتاپ پیشی گرفت و این یعنی طراحان وب باید بیشتر از همیشه بر مخاطبان موبایل تمرکز کنند.

مور می‌گوید: «در سال ۲۰۱۸، انتظار داریم نوآوری‌ها در خدمت مؤثرتر کردن استفاده از موبایل باشند و به کارآیی‌هایی دست پیدا کنند که هیچ‌گاه در دسکتاپ شاهد آنها نبوده‌ایم. در سال ۲۰۱۸، طراحان راه‌های هوشمندانه‌تری برای سازمان‌دهی زیباتر و هوشمندانه‌تر اطلاعات پیدا می‌کنند و این منجر به تجربه‌های کاربری پیچیده‌تر با تمرکز بیشتر بر ریزتعاملات و نشانه‌هایی روی آیکن‌ها و دکمه‌ها می‌شود.»

طراحی وب با اولویت موبایل

موبایل در سال ۲۰۱۸ رفته رفته اهمیت بیشتری میان طراحان وب کسب خواهد کرد.

لوپز با مثالی نشان می‌دهد که چطور اولویت دادن به طراحی وب در موبایل باید در هسته‌ی اصلی طراحی وب قرار بگیرد. همین‌طور که قبلا اشاره کردیم، انیمیشن‌ها حالا بیشتر و بیشتر در طراحی وب حضور دارند اما او می‌گوید: «گاهی آنها زیاد هستند. این خطر وجود دارد که در استفاده از آنها زیاده‌روی شود و برای تعریف تجربه‌ی کاربران بیش‌ازحد به آنها تکیه کنیم. طراحان باید این موضوع را درنظر بگیرند که چطور مگا‌انیمیشن‌ها قرار است به مرورگرها و دستگاه‌هایی مانند موبایل تبدیل شوند و محتوا باید بپذیرد که بیش از پیش جای کمتری در صفحه‌نمایش به آن اختصاص می‌یابد.»

۱۱. ایمیل‌های تعاملی

راب پیلو، رئیس طراحی دیجیتال در Adestra می‌گوید: «سال ۲۰۱۷، سالی بود که حداقل در بریتانیا، مردم بالاخره از این تصور که طراحی ایمیل‌هایشان را با موبایل سازگار کنند دست کشیدند و به ترند بعدی چشم دوختند.

درواقع، با اینکه برندهایی هستند که هنوز می‌خواهند کمپین‌ها و الگوهایشان را با موبایل سازگار کنند (یعنی از طراحی واکنش‌گرا استفاده کنند)، تقریبا همه‌ی آنها این سؤال را از خودشان می‌پرسند که «دیگر چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

طراحی وب در ایمیل‌های تعاملی و پویا

طراحی ایمیل‌های پویا و تعاملی نحوه‌ی تعامل برندهایی مثل Adidas با مشتریان‌شان را بهبود بخشیده است.

این اولین سالی است که Adestra به‌صورت منظم از ایمیل‌های تعاملی استفاده کرده و با استفاده از CSS3 و HTML در داخل ایمیل تعامل ایجاد کرده است. این ترند از این حقیقت ریشه می‌گیرد که کاربران با زبان رابط کاربر در اپلیکیشن‌های موبایل و وب‌سایت‌ها به‌خوبی آشنا هستند و دوست دارند آنها را در جاهای دیگر ازجمله ایمیل هم ببینند.

با این فرصت‌های جدید، اولین قدم‌ها برای رسیدن به کمپین ایمیل به‌عنوان کمپینی مستقل برداشته شده است؛ B&Q ما را به دنیای جدیدی وارد کرده است که بیشتر از همیشه با ایمیل مشتریان کار می‌کند و Rebel (که سابقا با نام Rebelmail شناخته می‌شد) حالا قابلیت کامل کردن فرایند چک‌آوت را در درون ایمیل به فروش می‌رساند؛ تنها صفحه‌ای که می‌بینید صفحه‌ی تأیید است که در انتها دیده می‌شود.

این ویژگی کم‌کم معنی ایمیل را برای مردم تغییر می‌دهد. اگر بتوانیم چنین تجربه‌ای را در اختیار کاربران قرار بدهیم، می‌توانیم اینها را با سطحی از شخصی‌سازی که وب‌سایت‌ها فقط می‌توانند خوابش را ببینند، ادغام کنیم. چه کسی گفته ایمیل منسوخ شده است؟»

۱۲. رونق تجارت الکتریکی

جمعه‌ی سیاه، دوشنبه‌ی سایبری. بعد از اینها نوبت چه چیزی است؟ هرقدر مشتریان قابلیت‌هایی را که پلتفرم تجارت الکترونیک ارائه می‌دهد بیشتر کشف کنند، این ترند بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود.

کریستوفر داوسن، مالک Dowson Design Co توضیح می‌دهد: «ما ذاتا مصرف‌کننده هستیم. همیشه چیزهای بیشتری می‌خواهیم و اینترنت پر از چیزهای مختلف است. سایت‌هایی مانند Deliveroo و Just Eat رستوران ندارند، اما می‌توانند تقریبا هر غذایی را به در خانه‌ی شما بیاورند. آمازون هیچ مغازه‌ای ندارد، اما هر چیزی بخواهید روز بعد دم در خانه‌تان است. ما تازه داریم قابلیت‌های تجارت الکترونیک را می‌بینیم و کم‌کم از مدل تجاری مغازه به وب تغییر مسیر می‌دهیم.»

طراحی وب و رونق تجارت الکترونیک

همانطور که شرکت‌هایی مثل Just Eat ثابت کرده‌اند، تجارت الکترونیک صرفا به معنای ایجاد یک ویترین خرید اینترنتی نیست.

نقش ایمیل در استراتژی تجارت الکترونیک روزبه‌روز بیشتر می‌شود. داوسن می‌گوید: «ردیابی آن آسان است و استفاده از آن از سال ۲۰۱۸ به بعد حیاتی شده است، زیرا شخصی‌سازی از این طریق‌ آسان‌تر می‌شود. منظورم از شخصی‌سازی تنها گذاشتن یک اسم روی الگو نیست. عادات خرید شما نوع ایمیل‌های دریافتی‌تان را مشخص می‌کنند؛ ایمیل‌های سفارشی که محصولاتی را که شما مشتاق به خریدشان هستید تبلیغ می‌کنند. حتی ایمیل‌های صرف‌نظر از خرید محصولات طوری طراحی شده‌اند که درست به‌موقع و زمانی که می‌خواهید خرید را تکمیل کنید به‌دست شما می‌رسند. همه‌ی اینها به این بستگی دارند که کی، کجا و چطور خرید می‌کنید.»

مثل همیشه مشتریان شما نقش کلیدی دارند و از بین بردن زمان انتظار، به‌خصوص برای بزرگ‌ترین برندهای دنیا، نکته‌ی خیلی مهمی است. داوسن می‌گوید: «ما همین حالا هم می‌بینیم که آمازون در مکان‌های مهم سفارش‌ها را دقیقا به‌موقع تحویل می‌دهد. فرهنگ رضایت سریع مشتریان به نفوذ در خرده‌فروشی به‌عنوان یک صنعت ادامه می‌دهد، پس منتظر نبردهایی میان برندهای مطرح خرده ‌فروشی در دلیوری محصولات باشید و از آنها به نفع خود استفاده کنید.»

طراحی وب و تجارت الکترونیک

ابزارهایی مثل Facebook Pixel باعث یکپارچگی تجارت الکترونیک و رسانه‌های اجتماعی می‌شوند.

جدای از ایمیل، منتظر باشید تجارت الکترونیک از رسانه‌های اجتماعی هم سربر آورد. داوسن توضیح می‌دهد: «فیسبوک کم‌کم قصد دارد قابلیت خرید آیتم‌ها را ازطریق مسنجر معرفی کند و بعضی از خرده‌فروشانی که در بازار حضور فیزیکی دارند حتی به این فکر می‌کنند که امکان خرید را ازطریق فیس‌تایم یا فیسبوک زنده در اختیار کاربران قرار بدهند. حالا در بعضی از رستوران‌های زنجیره‌ای می‌توانید غذا سفارش بدهید و درخواست کنید آن را در خانه‌تان بیاورند. این می‌تواند تأثیراتی داشته باشد که فکرش را هم نمی‌کنید، مثلا اینکه وقت بیشتری با دوستان‌تان بگذرانید.»

 

برگرفته از: www.creativebloq.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 5 =