,

ترندهای بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۸ پیشرفت تکنولوژی چه تاثیری بر استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی برندها دارد؟

ترندهای بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۸

برندها راه‌های بیشتری را امتحان می‌کنند تا در میان طیفی از شبکه‌های اجتماعی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. با افزایش رقابت و کاهش مدت توجه ما به ۸ ثانیه، جلب توجه ما برای برندها سخت‌تر شده است. کاربران هر روز محتوایی به اندازه‌ی ۹۰ متر را زیر و رو می‌کنند، بنابراین طبیعی است که برندها فرصت بسیار کمی برای جلب توجه کاربران داشته باشند. با این شرایط، برند شما چطور می‌تواند شروع به خلق ایده‌هایی کند که با سرعت فید (feed) هماهنگ باشد؟ در ادامه، ۵ ترند را معرفی می‌کنیم که بیشترین تأثیر را بر استراتژی‌ بازاریابی شبکه های اجتماعی شما در سال ۲۰۱۸ خواهند داشت.

چت‌بات‌ها به عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی شبکه های اجتماعی خدمات مشتری را سرعت می‌بخشند

چت‌بات‌ها یکی از بخش‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال جدید هستند.

چت‌بات‌ها (ربات‌های سخنگو) دیگر مثل گذشته، دستگاه‌های رباتیک پرسروصدا نیستند. آنها بات‌هایی هستند که می‌توانند با مشتریانی از سراسر جهان، در لحظه ارتباط برقرار کنند، مشکلات مشتریان را حل کنند و حتی پیتزا سفارش بدهند. امسال شاهد این هستیم که برندهای زیادی چت‌بات‌های خود را با درجات مختلفی از موفقیت امتحان می‌کنند.

طبق داده‌های سایت گارتنر (Gartner)، ۲۰ درصد از محتوای تجاری می‌تواند تا سال ۲۰۱۸ توسط ماشین تولید شود. اگر بتوان به ماشین‌ها آموزش داد تا استوری‌های اصیل و مرتبط تولید کنند، پتانسیل تبلیغات و بازاریابی شبکه های اجتماعی قطعا ارزش سرمایه‌گذاری دارد.

چت‌بات‌ها به برندها فرصتی می‌دهند تا سریع با مخاطب‌شان تعامل کنند، به شکلی که حس شخصی به مشتری القا شود. همانطور که بات‌ها هوشمندتر و بیشتر شبیه انسان می‌شوند، شما می‌توانید صدای برند خود را سفارشی کنید و مستقیما پیام‌های شخصی برای کاربران بفرستید. طبق گزارش فیسبوک ماهانه ۱۰۰هزار بات در پیام‌رسان فیسبوک فعال هستند که ارائه‌دهنده‌ی پلتفرمی کاملا جدید برای بازاریابی شبکه های اجتماعی و ارتباط با مخاطبان محسوب می‌شود.

نسل هزاره سریع‌تر از دیگران چت‌بات‌ها را می‌پذیرند و طبق آمار نزدیک به ۶۰ درصد از این نسل امروزه از چت‌بات‌ها استفاده می‌کنند و ۷۱ درصد از آنها دوست دارند تجربه‌ی چت‌بات یکی از برندهای اصلی را امتحان کنند.

پیشنهاد: اگر در حال حاضر از چت‌بات‌ها استفاده نمی‌کنید، شاید سال ۲۰۱۸ سال امتحان کردن چت‌بات برای کسب‌وکارتان باشد. در حالی که طراحی چت‌بات فقط با در نظر گرفتن نسل هزاره آسان است، نباید کاربران مسن‌تر را که در پذیرش تکنولوژی‌های جدید کندتر هستند فراموش کنید. قبل از راه‌اندازی یک چت‌بات، عملکرد آن را در میان طیفی از کاربران بالقوه‌ آزمایش کنید.

چند توصیه از سایت وی آر سوشال (We are Social) درباره‌ی ساخت و استفاده از چت‌بات‌ها عبارتند از:

  • ابتدا یک شخصیت (کاراکتر) بسازید.
  • چت‌بات‌ها احساسات دارند. قبل از کدنویسی، متن پیام‌های بات را بنویسید.
  • بیش از حد پیچیده‌اش نکنید.
  • از آدم‌ها انتظار نداشته باشید که فقط چون چیز جدیدی است از آن استفاده کنند. به کاربران دلیلی برای استفاده از آن بدهید.
  • اشتباهات بزرگ هم می‌تواند برای بات‌ها و هم انسان‌ها اتفاق بیفتد.

مطلب مرتبط: معرفی ۴ تکنولوژی موثر هوش مصنوعی برای کسب‌وکارها

بازاریابی شبکه های اجتماعی با استفاده از محتوای زودگذر به بهترین شکل توجه‌ها را جلب می‌کند

امسال در بازاریابی شبکه های اجتماعی به محتوای زودگذر بیشتر اهمیت داده می‌شود.

استوری‌های اسنپ‌چت، اینستاگرام و فیسبوک منجر به محبوبیت محتوای زودگذر شده است. بسیاری از محتواهای زودگذر تا ۲۴ ساعت به اشتراک گذاشته می‌شوند و بعد برای همیشه از بین می‌روند. برندها حالا برای کانال‌های اجتماعی‌شان محتوا می‌سازند و همچنین استراتژی جداگانه‌ای برای محتوای زودگذر در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود دارند.

محتوای زودگذر به شما اجازه می‌دهد بیشتر قابل اعتماد باشید. برندهای زیادی از پروفایل اینستاگرام خود انتشار برای بهترین و باکیفیت‌ترین محتوا و از استوری‌ها برای انتشار محتوای بی‌درنگ استفاده می‌کنند. به دلیل ماهیت استوری‌ها، محتوا طی چند ساعت از بین می‌رود و باعث می‌شود فالوئرهای شما برای مشاهده‌ی استوری‌های شما سریع عمل کنند. این سرعت عمل می‌تواند برای بازاریابان سودمند باشد.

داشتن استرارتژی باکیفیت برای بازاریابی شبکه های اجتماعی یک ضرورت است! داستان‌سرایی، آینده‌ی محتوا در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است. امروزه National Geographic یک نمونه‌ی عالی از علاقه‌مند نگه داشتن ۳۵۰ میلیون فالوئر در شبکه‌های اجتماعی است.

داشتن استوری‌هایی که در بالای فید فالوئرها ظاهر می‌شوند، به برند شما کمک می‌کند که همیشه در ذهن مخاطبان خود بماند. روزانه ۲۵۰ میلیون استوری به اشتراک گذاشته می‌شود و این رقم نشان‌دهنده‌ی اهمیتِ یافتن راه‌های دیدن شدن میان رقباست.

پیشنهاد: به منظور دسترسی به مخاطبان با به کار بردن محتوای زودگذر در استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی برنامه‌ریزی کنید. سعی کنید قابل اعتمادتر باشید و محتوای بی‌درنگ ارائه دهید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مخاطبان را جذب کنید. یک استراتژی برای استوری‌تان در نظر بگیرید و برای آن زمان و فکر صرف کنید.

ظهور واقعیت افزوده بر بازاریابی شبکه های اجتماعی تأثیرگذار است

نقش پررنگ واقعیت افزوده در بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۸ انکارناپذیر است.

استفاده از واقعیت افزوده در موبایل‌ها، روش خاص و جذابی برای دسترسی به مخاطبان است. بازاریابان می‌توانند از  این روشِ سریع، آسان و بسیار تعاملی بهره ببرند.

امسال اپل از iPhone 8 وiPhone X رونمایی کرد که برای کاربران تجربیات جدیدی از واقعیت افزوده‌ را فراهم می‌کنند. بنابراین محتمل‌تر است که کانال‌های اجتماعی بیشتری برای معرفی شیوه‌های تازه‌ی گنجاندن واقعیت افزوده در پلت‌فرم‌هایشان برنامه‌ریزی کنند. اسنپ‌چت ویژگی جدیدی از واقعیت افزوده‌ را معرفی کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد بیت موجی (Bitmoji) خودشان را بسازند و تصویر خودشان یا تصاویر دیگری را از طریق دوربین اسنپ‌چت در جهان واقعی به تصویر بکشند.

به همین نحو، برندها می‌توانند به زودی محصولاتشان را از طریق فیلترهای ویژه در داخل خانه‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی نمایان کنند. برای مثال ایکیا (IKEA) نرم‌افزاری به نام پلِیس (Place) را معرفی کرد که کاربران به کمک آن می‌توانند قبل از خرید، مبلمان را در خانه‌هایشان ببینند. پیش از خرید، با نشان دادن نمای محصولات در فضای خانه‌ی مشتریان، می‌توان نرخ تبدیل را افزایش داد.

همزمان با رشد واقعیت افزوده، «ترس از عقب ماندن از دیگران در دنیای مجازی» به یک واقعیت تبدیل می‌شود. مردم کم‌کم احساس می‌کنند که در حال عقب ماندن از جهان رو به رشد هستند و می‌خواهند بخشی از آن باشند. بنابراین شبکه‌های اجتماعی به واقعیت افزوده کمک می‌کند که به جریان اصلی تبدیل شود. به ویژگی‌ها و ابزارهایی که پلت‌فرم‌های اجتماعی بزرگ مثل فیسبوک معرفی می‌کنند نگاه کنید و به دنبال راه‌هایی برای پیوستن به این ترند باشید.

پیشنهاد: اگر قصد دارید از واقعیت افزوده استفاده کنید، مطمئن شوید که برای کاربرتان ارزشی به همراه دارد و قابل اشتراک‌گذاری است. بی‌دلیل از واقعیت افزوده استفاده نکنید. دانستن اینکه واقعیت افزوده چطور با استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی شما هماهنگ خواهد شد و اینکه این ویژگی‌ها و ابزار جدید دیر یا زود چه چیزهایی را تسهیل خواهند کرد، اهمیت دارد.

مطلب مرتبط: ۱۰ ترند کسب و کار که باعث موفقیت در سال ۲۰۱۸ می‌شوند

اینفلوئنسر مارکتینگ به غلبه‌ی خود در بازاریابی شبکه های اجتماعی ادامه می‌دهد

امسال اینفلوئنسر مارکتینگ در بازاریابی شبکه های اجتماعی نقشی تعیین‌کننده دارد.

اینفلوئنسر مارکتینگ دیگر چیز جدیدی نیست. به دلیل اینکه اکثر متخصصان بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌خواهند وارد این بازار شوند، آژانس‌ها و برندها با چالش‌های بسیار بیشتری مواجه هستند. محبوبیت اینفلوئنسر مارکتینگ، شناخت افراد قابل‌اعتماد را دشوار ساخته است.

از آنجا که مشتریان از اینفلوئنسرها اعتبار و اصالت می‌خواهند، برندهایی که به دنبال کار با اینفلوئنسرهای واقعی یا متخصصان صنعتی هستند، توجه بیشتری را به خود جلب خواهند کرد. بینندگان از دیدن برندهایی که از هر اینفلوئنسری با بیش از ۱۰ هزار فالوئر در اینستاگرام استفاده می‌کنند تا سفید کننده‌ی دندان یا شیک‌های پروتئینی را تبلیغ کنند، خسته خواهند شد.

همچنین با وجود تعداد زیاد برندهایی که می‌خواهند با اینفلوئنسرها کار کنند، تأمل روی انتخاب این افراد و همکاری با آنها بیشتر خواهد شد. بنابراین، ایجاد روابط معنادار با اینفلوئنسرها در سال ۲۰۱۸ کلیدی است. حفظ این روابط، پیچیده و نیازمند پیام‌رسانی شخصی شده بر اساس فردی است که به عنوان اینفلوئنسر انتخاب شده است.

آینده‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ شاهد تبدیل شدن برندها به متخصصان واقعی خواهد بود. دلیل این اتفاق این است که تعداد زیادی از برندها می‌خواهند با اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی کار کنند و نظرات آنها دیگر مورد اعتماد نیست.

پیشنهاد: باید اهداف مشخصی از کار با اینفلوئنسرها داشته باشید و در نظر بگیرید که آیا آنها به دستیابی شما به بهترین بازده‌ی سرمایه‌گذاری کمک خواهند کرد یا خیر. دریابید که مخاطب شما چه کسی را تاثیرگذار می‌داند و بر این اساس، با چنین افرادی روابط محکم برقرار کنید.

ویدئو بخش جدایی‌ناپذیر بازاریابی شبکه های اجتماعی است

حضور ویدئو در بازاریابی شبکه های اجتماعی همچنان در حال افزایش است.

در فرهنگی که اولویت با موبایل است، ویدئو مصرف اصلی ماست. در سال ۲۰۱۷، ۹۰ درصد از کل محتوای اشتراک گذاشته شده توسط کاربران در شبکه‌های اجتماعی ویدئو بوده است.

بزرگ‌ترین چالش این است که چطور می‌توان توجه مخاطب را در ۳ ثانیه‌ی اول جلب کرد؟

کت هان (Kat Hahn) که یک استراتژیست خلاق است در صفحه‌ی فیسبوک سوشال مدیا ویک لندن (Social Media Week London) می‌گوید:

راهی غیر از ساختن ویدئوهای کوتاه ندارید.

برندهایی که هنوز از ویدئو به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خود استفاده نکرده‌اند، باید دست به کار شوند.

روش استفاده‌ی ما از ویدئو در حال تغییر است. به گفته‌ی شان اونیل (Sean O’Neal) از شرکت ادپتلی (Adaptly)، تبلیغات ویدئویی سریع‌ترین میزان رشد را در جهان دارد و هر سال سرعت رشدش دو برابر شده است. تا سال ۲۰۲۰، ویدئو ۸۰ درصد از کل ترافیک اینترنت مصرف‌کنندگان آنلاین را دربرخواهد گرفت و در نهایت نزدیک‌ترین حالت به مکالمه‌ی رودرروی شما با مخاطبان‌تان خواهد بود.

دیوید ویلدینگ (David Wilding) که رئیس برنامه‌ریزی در توئیتر است، می‌گوید:

ویدئو یک استراتژی نیست، بلکه یک تاکتیک است.

قبل از اینکه به سمت ویدئو بروید، باید برای تدوین استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خود اقدام کنید. اهداف مشخصی تعیین کنید و بی‌دلیل از ویدئو استفاده نکنید.

فیسبوک، اسنپ‌چت، اینستاگرام و توئیتر همگی در ویدئو سرمایه‌گذاری می‌کنند تا به ایجاد علاقه و جذب فالوئر کمک کنند. از ابزاری مثل Facebook Live و Instam Lve استفاده کنید تا محتوای جدید و هیجان‌انگیز تولید کنید.

پیشنهاد: در آینده نزدیک تمام محتوای مصرفی ما ویدئو خواهد بود، بنابراین مطمئن شوید که تمام محتوای ویدئویی شما باکیفیت و جذاب است. برای اینکه بدانید مخاطبان شما دقیقا به دنبال چه چیزی هستند و مناسب‌ترین محتوا از دید آنها چیست، تحقیقات لازم را انجام دهید و انواع مختلف محتوا را امتحان کنید. از قانون «طراحی برای پخش بدون صدا، رضایت در صورت پخش با صدا» پیروی کنید، چون افراد بیشتری شروع به دیدن ویدئوهای باصدا کرده‌اند و این روش هنوز ارزشمند است.

مطلب مرتبط: سه ترند ویدیو مارکتینگ که در سال ۲۰۱۸ غوغا می‌کند

دیدگاه متخصصان درباره‌ی بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۸

پیام‌رسان فیسبوک از مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی شبکه های اجتماعی است.

در ادامه ۱۰ متخصص به این سؤال پاسخ داده‌اند که «به نظر شما ترند کلیدی برای شبکه‌های اجتماعی در سال  ۲۰۱۸ چه خواهد بود؟»

دایانا رِیفیلد (Diana Rayfield)، استراتژیست شبکه‌های اجتماعی – هارپ اینتراکتیو (Harp Interactive)

«سال ۲۰۱۸ شاهد افزایش قابل توجه کسب‌وکارها و برندهایی خواهد بود که از پیام‌رسان فیسبوک به عنوان یک ابزار پیشگام بازاریابی شبکه های اجتماعی در مقابل یک نرم‌افزار پیام‌رسان خصوصی واکنش‌گرا استفاده می‌کنند. (به گفته‌ی فیسبوک) با حضور ماهانه بیش از ۱/۲ میلیارد نفر در پیام‌رسان فیسبوک، بازاریابانی که از آن استفاده می‌کنند، مخصوصا افرادی که در این ترند جزو اولین‌ها هستند، می‌توانند انتظار  نرخ دسترسی (Reach) و مشارکت (Engagement) فوق‌العاده‌ای داشته باشند. پاسخ‌های هوشمند، چت‌بات‌ها و نرم‌افزارهای Embed شده می‌توانند سه فرصت بازاریابی موفق را در پیام‌رسان فیسبوک به وجود بیاورند.»

نیل شافِر (Neal Schaffer)، استراتژیست شبکه‌های اجتماعی و نویسنده‌ی «The Business of Influence»

«ترند اصلی برای شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۸، اینفلوئنسر مارکتینگ خواهد بود. با تداوم دموکراسی در انتشار محتوا، کانال‌های سنتی بازاریابی نفوذ کمتری خواهند داشت،‌ در حالی که کاربران شبکه‌های اجتماعی و تولیدکنندگان محتوا نفوذ بیشتری پیدا خواهند کرد. هر کسی می‌تواند اثرگذار باشد، بنابراین همین طور که بیش از پیش باید برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی هزینه پرداخت کرد، هر کسب‌وکاری باید نوعی از استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ را در پیش بگیرد تا در بازاریابی شبکه های اجتماعی خود در سال ۲۰۱۸ مؤثرتر ظاهر شود. نمونه‌ای از این استراتژی‌ها، ترندی است که از محتوای تولید شده توسط کاربر حداکثر استفاده را می‌برد. اگر بخواهید برای نمایش برند خود تولید محتوا کنید، چرا از یک اینفلوئنسر استفاده نکنید؟»

دیوید کریستوفر (David Christopher)، مدیر بازاریابی و رشد – تِیلویند (Tailwind)

«اگر بخواهم برای سال ۲۰۱۸ به یک ترند اشاره کنم، تنوع تبلیغات صرف شده در شبکه‌هاست. امروزه تبلیغات فیسبوک آنقدر درآمدزاست که بازاریابان باهوش باید به شدت کارآمد شوند تا هنگام هدف‌گذاری روی مشتریان جدید در شبکه، به نتیجه برسند. هر زمان که پول زیادی وارد یک حراج می‌شود، عاقلانه است که وارد حراج‌های دیگری شوید که پول کمتری وجود دارد. فکر می‌کنم در سال ۲۰۱۸ همچنان شاهد هستیم که بازاریابان هوشمند اجتماعی تنوع پیدا می‌کنند و یاد می‌گیرند که چطور به شکل مؤثر هزینه‌های تبلیغاتی را در سایر شبکه‌های اجتماعی مثل توئیتر، پینترست، لینکدین و حتی ردیت خرج کنند. در تجربه‌ی ما در تیلویند، هر کدام از این شبکه‌ها، شیوه‌های ارزشمند و منحصربه‌فردی را برای هدف‌گیری ارائه می‌کنند (برای مثال، مدیریت هدف‌گذاری در توئیتر و هدف‌گذاری روی کلیدواژه در پینترست) و می‌توانند برای کاستن بخشی از هزینه‌ی تبلیغات فیسبوکی فوق‌العاده باشند.»

مایک آلتون (Mike Alton)، متخصص بازاریابی محتوا، نویسنده، مدیر ارشد بازاریابی – The Social Media Hat

«در حالی که اهمیت ویدئو، مخصوصا ویدئوی زنده، همچنان در سال پیش رو افزایش خواهد یافت، عامل اصلی متمایزکننده‌، تولید ویدئوهایی با کیفیت بالا و مرتبط است. همچنان که امکان پخش زنده از هر وسیله‌ای و از هر جایی رفته رفته تازگی‌اش را از دست خواهد داد، مخاطبان دیگر به تولیدکنندگان و پخش‌هایی که چیزی بیشتر از فعالیت روزانه‌ی خود را به اشتراک نمی‌گذارند، توجه نخواهند کرد. استوری‌ها نیز همین روال را خواهند داشت، صرفنظر از اینکه در اسنپ‌چت به اشتراک گذاشته شده‌اند یا در پیام‌رسان فیسبوک یا اینستاگرام. به زبان ساده، هر چه مخاطبان بیشتر غرق شبکه‌های اجتماعی شوند، کسب‌وکارها و بازاریابان باید در تولید محتوای ارزشمند بیشتر مهارت پیدا کنند. بنابراین، من انتظار دارم کیفیت کلی محتوای ویدئویی در سال ۲۰۱۸ ارتقاء پیدا کند.»

پَم مور (Pam Moore)، مدیرعامل – مارکتینگ ناتز (Marketing Nutz)

«برندهای بیشتری به اینفلوئنسر مارکتینگ روی می‌آورند تا سراغ مخاطبانی بروند که امروز در دستیابی به آنها در تقلا هستند. به گفته‌ی لینکیا (Linqia)، ۸۶ درصد از برندها از اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان بخشی از یک استراتژی محتوا استفاده می‌کنند. با توجه به ظهور بازاریابی میکرو-اینفلوئنسر، برندها دیگر نیازی به صرف بودجه‌های میلیون دلاری روی اینفلوئنسرهای نامدار (ماکرو-اینفلوئنسرها) ندارند. در مقابل، بازاریابان حالا می‌توانند قدرت میکرو-اینفلوئنسرها را درک کنند. هزینه‌ی کار با این اینفلوئنسرها نه تنها کمتر است، بلکه این افراد معمولا زمان بیشتری دارند و مشتاق‌ترند که با برندهای مناسب، چه بزرگ و چه کوچک، شریک شوند؛ برندهایی که به همکاری و احترام به ارزش فوق‌العاده‌ی مخاطبان خود علاقه‌مند هستند. این کار می‌تواند بازده سرمایه‌گذاری (ROI) بالایی برای برندها داشته باشد، چون ۸۲ درصد مشتریان از پیشنهادات یک میکرو-اینفلوئنسر پیروی می‌کنند (منبع: Expert City)»

ابزارهای تحلیل داده در بازاریابی شبکه های اجتماعی پیشرفته‌تر شده‌اند.

کیتی لالان (Katy LaLanne)، بازاریاب محتوا – Sendible

«هر کارمند برند خودش است و در عین حال جزئی از گستره‌ی سازمان شما محسوب می‌شود. همچنانکه فرهنگ اجتماعی در محیط کار گسترش می‌یابد، فکر می‌کنم شاهد افزایش مشارکت در سطح شرکت و ساخت استوری در میان شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۸ باشیم. ۶۴ درصد از نسل هزاره بر این باورند که شبکه‌های اجتماعی یکی از مؤثرترین کانال‌ها برای برقراری ارتباط با برندها هستند (منبع: Microsoft)، اما وقتی به جای خود برند، کارمندان پیام‌ها را ارسال کنند، اشتراک‌گذاری مجدد پیام‌ها ۲۴ برابر بیشتر می‌شود. وقتی پشت یک برند یک چهره و داستان وجود داشته باشد، اعتماد بین مشتریان و برندها عمیق‌تر می‌شود و این زمانی است که اینفلوئنسر مارکتینگ وارد عمل می‌شود. فرصت‌های اینفلوئنسر مارکتینگ را نادیده نگیرید. در سراسر سازمان‌ خود،‌ از رده‌های بالا گرفته تا پایین، به دنبال رهبرانی باشید که بتوانند اعتماد مخاطبان شما را با آموزش و سرگرم کردن عمیق‌تر کنند.»

ریچارد سانلی (Richard Sunley)، پیشگام بازاریابی دفتر انگلیس – تاک‌واکر (Talkwalker)

«ما در حال حاضر گزینه‌های بسیار بیشتری داریم تا از طریق یکپارچه‌سازی داده و درک بهتر نحوه‌ی تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر هدف نهایی،‌ فعالیت اجتماعی را به اثرگذاری کسب‌وکار پیوند بزنیم. شرکت‌های موفق سیستم‌های سنجش قوی را اجرا خواهند کرد. سیستم‌هایی که پیوند مستقیمی  بین فعالیت اجتماعی و اهداف از قبل تعیین‌شده برقرار می‌کنند. فرقی نمی‌کند این اهداف چه باشند، ایمیل، ثبت‌نام، فروش e-commerce یا پخش یک پیام خاص.

حالا پلت‌فرم‌های تحلیلی شبکه‌های اجتماعی با فراهم کردن ابزار و دانش تخصصی، به شرکت‌ها برای انجام این کار کمک می‌کنند. بنابراین تکیه بر معیارهای پوچی مثل ریتوئیت‌ها، لایک‌ها و تعداد فالوئرها دیگر برای رضایت مشتریان یا مدیران رده بالا کافی نیست. پذیرش روزافزون تکولوژی‌های جدید مثل تشخیص تصویر و تحلیل (Analytics) نیز به برندها کمک خواهد کرد تا تأثیر چیزهایی مثل فعالیت اسپانسری و محتوای تولید شده توسط کاربر را بسنجند؛ چیزهای که قبلا محاسبه‌ی دقیق‌شان دشوار بوده است.»

لیلاک بولاک (Lilach Bullock)، متخصص شبکه‌های اجتماعی – لیلاک بولاک

«فکر می‌کنم سال ۲۰۱۸ سال هوش مصنوعی خواهد بود – این حوزه با اینکه هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، محبوبیت زیادی به دست آورده و رشد ثابتی داشته است. با این حال در سال ۲۰۱۸، شاهد فعالیت بیشتری در این بخش خواهیم بود. برای مثال چت‌بات‌ها در سال گذشته با درجه‌ی موفقیت بالایی به کار گرفته شدند و کم‌کم می‌بینیم که به شکل گسترده‌تر استفاده می‌شوند. احتمالا موارد استفاده‌ی بیشتری از واقعیت افزوده خواهیم دید، مخصوصا با در نظر گرفتن آیفون‌های جدید که قابلیت‌های عظیمی هم برای کاربر معمولی و هم برندها و بازاریابان دارند. با این حال، شخصا مشتاقانه منتظرم ببینم که با دسترس‌پذیرتر شدن هوش مصنوعی، چه ابزارهای جدیدی ظاهر خواهند شد.»

لوک برینلی–جونز (Luke Brynley-Jones) مؤسس او‌اِس‌تی مارکتینگ (OST Marketing)

«شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری در تبلیغات اجتماعی و مخصوصا تبلیغات ویدئویی ادامه خواهند داد تا از دستیابی کم هزینه و به شدت هدفمند (به ویژه از طریق فیسبوک) بهره ببرند. در عین حال، آنها از علایق مشتریان خود، مزایای ایجاد روابط و مشارکت منظم چشم‌پوشی خواهند کرد و در سنجش هرگونه شاخص کلیدی ارزشمند عملکرد (KPI) که فراتر از کلیک‌های وب باشد ناکام می‌مانند، به همان اندازه‌ که در سال ۲۰۱۷ و سال‌های قبل ناکام بوده‌اند. وجه مثبت آینده این است که اینفلوئنسر مارکتینگ همراه با پشتیبانی کارمندان، برای کسانی که حاضر به سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند، مزیت خواهد داشت.»

ورونیکا بارانووسکا (Veronika Baranovska)، متخصص بازاریابی محتوا – Sendible

«ارتباطات شخصی و عیمق‌تر بین برندها و کاربران شبکه‌های اجتماعی، اتوماسیون و تکرار کمتر، مشارکت بی‌درنگ بیشتر و سرمایه‌گذاری روی میکرو-لحظه‌ها (Micro-moments) با هدف خشنود کردن فالوئرهای شبکه‌های اجتماعی شما. پذیرش عمومی ویدئوی زنده و نوعی از محتوا به شکل استوری‌های اسنپ‌چت/اینستاگرام، به بازاریابان فشار می‌آورد تا به تولید و انتشار محتوا بپردازند. پس توصیه این است که برای کمپین‌ها برنامه‌ریزی کنید و برای آنچه می‌توانید انجام بدهید برنامه‌ی زمانی بچینید، اما زمان بیشتری را به ارتباط با مخاطبان خود اختصاص دهید. حتی یک یا دو بار در هفته هم خوب است. با ابزارهایی مثل Canva و Adobe Spark بیشتر کار کنید تا مهارت‌های طراحی و ویرایش ویدئویتان را تقویت کنید.»

در یک کلام، چه برای وارد کردن ویدئو به استراتژی‌تان برنامه‌ریزی می‌کنید و چه می‌خواهید شروع به استفاده از چت‌بات‌ها کنید، حتما برای اجرای این تاکتیک‌ها یک برنامه‌ی کامل تهیه کنید. آیا با این پیش‌بینی‌ها موافق هستید؟ فکر می‌کنید بهتر است بازاریاب‌ها در چه زمینه‌های دیگری سرمایه‌گذاری کنند؟ نظرات‌تان را با ما در میان بگذارید.

برگرفته از: smartinsights.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 11 =