چقدر صنایع دستی ایرانی را می‌شناسید؟ صنایع دستی ایرانی پر طرفدار اما کمتر شناخته شده

هر خلق هنرمندانه‌ای که توسط دست انسان ساخته می‌شود صنایع دستی است. در ایران هر  شهر و استانی آثار هنری و سوغات مختص به خود را دارد که محبوب‌ترین آنها منبت کاری و خاتم کاری ، پارچه‌های ترمه‌، نساجی سنتی، فرش و گلیم بافی است. اما شناخت نسبت به این هنرهای بومی در ایران و جهان بسیار کم است و نیازمند به معرفی بیشتر دارد.

چه راه‌هایی برای خرید صنایع دستی وجود دارد؟

رایج‌ترین راه خرید صنایع دستی سفر به شهرهای مختلف است. معمولا زمانی که به اقلیم‌های مختلف ایران سفر می‌کنیم به عنوان سوغات یا یادگاری از سفر برخی صنایع دستی آن شهر را می‌خریم.

در برخی از شهرهای بزرگ فروشگاه‌هایی هستند که سوغات و صنایع دستی شهرهای دیگر را می‌فروشند. راه دیگری که این روزها برای خرید این کالاها وجود دارد، فروشگاه‌‌های اینترنتی و وب سایت‌های فروش سوغاتی است.

چگونه سازندگان این آثار می‌توانند فروش خود را افزایش دهند؟

تعداد محدودی از این آثار هنری توسط عموم مردم شناخته می‌شود و برای دیدن و شناختن اکثر صنایع دستی ایرانی یا باید به همه‌ی شهرها سفر کرد و یا افراد علاقه‌مند درباره‌ی آنها تحقیق و جستجو کنند.

اما تبلیغات یکی از راه‌هایی است که تولید کنندگان کوچک و بزرگ می‌توانند محصولات خود را به همگان معرفی کنند.

فروشگاه آنلاین و داشتن پیج‌های بیزنسی در اینستاگرام نیز به بهبود فروش صنایع دستی کمک می‌کند. همچنین تولید محتوای بیشتر در وب سایت‌ها و فضای سوشال به شناخته‌تر شدن صنایع دستی مختلف کمک می‌کند و با ایجاد علاقه در مخاطبین می‌توانیم کاری کنیم که فروش این صنایع افزایش یابد. برای مثال کمک گرفتن از اینفلوئنسرهای سفر به تولید کنندگان کوچک صنایع دستی (خصوصا آثاری که کمتر شناخته شده‌اند) کمک قابل توجهی می‌کند.

مطالب مرتبط:

چرا ایرانی‌ها صنایع دستی ایرانی نمی‌خرند؟

چگونه فروش جهانی داشته باشند؟

خبرگزاری مهر در یکی از گزارش‌اهی خود در خصوص صادرات صنایع دستی ایرانی می‌گوید که بیشتر کشورهای همسایه، میزبان این صنایع هستند. اما اگر بخواهیم بازار این صنایع را گسترش دهیم و مردم کشورهای بیشتری را با صنایع ایرانی آشنا کنیم نیازمند اقدامات زیادی است. وب سایت‌های فروش آنلاین با پست‌های بین المللی و به زبان‌های مختلف یکی از این اقدامات است. اگر قصد صادرات به اندازه‌ی تولیدات کوچک خود هستید شاید سفر به کشور مورد نظر خود راه مناسبی باشد. این سفر به شما کمک می‌کند با علایق مردم آن کشور آشنا شوید و شاید بتوانید شریک تجاری برای فروش و صادرات صنایع دستی ایرانی پیدا کنید.

یکی از صادر کنندگان فرش‌های دست باف ایرانی از استان لرستان می‌گوید حتی ساده‌ترین طرح‌ها برای اروپاییان جذابیت دارد، وی در بین صحبت‌هایش می‌گوید اینکه بافنده این فرش‌ها چقدر حرفه‌ای باشد یا چقدر طرح سختی کار کرده باشد اصلا موضوع مهمی نیست، مشتریانش فقط به این موضوع اهمیت می‌دهند که کار دست زنان لر ایرانی را خریداری می‌کنند و حتی از این صادرکننده کوچک درخواست کرده بودند فرش را به همراه عکس بافنده‌ی آنها برایشان بیاورد.

چگونه این فروش جهانی را افزایش دهیم؟

اما برای افزایش صادرات کلی این صنایع در گام اول نیاز به معرفی این محصولات و آشنایی مردم ملل مختلف است، تبلیغات جهانی، فیلم‌های ایرانی فاخر که صنایع دستی ایرانی را نشان دهد، شرکت در نمایشگاه‌‌های مختلف ایرانی سبب افزایش آگاهی ملیت‌های مختلف با این آثار می‌شود.

گام بعدی تحقیقات بازار است. با این تحقیقات کشورهایی که می‌توانند بازار مناسبی برای فروش صنایع دستی ایرانی باشند شناسایی می‌شوند و می‌توان برای افزایش آگاهی نسبت به صنایع دستی اقدام کرد.

در نهایت با تبلیغات و استفاده از رسانه‌‌های مختلف می‌توان فروش جهانی صنایع دستی را افزایش داد.

نتیجه گیری:

ایران کشوری با اقلیم‌ها و قومیت‌های مختلف است و به تبع هر قوم و اقلیم صنایع دستی مختص خود را دارد. معرفی این آثار هنری زیبای دست ساز به ایرانیان و جهانیان علاوه بر ورود ارز به کشور فرهنگ اصیل ایرانی را به نمایش می‌گذارد. تبلیغات در کنار دیگر فعالیت‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در شناخته شدن این آثار داشته باشد.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 17 =