تبلیغات ویدئویی را چگونه پیش ببریم؟ شناخت تبلیغات ویدئویی، انواع و کاربردهای مهم آن

تبلیغات ویدئویی

ویدئو قلمروی رسانه‌های اجتماعی را به‌تمامی درنوردیده است. اگر اعتقادی به تبلیغات ویدئویی ندارید، بدانید که از دیگران با فاصله عقب هستید! اما دستپاچه نشوید؛ ما از ویدئوهای آنچنانی و پرزرق‌وبرق حرف نمی‌زنیم. در بیشتر موارد، هرچه ویدئو خام‌تر و ساده‌تر باشد، صمیمی‌تر و قابل‌اعتماد‌تر به‌ نظر می‌رسد؛ و این همان چیزی‌ست که برای مخاطب اهمیت دارد.  امروز تبلیغات ویدئویی تنها بخشی از طرح بازاریابی کسب‌وکار نیست؛ تبلیغات ویدئویی بنیان‌ کمپین بازاریابی در بعد اجتماعی است. آنچه در این چندین سال تغییر کرده، افزایش چشمگیر اهمیت ویدئو و تبلیغات ویدئویی در چارچوب‌ها و مجراهای گوناگون است.

امروزه تبلیغات ویدئویی اقتصادی‌تر از هر زمانی‌ست. ساخت ویدئو در مقایسه با گذشته بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر است. اکنون از میان تجهیزات فیلم‌برداری، فنون نورپردازی، تدوین و کاربرد نرم‌افزارهای مختلف، انتخاب موضوع پیچیده‌ترین بخش است. پس اگر موضوع جذابی دارید، دست‌به‌کار شوید.

چرا تبلیغات ویدئویی

در سال ۲۰۱۶، ویدئو به‌عنوان ابزاری برای بازاریابی محتوا، محبوبیت چشمگیری پیدا کرد. در سال ۲۰۱۷، ویدئو در جایگاه برترین تکنیک بازاریابی قرار گرفت. اما در سال ۲۰۱۸، ویدئو از ابزاری برای بازاریابی به راهبردی برای معرفی و ارائه کل کسب‌وکار تبدیل شد.

این چنین است که ساخت ویدئو  دیگر تنها به تیمی خلاق محدود نمی‌شود که تنها بر معرفی محصول تمرکز می‌کنند. وقتی ویدئو به راهبردی برای کسب‌وکار تبدیل می‌شود، همهٔ بخش‌های کسب‌وکار در تولید ویدئوهای تعاملی، شدنی و سنجش‌پذیر نقش دارند؛ ویدئوهایی که علاوه بر ارائه اطلاعات، در زمان کوتاهی با مخاطب ارتباط برقرار و پیوند ایجاد می‌کنند. شاید به همین دلیل است که داده‌های هاب‌اسپات تأیید می‌کند که بیش از ۵۰٪ مصرف‌کنندگان، ویدئو را به انواع دیگر محتوا ترجیح می‌دهند.

ویدئو نه‌تنها به مشتریان در انتخاب و تصمیم‌گیری برای خرید کمک می‌کند، بلکه بر چگونگی رابطهٔ فروشندگان و خدمات‌دهندگان با مشتریان در جهت رضایت‌مندی بیشتر، به‌شکلی چشمگیر تأثیر مثبت دارد. به عبارتی، ویدئو نه تنها برای افزایش آشنایی با برند بلکه در همهٔ ابعاد کسب‌وکار سودمند است.

نکتهٔ جذاب و نویدبخش این است که بنا بر نتایج پژوهش هاب‌اسپات، مخاطبان ویدئوهای ابتدایی اما رو راست و قابل‌اعتماد را به ویدئوهای با کیفیت بالا اما با احساسات ساختگی و غیرصادقانه ترجیح می‌دهند. به‌عبارتی برای جلب توجه دیگران نیازی به ویدئوهای پرزرق‌ و برق ندارید، هر کسب‌وکاری با هر بودجه‌ای می‌تواند از ویدئو بهره بگیرد.

انواع تبلیغات ویدئویی

یکی از طبقه‌بندی‌های رایج تبلیغات ویدئویی در ویدئو مارکتینگ، دسته‌بندی بر اساس هزینهٔ انتشار است. دسته‌بندی زیر بیشتر در مورد ویدئوهای تبلیغاتی در سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها به‌کار می‌رود:

  • هزینه به ازای هر نمایش  (CPV): در این نوع تبلیغات به ازای هربار تماشای کامل ویدئو به شرکت‌های نمایش‌دهنده، مبلغی پرداخت می‌شود. هزینهٔ این نوع تبلیغات از همه کم‌تر است.
  • هزینه به ازای هر کلیک (CPC): در این نوع از تبلیغات باید به ازای هر کلیک پول پرداخت شود. هدف از این نوع تبلیغات افزایش ترافیک یک سایت است.
  • هزینه به ازای نصب (CPI): هدف از این نوع تبلیغات این است که کاربرها با دیدن ویدئو اقدام به نصب اپلیکیشنی خاص کنند. به ازای هر نصب مبلغ مشخصی دریافت می‌شود.
  • هزینه به ازای فعالیت خاص (CPA): در این دسته از ویدئوهای تبلیغاتی، هدف متقاعد کردن کاربر به انجام فعالیتی خاص مانند عضویت در خبرنامه، سامانهٔ پیامکی یا … است. در صورتی که ویدیو به اندازه کافی تاثیرگذار باشد و کاربر متقاعد شود، تبلیغ‌دهنده باید به ارائه‌دهندهٔ تبلیغ مبلغی پرداخت کند. هزینهٔ تبلیغات CPA از همه بیشتر است.

با محبوبیت روزافزون سایت‌های اشتراک ویدئو و گسترش فزایندهٔ پلت‌فرم‌هایی مانند اینستاگرام، شرکت‌ها و نمایش‌دهندگان تبلیغات به روش‌های مختلفی هزینهٔ تبلیغات ویدئویی را دریافت می‌کنند. برای مثال آپارات، بزرگ‌ترین پایگاه اشتراک ویدئو در ایران، بسته به مدت ویدئو، مدت یا تعداد پخش و برخی ویژگی‌های دیگر مانند پخش تضمینی و امکان رد تبلیغ، هزینهٔ متفاوتی برای نمایش ویدئوهای تبلیغاتی دریافت می‌کند.

دسته‌بندی‌های دیگری بر مبنای زمان پخش ویدئو وجود دارد که انواع رایج آن تبلیغات ویدئویی پیش‌نمایشی (Pre roll ads) و بینابینی (Interstitial ads) هستند.

یکی دیگر از انواع تبلیغات ویدئویی، تبلیغات جایزه‌ای است. در این نوع تبلیغات، کاربران به میل خود به تماشای ویدئوهای تبلیغاتی می‌پردازند و به ازای تماشای میزان معینی ویدئو از امتیاز یا پاداش برخوردار می‌شوند.

پیاده‌سازی بازاریابی ویدئویی

در نگاه نخست، پیاده‌سازی و اجرای بازاریابی ویدئویی ساده به‌نظر می‌رسد؛ شما باید ویدئوهایی بسازید که تقویت‌کنندهٔ کسب‌وکارتان باشند، فروش را افزایش دهند، برند، محصول یا خدمت‌تان را به دیگران بشناسانند و مشتریان‌تان را درگیر کنند. در عمل اما این کار کمی پیچیده‌تر است! برای بهره‌گیری از تبلیغات ویدئویی و پیاده‌سازی استراتژی ویدئو مارکتینگ باید گام‌های زیر را در پیش بگیرید:

۱. منابع را تخصیص دهید

باید بودجه‌ای برای این کار در نظر بگیرید. بسته به نوع و هدف تبلیغات ویدئویی به تجهیزات، نرم‌افزارهای تولید و تدوین، کارشناسی که در این زمینه راهنمایتان باشد و زمان نیاز دارید.

۲. داستان‌سرایی کنید

داستان‌گویی در هیچ گونهٔ دیگری از محتوا به اندازهٔ ویدئو اهمیت ندارد. خوب در این باره فکر کنید و از هم‌فکری دیگران بهره بگیرید. مشخص کنید چه داستانی را می‌خواهید چگونه تعریف کنید.

۳. مخاطب را درگیر کنید

داستان‌گویی به‌ تنهایی کافی نیست؛ ویدئو باید مخاطب را درگیر کند. به دنبال راه‌هایی برای جذاب‌تر کردن ویدئو و گیر انداختن مخاطب باشید.

۴. سخن کوتاه کنید

قاعدهٔ خاصی برای تعیین مدت ویدئو وجود ندارد اما به‌طور کلی، هرچه ویدئو کوتاه‌تر بهتر! سخت‌گیرانه تدوین کنید. دوباره و چندباره اضافه‌ها را حذف کنید. آدم‌ها کم‌حوصله‌اند و فرصت جلب توجه کوتاه است، پس باید در کم‌ترین زمان بهترین ارائه را داشته باشید.

۵. ویدئوها را منتشر کنید

به‌شکلی گسترده ویدئو را منتشر کنید. سایت‌ کسب‌وکار، کانال آپارات و حساب‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی، هیچ‌یک را از قلم نیندازید.

۷. ویدئوها را ارزیابی کنید

آمار و ارقام را زیر نظر بگیرید تا مشخص شود کدام ویدئو اثربخش بوده است و دلیل این اثربخشی چیست.

اگر به‌دنبال تبلیغات ویدئویی اثربخش و موفقیت‌آمیز هستید، باید استراتژی بازاریابی کارآمد داشته باشید. طرح‌ریزی، آزمون، ارزیابی و آزمون دوباره را در پیش بگیرید. فراموش نکنید هرچند ویدئو باید داستان‌گو باشد و مخاطب را درگیر کند، هم‌زمان باید با قیف فروش کسب‌وکارتان هم‌خوان باشد.

لب کلام اینکه، نخست استراتژی کارامدی برای ویدئوهای مربوط به سطوح مختلف قیف فروش تهیه کنید. محتوا و اهداف هر یک از ویدئوهای تبلیغاتی را مشخص کنید. بهترین شاخص‌هایی را که نتیجه‌بخش بودن ویدئو را مشخص می‌کنند، شناسایی کنید. سپس آزمون و ارزیابی کنید. هر زمان لازم بود ویدئوها و محل نمایش آنها را تغییر دهید. همیشه سعی کنید ویدئوهایتان را بهبود دهید. هرچه می‌کنید از ویدئو غافل نشوید!

انواع ویدئوهای کاربردی در بازاریابی ویدئویی

در مقالهٔ ویدئوی تبلیغاتی به برخی از انواع رایج تبلیغات ویدئویی اشاره کردیم. در این مطلب به دیگر انواع کاربردی ویدئوهای تبلیغاتی می‌پردازیم.

۱. ویدئوی دمو

ویدئوی دموی محصول یکی از رایج‌ترین انواع محتوای ویدئویی است که در دنیای مجازی دیده می‌شود. در این نوع ویدئو چگونگی کارکرد محصولات غیرفیزیکی مانند نرم‌افزار یا محصولات فیزیکی نمایش داده می‌شود. احتمالا شما هم ویدئوهای معرفی و بررسی ویژگی محصولات فیزیکی (به اصطلاح آن‌باکسینگ) را به‌ویژه در سایت‌های تخصصی دیده‌اید.

۲. ویدئوی معرفی رویداد

کسب‌وکارهای مختلف به مناسبت‌ها و با اهداف گوناگون اقدام به برگزاری همایش‌ها، میزگردهای بحث و گفت‌وگو، جشن‌های خیریه و رویدادهای دیگر می‌کنند. یکی از روش‌های جلب نظر مخاطبان ارائهٔ ویدئویی است از آنچه در این رویدادها می‌گذرد.

۳. ویدئوهای توصیف‌کننده

ویدئوهای توصیف‌کننده (Explainer) به مخاطب نشان می‌دهد چرا به محصول یا خدمت‌تان نیاز دارد. در بسیاری از این ویدئوها با داستانی روبه‌رو می‌شویم از مشکلی که سرانجام با محصول یا خدمت شما حل می‌شود!

۴. ویدئوی زنده

ویدئوی زنده یا به اصطلاح لایو نمایی از پشت صحنهٔ کسب‌وکارتان به مخاطبان ارائه می‌دهد. ویدئوی لایو جذابیت و درگیرکنندگی بیشتری دارد. در مصاحبه‌های زنده، ارائهٔ لحظه‌‌ای از رویدادها و معرفی یا پرده‌برداری از محصول در جریان ویدئو لایو از مخاطبان بخواهید نظرشان را در میان بگذارند یا سوالات‌شان را بپرسند. این‌گونه ارتباط بیشتر و پایدارتری برقرار می‌شود.

۵. پیام‌های شخصی

ویدئو روشی خلاقانه برای ادامهٔ مکالمه یا پاسخ به ایمیل یا پیام متنی است. این ویدئوها لحظات خوشایندی برای مخاطب می‌سازند و اثر قدرتمندتری روی مشتریان بالقوه برای پیگیری خرید دارد.

۶. ویدئوی واقعیت افزوده

در این ویدئوها لایه‌ای دیجیتالی به آنچه تماشا می‌کنید، افزوده می‌شود. برای مثال مانند آنچه اپلیکیشن آیکیا ارائه می‌کند، می‌توانید با فیلم‌برداری از مبل‌تان در اتاق نشیمن، ببینید آن مبل در فضا چطور دیده می‌شود!

۷. ویدئوی ۳۶۰ درجه و واقعیت مجازی

تماشای سوژه از زوایای مختلف جذابیت ویژه‌ای برای مخاطب دارد. نمای ۳۶۰ درجه باعث می‌شود بیننده راحت‌تر خود را در مکان موردنظر تجسم کند. هرچند تماشای این ویدئوها به تجهیزات ویژه‌ای نیاز دارد اما در آینده احتمالا طرف‌داران بسیاری خواهد داشت.

چالش‌های تبلیغات ویدئویی

در گذشته، هزینه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش‌روی تبلیغات ویدئویی بود؛ در یک سو، تجهیزات فیلم‌برداری و نرم‌افزارهای تدوین، و در سوی دیگر هزینهٔ مصرف اینترنت و تماشای آنلاین ویدئو برای مخاطب!

امروز هزینه مانند گذشته مانع گردن‌کلفتی نیست. البته که تجهیزات مناسب، نرم‌افزار حرفه‌ای تدوین، فضای ارائه و تیم بازاریابی باتجربه تأثیرگذار هستند اما با بسته به نوع و اندازهٔ کسب‌وکار می‌توانید با هزینه‌ای مناسب از تبلیغات ویدئویی بهره بگیرید.

در حقیقت این روزها بزرگ‌ترین چالش تبلیغات ویدئویی، استراتژی است. تدوین استراتژی کارامد و اثربخش مسئله مهمی است. محتوا در جایگاه بعدی قرار دارد؛ خلق محتوایی که مخاطب خواهان آن باشد، اهمیت چشمگیری دارد. در ادامه تولید ویدئوهایی که مخاطب‌ را درگیر و او را به هم‌رسانی تشویق کند، مسئله‌ای است که نباید از آن غافل شوید.در کنار اینها، کارشناسان بازاریابی محتوا باید از معیارهای سنجش موفقیت و اثربخشی ویدئو آگاه باشند.

 

نتیجه‌گیری

با افزایش روزافزون علاقهٔ مخاطبان به محتوای ویدئویی، کسب‌وکارها دیگر نباید به آن بی‌توجه باشند. در هر اندازه و مرحله‌ای که هستید باید جایی برای تبلیغات ویدئویی در استراتژی‌تان باز کنید. خوش‌بختانه امروزه تولید محتوای ویدئویی ساده‌تر از هر زمانی‌ست!

در گام نخست بخشی از محتوای نوشتاری سایت‌تان را به ویدئو تبدیل کنید. ویدئویی کوتاه از بخشی از چرخهٔ تولید یا توصیف روش کار محصول گامی مؤثر است. ویدئو روشی جذاب و کاربرپسند برای ارائه اطلاعات است. گوشی‌تان را در دست بگیرید و شروع به فیلم‌برداری کنید!

امروزه محتوای موردعلاقهٔ کاربران ویدئو است، آنها دوست دارند از برند‌ها و کسب‌وکارها ویدئوهای بیشتری ببینند. ۷۲٪ کاربران فضای مجازی در آمریکا محتوای ویدئویی را به محتوای نوشتاری ترجیح می‌دهند. محتوای ویدئویی آسان‌تر و بهتر در ذهن می‌ماند و پیگیری‌های بعدی را ساده‌تر می‌کند.

خلاصهٔ کلام اینکه، مخاطبان ویدئو را دوست دارند. پس اگر به‌دنبال جلب نظر آنها هستید نباید از این علاقه‌مندی مهم غافل شوید. برای اینکه از قافله عقب نمانید باید تبلیغات ویدئویی را به‌عنوان عنصری کلیدی در استراتژی بازاریابی‌تان بپذیرید.

منبع: hubspot و ngdata

 

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =