,

تبلیغات محیطی حرکت بر لبه‌ی تیغ محبوب یا منفور شدن چگونه از ایجاد آلودگی بصری در تبلیغات محیطی خود جلوگیری کنیم؟

زمانی که تبلیغات محیطی بدون در نظر گرفتن تجربه‌ی مخاطب تولید شود، میلیاردها تومان پول هدر می‌رود و فقط فضای شهر پر می‌شود از آلودگی بصری

در این مقاله می‌خوانیم چگونه برندها با تبلیغات محیطی به اهداف تبلیغاتی خود دست پیدا می‌کنند، آلودگی بصری چگونه در تبلیغات اتفاق می‌افتد و سبب تجربه‌ی نامناسب برای مخاطب می‌شود.

تبلیغات محیطی حاصل تلاش چند تیم در یک آژانس تبلیغاتی است؛ تیم خلاقیت، کپی رایترها و گرافیک دیزاینرها. وقتی همه‌ی این تیم‌ها کار خود را به خوبی انجام می‌دهند، نتیجه‌ی کار آنها توسط گرافیک دیزاینرها به تصاویری تبدیل می‌شود که ما آنها در رسانه‌های شهری می‌بینیم.

اگر هر یک از مراحل تولید تبلیغات محیطی به درستی انجام نشود، تجربه‌ی مناسبی برای مخاطبین حاصل نمی‌شود. بعضی برندها که میلیاردها تومان پول برای جذب مخاطب خرج می‌کنند، فقط در شهر آلودگی بصری ایجاد می‌کنند و حاصل این هزینه برایشان فقط نگاه گذرا یا منفی مخاطبین می‌شود.

آیا تعادل بین هنر و پیام تجاری مهم است؟

اینکه چقدر از هنر در تبلیغات استفاده شود و یا اینکه پیام تجاری برند مستقیم گفته شود، گاهی یکی از اختلافات بین صاحبان برند و تیم طراحی گرافیک است.

مطلب مرتبط: جملاتی که نباید به تیم طراحی گرافیک بگویید

اما باید بین این دو تعادلی وجود داشته باشد. پیام تبلیغاتی نباید بدون هنر و خلاقیت بیان شود. زمانی که یک پیام مستقیم گفته می شود و یا می‌خواهیم در یک فرصت کم پیام‌های زیادی را مستقیم به مخاطب بگوییم، تبلیغات جذابیت خود را از دست می‌دهد و مخاطب آنها را به خاطر نمی‌سپارد.

از طرفی وقتی جنبه‌ی هنری پیام زیاد می‌شود یا از عناصر زیادی استفاده می‌شود، پیام برند در میان این هجمه‌ی بصری گم می‌شود.

بعضی مواقع گرافیک دیزاینرها می‌توانند از هنر خود در زیباسازی تبلیغات بیشتر استفاده کنند. حالتی که برندها از انتقال پیام تجاری فاصله گرفته‌اند.

مواردی که برندها نمی‌خواهند از پیام تجاری خود صحبت کنند، گرافیک دیزانیرها می‌توانند از هنر خود در زیباسازی اثر  بیشتر استفاده کنند.

کمپین‌های مسئولیت اجتماعی یکی از این موارد است. تبلیغات محیطی این کمپین‌ها معمولا جزء تبلیغات زیبا و خلاقانه محسوب می‌شوند. معمولا پست‌های مناسبتی در صفحه‌ی اینستاگرام برند‌ها نیز جنبه‌ی هنری بیشتری نسبت به دیگر پست‌ها دارند.

آیا خلاقیت در دیده شدن تبلیغات محیطی تاثیر دارد؟

یکی از دلایل استفاده از خلاقیت آشنا زدائی است، یعنی یک اتفاق ناآشنا در مقابل چشمان مخاطب بیافتد، تا بتواند توجه مخاطب را جلب کند.

به تابلوهای راهنمایی و رانندگی فکر کنید، همه‌ی ما به آن‌ها عادت کرده‌ایم تابلوها را می‌بینیم، از آنها استفاده می‌کنیم و رد می‌شویم، اما به آنها فکر نمی‌کنیم.

حالا فرض کنید فردا در مسیر رفت و آمدتان به جای تابلوهای راهنمایی و رانندگی تابلوهای ایموجی‌مختلف زرد و نارنجی را ببینید، قطعا تعجب می‌کنید، توجه‌تان جلب می‌شود و به این موضوع فکر می‌کنید که چرا تابلوها عوض شدند و تغییر شکل دادند؟ حتی ممکن است راجع‌به آن پرس‌ و جو کنید و با دیگران از این تغییر صحبت کنید. این عمل آشنایی زدائی است؛ کاری که در قالب خلاقیت برای جلب توجه مخاطبین در تبلیغات محیطی انجام می‌شود.

پس زمانی که از خلاقیت در تبلیغات استفاده می‌شود، توجه مخاطبین بیشتر جلب می‌شود و پیام برند به ذهن مخاطبین بهتر نفوذ می کند و ماندگار می‌شود.

ترندهای تبلیغات چقدر طول عمر دارند؟

هر روش جدیدی که برای ارائه‌ی تبلیغات محیطی به وجود می‌آید، آشنایی زدائی است و نگاه مخاطبان را به خود جذب می‌کند

تبلیغات گوریلا از این روش استفاده می‌کند. در این نوع تبلیغات برند با یک روش نامتعارف پیام خود را به تصویر می‌کشد و باعث جلب توجه زیادی می‌شود.

تاکسی بوردها نیز نوع دیگری از تبلیغات محیطی است که  نگاه مخاطب را به خود جلب می‌کنند. در سال جدید در تهران بیشتر شاهد تاکسی بوردها خواهیم بود.

همه ی ما وقتی بار اول این مدل تبلیغات محیطی را می بینیم، نظرمان جلب می‌شود و برایمان سؤال ایجاد می شود. مثلا در ذهن‌مان بگوییم چرا تابلو‌ی رو تاکسی‌اش را بر‌عکس گذاشته؟

اما بعد از مدتی این تبلیغات محیطی نیز عادی می‌شوند  و ما بدون اینکه به آنها فکر کنیم از کنارشان عبور می‌کنیم.

همان تابلوهای ایموجی زرد و نارنجی راهنمایی و رانندگی را فرض کنید. اگر این کار ادامه پیدا کند بعد از مدت کوتاهی آن‌ها نیز برای چشم ما آشنا می‌شوند و  از کنار آنها به سادگی عبور می‌کنیم.

برندها چگونه با تبلیغات محیطی می‌توانند به هدف خود دست پیدا کنند؟

با توجه به مطالبی که گفتیم، می‌توان نتیجه گرفت همه‌ی رسانه‌های تبلیغات بعد از مدتی برای مخاطبین عادی می‌شوند. پس برندها چگونه می‌توانند توجه مخاطبین خود را جلب کند؟

تنوع در استفاده از این رسانه‌ها در صورت استفاده‌ی خلاقانه از آنها سبب می‌شود توجه مخاطبین به پیام برند جلب شود.

تبلیغات محیطی فنجان جیکوب در تهران را به یاد می‌آورید؟ همان فنجانی که از آن بخار بلند می‌شد. جیکوب موفق شد با این ایده‌ی خلاقانه از بیلبورد که یک رسانه قدیمی است، استفاده ی جدید کند و توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کند.

پس خلاقیت، استفاده از ابزارهای مختلف و استفاده از روش‌های جدید در تبلیغات محیطی، راه حل‌هایی هستند که می‌توانند برندها را به اهداف تبلیغاتی خود برسانند.

مطلب مرتبط: کمپین تبلیغاتی موفق را چطور شروع کنید؟

تبلیغات محیطی در چه حالتی به آلودگی بصری تبدیل می‌شوند؟

درست است که جلب توجه در تبلیغات محیطی مهم است اما چگونگی آن نیز مهم است.

اگر صرفا به جلب توجه مخاطب با استفاه از ابزارهای مختلف محیطی بپردازیم، اصول هنر، خلاقیت و زیبایی را در انتقال پیام خود رعایت نکنیم، در انتقال پیام خود موفق نخواهیم بود؛ چرا که پیام ما بین شلوغی‌های عناصر مختلف (سازه‌‌ها) گم می‌شود و تبلیغات به آلودگی بصری تبدیل می‌شود.

همچنین اگر تبلیغات با محیط اطراف خود هماهنگ نباشد، آلودگی بصری ایجاد می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از قوانین تبلیغات محیطی در اروپا هماهنگی تبلیغات محیطی با بافت شهری است.

یکی دیگر از نمودهای آلودگی بصری، استفاده‌ی نابجا از تبلیغات بسته است. همانطور که می‌دانیم درگیر کردن ذهن مخاطب و ایجاد سؤال برای او یکی از راه‌های تبلیغات است. مخاطب از حل معما و به دست آوردن جواب لذت می‌برد. اما زمانی که برند پاسخ مناسبی برای مخاطب نداشته باشد، نه تنها به مخاطب خود بی‌احترامی کرده است (مخاطب احساس می‌کند ذهنش درگیر موضوع بی اهمیتی شده یا وقتش تلف شده)، بلکه زمان زیادی رسانه‌های  تبلیغات محیطی شهر را آلوده به پیامی بی‌ارزش کرده‌اند (در سال ۹۷ نمونه‌های این گونه تبلیغات بسته را در تهران زیاد دیده‌ایم).

چگونه توجه مخاطبان خود را جلب کنیم؟

همانطور که گفتیم فقط جلب توجه مخاطب در تبلیغات مهم نیست، محتوا‌ی تبلیغات باید فکر مخاطب را درگیر کند. اما در برخی موارد نوع محصول به گونه‌ای است که نمی‌تواند منطق و فکر مخاطب را درگیر کند.

در این موارد برند باید روی احساسات مخاطبین خود سرمایه گذاری کند. احساساتی شبیه حس نیاز، ترس از جا ماندن و… را در مخاطب به وجود بیاورد. در این حالت برند باید مخاطب خود را به خوبی بشناسد و برای دسته‌ی مشخص شده‌ای از آن‌ها تبلیغات محیطی خود را اجرا کند و با خلاقیت پیام خود را به مخاطبین هدفش برساند.

کوکاکولا یکی از مثال‌های محصولاتی‌ است که مخاطب به آن نیاز ندارد و از ضررها و آسیب‌های این نوشیدنی به خوبی آگاه است، اما احساس نیازی که برند در مخاطب ایجاد کرده است، باعث شده است جایگاه مناسبی را در ذهن مخاطب به دست آورد.

مطلب مرتبط: پنج مورد از رایج‌ترین تکنیک‌های تبلیغات

نتیجه گیری

هر اندازه آگاهی انسان افزایش پیدا کند و تکنولوژی پیشرفت کند،  روش زندگی انسان نیز عوض می‌شود اسن تغییر به مرور باعث تحول نحوه‌ی ارتباط انسان با دنیای اطرافش می‌شود.

در نهایت رسانه‌های ارتباطی مورد استفاده‌ تغییر می‌کند و نحوه انتقال پیام به مخاطبین نیز متحول می‌شود.

اگر برندی با این تغییرات هماهنگ نباشد، مخاطبین خود را از دست می‌دهد و به مرور از عرصه‌ی  رقابت خارج می‌شود.

اما فقط استفاده از رسانه‌های به روز مهم نیست، بلکه استفاده‌ی خلاقانه از آن‌هاست که سبب می‌شود، برند در تبلیغات خود به موفقیت دست پیدا کند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =