,

برنده جنگ تبلیغات آنلاین فیسبوک است یا گوگل؟

برنده جنگ تبلیغات آنلاین فیسبوک است یا گوگل؟

براساس گزارش مجله Adobe Digital Index (IDA) با عنوان “تبلیغات دیجیتال و هوش اجتماعی در طول سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵”، تلاش فوق العاده فیسبوک برای شخصی سازی تبلیغات، باعث شده گوگل هم مجبور به اعمال تغییراتی در کسب و کارش شود. مجله ADI ادعا کرده است ۵۱% از کاربران در نظرسنجی اخیرش اعلام کرده اند تبلیغات فیسبوک مرتبط ترین تبلیغات اینترنتی هستند؛ رتبه دوم این لیست در اختیار تبلیغات یوتیوب (با ۱۷% از آراء) قرار دارد؛ رتبه سوم هم به صورت مشترک به گوگل پلاس و پینترست (با ۶% از آراء) تعلق دارد.

درنتیجه با این اوضاع واضح است که گوگل به خودش بیاید و برای سروسامان دادن به اوضاعش، ابزار Customer Match (تطبیق مشتری) را عرضه کند تا تبلیغ کننده ها بتوانند براساس تاریخچه جستجوی کاربر، تبلیغات را برایش شخصی سازی کنند.  تامارا گافنی، تحلیلگر ارشد مجله ADI در این باره می گوید: “نرخ کلیک تبلیغات فیسبوک از سال پیش تا حالا ۳۵% رشد کرده… مشخص است که برنامه ریزی ها به خوبی جواب داده است… بازاریاب ها هم روز به روز بیشتر از این پلتفرم استفاده می کنند…   کاربر ها هم به تبلیغات علاقمندتر شده اند..”

مجله ADI در بخشی از تحلیلش، فعالیت مشتریان سایت های معتبری که تبدیل به برند شده اند را از فصل پائیز ۲۰۱۴ تا پائیز ۲۰۱۵ بررسی کرده است. درخلال این پژوهش، واکنش کاربران نسبت به ۹۰۰ میلیارد تبلیغ اینترنتی روی سایت های جستجو و شبکه های اجتماعی (از قبیل گوگل، فیسبوک، بینگ، یاهو، بایدو و یاندکس) تحلیل شده است؛ به علاوه اینکه ۲۳ میلیارد بازدید از شبکه های اجتماعی فیسبوک، توئیتر، پینترست، تامبلر، ردیت، یوتیوب و لینکدین هم کاملا بررسی شده است. نتایج این گزارش نشان می دهند نرخ کلیک بر روی تبلیغات گوگل، از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ حدود ۲۵% رشد داشته که از آمار ۳۵ درصدی فیسبوک پایین تر است.

احتمالا عرضه ابزار Customer Match هم نشان می دهد گوگل برای بالا بردن این رقم تحت فشار است و تلاش می کند تبلیغاتش را تا حد ممکن شخصی سازی کند. مت رابرتس، از تحلیلگران ارشد مجله ADI معتقد است: “گوگل در طول ماه های اخیر موفق شده با هدف گذاری بهتر تبلیغاتش، هم هزینه هایش را کاهش بدهد و هم نرخ کلیکش رو تا حدی افزایش دهد… کاملا واضح است حوزه نمایش تبلیغات هنوز هم کاملا رقابتی و سودآور میباشد…  مطمئنا ابزار Customer Match هم به گوگل کمک می کنه در این عرصه موفق تر از قبل شود…”

حوزه جستجو مجله ADI در ادامه گزارشش توضیح داده است آمریکای شمالی، بیشترین بودجه بازاریابی جستجو را به خودش اختصاص داده است؛ مت رابرتس اقتصاد قدرتمند ایالات متحده را توجیه این قضیه می داند: “احتمالا تفاوت های اقتصادی علت اصلی تقسیم نابرابر بودجه ها باشند…” درحقیقت بودجه تبلیغات موتور های جستجو در منطقه آمریکای شمالی، از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ حدود ۱۷% رشد داشته اند، نرخ کلیک روی تبلیغات هم رشد مضاعفی داشته، هزینه به ازای هر کلیک (CPC) هم ثابت باقی مانده است.

جالب است که بینگ از لحاظ جذب بودجه تبلیغات در موتور های جستجو، در همه جای دنیا به جز آمریکای شمالی از گوگل پیشی گرفته است. البته توجه داشته باشید که گوگل همچنان در این عرصه بلامنازع است و به تنهایی ۷۱% از سهم بازار آمریکای شمالی در حوزه تبلیغات موتور های جستجو را به خودش اختصاص داده است.  نرخ کلیک بر روی لینک ها (CTR) اش هم حدود ۱۶% رشد داشته است.

رابرت در ادامه صحبت هایش توضیح داده است بین صنایع مختلف، فروشگاه ها بیشترین بودجه را صرف تبلیغات در موتور های جستجو می کنند؛ احتمالا این رقم اواخر سال که فروشگاه ها به تکاپوی فروش پیش از تعطیلات می افتند بیش از پیش شود.  مجله ADI پیش بینی می کند در طول سه ماهه آخر سال، صنعت اتومبیل هم بیشترین بودجه را به تبلیغات اینترنتی اختصاص بدهد. هزینه به ازای هر کلیک (CPC) در حوزه اتومبیل، به لطف بهینه سازی های صورت گرفته، حدود ۱۴% افزایش داشته، نرخ کلیک بر روی لینک ها (CTR) هم در این بخش رشد ۳۲ درصدی داشته است.

میزان هزینه ها در کمپین های موبایلی در طول سال قبل رشد چندانی نداشت؛ هزینه به ازای هر کلیک (CPC) در گوشی های همراه هوشمند، تقریبا ثابت بود.  اما نرخ کلیک (CTR) در حوزه موبایلی رشد مضاعفی داشت؛ فروشگاه ها امیدوارند این آمار و ارقام همچنان روند صعودی داشته باشد. شبکه های اجتماعی در ادامه گزارش مجله ADI آمده است، میزان درآمد حاصل از هر بازدید (RPV) در شبکه های اجتماعی روز به روز بیشتر می شود. کاملا هم واضح است فیسبوک در این زمینه از تمام رقبایش موفق تر است؛ رتبه دوم این لیست هم به پینترست تعلق دارد.  رابرتس در این خصوص می گوید: “خیلی جالبه که ردیت هم باوجود تمام مشکلاتی که در طول این چند سال داشته، به سرعت رشد کرده و به پلتفرم های اجتماعی قدرتمند نزدیک شده..” درواقع ردیت موفق شده میزان درآمد به ازای هر بازدید (RPV) اش را دوبرابر کند و به توئیتر کاملا نزدیک شود.

نکته دیگری که مجله ADI بررسی کرده است این بوده که با وجود بالا بودن نرخ کلیک بر روی لینک های تبلیغاتی فیسبوک، میزان تعامل کاربران با ویدئو ها و تصاویر این شبکه اجتماعی نسبتا پایین است. رابرتس هم معتقد است: “سال گذشته روی الگوریتم فیسبوک تغییراتی اعمال شد که نحوه نمایش لینک ها رو تغییر داد… بعد از اعمال این تغییرات، بازاریاب ها هم مجبور شدن به جای تمرکز صرف روی تصاویر و ویدئو ها، لینک هایی ایجاد کنن که واقعا مخاطب جذب کنه..” پریسکوپ که در طول سه ماهه نخست ۲۰۱۵ به ناگهان بین کاربران شبکه های اجتماعی محبوبیت پیدا کرد هم، همچنان در تلاش است تا به یکی از قدرت های اصلی این حوزه بدل شود.

سپتامبر ۲۰۱۵ بود که نمایشش در هندوستان ممنوع شده بود، از طریق پریسکوپ پخش شد و باعث شد این شبکه اجتماعی زبانزد خاص و عام شود. رابرتس در این خصوص می گوید: “اگر یه اتفاق مثل این بتونه توجه مردم رو تا این حد به پریسکوپ جلب کنه، معلوم میشه این پلتفرم هنوز جا داره چندین برابر رشد کنه…” یکی از فیلم های جنجالی که نمایشش در هندوستان ممنوع شده بود، از طریق پریسکوپ پخش شد و باعث شد این شبکه اجتماعی زبانزد خاص و عام شود.